BB OR RO?

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BB OR RO?

Δημοσίευση από VIWOW »

Εικόνα

Δεν μπορείς να πεις ότι δεν μοιάζουν!...

Και όμως έχουν και πολλές διαφορές.

Αν ερχόταν η στιγμή (η δύσκολη) να διαλέξετε ένα από τα δύο για αγορά, ποιό θα διαλέγατε και με ποιά κριτήρια;

Θα ήταν ίδια η επιλογή σας, αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Επέλεξα ένα Royal Oak Offshore, γιατί είναι πιο κοντά στο BB σχεδιαστικά. Μπορείτε να συγκρίνετε όποια (αντίστοιχα) μοντέλα θέλετε (ολόμαυρα, tourbillon, γυναικεία κλπ)
Παρακαλώ, θέλω να διαβάσω επιχειρήματα: Μηχανισμός, αξία μεταπώλησης, διαχρονικότητα, μόδα, χρώματα, υλικά, στυλ, status symbol, αναγνωρισιμότητα, ποιότητα, πρωτοτυπία, σέρβις, αντιπροσωπεία, καταστήματα πώλησης, εκπτώσεις...
sv2
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από sv2 »

Με το που πρωτοείδα το RO σε βιτρίνα (είμαι άσχετος με τα ρολόγια) μπήκα και το πήρα αμέσως.Το ΒΒ το είδα στο χέρι φίλου μου και μου άρεσε πάρα πολύ.Είναι ο επόμενος στόχος αν και πολυφορέθηκε.Το βλέπω συνέχεια.Επομένως η απάντησή μου είναι και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από antonis_ch »

BB RO

1) οικονομικο 1 Χ
2) μηχανισμος Χ 1
3) μεταπωληση Χ 1
4) διαχρονικοτητα Χ 1
5) μοδα 1 Χ
6) χρωματα 1 Χ
7) υλικα 1 Χ
8) status symbol Χ 1
9) αναγνωρισιμοτητα 1 Χ
10) ποιοτητα Χ 1
11) πρωτοτυπια Χ 1
12) εκπτωσεις -- --
13) service -- --
14) αντιπροσωπεια -- --

Total 5 6



Εγω θα λειτουργουσα καπως ετσι..με οτι ξερω μεχρι στιγμης, με το τι εχω διαβασει και οποια μοντελα εχω δει απο κοντα και περιεργαστει των 2 εταιρειων..
RO και απο εμενα λοιπον και καλα κουλουμα σε ολους!!
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από pontioz »

RO._
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από marios_ch »

Και εγώ παιδιά πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω ένα τέτοιο βήμα θα πήγαινα για το RO......
Το προτιμώ σαφώς από αυτό το ντεμί που προσφέρει η Hublot.....
Απλό και διαχρονικό θα μπορούσε κανείς να το ξεχωρίσει και μετά από 50 χρόνια.....
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 65 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από VCFUN »

marios_ch έγραψε:Και εγώ παιδιά πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω ένα τέτοιο βήμα θα πήγαινα για το RO......
Το προτιμώ σαφώς από αυτό το ντεμί που προσφέρει η Hublot.....
Απλό και διαχρονικό θα μπορούσε κανείς να το ξεχωρίσει και μετά από 50 χρόνια.....
Νομίζω ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και οικονομικά και ποιοτικά Το μεν RO αν δεν κάνω λάθος φορά Fred.Piquet το δε ΒΒ αν δεν κάνω λάθος Valzoux 7750, αλλά πέραν αυτού είναι και αντιγραφή (όσον αφορά τις εξωτερικές βίδες κλπ) Νομίζω δεν είναι της ίδιας κατηγορίας ρολόγια
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από VIWOW »

Εχεις δίκιο VCFUN, ότι δεν είναι όμοια, αλλά έχουν την ίδια χρήση.

Και αυτό είναι σημαντικός παράγοντας για να έχει νόημα μια σύγκριση.

Όπως μπορείς να συγκρίνεις ένα Octavia με ένα Α4 ή ένα Passat...

Ή ένα Patrimony με ένα Calatrava ή ένα Altiplano.

Στο χέρι μοιάζουν ίδια από τα 3 μέτρα.

Έτσι έχει ένα νόημα να σκεφτούμε αν αξίζει το RO την διαφορά, αν πράγματι η μηχανή του είναι ανώτερη, αν τα υλικά είναι διαφορετικά, αν το ένα θα ξεχαστεί και το άλλο είναι για πάντα κλπ...

Η απόριψη με μόνο κριτήριο τη μηχανή δεν έχει κάποιο νόημα.

Τι θα έλεγε κανείς σε αυτή την περίπτωση για τη σύγκριση RO με Οverseas, που έχουν και την ίδια περίπου τιμή;

Φιλικά

Κωστής
VCFUN
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 8:06 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 65 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από VCFUN »

VIWOW έγραψε:Εχεις δίκιο VCFUN, ότι δεν είναι όμοια, αλλά έχουν την ίδια χρήση.

Και αυτό είναι σημαντικός παράγοντας για να έχει νόημα μια σύγκριση.

Όπως μπορείς να συγκρίνεις ένα Octavia με ένα Α4 ή ένα Passat...

Ή ένα Patrimony με ένα Calatrava ή ένα Altiplano.

Στο χέρι μοιάζουν ίδια από τα 3 μέτρα.

Έτσι έχει ένα νόημα να σκεφτούμε αν αξίζει το RO την διαφορά, αν πράγματι η μηχανή του είναι ανώτερη, αν τα υλικά είναι διαφορετικά, αν το ένα θα ξεχαστεί και το άλλο είναι για πάντα κλπ...

Η απόριψη με μόνο κριτήριο τη μηχανή δεν έχει κάποιο νόημα.

Τι θα έλεγε κανείς σε αυτή την περίπτωση για τη σύγκριση RO με Οverseas, που έχουν και την ίδια περίπου τιμή;

Φιλικά

Κωστής
Σε αυτή την κατηγορία ρολογιών δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει κάποιον με τι μοιάζει από τα 3 μέτρα , αλλά περισσότερο το "ειδικό" βάρος της Εταιρείας σε συνδυασμο με την μηχανή του, τα υλικά τον τρόπο κατασκευής-συναρμολόγησης αλλά και την διαχρονικότητα
Οσον αφορά για το δίλημμα overseas - offshore που το αντιμετώπισα πέρυσι και διάλεξα το overseas εκεί λειτουργεί καθαρά η επιλογή του ονόματος της εταιρείας ( όχι απαραίτητα ότι κάποια είναι καλύτερη από την άλλη, αλλά πόσα κλικ σου κάνει η μία και πόσα η άλλη) Προσωπική μου άποψη με όλο το σεβασμό στη γνώση και εμπειρία σου !
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από VIWOW »

Εγώ πιστεύω ότι αυτοί που ενδιαφέρονται και πραγματικά αγοράζουν ένα τέτοιο ρολόι με βασικό κριτήριο τη μηχανή είναι το πολύ ένας στους εκατό!

Ας μη γελιόμαστε. Καμία εταιρεία αυτού του επιπέδου δεν θα έβαζε στο ρολόι της έναν μηχανισμό της πλάκας (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύει αυτός που βάζει το χέρι στην τσέπη για να βγάλει 14.000 ευρώ).

Έτσι δεν θα κάτσεις να κάνεις τεχνική μελέτη του μηχανισμού του RO, έναντι του Overseas.

Αυτό που παίζει ρόλο είναι η εικόνα της εταιρείας, αλλα και του μοντέλου, σε συνδυασμό με το που τοποθετούμε τον εαυτό μας τη δεδομένη στιγμή.

Η Vacheron άργησε πολύ να βγάλει ατσάλινο ρολόι. Και άργησε και άλλο τόσο να το κάνει χρονογράφο, ή να του δώσει λουράκι.

Έτσι το Overseas, ήταν "φρέσκο", όταν το RO ήταν "γνωστό και μη εξαιρετέο, αλλά παλιό".

Από την άλλη, αν βάλεις θέματα αναγνωρισιμότητας και επιτυχίας των εταιρειών, η VC στην χώρα μας είναι μακράν πρώτη, οπότε και πολλοί λοχταρούσαν ένα Vacheron για όλες τις ώρες (συμπεριλαμβανομένης αυτής της πισίνας).

Overseas φορούσαν (τουλάχιστον όταν βγήκε) και ο Χατζηνικολάου και ο Ευαγγελάτος και ο Τράγκας και άλλοι πολλοί. Ήταν το ρολόι του επιτυχημένου, που δεν θέλει πλέον Rolex, αλλά κάτι chic και cool, παράλληλα.

Royal Oak φορούσε από παλιά ο Μητσοτάκης (δεν θέλω σχόλια και σύνδεση με την επιτυχία του στην Ελλάδα).

Το Royal Oak είναι ένα από τα μεγάλα Classic.

Εγώ για παράδειγμα, από αυτή την κατηγορία, προτιμώ το Nautilus, μάλιστα σε χρονογράφο.

Και το σχήμα του μου αρέσει (σε πολλούς δεν αρέσουν τα "αυτιά" του) και το ότι δεν το βλέπεις πουθενά και οι ενδείξεις του χρονογράφου στο 6.

Γουστα είναι αυτά


Φιλικά

Κωστής

Το RO, όμως παραμένει για τους "σκληροπυρηνικούς" της
nomikosas
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 3:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: BB OR RO?

Δημοσίευση από nomikosas »

Γεια σας και απο εμενα και καλη Σαρακοστη!!! χαχα
Λοιπον το hublot φοραει Valjoux 7750, το οffshore φοραει calibre 2326/2840 που ειναι βαση της JLC 899 και απο πανω εχει Dubois Depraz chronograph module, το overseas chrono μια που το βαλαμε στην κουβεντα φοραει την VC cal.1137 που ειναι Piguet 1185 βαση...
Αρα ολοι λιγο πολυ απο αλλους τις παιρνουν τις μηχανες για τα συγκεκριμενα μοντελα .... :ha: Αρα ολα ειναι σχετικα.......

Αν τα λεφτα δεν ηταν προβλημα θα αγοραζα το offshore για το ονομα ,το χαρακτηριστικο σχεδιασμο!
Αν σκεφτομουν λιγο τα λεφτα θα αγοραζα Ηublot γιατι ειναι πολυ ομορφο και αξιοπιστο ρολοι και αλλωστε μετα απο πολλα χρονια
μπορει και αυτο να καθιερωθει στην συνειδηση μας!
To offshore σε ροζ χρυσο κανει 34000 ευρω ενω το Βig Bang ροζ χρυσο 18000 ευρω... $0$$$
Απάντηση