Flashlights

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
giorgos mg
Δημοσιεύσεις: 2470
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:46 pm
Has thanked: 387 times
Been thanked: 111 times

Flashlights

Δημοσίευση από giorgos mg »

θα παρακαλουσα καποιον mod να μεταφερει τα αναλογα ποστ εδω
γιατι το θεμα με τα μαχαιρια το σακατεψαμε.. :box:

φιλε Δημητρη καλοριζικος ο Fenix!!
θα τον καταευχαριστηθεις!!

οσο για τους δικους μου.

αγορασα αυτον εδω.
max 80 lumens

[youtube][/youtube]

τελειος για να φορτιζεις το lume των ρολογιων σου! :ha:
και για εξερευνηση σπηλαιων η οπου χρειαζεται να εχεις ελευθερα τα χερια σου για εργασια
αφου βασικα ειναι φακος κεφαλης με τα τοσα εχτρα που ερχεται μαζι!! :cheer:

ο αλλος που αγορασα και εμεινε σαν δωρο στον πατερα μου στο νησι ειναι αυτος
max 235 lumens στο turbo mode και ριχνει την δεσμη εως 140 μετρα


[youtube][/youtube]

θα σας πω μονο αυτο..
σε απολυτο σκοταδι εσβησα τα φωτα του αυτοκινητου και εφεγγε αρκετα ωστε να οδηγαω... :magn:

οσο για αποσταση φωτισμου οσοι φιλοι μου το ειδαν επαθαν πλακα...
σε παραλια που τους το εδειξα!!
και τους εκανα και μια πλακα..
το ξεκινησα στο χαμηλοτερο mode λεγοντας τους οτι το πηρα 55 ευρω..
και με κοροιδευαν..
μολις περιστρεψα το bezel και πηγε στα 235 lumens εμειναν... :ha:
πραγματικα για τοσο μικρου μεγεθους φακος ειναι θαυματουργος!!!!

επομενη αγορα θελω να ειναι αυτος

[youtube][/youtube]

κυριοι εγω προσωπικα για τους Fenix προτιμω αγορα απο Δησιο
για λιγα χρηματα παραπανω εχω και 2 χρονακια εγγυηση ;)

και ενα μεγαλο ευχαριστω στον Θοδωρη που με ενημερωσε για να κανω αξιολογες αγορες :sh:

φιλικα
Γιωργος
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από marios_ch »

Μπήκες και εσύ στον ρυθμοό του φακού Αντώνη ε??? :-)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από marios_ch »

Μπράβο Γιώργο, τέλειες αγορές....!!!! :cheer:
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Flashlights

Δημοσίευση από stavros_ch »

marios_ch έγραψε:Μπράβο Γιώργο, τέλειες αγορές....!!!! :cheer:
+1000 :cheer:
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από stavros_ch »

Mε τοσα που μας ειπατε παιδια αρχισα να το σκεφτομαι και εγω για αγορα φακου! :rose
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από antonis_ch »

marios_ch έγραψε:Μπήκες και εσύ στον ρυθμοό του φακού Αντώνη ε??? :-)
Το εψαχνα εδω και καιρο να αγορασω ενα φακο καλο αλλα δεν ηξερα και πολλα πραματα...Ο Θοδωρης, ο Δημητρης και ο Γιωργος το κατεχουν το αθλημα και μου εδωσαν αρκετες πληροφοριες!
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

Εικόνα
τα καμαρια μου ....ο αριστερα αγοραστηκε απο px του αμερικανικου στρατου 16 $ ....και με συντροφεψε απειρα βραδια εκαιγε εξι μπαταριες sunlight σε μια βαρδια 8 ωρων!!!!!!!!
ο δεξια αγοραστηκε τυχαια σε ενα μαγαζι αφου δεν μπορουσαν να μου επιστρεψουν χρηματα ...ειχαν κανει και λαθος την τιμη 22 ευρω και μου δωσαν μπαταριες ρεστα .....ειναι φτηνοι και αξιοπιστοι και φωτιζουν ανετα στα 100 μετρα πινακιδα αυτοκινητου ....ειναι φτηνοι και αξιοπιστοι δεν κανουν μια περιουσια και για την πργματικη τους χρηση κανουν καταπλικτικη δουλεια .....με ενα λαμπακι led την κανουν ακομα καλυτερη ....στην αναγκη τον κοπανατε και σε κανενα
κεφαλι και καθαριζετε ....μονο και μονο να τον βγαλετε εξω απο το αυτοκινητο και τον δει ο αλλος φτανει ....μην αγορασετε τους 6 αρηδες ....θεωρουνται και αντιμετωπιζονατι σαν γκλομπ....εχω δει ανθρωπο να συλαμβανεται για την κατοχη ενος αθωου φακου .....μηκους 60 cm!!!!!οι tactical fakoi kanoyn εξισου καλη δουλεια ....σαν εργαλεια αμυνας με εκπαιδευση ....απο φως σκιζουν !!!!! αν δεν ειστε survival freaks ,ποδηλατακιδες,gadgetaκηδες μην τους παρετε ....θα παιξετε μαζι τους μερικες μερες και μετα θα μεινουν σε κανενα ραφι ....μπαταριες αν δεν εχετε στοκ δεν θα βρειτε στη κυρια Κουλα στο λιβαδι του νησιου ....αν ειστε ολα τα παραπανω ....και μπειτε στο ακριβο αυτο χομπυ ...καλη δυναμη και καλα lumens!
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Αντώνη ο Ld20 είναι καλός φακός και θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος. ΣΤην πράξη τα 180 lumens που έχει max δεν έχουν καμία διαφορά στο μάτι από τα 235 του TK11 R2. Το θετικό του είναι ότι τροφοδοτείται από ΑΑ μπαταρίες που τις βρίσκεις παντού και είναι φθηνές. Το κακό είναι ότι οι αλκαλικές μπαταρίες θέλουν τσεκάρισμα που και που, είδικά σε τέτοιους φακούς που είναι αεροστεγείς γιατί έχουν την τάση να απελευθερώνουν αέρια στο εσωτερικό του φακού που σιγά σιγά αναπτύσουν πίεση προς τα έξω και μπορεί να "χυθούν" καταστρέφοντας τον φακό. Πρέπει να τις τσεκάρεις κάθε κάνα δυό μήνες. Από την άλλη οι CR2 που χρησιμοποιούν οι Tk11 και ο δικός μου TA 20 είναι πιο ακριβές, δεν τις βρίσκεις στο περίπτερο αλλά είναι λιθίου, οπότε δεν "χύνονται" έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (μπορείς να τις έχεις 10 χρόνια μέσα στον φακό και ξέρεις ότι όταν τον ανάψεις θα δουλεύει) και λειτουργούν ακόμη και σε "extreme temperatures" που οι κοινές αλκαλικές αποτυγχάνουν.
Άλλο ένα μειονέκτημα του Ld20 (βέβαια αυτή είναι προσωπική άποψη) είναι το Low του, που στα 9 lumens δεν είναι καθόλου low κατά τη γνώμη μου...
Να σκεφτείς ο TA20 που έχω έχει low 4 lumens και το βρίσκω υπερβολικά φωτεινό. Αν τον ανάψεις με προσαρμοσμένα στο σκοτάδι μάτια για να βρεις κάτι, όταν τον σβύσεις δεν βλέπεις τίποτα πάλι.
Πάντως ένα πράγμα είναι σίγουρο, ότι φακός που να κάνει τα πάντα δεν υπάρχει.
Και να φωτίζει πολύ μακρυά αλλά να έχει και flood να βλέπεις γύρω γύρω, να παίρνει φθηνές μπαταρίες που να κρατάνε για πάντα, να έχει πολλά modes και moonlight mode και πολύ δυνατό high και πολλά ενδιάμεσα και strobe αλλά να είναι εύχρηστος και να μην μπερδεύεσαι για να επιλέξεις το σωστό mode. Δυστυχώς δεν γίνεται!
Πρέπει να αποφασίσεις ποιά features είναι πιο χρήσιμα για σένα και να επιλέξεις ανάλογα.
Πάντως αν πάρεις fenix να μείνεις δυσρεστημένος αποκλείεται. Στη χειρότερη να ανακαλύψεις ότι υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που θα ήθελες αλλά δεν το σκέφτηκες εξαρχής και να πάρεις και άλλον... lol
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Να σαι καλά Γιωργάρα! Δεν ήξερα ότι άφησες τον PD30 στον πατέρα σου! Μπράβο φίλε στο νησί θα τον αξιοποιήσει σίγουρα περισσότερο από εμάς εδώ στην Αθήνα!
Ο TA 21 εξαιρετικός, έχει τόσα modes που βαριέσαι να επιλέγεις, και με το περιστρεφόμενο δαχτυλίδι είναι απόλαυση! Και εγώ για αυτόν ήμουνα, αλλά λίγο που διάβασα ότι είναι λιγάκι ευπαθής λόγω πολυπλοκότητας, λίγο που σκέφτηκα ότι όλα αυτά τα modes δεν θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ, πήρα τελικά τον TΑ 20 που είναι ολόιδιος με λιγότερα modes και ας έχει στην ουσία τα ίδια λεφτά.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Φιλε Koubilaihan ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που μας δινεις ...... :sh:
Πολυ ενδιαφερων ολα αυτα.... :cheer:

Αντωνη παλικαρι μου, αντε και με ενα fenix στα χερια...... :sh:


ACIDBLACK ωραια τα καμαρια σου... :good:


Φιλε Σταυρο πρωτα τα ελβετικα.... :cheer:
Απάντηση