IWC

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1203 times
Been thanked: 1141 times

Re: IWC

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Δεν εχει πολυ λούσο σαν ονομα . Υπάρχουν πιο "βαριές" φιρμες στις ιδιες τιμές
Φτιάχνει πάντως πολύ ομορφα ρολόγια
These users thanked the author kalvetfl67 for the post:
Megalos (Σάβ Αύγ 13, 2022 9:39 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: IWC

Δημοσίευση από Megalos »

kalvetfl67 έγραψε: Σάβ Αύγ 13, 2022 9:53 am Δεν εχει πολυ λούσο σαν ονομα . Υπάρχουν πιο "βαριές" φιρμες στις ιδιες τιμές
Φτιάχνει πάντως πολύ ομορφα ρολόγια
εχεις δικηο Γιωργο ... οντως δεν εκπεμπει λουσο το ονομα της ... οι γνωστες ξερουν το βαρος της αλλα οι αλλοι ... οχι
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: IWC

Δημοσίευση από markosgr28 »

kalvetfl67 έγραψε: Σάβ Αύγ 13, 2022 9:53 am Δεν εχει πολυ λούσο σαν ονομα . Υπάρχουν πιο "βαριές" φιρμες στις ιδιες τιμές
Φτιάχνει πάντως πολύ ομορφα ρολόγια
Όπως? Ποιες έχεις στο μυαλό σου?

Θα συμφωνήσω και με το σχόλιο του φίλου Κώστα. Πάντως σε τζίρους είναι αρκετά ψηλά, πάνω από B, Hublot, JLC, Tudor. Άρα κάπου πουλάει.

Δεν είναι σύνηθες πάντως να συναντήσεις κάποιο φανατικό φίλο της εταιρίας. Έχει ιστορία συνδεμένη με την αεροπορία, τα Portugese προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ, όπως και το παλιό το παράξενο το Ingenier. Τα καταδυτικά της ποτέ δε με τρέλαιναν, κάτι μου άρεσε καλύτερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1203 times
Been thanked: 1141 times

Re: IWC

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Εχεις απόλυτο δίκιο , ειναι δημοφιλής φίρμα και προφανώς εχει φανατικό κοινό .
Πάντως οι πωλήσεις δεν δείχνουν πάντα την αλήθεια,
Εχω την αίσθηση ότι η IWC ειναι από τις εταιρείες που εχουν καλή διαθεσιμότητα , δεν εχω στοιχεία γι'αυτο απλά τα βλέπω παντού
Εγώ θα αποφασιζα κάποια άλλη αγορά στα χρήματα του IWC , πχ. JLC , Blancpain , Panerai .
Δεν εξηγείται πάντα ευκολα το γιατί δεν συμπαθούμε η συμπαθούμε καποια πραγματα
Κι εγω πολύ δύσκολα θα πήγαινα ταμείο για IWC, Hublot, Bulgari, Brequet, AP και καποιες άλλες
Ενδεικτικα οι πωλήσεις για το 2022
Εικόνα
These users thanked the author kalvetfl67 for the post:
Megalos (Δευ Αύγ 15, 2022 11:37 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: IWC

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργο πολυ ενδιαφερον ο πινακας ... βλεπουμε που κινουνται οι αγορες ασχετα απο τα γουστα μας
πχ Cartier πολυ ψιλα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1203 times
Been thanked: 1141 times

Re: IWC

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Μου εκανε τρομερή εντυπωση το 2,7% του Richard Mille
Φαινεται ότι υπάρχουν πααααρα πολλοι πλουσιοι , χαχαχα
PAM13
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 10, 2021 12:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 203 times

Re: IWC

Δημοσίευση από PAM13 »

Οι πωλήσεις να υποθέσω είναι βάσει αξίας και όχι ποσότητες;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author PAM13 for the post:
Argo98 (Τρί Αύγ 16, 2022 11:58 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: IWC

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ναι είναι με βάση τους τζίρους, οπότε RM, 2-3 να πουλήσει το έχει πιάσει το 2.7%, χαχαχα.

Ενδιαφέρουσες απόψεις και συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφτηκαν. Σε σχέση με την Blancpain, η IWC δεν είναι αντίστοιχη νομίζω, η Blancpain είναι πιο ακριβή. Panerai θα συμφωνήσω και JLC για κάποια entry level μοντέλα της. Εντυπωσιακό πάντα η Cartier που είναι εξαιρετικά ψηλά.

Προσωπικά πάντως, αν είχα χρήματα, εύκολα θα πήγαινα ΑΡ, που είναι ονειρικό για εμένα το royal oak, ειδικά το offshore, αλλά και Hublot σε αρκετά μοντέλα. Ακόμα και το απλό το fusion μου αρέσει, αλλά ΕΤΑ νομιζω και 50m στεγανότητα με κολλάνε. Αν ήταν τουλάχιστον 200αρι, θα το κοίταζα αλλιώς. Και θεωρητικά και RM θα έπαιρνα και θα φορούσα, εννοείται.

Τα παραπάνω στοιχεία είναι για το 2022, όπως αναφέρει ο φίλος, εγώ είχα στο νου μου αυτόν τον πίνακα της Morgan Stanley που είναι πιο εποπτικός και δείχνει και την τάση, αλλά είναι έως το 2021:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARCXAw

Και εδώ στοιχεία με πλήθος πωλήσεων, αλλά δεν ξέρω για ποια χρονιά είναι:
https://thetruthaboutwatches.com/2021/0 ... avirus-39/
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Τρί Αύγ 16, 2022 10:45 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kalvetfl67
moderator
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 24, 2022 12:36 am
Has thanked: 1203 times
Been thanked: 1141 times

Re: IWC

Δημοσίευση από kalvetfl67 »

Προφανώς οι πίνακες αφορούν τζίρους . Πάντως ακόμα κι ετσι το 2,7 % της RM ειναι εντυπωσιακό . Η Cartier πρεπει να κάνει μεγαλο γκελ στο γυναικείο φύλο , δεν εξηγείται αλλιώς . PP & AP στις τρελές τιμές που πουλάνε πλέον λογικά κάνουν και τρελούς τζίρους . H δε AP me 1,5 μοντέλο (δεν ξερω τι πωλήσεις κάνει η σειρά 11.59 ) κάνει τρελούς τζιρους , μπραβο της .Χαιρομαι για την Longines , εχει παρει τα πάνω της και θεωρω τα ρολόγια της όμορφα και VFM. HUBLOT και TagHeuer κανουν τρελλή διαφήμηση , εχουν επενδυσει σε επώνυμους και celebrities και πάνε τρένο. Θα ήθελα να έβλεπα πώς μοιράζεται και το "others 20,7 %" , δεν βρηκα κάτι . MIDO, RADO, Hamilton κλπ που βρισκονται . Η IWC έχει μεγάλη ποικιλία μοντέλων , 6 σειρές για όλα τα γούστα , κάποια από τα κομμάτια της οπως η σειρά Portugieser ειναι απλά πανεμορφα . Λογικο να κραταει μεγάλο κομματι της αγοράς
These users thanked the author kalvetfl67 for the post:
Megalos (Τρί Αύγ 16, 2022 10:45 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: IWC

Δημοσίευση από markosgr28 »

kalvetfl67 έγραψε: Τρί Αύγ 16, 2022 3:14 pm Προφανώς οι πίνακες αφορούν τζίρους . Πάντως ακόμα κι ετσι το 2,7 % της RM ειναι εντυπωσιακό . Η Cartier πρεπει να κάνει μεγαλο γκελ στο γυναικείο φύλο , δεν εξηγείται αλλιώς . PP & AP στις τρελές τιμές που πουλάνε πλέον λογικά κάνουν και τρελούς τζίρους . H δε AP me 1,5 μοντέλο (δεν ξερω τι πωλήσεις κάνει η σειρά 11.59 ) κάνει τρελούς τζιρους , μπραβο της .Χαιρομαι για την Longines , εχει παρει τα πάνω της και θεωρω τα ρολόγια της όμορφα και VFM. HUBLOT και TagHeuer κανουν τρελλή διαφήμηση , εχουν επενδυσει σε επώνυμους και celebrities και πάνε τρένο. Θα ήθελα να έβλεπα πώς μοιράζεται και το "others 20,7 %" , δεν βρηκα κάτι . MIDO, RADO, Hamilton κλπ που βρισκονται . Η IWC έχει μεγάλη ποικιλία μοντέλων , 6 σειρές για όλα τα γούστα , κάποια από τα κομμάτια της οπως η σειρά Portugieser ειναι απλά πανεμορφα . Λογικο να κραταει μεγάλο κομματι της αγοράς
MIDO, RADO, Hamilton έχει στο 2ο λινκ που έβαλα, το άρθρο είναι 03/2021 και έχει και πλήθος πωλήσεων.
Εικόνα
Απάντηση