ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
joman
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2009 7:28 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από joman »

Και σου το είχα πει καλέ μου άνθρωπε...
Ρίξε μου ένα ξεγυρισμένο ΒΑΝ να δω την υγειά μου...
Τούτοι εδώ μέσα έχουνε βαλθεί να μας ξεκάνουνε :?
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από omegasnik »

Καλημέρα,

για δείτε το παρακάτω μαχαίρι:

http://www.heinnie.com/product.asp?strP ... 9&P_ID=977

τι λέτε? σκέφτομαι να το πάρω ...

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από dimRHO »

omegasnik έγραψε:Καλημέρα,

για δείτε το παρακάτω μαχαίρι:

http://www.heinnie.com/product.asp?strP ... 9&P_ID=977

τι λέτε? σκέφτομαι να το πάρω ...

Φιλικά
Νίκος
:magn: $0$$

τέλειο!! η σειρά tre kronor είναι η κορυφαία τους, είναι το ROLEX των μαχαιριών! :cheer:
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από omegasnik »

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη,

για να δούμε τελικά ...

μένει η απόφαση ...
:style:

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Ο μοναδικός μου ενδοιασμός αφορά τη λαβή που είναι από κόκκαλο. Γενικά τα οργανικά υλικά στις λαβές δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς ανθεκτικότητας. Φυσικά όλα εξαρτώνται από τη χρήση για την οποία προορίζεται το μαχαίρι. Αν πρόκειται να χρησιμοποιείται για να ανοίγει κουτιά να κόβει σχοινιά και τέτοια δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε camping για να χωρίσεις ξύλα ή να σκαλίσεις ξύλο ή άλλες σχετικά βαριές χρήσεις, ίσως υπάρχει πρόβλημα.
Το μαχαίρι είναι πανέμορφο πάντως, για την ποιότητα της εταιρείας δεν τίθεται θέμα, άλλα είναι λίγο safe queen και όχι user-εργαλείο. Το μέταλλο πάντως που χρησιμοποιεί είναι πολύ ανθεκτικό και κρατάει την κόψη του για παρα πολύ καιρό.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από dimRHO »

ελπίζω για το camping να έχεις ένα με σταθερή λαβή και δε θα πάρεις αυτό μαζί. Αν δεν το έχεις ήδη τότε χτύπα μαζί και ένα A1 :good:
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ ωραιο φιλε Νικο απο θεμα εμφανισης..
Οσο για τα υπολοιπα δεν ειμαι γνωστης να σου πω, σε καλυψε πρεπει και ο Θοδωρης που τον ευχαριστουμε ακομα μια φορα για τις γνωσεις του.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από omegasnik »

Koubilaihan έγραψε:Ο μοναδικός μου ενδοιασμός αφορά τη λαβή που είναι από κόκκαλο. Γενικά τα οργανικά υλικά στις λαβές δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς ανθεκτικότητας. Φυσικά όλα εξαρτώνται από τη χρήση για την οποία προορίζεται το μαχαίρι. Αν πρόκειται να χρησιμοποιείται για να ανοίγει κουτιά να κόβει σχοινιά και τέτοια δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε camping για να χωρίσεις ξύλα ή να σκαλίσεις ξύλο ή άλλες σχετικά βαριές χρήσεις, ίσως υπάρχει πρόβλημα.
Το μαχαίρι είναι πανέμορφο πάντως, για την ποιότητα της εταιρείας δεν τίθεται θέμα, άλλα είναι λίγο safe queen και όχι user-εργαλείο. Το μέταλλο πάντως που χρησιμοποιεί είναι πολύ ανθεκτικό και κρατάει την κόψη του για παρα πολύ καιρό.
Αγαπητέ φίλε,

μου άρεσε πολύ ως όψη η λαβή και γι'αυτό την προτίμησα! Επειδή δεν το έχω παραγγείλει ακόμη αν θες πες μου την άποψή σου αφού υπάρχουν πολλές εκδόσεις του ΤΚ3 FALLKNIVEN που μπορώ να επιλέξω!

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Αγαπητέ Νίκο, αναμφισβήτητα οι δύο εκδόσεις του με τις ανθεκτικότερες λαβές είναι αυτή που έχει ivory micarta και αυτή που έχει maroon micarta. Αυτό το υλικό είναι στην ουσία στρώσεις υφάσματος βουτηγμένες σε ρητίνη, πολύ ανθεκτικό υλικό που προσφέρει καλό κράτημα και ουσιαστικά δεν παθαίνει τίποτα. Φυσικά για το υποκειμενικό θέμα της εμφάνισης δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Γενικά πάντως τα συνθετικά υλικά προτιμούνται μακράν σε μαχαίρια που προορίζονται για χρήση και όχι για "βιτρίνα". Έχει παρατηρηθεί, και όχι σπάνια, οργανικά υλικά σε λαβές (ξύλο,κόκκαλο,κέρατο κτλ) να σπάνε εγκάρσια, και χωρίς ιδιαίτερη χρήση, από την πίεση που έχει συσσωρευτεί κατά την τοποθέτηση των πίρων που συγκρατούν τα δύο τμήματα των λαβών στη θέση τους. Επιπλέον θέλουν ιδιαίτερη προσοχή με νερά και λοιπά υγρά, διότι ότι αδιαβροχοποίηση και να τους έχει γίνει δεν είναι ποτέ το ίδιο με υλικό που είναι από κατασκευής αδιάβροχο.

Θοδωρής.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω, το μαχαίρι φτιάχνεται από μιά κορυφαία εταιρεία με άριστο ποιοτικό έλεγχο και κατά πάσα πιθανότητα θα αντέξει πολλά χρόνια με νορμάλ χρήση. Απλά κουβέντα κάνουμε και θέτω κάποιους προβληματισμούς που έχω αντιμετωπίσει εγώ σε παρόμοια αναζήτηση.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση