Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από Megalos »

ενταξει παιδια με τα Seiko και τα καταδυτικα -στο στοιχειο της - αλλα υπαρχουν καταπληκτικα κομματια ...
τα Audemars ειναι αριστουργημα το καθενα τους , ειδικα το code 11.59 μετα το ντορο αντιρρησεων που ειχε ξεσπασει ..ωραιοτατα κομματια
με πολυ τεχνη οπως ειχε αναφερει και ο Βασιλης τοτε απο οτι θυμαμαι.
και το φανταστικο Bvlgari ο λεπτοτερος χρονογραφος .. τι λετε φιλοι μου , εξαιρετικο κομματι ...
να μην πω για το Tudor που και αυτο ειχε ξεσηκωσει ντορο ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από markosgr28 »

Προσωπικά δε θυμάμαι τη Seiko να έχει διακριθεί σε κάτι τέτοιο, άσχετα με το πόσο σημαντικός είναι ο θεσμός ή όχι. Δεν ξέρω καν αν έπαιρνε μέρος σε τέτοιους θεσμούς. Αυτό για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνει αυτό που συζητάμε για την εταιρία το τελευταίο διάστημα σε σχέση με την αλλαγή πολιτικής και κατηγορίας κόστους και σε ποιους απευθύνεται. Όπως γράφτηκε ήδη, έχει γίνει μεγάλος ντόρος με αυτό.

Όσο για τα υπόλοιπα εννοείται εξαιρετικά κομμάτια, ΥΩ στα καλύτερα της, όπως έγραψα ήδη και παραπάνω και σίγουρα ρολόγια κοσμήματα πολύ ανώτερα σε ωρολογιακή τέχνη από το Seiko, αλλά αυτό είναι το δεδομένο σε αυτούς τους θεσμούς κάθε φορά και μπράβο στις εταιρίες για τη μεγάλη προσπάθεια τους και για τα καταπληκτικά κοσμήματα που κατασκευάζουν. Κάποια πιο κοντά στην πραγματικότητα, όπως τα καταπληκτικά AP, κάποια εντελώς εξωτικά, όπως το VOUTILAINEN, το MB&F και το GENUS, όλα όμως όμορφα και ιδιαίτερα. Για το Tudor, τι να πω, εξακολουθεί να μη μου αρέσει, δεν το θεωρώ άσχημο ή κακό, αλλά δε με τρελαίνει. Έχει την ιστορική του αξία, αλλά στα χρήματα του σκέφτομαι εύκολα τουλάχιστον πέντε καταδυτικά ρολόγια (Ω, Β, κλπ.) που θα έπαιρνα καλύτερα από αυτό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από ggli »

Μάρκο η σεικο συμμετέχει σπο την αρχή της διοργάνωσης κσι εχει διακριθεί κι άλλες φορές .
Φέτος νομίζω προσπαθεί να κάνει το ξεπέταγμα της, όχι μόνο ουσιαστικά, αλλά και επικοινωνιακά πλέον . Προσπαθεί να παίξει με τους ίδιους όρους .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
These users thanked the author ggli for the post:
Megalos (Δευ Νοέμ 11, 2019 9:54 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από ggli »

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ξένα φορα, αλλά εδώ στην Ελλάδα φέτος το πήραν κάποιοι μυρωδιά κι αυτό λόγω του βραβείου του νέου σεικο .
Νομίζω υπάρχει μια τάση για να μη πω φρενίτιδα με τα σεικο τελευταία, που φυσικά δημιουργείται μέσα στα φορα και τα μέσα δικτυώσεις , έτσι για να μη λέμε μόνο για τη ρόλεξ .
Προσωπικά θεωρώ ότι η σεικο έχει πατήσει μια τεράστια μπανανόφλουδα , ο χρόνος θα δείξει ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
These users thanked the author ggli for the post:
Megalos (Δευ Νοέμ 11, 2019 9:54 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42586
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39153 times
Been thanked: 8489 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από Megalos »

πραγματι Γιαννη οπως παντα ετσι και τωρα μεγαλοποιειται η επιτυχια της Seiko ωστε να προσδοθει μια υπεραξια στην ολη γκαμα ...
θεωρω οτι η Seiko εχει κανει εξαιρετικη δουλεια οχι μονον τωρα αλλα παρα πολλα χρονια τωρα ... ετσι δεν νομιζω οτι ΤΩΡΑ εγινε το κατι αλλο ...
απλως προχωρει ενα βημα περαιτερω ... σιγουρα θελει να προσχωρησει στις ξενες αγορες περισσοτερο απο οτι στο παρελθον ειδικα με τα ακριβα
της κομματια και σειρες ... Grand Seiko ...Prospex ... Presage ...και ελπιζω να το πετυχει διοτι το αξιζει ...
αλλα οπως εγραψα και προηγουμενα νομιζω οτι στα βραβεια αυτα ξεχωρισαν εξαιρετικα κομματια που αξιζουν τον επαινο ...
These users thanked the author Megalos for the post:
ggli (Δευ Νοέμ 11, 2019 10:14 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Μάρκο η σεικο συμμετέχει σπο την αρχή της διοργάνωσης κσι εχει διακριθεί κι άλλες φορές .
Φέτος νομίζω προσπαθεί να κάνει το ξεπέταγμα της, όχι μόνο ουσιαστικά, αλλά και επικοινωνιακά πλέον . Προσπαθεί να παίξει με τους ίδιους όρους .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Α δεν το ήξερα, ευχαριστώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12446
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5155 times

Re: Grand Prix d'Horlogerie de Genève Awards 2019

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Δεν ξέρω τι γίνεται στα ξένα φορα, αλλά εδώ στην Ελλάδα φέτος το πήραν κάποιοι μυρωδιά κι αυτό λόγω του βραβείου του νέου σεικο .
Νομίζω υπάρχει μια τάση για να μη πω φρενίτιδα με τα σεικο τελευταία, που φυσικά δημιουργείται μέσα στα φορα και τα μέσα δικτυώσεις , έτσι για να μη λέμε μόνο για τη ρόλεξ .
Προσωπικά θεωρώ ότι η σεικο έχει πατήσει μια τεράστια μπανανόφλουδα , ο χρόνος θα δείξει ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Θα συμφωνήσω...
Εικόνα
Απάντηση