Omega Vintage

παλαιοι ονειρεμενοι μηχανισμοι και κομματια
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2642 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από giannistissot »

gep έγραψε:
giannistissot έγραψε:
STF έγραψε:Φίλοι μου το παρόν θέμα το απέφευγα όπως ο δι@ολος το λιβάνι. Και καλά έκανα!

Νίκο αν με βάλεις στο "τρυπάκι" των Vintage ρολογιών και ιδαιτέρως των Omega... την έβαψα!!!
Αχααχάααααα ΕικόναΕικόναΕικόνα
gmaras έγραψε:Νομιζω και βλεποντας καθαρα και μονο φωτογραφιες (διοτι γνωση ιδιαιτερη δεν κατεχω) η ομεγκα εχει τα ομορφοτερα vintage... Βλεπω κατα καιρους απιθανα κομματια!
Omega Longines Zenith κυρίως αλλα και η Breitling είχαν εκπληκτικα σχέδια κατ εμε... μετα επονται ρολεξ ζεζε κλπ...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη με θίγεις τώρα, αλλά Πάσχα που είναι δεν μπορώ να σου κρατήσω κακία, οπότε στις στέλνω με αγάπη. :)
Χριστός Ανέστη εδώ που είμαι.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Αχαχααα αφου ξερεις ποσο αγαπω τη ζεζε!!! ΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gep
Δημοσιεύσεις: 2965
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5925 times
Been thanked: 4083 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από gep »

giannistissot έγραψε:
gep έγραψε:
giannistissot έγραψε:
STF έγραψε:Φίλοι μου το παρόν θέμα το απέφευγα όπως ο δι@ολος το λιβάνι. Και καλά έκανα!

Νίκο αν με βάλεις στο "τρυπάκι" των Vintage ρολογιών και ιδαιτέρως των Omega... την έβαψα!!!
Αχααχάααααα ΕικόναΕικόναΕικόνα
gmaras έγραψε:Νομιζω και βλεποντας καθαρα και μονο φωτογραφιες (διοτι γνωση ιδιαιτερη δεν κατεχω) η ομεγκα εχει τα ομορφοτερα vintage... Βλεπω κατα καιρους απιθανα κομματια!
Omega Longines Zenith κυρίως αλλα και η Breitling είχαν εκπληκτικα σχέδια κατ εμε... μετα επονται ρολεξ ζεζε κλπ...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη με θίγεις τώρα, αλλά Πάσχα που είναι δεν μπορώ να σου κρατήσω κακία, οπότε στις στέλνω με αγάπη. :)
Χριστός Ανέστη εδώ που είμαι.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Αχαχααα αφου ξερεις ποσο αγαπω τη ζεζε!!! ΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το ξέρω Γιάννη μου, είπα να σε κάνω να χαμογελάσεις.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
These users thanked the author gep for the post:
giannistissot (Σάβ Απρ 07, 2018 8:56 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργο μου μας ελυωσες με τα φανταστικα αυτα κομματια της Jaeger :ha: :ha:
These users thanked the author Megalos for the post:
giannistissot (Σάβ Απρ 07, 2018 10:29 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από _batman_ »

κυρ Γιωργο!! φανταστικα κομματια!! πολλα μπραβο!!
One breath, One dive, One shot, One life...
gep
Δημοσιεύσεις: 2965
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5925 times
Been thanked: 4083 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από gep »

Megalos έγραψε:Γιωργο μου μας ελυωσες με τα φανταστικα αυτα κομματια της Jaeger :ha: :ha:
Κώστα νομίζω ότι η JLC ήταν η πιό συνειδητά υποτιμημένη και χαμηλού προφίλ εταιρεία μέχρι την εξαγορά της από την Richemont, η οποία και αποφάσισε να την βγάλει στον αφρό και να κοιτάξει στα ίσια στα μάτια τις "μεγάλες" που προμήθευε μηχανισμούς, εκτινάζοντας τις τιμές της στα ουράνια.
Το παρακάτω κλιπάκι ενδεικτικό της ποιότητας όταν κανένας δεν τους ήξερε.
Βλέπεις αυτοί μόνο ρολόγια έφτιαχναν, ούτε στο Έβερεστ ανέβηκαν ούτε πήγαν στο φεγγάρι :)

" onclick="window.open(this.href);return false;


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
These users thanked the author gep for the post (total 3):
captain (Κυρ Απρ 08, 2018 8:20 am) • giannistissot (Κυρ Απρ 08, 2018 11:15 am) • Megalos (Κυρ Απρ 08, 2018 9:36 pm)
Rating: 23.08%
gep
Δημοσιεύσεις: 2965
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5925 times
Been thanked: 4083 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από gep »

_batman_ έγραψε:κυρ Γιωργο!! φανταστικα κομματια!! πολλα μπραβο!!
Ευχαριστώ Δημήτρη και Χριστός Ανέστη.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από captain »

gep έγραψε:
Megalos έγραψε:Γιωργο μου μας ελυωσες με τα φανταστικα αυτα κομματια της Jaeger :ha: :ha:
Κώστα νομίζω ότι η JLC ήταν η πιό συνειδητά υποτιμημένη και χαμηλού προφίλ εταιρεία μέχρι την εξαγορά της από την Richemont, η οποία και αποφάσισε να την βγάλει στον αφρό και να κοιτάξει στα ίσια στα μάτια τις "μεγάλες" που προμήθευε μηχανισμούς, εκτινάζοντας τις τιμές της στα ουράνια.
Το παρακάτω κλιπάκι ενδεικτικό της ποιότητας όταν κανένας δεν τους ήξερε.
Βλέπεις αυτοί μόνο ρολόγια έφτιαχναν, ούτε στο Έβερεστ ανέβηκαν ούτε πήγαν στο φεγγάρι :)

" onclick="window.open(this.href);return false;


Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Τι είπες τωρα ρε Γιώργη ...;;;; Απαντησες στο μεγαλο ερώτημα και απορία μου γιατι αυτη η απαξίωση αυτη η JLC και τα ρολογια της ..... :sh:

Ακομα και σημερα η ποιο υποτιμημένη εταιρία που υπάρχει στον χώρο .....!!!!! :-)
gep
Δημοσιεύσεις: 2965
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5925 times
Been thanked: 4083 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από gep »

captain έγραψε:
gep έγραψε:
Megalos έγραψε:Γιωργο μου μας ελυωσες με τα φανταστικα αυτα κομματια της Jaeger :ha: :ha:
Κώστα νομίζω ότι η JLC ήταν η πιό συνειδητά υποτιμημένη και χαμηλού προφίλ εταιρεία μέχρι την εξαγορά της από την Richemont, η οποία και αποφάσισε να την βγάλει στον αφρό και να κοιτάξει στα ίσια στα μάτια τις "μεγάλες" που προμήθευε μηχανισμούς, εκτινάζοντας τις τιμές της στα ουράνια.
Το παρακάτω κλιπάκι ενδεικτικό της ποιότητας όταν κανένας δεν τους ήξερε.
Βλέπεις αυτοί μόνο ρολόγια έφτιαχναν, ούτε στο Έβερεστ ανέβηκαν ούτε πήγαν στο φεγγάρι :)

" onclick="window.open(this.href);return false;


Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Τι είπες τωρα ρΕ Γιώργη ...;;;; Απαντησες στο μεγαλο ερώτημα και απορία μου γιατι αυτη η απαξίωση αυτη η JLC και τα ρολογια της ..... :sh:

Ακομα και σημερα Η ποιο υποτιμημένη εταιρία που υπάρχει στον χώρο .....!!!!! :-)
Συμφωνώ Δημήτρη όσον αφορά τις τιμές τους μέχρι τώρα, αλλά η πολιτική που ακολουθούν τελευταία αρχίζει και με χαλάει...
Όταν είμουν στην Κουάλα Λουμπούρ, αρκετά μαγαζιά που στο παρελθόν πουλούσαν τα ρολόγια τους με 20-30% έκπτωση δεν τα διαθέτουν πια επίσημα, παρά μόνο κάτω από τον πάγκο. Στην boutique της JLC η έκπτωση που έδιναν ήταν μονο 4% εκτινάζοντας τις τιμές στα ύψη. Θα δείξει αν σε κα'να δυό χρόνια καταλήξω υπέρμαχος της Rolex αν τα ρολόγια τους τότε πουλιούνται φτηνότερα από τα JLC. :-)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
These users thanked the author gep for the post:
Megalos (Κυρ Απρ 08, 2018 9:38 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από Megalos »

Γιωργο ελπιζω να μην χαλασει την εικονα που ειχε η JLC ( αν και βρισκομαστε στο νημα της Omega !! )
ωραιο το βιντεο που δειχνει τεραστια διαφορα ποιοτητος μεταξυ δυο ρολογιων των εταιρειω αυτων :sad:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
TheOldMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 10:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 18 times

Re: Omega Vintage

Δημοσίευση από TheOldMan »

στη κουβέντα να θέσω υπόψη σας μια λεπτομέρεια που καλό είναι να υπολογίζετε, ειδικά σε σχέση και με το βίντεο που αναρτήθηκε πιο πάνω:
κατά την κρίση του κουαρτζ, οι εταιρείες για να μπορέσουν να επιβιώσουν, βάζανε μέσα στα ρολόγια τους, ό,τι υπήρχε διαθέσιμο στα ράφια τους. Το κάνανε είτε για να μειώσουν το κόστος της παραγωγής και να πουλήσουν πιο φθηνά ώστε να γίνουν ανταγωνιστικοί απέναντι στα κουάρτζ είτε για να πουλήσουν ό.τι είχαν στοκ αφού δεν ξέρανε εάν θα τους βρει εν λειτουργία η επόμενη ημέρα. Αυτό ήταν πρακτική από πάρα πολλές εταιρείες, της Ω μη εξαιρούμενης. Έτσι, από εκείνη την περίοδο, θα δείτε πολλά ανδρικά ρολόγια της Ω να έχουν μέσα μηχανές από γυναικεία μοντέλα της εταιρείας. γινόταν πάρα πολύ στα ντρες ρολόγια και το διάστημα προς το τέλος της δεκαετίας του 70 με αρχές του 80. Αυτό φυσικά είχε συνέπειες στα ρολόγια που ήταν εν πωλήσει.
These users thanked the author TheOldMan for the post (total 3):
Svl (Κυρ Απρ 08, 2018 11:29 pm) • giannistissot (Δευ Απρ 09, 2018 12:02 am) • nick10 (Δευ Απρ 09, 2018 1:20 am)
Rating: 23.08%
Απάντηση