ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

nomikosas
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 3:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από nomikosas »

Γεια σας! Διάβασα ολο το θεμα και συμφωνω απολυτα με τον viwow.

Πιστευω τα παρακατω λογια τα λενε ολα...!!!
VIWOW έγραψε:, αλλά ένα βαθύ κείμενο από κάποιον που έχει αντίληψη για τον χώρο και έχει να πει πράγματα συγκλονιστικά, που αν ξέρεις να τα ακούσεις μπορούν να σου αλλάξουν όχι μόνο την άποψή σου και τον τρόπο που σκέπτεσαι το συγκεκριμένο θέμα, αλλά την ίδια την στάση ζωής σου.
thyuk
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2009 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από thyuk »

κυριοι...
αγαπητε viwow...
ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ.
εχοντας λιγες γνωσεις φωτογραφιας ( ισως οχι τοσες οσες ο κυριος viwow) μπορω να πω κι εγω την γνωμη μου πανω στο θεμα:
νομίζω ότι αυτό που θα ήταν χρήσιμο στους φιλους του φορουμ θα ήταν να αναφερθουν απο καποιον μερικες απλές τεχνικές συμβουλές για το πως καποιος μπορεί να βγάλει λιγο καλύτερες φωτογραφίες απο αυτές που εβγαζε μεχρι τώρα.
αυτό μπορεί πολύ απλά να γινει καταρχην απλά και μόνο βελτιώνοντας την συνθεση του καδρου.
η αισθητική εχει πολλές οπτικές γωνίες και δεν μπορεις να αποκλείσεις κατα την γνωμη μου ουτε καν το θεμα στο κεντρο του καδρου και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις.
ο φωτισμός θα μπορούσε να προερχεται απλά και μόνο απο φυσικό φως με την βοήθεια μερικών μικρων ασπρων και μαυρων χαρτονιών.
και για να μην παρεξηγηθω... νομίζω ότι για καποιον μη επαγγεματία είναι αρκετα αυτά για να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών του και σιγά σιγά να αγαπήσει κιόλας την φωτογραφία και να θελήσει να ασχοληθει μαζι της περισσοτερο.
με εκτιμηση...
θα αναπτυξω περισσοτερο το θεμα
κική
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από warover »

μηνυμα απο μελος viwow που χαθηκε λογο σφαλματος στην βαση
Να υποθέσω ότι 9=nin. Είναι μια εξίσωση που δεν γνώριζα.

Δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα χρόνου το να γράψεις κάτι (που γνωρίζεις) σωστά ή να γράφεις τα λανθασμένα και πρόχειρα δικά σου συμπεράσματα, προκειμένου να βοηθήσεις σε κάτι που δεν κατέχεις, με αιτιολογία το οτι το χαίρεσαι όταν το εξασκείς.

Τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα που δεν έχεις δεν σε καταδικάζουν, αλλά ούτε και εμένα που τα έχω. Οπότε μην τα χρησιμοποιείς σαν μομφή. Ούτε βέβαια οτι οι επαγγελματίες πουλούν τις φωτογραφίες τους αποτελεί μομφή για την προσωπικότητά τους, ή κάνει τους ερασιτέχνες "καλύτερα παιδιά".

Για το θέμα της ειλικρίνειας, δεν υποστήριξα οτι δεν υπήρξες ειλικρινής και μας απέκρυψες το ότι δεν είσαι επαγγελματίας. Απλά είπα οτι με τον ίδιο τρόπο που ο καθένας (όταν δεν υπάρχει σωστή επιτήρηση και διοίκηση σε ένα φόρουμ) γράφει ότι θέλει για τα ρολόγια, έτσι και εσύ θεώρησες σωστό να συμβουλεύεις για την φωτογραφίσ.

Στην φωτογραφία δεν θα κάνεις τίποτα αν δεν ρισκάρεις και δεν πηγαίνεις τα πράγματα μακριά. Γιατί λοιπόν βάζεις φρένο στην σκέψη σου και δεν την ολοκληρώνεις; Πόσο ωραία βρήκες οτι με ενόχλησε οτι έμεινες στο συγκεκριμένο φόρουμ, γιατί δεν το προχωράς να καταλάβεις οτι αυτό έχει σχέση με την εικόνα που είχα για εσένα από τις συζητήσεις μας και η οποία δεν ταιριάζει με το ότι όταν μια ημέρα έπεσε το "μαύρο ακατσιμ σκοτάδι", εσύ έγινες image moderator και παρέλειψες να πεις αυτά που τόσο ωραία ελεγες στο τηλέφωνο; Γιατί δεν λες οτι όντας από τους ελάχιστους έντονα ενεργούς στο φόρουμ που παρέμειναν, θα περίμενε κανείς να κάνεις κάτι όταν οι απαντήσεις που μας (και σου) έταξαν δεν ερχόντουσαν (μετά το "δράμα"), όταν κάποιος έγραψε οτι το περιοδικό μου δεν θα βγει γιατί έπεσε έξω, όταν διαγράφηκε ολόκληρο το τόπικ που αφορούσε το περιοδικό μου, ή όταν γράφτηκε οτι έκανα ένα διαφημιστικό blog; Γιατί υπογράφεις με άλλο ψευδώνυμο σε αυτό το φόρουμ; Έλα, θέλει τόλμη η φωτογραφία. Θέλει ανατροπές! Αλλιώς μοιάζεις με ιάπωνα τουρίστα και στην φωτογραφία και στα ρολόγια και στην ζωή την ίδια!...

Αντί λοιπόν να με αποκαλείς με ευκολία "κακότροπο", να αναλογιστείς σε πόσο κατότροπη συμπεριφορά συμμετείχες εσύ και εναντίον μου και εναντίον άλλων, που δεν θα αναφέρω γιατί δεν μου έδωσαν την άδεια να τους εκπροσωπήσω, όταν μας "άδειασαν" με προσβλητικό τρόπο. Είμαι του '63 και στα παιδικά μου χρόνια έμαθα να υποτιμώ αυτούς που συνεργάζονται με το δικτατορικό καθεστώς, χωρίς να ακούω τις δικαιολογίες τους, γιατί γνώρισα πολλούς από τους άλλους, που παρέμειναν ελεύθεροι.

Δεν σου ζήτησα να φύγεις από πουθενά. Απλά εκπλήσσομαι όταν συμμετέχεις σαν να μην συνέβη τίποτα.

Λυπαμαι για το off topic. Ας σταματήσει εδώ. Ο Eis και ο Megalos το ζήτησαν από αρκετή ώρα, αλλά οι προκλήσεις δεν αφήνουν. Αν κρίνουν οι υπεύθυνοι μπορεί να μεταφερθεί η κουβέντα που είναι εκτός θέματος αλλού. Λυπάμαι γιατί αυτή η συζήτηση θα έπρεπε να γίνει αλλού, αλλά δεν είναι εφικτό. Ευχαριστώ παράλληλα το watchfunclub για την πραγματική φιλοξενία χωρίς λογοκρισία.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Βοήθησε τον george_ γιατί τον έχεις μπερδέψει. Το χειρότερό του θα είναι να τον αναγκάσεις στο τέλος να διαβάζει τις συμβουλές μου. Θα σε μισήσει και δεν ξερεις πως θα αντιδράσει. Μπορεί να σου εξηγήσει τις θεωρίες του....
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από eisenberg »

thyuk έγραψε:κυριοι...
νομίζω ότι αυτό που θα ήταν χρήσιμο στους φιλους του φορουμ θα ήταν να αναφερθουν απο καποιον μερικες απλές τεχνικές συμβουλές για το πως καποιος μπορεί να βγάλει λιγο καλύτερες φωτογραφίες απο αυτές που εβγαζε μεχρι τώρα.
Ναι βρε παιδια ακριβως αυτο.Δεν εχω καλλιτεχνικη φλεβα ουτε δημιουργικη φαντασια,ουτε καν ακριβη φωτογρ. μηχανη,αλλα θα ημουνα ευχαριστημενος με ενα ''κλικ'' καλυτερες φωτο απ αυτες που βγαζω και με πιο σταθερη ποιοτητα(μεχρι τωρα βασιζομαι στην τυχη)
thyuk έγραψε: αυτό μπορεί πολύ απλά να γινει καταρχην απλά και μόνο βελτιώνοντας την συνθεση του καδρου.
η αισθητική εχει πολλές οπτικές γωνίες και δεν μπορεις να αποκλείσεις κατα την γνωμη μου ουτε καν το θεμα στο κεντρο του καδρου και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις.
ο φωτισμός θα μπορούσε να προερχεται απλά και μόνο απο φυσικό φως με την βοήθεια μερικών μικρων ασπρων και μαυρων χαρτονιών.

θα αναπτυξω περισσοτερο το θεμα
κική
Κικη&viwow αναμενουμε με μεγαλο ενδιαφερον. :)
Για παραδειγμα,πώς πρεπει να πεφτει το φυσικο φως απ το παραθυρο σε σχεση με το θεμα και αυτα τα χαρτονακια πού μπαινουνε :?: :?: :?:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από warover »

Μπορείτε να συνεχίσετε το οφφ τοπικ και θα γινει μια μαζική μεταφορά το βράδυ ούτος ώστε να κάνει τον κύκλο του το θεμα..(Ειμαι καθετα αντίθετος με την όλη τροπη του θέματος μια και μιλάμε για άλλο φόρουμ)
Ετσι προκύπτει κανόνας του φόρουμ ότι μετα το περας αυτού του θέματος καταγγελίες η παράπονα σχετικά με αλλα φόρουμ θα απαγορεύονται και θα διαγράφονται (σχετικα με το μπαν μελη που θελουν να πουν κατι και δεν τους δινεται δικαίωμα υπάρχει μια πολύ απλη διαδικασία που μπορουν να ακολουθήσουν για να μπορέσουν να ξανα γράψουν
Κωστή είσαι τελειος λάθος στο σημειο που μιλας για τον Χάρη αλλα αυτή είναι η γνωμη σου όπως και η δική μου είναι ότι ο Χάρης δεν εκμεταλλεύτηκε τίποτα και ότι απλα πείρε μια θέση που άξιζε κατ εμε .Οταν μιλάς για τέχνη η τέχνη λοιπόν είναι για όλους ετσι το δικο μου άπειρο μάτι όπως και πολλών άλλων θαυμάζει τις φωτογραφίες του Χάρη και πολλών άλλων ερασιτεχνών όπως μπορεί να θαυμάσει και τον πινακα του πλανόδιου ζωγράφου κιας μην έχει το ταλέντο του Van Gogh η ακομα και ας μην έχει τελειώσει την καλωντεχνων αλλοστε στην τεχνη δεν υπάρχει σωστό και λάθος .Τέλος σε κάποιο σημείο αναφέρεις ότι αν ενοχλείται έχει το τηλέφωνο σου και μπορεί να σε παρει να υποθέσω ότι και εσύ έχεις το δικό του όποτε εσυ πρώτος μπορούσες να τον πάρεις και να του πεις ότι αισθάνεσαι χωρίς να εκτίθεται κανείς
Φιλικα
Νικος
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από VIWOW »

Νομίζω οτι υπήρξα σαφής. Ίσως περισσότερο απ' ότι έπρεπε, πάντως σίγουρα όχι λιγότερο.

Για το θέμα της φωτογραφίας τώρα. Αγαπητέ Eis, θα ήταν πιο εύκολο να βάζατε όσοι θέλετε μερικές φωτογραφίες και να συζητήσουμε επ' αυτών. Να πούμε εκεί επάνω, τι θα μπορούσε να προσδώσει κάτι καλύτερο. Πιο εύκολα διορθώνεις τα λάθη, παρά να αρχίσουμε από την αρχή για τις ιδανικές λύσεις που όμως δεν θα μπορούν πολλοί να εφαρμόσουν λόγω έλλειψης των απαραίτητων μηχανημάτων.

Δεν είναι ανάγκη να είναι δικές σας φωτογραφίες. Μπορεί να είναι και φωτογραφίες που θα βρείτε κάπου στο internet.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από warover »

κανω την αρχη λοιπον
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από eisenberg »

Ωραια η ιδεα να μπει πανω στη σκακιερα αναμεσα στα παρατεταμενα πιονια,αλλα το τελικο αποτελεσμα χαλαει με το πανακι κατω απ το ρολοι. :D
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
azaas
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:12 pm
Τοποθεσία: Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από azaas »

μπορείς πάντα να πάρεις μια παρτίδα και να κάνεις ματ χρησιμοποιώντας το ρολόι σαν κομμάτι!!!

Φιλικά Κωνσταντίνος
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: ΠΕΡΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Δημοσίευση από warover »

σορυ λαθος φωτο εβαλα πριν αυτη ηθελα να δουμε
Εικόνα
Απάντηση