SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από georgehh1982 »

ggli έγραψε:
georgehh1982 έγραψε:Παίδες το shogun το έχω απο τα πιο ανετα ρολόγια,αξίζει σίγουρα τα χρήματα του,οταν το πιάσει κάποιος στα χέρια του καταλαβαίνει οτι δεν έχει καμία σχέση με ρολόγια των 300-500€ ειναι αρκετα κλίκ πιο πάνω,τώρα για το reissue μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά αλλά φοβάμαι θα μου πέσει μεγάλο... + πρέπει να πουλήσω για να πάρω δεν έχω σκοπό να πάω πάνω απο 9 ρολόγια, θα δείξει...
Το shogun αν και μου αρέσει , ποτέ δεν το αγόρασα, σίγουρα θα είναι άνετο και ελαφρύ λόγω τιτανίου , αν και έχω ακούσει αρνητικά σχόλια ότι παραείναι ελαφρύ και σου δίνει την αίσθηση του ψεύτικου , το reissue εινσι στις ιδιες διαστάσεις σχεδόν .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σίγουρα είναι μεγάλο το shogun αλλά και ελαφρύ,και σου δίνει αίσθηση στιβαρότητας... πως να το πω το ευχαριστιέσαι το ρολόι...

Παιδιά όσοι γενικά γουστάρετε κυρίως seiko και άλλα ρολόγια βέβαια ψαχτείτε στο timepeaks,κάποιες φορές βρίσκεις αρκετές ευκαιρίες σε second hand...το ανακάλυψα πρόσφατα.
These users thanked the author georgehh1982 for the post:
ggli (Παρ Ιούλ 28, 2017 7:40 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:
ggli έγραψε:
captain έγραψε:στα ίδια χρήματα θεωρώ το σογκούν καλύτερο ρολόι ...... :cheer:
Για ποιο λόγο Δημήτρη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γιάννη η μια και μοναδική φορά που το είδα το ρολόι θα μου μείνει χαραγμένη στην μνήμη μου ως ενα απο τα πιο εύκολοφόρετο ρολογια που υπάρχουν .....


Ο συνδιασμος ..... Σχεδιασμός κασας ..... Καπάκι .... Έντονα κυρτά λαγκς ..... Και καταςκευη Απο τιτάνιο ...... Ειναι κατι το μοναδικό στο χέρι ..... Κατι που δεν το εχω ξαναβρεί σε κανένα αλλο ρολόι μεχρι τωρα .....!!!!!


Το μπρασελέ με τα εντ λίνκς καιρό δέσιμο στην κάσα ειναι σαφώς ανώτερα και πιο αρμονικά στο μάτι σε σχέση με την νέα επανέκδοση που δείχνει οτι ειμαι απο δυο διαφορετικά ρολογια με συναρμογή απαράδεκτη μεταξύ τους ( με χαλάει πολυ αυτο)


Δεν ξερω πως το εχουν καταφέρει η Ιάπωνες ... Αλλα το τιτάνιο του σογκουν γυαλίζει σαν ατσάλι .... Με πολυ ελάχιστα ελαφριά απόχρωση του γκρι ......!!!!!

Καντράν δείκτες ενδείξεις ώρας τα θεωρώ πανω κατι τα ίδια ..... Και ειναι θέμα γούστου το αν προτιμάς στρογγυλές ενδείξεις η στικ ενδείξεις ....!!!!!


Αυτο το ( S ) στην κορώνα του ειναι που με τρελαίνει .....!!!!!


Οι μηχανές τους ειναι ίδιες όποτε δεν εχει διαφορά εκει ......!!!!!



Γιαννη οσο μεγαλώνεις και γερνάς ..... Αρχίζεις και κοιτάς και την άνεση άνεση σου πέρα απο την ομορφιά σε ενα ρολόι ..... Και το σογκουν εχει κορυφαία εργονομία ....!!!!!!τ


Θελω το ρολόι να αγκαλιάζει τον καρπό μου κατι που δεν το κάνει η νέα επανέκδοση το αντίθετο μάλιστα λόγο λαγκς που ειναι ευθεία με την κάσα αφήνει κενά ανάμεσα στο ρολόι και τον καρπό ....!!!!!

Στην νέα επανέκδοση το καπάκι εξέχει πολυ απο την κάσα και προς τα κάτω και δείχνει το ρολόι να κάθεται στον αέρα .....!!!!!

Οι προφυλακτήρες της Κορωνάς τα θεωρώ κατι απαραίτητο και αναγκαίο σε ενα τέτοιο ρολόι όποτε ενας έξτρα πόντος ακομα για το σογκούν ...!!!!!

Δες και ενα βιντεάκι του τανακα ....... " onclick="window.open(this.href);return false;
Άρα Δημήτρη το θέμα είναι εργονομικό .
Δεν έχω φορέσει ούτε δει ποτέ σογκουν , όσο για την άνεση , Χαχαχα, δεν είναι θέμα ηλικίας , κι εγώ πλέον την αναζητώ σε να ρολόι , λες να μεγαλώνω;;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

Κρατάω μια επιφύλαξη γιατι θελω να δω και το νέο ρολόι απο κοντα για να το κρίνω ......!!!!


Αλλα όπως το βλέπω σε φωτο στα διαφορά φόρουμ .... Κάθεται κάπως περίεργα ...!!!!
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

Γιαννη η άνεση και η εργονομία δεν ειναι θέμα ηλικίας αλλα θέμα επιλογής ....!!!


Μην αγχωνεσαι δεν γερνάς ...... Ξερω έναν μπάρμπα που πρόσφατα έσβησε πολλα παρά πολλα κεράκια σε τούρτα γενεθλίων του .... Που φοράει κάτι κατσαρόλες στα 47-48mm ..... Και 16 mm ύψος ....!!!!! :BB: :BB: :BB:
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:Γιαννη η άνεση και η εργονομία δεν ειναι θέμα ηλικίας αλλα θέμα επιλογής ....!!!


Μην αγχωνεσαι δεν γερνάς ...... Ξερω έναν μπάρμπα που πρόσφατα έσβησε πολλα παρά πολλα κεράκια σε τούρτα γενεθλίων του .... Που φοράει κάτι κατσαρόλες στα 47-48mm ..... Και 16 mm ύψος ....!!!!! :BB: :BB: :BB:
Έτσι είναι Δημήτρη, θέμα επιλογής , κι όταν η επιλογή επιτάσσει λίγα και καλά, πρέπει να είναι άνετα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Παίδες πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και ανάλυση του θέματος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author _batman_ for the post:
Megalos (Σάβ Αύγ 05, 2017 11:29 pm)
Rating: 7.69%
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ωραία φωτο η τελευταία!

Η ειδική έκδοση του sumo, έτσι και έτσι, πολύ ιδιαίτερη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

μονο Seiko λεμε!!

https://instagram.fath2-1.fna.fbcdn.net ... 1536_n.mp4" onclick="window.open(this.href);return false;

χαχαχα κοριτσαρος!!
These users thanked the author _batman_ for the post:
Megalos (Τετ Αύγ 09, 2017 10:07 pm)
Rating: 7.69%
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

_batman_ έγραψε:μονο Seiko λεμε!!

https://instagram.fath2-1.fna.fbcdn.net ... 1536_n.mp4" onclick="window.open(this.href);return false;

χαχαχα κοριτσαρος!!
Δημητρη η κοπελλα ειναι κουκλα και αθληταρα απο οτι καταλαβα :good: :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση