Seiko movements

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Seiko movements

Δημοσίευση από Megalos »

προς τους γνωστες της εταιρειας ...
ποιοι ειναι καλυτεροι και σε τι διαφερουν οι μηχανισμοι της Seiko 4r36 ,6r15, 7s26 ??
και αν μπορειτε καποια μοντελα που εχουν τους αντιστοιχους μηχανισμους :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2642 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από giannistissot »

Απο τα λιγα που ξερω ο 7ς26 (5αρια, skx007 009 κλπ.) θεωρειται ο πιο φθηνος κ βασικος μηχανισμος της... δεν εχει hacking seconds και δεν κουρδιζει απο την κορωνα, οπως οι αλλοι δυο.. ο 6r15 θεωρειται ανωτερος και του 4r36 και μπαινει σε πιο ακριβα μοντελα κοντα στο χιλιαρικο.. ο 4r36 ειναι πιο μεσαιας κατηγοριας αν μπορουμε να το πουμε και τον χρησιμοποιουν ολες οι χελωνες πχ..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author giannistissot for the post:
ggli (Σάβ Μαρ 30, 2019 8:36 pm)
Rating: 7.69%
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από dennis66 »

Πολύ χονδρικά, η 6R15 είναι η διάδοχος της 7S26, με την προσθήκη stop seconds και δυνατότητας κουρδίσματος από τη κορώνα. 23 πέτρες, 21.600 bph, 50 ώρες αυτονομία. Θεωρητικά η 6R15 είναι η «ομόλογη» της ΕΤΑ 2824, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση με πολλές μεταβλητές. Συχνά αμφισβητείται η ακρίβειά της 6R15, ειδικά σε σχέση με την ETA, για μένα δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα, είναι καθαρά θέμα QC και εργοστασιακής ρύθμισης, πιστεύω συνεπώς πως μια 2824 και μια 6R15 ρυθμισμένες αμφότερες σωστά έχουν την ίδια ακρίβεια, υπό τις ίδιες συνθήκες.

Προσωπικές εμπειρίες από την 6R15 έχω άριστες. Πχ το SPB051 μου ήρθε από το εργοστάσιο με ακριβώς +1 sec τη μέρα, σταθερά και αμετάβλητα κι αυτό κράτησε για πολλούς μήνες, χωρίς την παραμικρή διακύμανση. Πέρυσι το καλοκαίρι μου έπεσε στο δάπεδο. Ξύλινο, ευτυχώς, αλλά όπως και να το κάνεις, δάπεδο. Όταν ανέκτησε τις αισθήσεις του από την πτώση (για το ρολόϊ μλάμε πάντα) δούλευε ακόμη. Αλλά όχι όπως πριν. Τώρα πια έμενε πίσω 20 δεύτερα τη μέρα.

Είκοσι δεύτερα τη μέρα είναι δυό λεπτά γεμάτα τη βδομάδα. Δηλαδή, ένα τίποτε μπροστά στην αιωνιότητα. Κι όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος. Αυτό αποδείχτηκε περίτρανα μερικούς μήνες μετά, ήτοι τον Φλεβάρη του ‘19. ’Ηταν τότε που το ρολόϊ μου ξαναέπεσε από τα χέρια. Και αυτή τη φορά το δάπεδο ήταν μαρμάρινο Ξέρω ότι ο καθένας στο σημείο αυτό θα αναρωτηθεί «-μα συγγνώμη ρε φίλος, κουλαμάρα έχεις ;»

Ε, μην τα παραλέμε κιόλας, απλή ατυχία θα έλεγα εγώ. Ή μάλλον διπλή ατυχία, στην προκειμένη περίπτωση. Ή μήπως τύχη ; Διότι από την ημέρα της δεύτερης πτώσης και εντεύθεν, συνέβη το εξής αδιανόητο : Το ρολόϊ πλέον έχανε μόλις 7 δεύτερα τη μέρα, δηλαδή τίποτε –ειδικά μπροστά στην αιωνιότητα. 7 δεύτερα σταθερά και μετρημένα.

Το πόρισμα : 1) Έσπευσα να αδικήσω την 615R, αμέσως μετά την πρώτη πτώση. Δεν περίμενα καν τη δεύτερη πριν καταλήξω σε αρνητικά συμπεράσματα. Με διέψευσε πανηγυρικά. 2) Όπως φαίνεται, σε αυτές τις μηχανές, εάν μετά το πρώτο κοπάνημα επακολουθήσει ένα δεύτερο ισχυρότερο από το πρώτο, τότε αυτόματα ενεργοποιείται ένας σοφά σχεδιασμένος μηχανισμός reset (κρυφά τοποθετημένος μέσα στη μηχανή) και το ρολόϊ επανέρχεται στα ίσα του ή περίπου στα ίσα του.

-Σατανικό ; -Μα έχουμε πει, Seiko rules !

3) Ωστόσο –κι εδώ κρατώ μια μικρή επιφύλαξη, καλό θα ήταν να περιμένουμε και το τρίτο δολοφονικό χτύπημα, πριν καταλήξουμε σε απόλυτα ασφαλή συμπεράσματα, Μέχρι τότε, κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι άλλο μπορεί να έχουν σκαρφιστεί οι Ιάπωνες. Διατηρώ την κρυφή ελπίδα ότι ένα τρίτο χτύπημα πιθανόν να επανέφερε το ρολόϊ στην αρχική, υποδειγματική χρονομετρία του –αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος –μπορείς ;

ΥΓ : Εαν δείτε ποτέ το SP051 σε αγγελία μου, θα πρότεινα να μην το πλησιάσετε. Αφήστε να το πάρει κάνας ξένος, εσείς είστε κολλητάρια, δεν είναι σωστό. Άλλωστε, δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσω, τουλάχιστον όχι πριν επανέλθει στο +1 sec, πράγμα που σημαίνει ή service ή κάποιες ακόμη πτώσεις -δεν ξέρω πόσες.
These users thanked the author dennis66 for the post (total 3):
Megalos (Σάβ Μαρ 30, 2019 9:31 pm) • giannistissot (Σάβ Μαρ 30, 2019 9:33 pm) • gep (Σάβ Μαρ 30, 2019 10:32 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από Megalos »

αρα dennis συμφωνεις με την καταταξη που εγραψε ο Γιαννης ?
6r15 > 7s26
7s26 > 4r36 ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1027 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από lovefist2001 »

dennis66 έγραψε:Πολύ χονδρικά, η 6R15 είναι η διάδοχος της 7S26, με την προσθήκη stop seconds και δυνατότητας κουρδίσματος από τη κορώνα. 23 πέτρες, 21.600 bph, 50 ώρες αυτονομία. Θεωρητικά η 6R15 είναι η «ομόλογη» της ΕΤΑ 2824, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση με πολλές μεταβλητές. Συχνά αμφισβητείται η ακρίβειά της 6R15, ειδικά σε σχέση με την ETA, για μένα δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα, είναι καθαρά θέμα QC και εργοστασιακής ρύθμισης, πιστεύω συνεπώς πως μια 2824 και μια 6R15 ρυθμισμένες αμφότερες σωστά έχουν την ίδια ακρίβεια, υπό τις ίδιες συνθήκες.

Προσωπικές εμπειρίες από την 6R15 έχω άριστες. Πχ το SPB051 μου ήρθε από το εργοστάσιο με ακριβώς +1 sec τη μέρα, σταθερά και αμετάβλητα κι αυτό κράτησε για πολλούς μήνες, χωρίς την παραμικρή διακύμανση. Πέρυσι το καλοκαίρι μου έπεσε στο δάπεδο. Ξύλινο, ευτυχώς, αλλά όπως και να το κάνεις, δάπεδο. Όταν ανέκτησε τις αισθήσεις του από την πτώση (για το ρολόϊ μλάμε πάντα) δούλευε ακόμη. Αλλά όχι όπως πριν. Τώρα πια έμενε πίσω 20 δεύτερα τη μέρα.

Είκοσι δεύτερα τη μέρα είναι δυό λεπτά γεμάτα τη βδομάδα. Δηλαδή, ένα τίποτε μπροστά στην αιωνιότητα. Κι όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος. Αυτό αποδείχτηκε περίτρανα μερικούς μήνες μετά, ήτοι τον Φλεβάρη του ‘19. ’Ηταν τότε που το ρολόϊ μου ξαναέπεσε από τα χέρια. Και αυτή τη φορά το δάπεδο ήταν μαρμάρινο Ξέρω ότι ο καθένας στο σημείο αυτό θα αναρωτηθεί «-μα συγγνώμη ρε φίλος, κουλαμάρα έχεις ;»

Ε, μην τα παραλέμε κιόλας, απλή ατυχία θα έλεγα εγώ. Ή μάλλον διπλή ατυχία, στην προκειμένη περίπτωση. Ή μήπως τύχη ; Διότι από την ημέρα της δεύτερης πτώσης και εντεύθεν, συνέβη το εξής αδιανόητο : Το ρολόϊ πλέον έχανε μόλις 7 δεύτερα τη μέρα, δηλαδή τίποτε –ειδικά μπροστά στην αιωνιότητα. 7 δεύτερα σταθερά και μετρημένα.

Το πόρισμα : 1) Έσπευσα να αδικήσω την 615R, αμέσως μετά την πρώτη πτώση. Δεν περίμενα καν τη δεύτερη πριν καταλήξω σε αρνητικά συμπεράσματα. Με διέψευσε πανηγυρικά. 2) Όπως φαίνεται, σε αυτές τις μηχανές, εάν μετά το πρώτο κοπάνημα επακολουθήσει ένα δεύτερο ισχυρότερο από το πρώτο, τότε αυτόματα ενεργοποιείται ένας σοφά σχεδιασμένος μηχανισμός reset (κρυφά τοποθετημένος μέσα στη μηχανή) και το ρολόϊ επανέρχεται στα ίσα του ή περίπου στα ίσα του.

-Σατανικό ; -Μα έχουμε πει, Seiko rules !

3) Ωστόσο –κι εδώ κρατώ μια μικρή επιφύλαξη, καλό θα ήταν να περιμένουμε και το τρίτο δολοφονικό χτύπημα, πριν καταλήξουμε σε απόλυτα ασφαλή συμπεράσματα, Μέχρι τότε, κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι άλλο μπορεί να έχουν σκαρφιστεί οι Ιάπωνες. Διατηρώ την κρυφή ελπίδα ότι ένα τρίτο χτύπημα πιθανόν να επανέφερε το ρολόϊ στην αρχική, υποδειγματική χρονομετρία του –αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος –μπορείς ;

ΥΓ : Εαν δείτε ποτέ το SP051 σε αγγελία μου, θα πρότεινα να μην το πλησιάσετε. Αφήστε να το πάρει κάνας ξένος, εσείς είστε κολλητάρια, δεν είναι σωστό. Άλλωστε, δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσω, τουλάχιστον όχι πριν επανέλθει στο +1 sec, πράγμα που σημαίνει ή service ή κάποιες ακόμη πτώσεις -δεν ξέρω πόσες.

:BB: :BB: :BB: haha haha haha

Συμπερασμα

Μολις παρεις το Σεικο κοπανα το στο τοιχο να σου ρυθμιστει να πηγαινει σαν GS haha

ΥΓ πλακα κανω ετσι ???

Σταυρος
These users thanked the author lovefist2001 for the post:
dennis66 (Σάβ Μαρ 30, 2019 11:20 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από ggli »

Megalos έγραψε:αρα dennis συμφωνεις με την καταταξη που εγραψε ο Γιαννης ?
6r15 > 7s26
7s26 > 4r36 ?
Η 4r36 είναι καλύτερη της 7s


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author ggli for the post:
Megalos (Σάβ Μαρ 30, 2019 10:18 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Skostas
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 13 times
Been thanked: 563 times

Re: Seiko movements

Δημοσίευση από Skostas »

η6r15 ειναι καλυτερη απο την 4r36 που με την σειρα της ειναι καλυτερη απο την 7s απο προσωπικη εμπειρια το monster με 4r36 ειναι σταθερα συν 2 sec οτι και αν κανεις.
These users thanked the author Skostas for the post:
Megalos (Κυρ Μαρ 31, 2019 9:36 am)
Rating: 7.69%
Sometimes you win and sometimes you learn
Απάντηση