Περι φωτογραφιας off topics

Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από eisenberg »

Γιαννη εσυ την τραβηξες αυτη :shock:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
εννέα
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 11:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από εννέα »

JpoL έγραψε:Ο Βασίλης είναι γνώστης, αυτό μου έμεινε τουλάχιστον από κάτι παλαιές συζητήσεις μας ;) ...
Ο Βασίλης είχε την καλή διάθεση να με βοηθήσει να δω τη φωτογραφία με έναν τρόπο... διαφορετικό.
Επίσης μου έδειξε, και ουχί μου υπέδειξε, πώς να βλέπω. Γιατί όπως γνωρίζουν και οι πέτρες, μπορεί να κοιτάζεις και να μη βλέπεις τίποτα.
Θα πρότεινα να διαβάσετε αυτά που έχει να πει, όποτε το κάνει. Δεν θα είναι χάσιμο χρόνου.
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από VIWOW »

Αγαπητέ Κώστα 300mm είναι ένας σχετικά μεγάλος τηλεφακός. 2.8 είναι ένα ανοιχτό διάφραγμα για έναν τηλεφακό των 300mm. Δηλαδή ένας 300/2.8 είναι ένας καλός τηλεφακός που χρησιμοποιούν συχνά αυτοί που τραβούν αθλητισμό (χρησιμοποιούν βέβαια και πολύ μεγαλύτερους) και στην μόδα γιατί σε ανοιχτό διάφραγμα σου προσφέρει μικρό βάθος πεδίου και κατά συνέπεια φλου το φόντο, δηλαδή σου "ξεκολλάει" το αντικείμενο από το φόντο.

Όταν βέβαια φωτογραφίζεις ζώα (πουλιά αλλά ακόμη χειρότερα ....λιοντάρια ή τίγρεις) χρησιμοποιείς κάτι πιο δυνατό απο 300mm. Και αυτό γιατί με τον 300 για παράδειγμα το πλάτος των 15-20 πόντων που έχει καδράρει αυτός που τράβηξε το πουλάκι το έχεις στα 2-2,5μέτρα. Οπότε το πουλάκι δεν θα έρθει. Αν βάλεις έναν 1000 ή 2000mm το ίδιο κάδρο το κάνεις από τα 10-15 μέτρα. Οπότε το πουλάκι σε αγνοεί.

Στα 1000mm φτάνεις εύκολα με έναν 500mm, που αν τον αγοράσεις κατοπτρικό f8 σε manual focus μηχανή κάνει 300 ευρώ πλέον + έναν διπλασιαστή. Στα 2000 φτάνεις πιο εύκολα με ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο. Εγώ έχω ένα Celestron 8 που ξεκινάει από τα 2000mm και με το κατάλληλο προσοφθάλμιο φτάνει τα 200.000mm! Βέβαια από άποψη φωτισμού στα 200.000mm, δεν είναι απλά τα πράγματα, αλλά θεωρητικά κάνεις ολόσωμο από τον Λυκαβηττό στο Σούνιο!!!!!!!

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Ξέρετε οτι στην αστρονομία δοκιμάζονται φιλμς και υλικά που μετά εφαρμόζονται στην φωτογραφία. Τα καλύτερα φιλμς έχουν βγει και τεσταριστεί στην αστρονομική φωτογραφία, ενώ υπάρχουν στα αντίστοιχα περιοδικά και μαγαζιά του κόσμου ειδικές πατέντες για να πουσάρεις τα φιλμς κατά άπειρα stops.
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από warover »

VIWOW έγραψε:Αγαπητέ Κώστα 300mm είναι ένας σχετικά μεγάλος τηλεφακός. 2.8 είναι ένα ανοιχτό διάφραγμα για έναν τηλεφακό των 300mm. Δηλαδή ένας 300/2.8 είναι ένας καλός τηλεφακός που χρησιμοποιούν συχνά αυτοί που τραβούν αθλητισμό (χρησιμοποιούν βέβαια και πολύ μεγαλύτερους) και στην μόδα γιατί σε ανοιχτό διάφραγμα σου προσφέρει μικρό βάθος πεδίου και κατά συνέπεια φλου το φόντο, δηλαδή σου "ξεκολλάει" το αντικείμενο από το φόντο.

Όταν βέβαια φωτογραφίζεις ζώα (πουλιά αλλά ακόμη χειρότερα ....λιοντάρια ή τίγρεις) χρησιμοποιείς κάτι πιο δυνατό απο 300mm. Και αυτό γιατί με τον 300 για παράδειγμα το πλάτος των 15-20 πόντων που έχει καδράρει αυτός που τράβηξε το πουλάκι το έχεις στα 2-2,5μέτρα. Οπότε το πουλάκι δεν θα έρθει. Αν βάλεις έναν 1000 ή 2000mm το ίδιο κάδρο το κάνεις από τα 10-15 μέτρα. Οπότε το πουλάκι σε αγνοεί.

Στα 1000mm φτάνεις εύκολα με έναν 500mm, που αν τον αγοράσεις κατοπτρικό f8 σε manual focus μηχανή κάνει 300 ευρώ πλέον + έναν διπλασιαστή. Στα 2000 φτάνεις πιο εύκολα με ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο. Εγώ έχω ένα Celestron 8 που ξεκινάει από τα 2000mm και με το κατάλληλο προσοφθάλμιο φτάνει τα 200.000mm! Βέβαια από άποψη φωτισμού στα 200.000mm, δεν είναι απλά τα πράγματα, αλλά θεωρητικά κάνεις ολόσωμο από τον Λυκαβηττό στο Σούνιο!!!!!!!

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Ξέρετε οτι στην αστρονομία δοκιμάζονται φιλμς και υλικά που μετά εφαρμόζονται στην φωτογραφία. Τα καλύτερα φιλμς έχουν βγει και τεσταριστεί στην αστρονομική φωτογραφία, ενώ υπάρχουν στα αντίστοιχα περιοδικά και μαγαζιά του κόσμου ειδικές πατέντες για να πουσάρεις τα φιλμς κατά άπειρα stops.
νομιζω εχει να κανει με την φωτισμο και πως ανταποκρινεται το φιλμ σε ελλειψη του
ΥΓ
για αυτο αγορασα DSLR για να την χρησιμοποιω με το τηλεσκοπιο/ια μου :D
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από VIWOW »

Ένα τηλεσκόπιο δεν βλέπει μόνο "πιο μακριά" λόγω της μεγέθυνσης του αντικειμένου, αλλά και αναγνωρίζει αντικείμενα με λιγότερο φως. Για τον λόγο αυτό όταν το μάτι βλέπει στον ουρανό 3.000 αντικείμενα (σε κάθε ημισφαίριο, δηλαδή το 6.000 που πολλοί λένε, είναι πλασματικό γιατί δεν μπορείς να βλέπεις 360 μοίρες στον αυρανό), ένα τηλεσκόποι 8 ιντσών βλέπςι 6.000.000!!!

Αναγνωρίζει δηλαδή σώματα με ισχνότερο φωτισμό που το μάτι δεν βλέπει γυμνό.

Αυτό που έγραψα εγώ αφορά τα (σύντομα προς εκτέλεση) φιλμς και το "πουσάρισμα" της ευαισθησίας τους στο φως που επιτυγχάνεται μέσα σε ειδικά δοχεία με την χρήση γκαζιού.

Για την αστροφωτογραφία χρειάζεται βέβαια το τηλεσκόπιο να έχει μοτέρ ώστε να διορθώνει τις κινήσεις των πλανητών και βέβαια της Γης. Το καλύτερο για ερασιτεχνική χρήση είναι 3πλό μοτέρ που διορθώνει την περιστροφή της Γης γύρω από τον εαυτό της, την περιστροφή της Γης γύρω από τον Ήλιο και την τροχιά του ηλιακού συστήματος μέσα στον Γαλαξία. Που σημαίνει οτι αφού το ρυθμίσεις σωστά, σημαδεύεις ενα ουράνιο σώμα στον Γαλαξία μας και το ακολουθεί. Αλλιώς ακόμη και το φεγγάρι σε χαμηλή μεγέθυνση "φεύγει" από το κάδρο σε δευτερόλεπτα.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Άλλοι το ρίξαν στους αστροναύτες, εμείς στην αστροφωτογραφία, τι να πεις;
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από VIWOW »

Ερώτημα: Πως μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία στο παρελθόν;

Δηλαδή να φωτογραφίσεις κάτι που την στιγμή που το φωτογραφίζεις δεν είναι πια όπως στην φωτογραφία. Ήταν έτσι πριν από κάποιο χρόνο. Λεπτά, ώρες, μήνες, χρόνια....

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Η φωτογραφία του Eis με το κουτί του τσαγιού ήταν μια καλοτραβηγμένη φωτογραφία. Σωστός φωτισμός, νετ. Eis είσαι σε σωστό δρόμο. Την άλλη φορά βάλε ένα αγγλικό Graham, να πηγαίνει με το τσαι, βάλτο να καθήσει όπως βολεύεται αυτό και είμαστε κοντά στο πολύ πολύ καλό!!!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Απάντηση: Όταν φωτογραφίζουμε ένα αστρικό αντικείμενο, στην πραγματικότητα δεν το απεικονίζουμε όπως είναι τώρα, αλλά όπως ήταν όταν το φως του ξεκίνησε να φτάσει σε εμάς.
Παράδειγμα για να γίνει κατανοητό. Ο ήλιος απέχει από εμάς περίπου 9 λεπτά φωτός.
Δηλαδή αφού το φως ταξιδεύει με περίπου 300.000 χλμ το δευτ. Απέχει 300.000Χ9Χ60=162.000.000 χλμ περίπου.
Άρα όταν τον φωτογραφίσουμε στην πραγματικότητα τον φωτογραφίζουμε όπως ήταν πριν εννέα λεπτά και όχι όπως είναι τώρα.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από warover »

αγαπημενη φωτο
Image
LX200 12" olympus E 400
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από VIWOW »

Νίκο μήπως με γελούν τα μάτια μου;

Βλέπω έναν αστροναύτη στην φωτογραφία σου και έναν ρεπόρτερ που τον ρωτάει τι ρολόι φοράει!

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Περι φωτογραφιας off topics

Δημοσίευση από warover »

VIWOW έγραψε:Νίκο μήπως με γελούν τα μάτια μου;

Βλέπω έναν αστροναύτη στην φωτογραφία σου και έναν ρεπόρτερ που τον ρωτάει τι ρολόι φοράει!

Φιλικά

Κωστής
Κωστη σεμνα εδω Μιλαμε για φωτογραφια στο φορουμ WATCHFUNCLUB :cey:
Απάντηση