SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από Georges »

gmaras έγραψε:
Φυσικα και ειναι υποκειμενικο για αυτο και καταθετω προσωπικη αποψη! Για να μη μακρυγορω λοιπον, σε "τι" ειναι καλυτερο και σε σχεση με "ποιο", αν μιλαμε αποκλειστικα για ρολογια, ολα την ιδια δουλεια κανουν! Μας δειχνουν την ωρα!

Απο εκει και περα κατ' εξοχην το ακριβοτερο ειναι τις περισσοτερες φορες "καλυτερο" (μην μπαινουμε σε λεπτομερειες, θα μας παρει χρονο), οχι παντα αλλα τις περισσοτερες! Εξ' ου και η φραση "οτι πληρωνεις παιρνεις" χωρις φυσικα αυτο να σημαινει πως παιρνεις και το αντιστοιχο αντιτιμο!

Αρα ερχομαι στο συμπερασμα και συμφωνω αποκλειστικα στο <<no money, no honey>> ομως οσο υπαρχει money θα υπαρχει για μενα και το honey=ρολογια...
Εκτος και αν μιλαω παρασυρομενος απο την απειρια μου... Μπορει σε καμια 10ετια να ανακαλεσω!
Κι εγώ άπειρος είμαι Γιώργο. Υπάρχουν πολύ πιο έμπειρα μέλη.
Στο θέμα "ακριβότερο" = "καλύτερο" στο ρολόϊ για μένα δεν ισχύει. Μιλάμε για είδος πολυτελείας που οι παράγοντες που διαμορφώνουν τις τιμές είναι εντελώς διαφορετικοί.
Για το θέμα του κορεσμού...έγραψα προσωπική άποψη. Υπάρχουν περίοδοι που ενώ υπάρχει διαθέσιμο χρήμα για ρολόγια, δεν υπάρχει κάτι που να μου κάνει "κλικ" για να βάλω το χέρι στην τσέπη.
Στο παρελθόν αγόραζα και πούλαγα ρολόγια με τρελούς ρυθμούς. Πλέον δεν υπάρχει αυτή η φάση. Ίσως να κουράστηκα, ίσως να βαρέθηκα, ίσως να έκλεισε ο κύκλος....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Georges την Τετ Νοέμ 21, 2018 10:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Georges for the post:
giannistissot (Πέμ Νοέμ 22, 2018 1:07 am)
Rating: 7.69%
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από Georges »

dennis66 έγραψε:Ωραία συζήτηση έχει ανοιχτεί.

Λοιπόν, τα νέα μου δεν είναι καλά. Ο τύπος με τον οποίον διαπραγματευόμουν (Γερμανός παρακαλώ) αποδείχτηκε ότι δεν έχει άμεσα διαθέσιμο το ρολόϊ. "Θα στο παραγγείλω", μου λέει σήμερα, έπειτα από δυο μέρες κουβέντα. Μη σοβαρός, δεν ασχολούμαι άλλο με τον συγκεκριμένο.

Γεώργιε (flipper) αναγνωρίζω τις φιλότιμες προσπάθειές σου.

Για τον άλλο Γιώργο (gmaras), θέλω επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Ο τύπος αυτός, στο βαθμό που διαδικτυακά μπορώ να εκτιμήσω κάποιον, είναι πρώτης ποιότητας άτομο. Πέρσν δηλαδή της ευγένειάς του και της καθαρότητας των απόψεών του, έχει ένα χαρακτηριστικό που πάρα μα πάρα πολύ το εκτιμώ στους ανθρώπους : Είναι ακομπλεξάριστος. Μεγάλη υπόθεση αυτό και δυστυχώς δεν συναντάται συχνά.

Τώρα ως προς τις συλλογές και τα τοιαύτα, προφανώς το θέμα είναι ένα και μόνο ένα, τα λεφτά. Τα λεφτά, όταν υπάρχουν, είναι το γκάζι, τα λεφτά (η έλλειψή τους δηλαδή) είναι και το φρένο.
Προσωπικά, μιας και δεν είμαι ο Φαρούκ, εφαρμόζω ή τουλάχιστον προσπαθώ να εφαρμόσω δύο τρεις βασικούς κανόνες σε σχέση με τα ρολόγια. Πρώτον, για να μπει ένα στο σπίτι, πρέπει να φύγει ένα άλλο. Δεύτερον, όσο κι αν κάποια ρολόγια μ΄αρέσουν, αποφεύγω αυτά που ενέχουν τον κίνδυνο του άσχημου "εγκλωβισμού", δηλαδή ακριβά ρολόγια με ιδιαιτερότητες, για πολύ ειδικό κοινό. Κι αυτό επειδή ξέρω ότι ακόμη και το πιο αγαπημένο σήμερα ρολόϊ, αύριο μπορεί να το δω με τελείως άλλο μάτι. Έχει συμβεί, θα ξανασυμβεί. Και τρίτο και νομίζω κυριώτερο, ποτέ μα ποτέ δεν "αυτοδιασπώμαι" σε περισσότερες επιμέρους αγορές, του τύπου "έλα μωρέ, φτηνό είναι αυτό, ας το πάρω, δε βαριέσαι". Προτιμώ μια γερή κανονιά (γερή για τα δικά μου δεδομένα εννοώ), παρά συνεχείς ριπές μυδραλιοβόλου. Ποτέ δεν κρατάω παραπάνω από ένα ρολόϊ beater. Αφού φάει το ξύλο του και το κατευχαριστηθώ, το βγάζω στο ebay κι όσο πιάσει. Και πάμε για το επόμενο, όμως ένα μόνο κάθε φορά κι όσο αντέξει ή μέχρι να το βαρεθώ τελείως.
Για τον Γερμανό καλά κάνεις και δεν ασχολείσαι άλλο.
Σε ότι αφορά τα ρολόγια και τις συλλογές, μια χαρά το διαχειρίζεσαι και μπράβο που είσαι τόσο εγκρατής και ταυτόχρονα συνεπής στο πλάνο :cheer:
Εγώ ποτέ δεν κατάφερα να το κρατήσω όσο ήμουν "ζεστός" :BB:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
gmaras
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 2:21 pm
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1931 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από gmaras »

dennis66 έγραψε: Για τον άλλο Γιώργο (gmaras), θέλω επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Ο τύπος αυτός, στο βαθμό που διαδικτυακά μπορώ να εκτιμήσω κάποιον, είναι πρώτης ποιότητας άτομο. Πέρσν δηλαδή της ευγένειάς του και της καθαρότητας των απόψεών του, έχει ένα χαρακτηριστικό που πάρα μα πάρα πολύ το εκτιμώ στους ανθρώπους : Είναι ακομπλεξάριστος. Μεγάλη υπόθεση αυτό και δυστυχώς δεν συναντάται συχνά.
Δεν μπορω να καταλαβω σε ποιον ''τυπο'' αναφερεσαι, γιατι ειλικρινα δεν αμφισβητησα κανενος την ατομικη ποιοτητα, δεν απαξιωσα κανενος την προσωπικη αποψη και την ευγενεια και ουτε προσεβαλλα καποιον. Ως νεο μελος της κοινοτητας αυτης εξεφρασα την αποψη και τα πιστευω μου, που με εχουν στιγματισει εως τωρα στο ωρολογιακο μου ταξιδι! Αν εδωσα εστω και την παραμικρη υπονοια να φανει κατι τετοιο, ζητω συγγνωμη απο ολα τα μελη και ιδιαιτερα απο αυτο το ατομο...

ΥΓ. Ολα αυτα ξαναλεω, αν εδωσα καποια υπονοια να φανει κατι τετοιο... Ο γραπτος λογος (επειδη δεν ειμαι και αριστος χρηστης του) πολλες φορες παρερμηνευται!
dennis66 έγραψε: Τώρα ως προς τις συλλογές και τα τοιαύτα, προφανώς το θέμα είναι ένα και μόνο ένα, τα λεφτά. Τα λεφτά, όταν υπάρχουν, είναι το γκάζι, τα λεφτά (η έλλειψή τους δηλαδή) είναι και το φρένο.
Προσωπικά, μιας και δεν είμαι ο Φαρούκ, εφαρμόζω ή τουλάχιστον προσπαθώ να εφαρμόσω δύο τρεις βασικούς κανόνες σε σχέση με τα ρολόγια. Πρώτον, για να μπει ένα στο σπίτι, πρέπει να φύγει ένα άλλο. Δεύτερον, όσο κι αν κάποια ρολόγια μ΄αρέσουν, αποφεύγω αυτά που ενέχουν τον κίνδυνο του άσχημου "εγκλωβισμού", δηλαδή ακριβά ρολόγια με ιδιαιτερότητες, για πολύ ειδικό κοινό. Κι αυτό επειδή ξέρω ότι ακόμη και το πιο αγαπημένο σήμερα ρολόϊ, αύριο μπορεί να το δω με τελείως άλλο μάτι. Έχει συμβεί, θα ξανασυμβεί. Και τρίτο και νομίζω κυριώτερο, ποτέ μα ποτέ δεν "αυτοδιασπώμαι" σε περισσότερες επιμέρους αγορές, του τύπου "έλα μωρέ, φτηνό είναι αυτό, ας το πάρω, δε βαριέσαι". Προτιμώ μια γερή κανονιά (γερή για τα δικά μου δεδομένα εννοώ), παρά συνεχείς ριπές μυδραλιοβόλου. Ποτέ δεν κρατάω παραπάνω από ένα ρολόϊ beater. Αφού φάει το ξύλο του και το κατευχαριστηθώ, το βγάζω στο ebay κι όσο πιάσει. Και πάμε για το επόμενο, όμως ένα μόνο κάθε φορά κι όσο αντέξει ή μέχρι να το βαρεθώ τελείως.
Με λιγα λογια αυτο που καταλαβαινω ειναι δυο πραγματα:
1. Οτι οσο υπαρχουν λεφτα, θα αγοραζουμε.
2. Ακομα δεν εχει ερθει ο κορεσμος.

Αν κανω λαθος διορθωσε με!
Georges έγραψε:
Κι εγώ άπειρος είμαι Γιώργο. Υπάρχουν πολλοί πιο έμπειρα μέλη.
Στο θέμα "ακριβότερο" = "καλύτερο" στο ρολόϊ για μένα δεν ισχύει. Μιλάμε για είδος πολυτελείας που οι παράγοντες που διαμορφώνουν τις τιμές είναι εντελώς διαφορετικοί.
Κατα πασα πιθανοτητα εχεις δικιο!
Georges έγραψε: Για το θέμα του κορεσμού...έγραψα προσωπική άποψη. Υπάρχουν περίοδοι που ενώ υπάρχει διαθέσιμο χρήμα για ρολόγια, δεν υπάρχει κάτι που να μου κάνει "κλικ" για να βάλω το χέρι στην τσέπη.
Στο παρελθόν αγόραζα και πούλαγα ρολόγια με τρελούς ρυθμούς. Πλέον δεν υπάρχει αυτή η φάση. Ίσως να κουράστηκα, ίσως να βαρέθηκα, ίσως να έκλεισε ο κύκλος....
Σεβαστη εννοειται και την κραταω στην ακρη του μυαλου μου!

Καιρος να ξανα ανοιξει lol
Γιωργος
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από dennis66 »

gep έγραψε:Έχεις μετανιώσει γιά κανένα από αυτά που άφησες να φύγουν; αν ναι, ποιό και γιατί;

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Εάν ρωτάς εμένα φίλε gep, απαντώ. Nομίζω ότι θα ήθελα πίσω το IWC Mark XII μου, ήταν ξεχωριστό ρολόϊ. Το δε λάθος με το SBDX001 το διόρθωσα σχεδόν άμεσα με το 017, οπότε δεν μετράει. Για τα υπόλοιπα που έχω δώσει, όχι δεν έχω μετανοιώσει, είτε επειδή υπήρχαν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι ώστε να φύγουν (πχ το Doppelchronograph, που ήταν ένα εντελώς άβολο ρολόϊ), είτε τα αντικατέστησα με κάτι άλλο που με ευχαριστεί περισσότερο, τουλάχιστον σήμερα.
dennis66
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 7:42 pm
Has thanked: 356 times
Been thanked: 542 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από dennis66 »

gmaras έγραψε:
dennis66 έγραψε: Για τον άλλο Γιώργο (gmaras), θέλω επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Ο τύπος αυτός, στο βαθμό που διαδικτυακά μπορώ να εκτιμήσω κάποιον, είναι πρώτης ποιότητας άτομο. Πέρσν δηλαδή της ευγένειάς του και της καθαρότητας των απόψεών του, έχει ένα χαρακτηριστικό που πάρα μα πάρα πολύ το εκτιμώ στους ανθρώπους : Είναι ακομπλεξάριστος. Μεγάλη υπόθεση αυτό και δυστυχώς δεν συναντάται συχνά.
Δεν μπορω να καταλαβω σε ποιον ''τυπο'' αναφερεσαι, γιατι ειλικρινα δεν αμφισβητησα κανενος την ατομικη ποιοτητα, δεν απαξιωσα κανενος την προσωπικη αποψη και την ευγενεια και ουτε προσεβαλλα καποιον. Ως νεο μελος της κοινοτητας αυτης εξεφρασα την αποψη και τα πιστευω μου, που με εχουν στιγματισει εως τωρα στο ωρολογιακο μου ταξιδι! Αν εδωσα εστω και την παραμικρη υπονοια να φανει κατι τετοιο, ζητω συγγνωμη απο ολα τα μελη και ιδιαιτερα απο αυτο το ατομο...

ΥΓ. Ολα αυτα ξαναλεω, αν εδωσα καποια υπονοια να φανει κατι τετοιο... Ο γραπτος λογος (επειδη δεν ειμαι και αριστος χρηστης του) πολλες φορες παρερμηνευται!
Όχι φίλε Γιώργο, με παρεξήγησες τελείως, τη λέξη "τύπος" δεν την χρησιμοποίησα με αρνητική χροιά, επ' ουδενί ! Το αντίθετο ακριβώς προκύπτει, εάν διαβάσεις πάλι το σχόλιό μου, δηλαδή την ιδιαίτερη εκτίμησή μου προς εσένα εξέφρασα. Είναι περίπτωση παρερμηνείας του γραπτού λόγου, πιθανό να ευθύνομαι εγώ και εφόσον είναι έτσι ζητώ συγγνώμη, όμως, επαναλαμβάνω, επαινετικό ήταν το σχόλιό μου, όχι απαξιωτικό. Λυπάμαι για την αναστάτωση.
These users thanked the author dennis66 for the post (total 2):
Megalos (Τετ Νοέμ 21, 2018 11:50 pm) • gmaras (Πέμ Νοέμ 22, 2018 7:57 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από Georges »

gmaras έγραψε:
dennis66 έγραψε: Για τον άλλο Γιώργο (gmaras), θέλω επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Ο τύπος αυτός, στο βαθμό που διαδικτυακά μπορώ να εκτιμήσω κάποιον, είναι πρώτης ποιότητας άτομο. Πέρσν δηλαδή της ευγένειάς του και της καθαρότητας των απόψεών του, έχει ένα χαρακτηριστικό που πάρα μα πάρα πολύ το εκτιμώ στους ανθρώπους : Είναι ακομπλεξάριστος. Μεγάλη υπόθεση αυτό και δυστυχώς δεν συναντάται συχνά.
Δεν μπορω να καταλαβω σε ποιον ''τυπο'' αναφερεσαι, γιατι ειλικρινα δεν αμφισβητησα κανενος την ατομικη ποιοτητα, δεν απαξιωσα κανενος την προσωπικη αποψη και την ευγενεια και ουτε προσεβαλλα καποιον. Ως νεο μελος της κοινοτητας αυτης εξεφρασα την αποψη και τα πιστευω μου, που με εχουν στιγματισει εως τωρα στο ωρολογιακο μου ταξιδι! Αν εδωσα εστω και την παραμικρη υπονοια να φανει κατι τετοιο, ζητω συγγνωμη απο ολα τα μελη και ιδιαιτερα απο αυτο το ατομο...

ΥΓ. Ολα αυτα ξαναλεω, αν εδωσα καποια υπονοια να φανει κατι τετοιο... Ο γραπτος λογος (επειδη δεν ειμαι και αριστος χρηστης του) πολλες φορες παρερμηνευται!
:BB: :BB: :BB: :BB: :BB:

Εσύ είσαι ο τύπος...σε γέμισε κοπλιμέντα ο Ντένις :-)


edit..

Με πρόλαβε για νανοσεκοντ μάλλον γιατί δεν μου έβγαλε οτι έχει προηγηθεί δημοσίευση οταν πάτησα να ανέβει το ποστ
These users thanked the author Georges for the post:
gmaras (Πέμ Νοέμ 22, 2018 7:58 am)
Rating: 7.69%
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολυ ωραια συζήτηση φιλοι μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gmaras
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 2:21 pm
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1931 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από gmaras »

Μολις τωρα φουσκωσα σαν το παγωνι απο περηφανεια και ενοιωσα 10 κιλα ελαφρυτερος!

Φιλε dennis σε ευχαριστω παρα πολυ και με τιμαει να το ακουω απο εσενα! Τα αισθηματα αμοιβαια!
Και σιγουρα δεν ευθυνεσαι εσυ!
Απλα με εχει καταβαλλει ο φοβος στα φορουμ... Πολλες φορες αλλα λες και αλλα εννοουνται με αποτελεσμα να μην καταθετω την αποψη μου, προς αποφυγη παρεξηγησεων!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gmaras την Τετ Νοέμ 21, 2018 11:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author gmaras for the post:
Megalos (Τετ Νοέμ 21, 2018 11:51 pm)
Rating: 7.69%
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από Georges »

gmaras έγραψε:Μολις τωρα φουσκωσα σαν το παγωνι απο περηφανεια και ενοιωσα 10 κιλα ελαφρυτερος!

Φιλε dennis σε ευχαριστω παρα πολυ και με τιμαει να το ακουω απο εσενα! Τα αισθηματα αμοιβαια!
Και σιγουρα δεν ευθυνεσαι εσυ!

Απλα με εχει καταβαλλει ο φοβος στα φορουμ... Πολλες φορες αλλα λες και αλλα εννοουνται με αποτελεσμα να μην καταθετω την αποψη μου, προς αποφυγη παρεξηγησεων!
Μην φοβάσαι...Με ένα καλό μπουκάλι κρασί στην Μέθη όλα θα λυθούν :BB:
These users thanked the author Georges for the post:
Megalos (Τετ Νοέμ 21, 2018 11:51 pm)
Rating: 7.69%
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
gmaras
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2018 2:21 pm
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1931 times

Re: SEIKO SLA025 : Προσπαθήστε να με αποθαρρύνετε

Δημοσίευση από gmaras »

ευχαριστως!

Και μετα να το γυρισουμε σε κατι πιο βαρυ!
Γιωργος
Απάντηση