ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

ROLEX

Δημοσίευση από ggli »

Υπάρχουν πλέον και τα κινητά που δείχνουν την ώρα, τς smartwatches και δεν ξέρω τι αλλο θα βγει, επίσης υπάρχει κι ο διπλανός που μπορεί να νας πει την ώρα, τα καμπαναριά επίσης.
Το μηχανικό ρολοι είναι άλλη ιστορία , όπως είπε ο Ηλίας ρομαντικό , ελπίζω Δημήτρη να μην εξαφανιστεί στο επόμενο κραχ.
Όσο για τα g , τα λατρεύω κι ας μην τα φοράω συχνά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
dimRHO έγραψε:Βλέπω σε λίγα χρόνια τη Chronergy να περνάει στα Tudor και τα ROLEX να φοράνε αυτή τη νέα escapement, δηλαδή από 1sec το μήνα πόσο θα πάει; ίσως θα είναι για 10 χρόνια σταθερή η ακρίβεια μέχρι το σέρβις, ή το σέρβις να πάει στα 30 χρόνια...
Και κάποιοι άλλοι αποκαλούνε τα ρολόγια τους Grand έχοντας ακόμα επίπεδα μη ελεύθερα σπιράλ...

http://www.hodinkee.com/articles/a-role ... gn=Private" onclick="window.open(this.href);return false;
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο! Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη! Άλλη μια φορά η Rolex δείχνει ότι αξίζει τη φήμη που έχει!

10 χρόνια σταθερή η ακρίβεια μέχρι το σέρβις, ή το σέρβις να πάει στα 30 χρόνια το βλέπω πολύ αισιόδοξο. Μέταλλα είναι και καταπονούνται, αλλά σίγουρα κάποια βελτίωση θα υπάρχει και σε αυτό το θέμα. Το θέμα της ακρίβειας πιστεύω είναι που κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση. Λίγοι θα το επιλέξουν λόγω μεγαλύτερων διαστημάτων για service κατά τη γνώμη μου. Και αν είναι πιο ακριβά, θα είναι περίπου το ίδιο σε κόστος, απλά λιγότερη φασαρία.
Η τεχνολογία των υλικών και του τρόπου κατασκευής έχει πια ξεπεράσει τα μεγαλύτερα όνειρα της ωρολογοποιίας των τελευταίων δύο αιώνων.
Δε ξέρω τι παραπάνω μπορούμε να δούμε από αυτά που ήδη έχουμε δει από Ρολόγια του είδους ROLEX, Globe Master, Patek, AP, αλλά το σίγουρο είναι ότι για έστω και για λίγη διαφορά πλέον θα απαιτείται πολλή περισσότερη έρευνα και τεχνολογία γιατί πλέον φτάνουμε σε έναν κορεσμό όπως και με το πυρίτιο στους υπολογιστές.
Ότι και να βγάλουν πάντως θα φοράω το Casio G(rand) Shock που δε χρειάζεται σέρβις για 30+ χρόνια και για την ακρίβεια φροντίζουν τα ραδιοκύματα που το συγχρονίζουν και θα γελάω με όσους ακόμα κοιτάνε την ώρα από συσκευές που λειτουργούν με γρανάζια όπως το εκκρεμές του Γαλιλαίου πριν 300 χρόνια...
Ρολόι το ένα ρολόι και το άλλο. :smile:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το πρώτο μέρος της απάντησης.

Το δευτερο σχετίζεται με τη διαρκή συζήτηση και σύγκριση μεταξύ quartz και μηχανικού. Οι απόψεις πολλές. Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα του μηχανικού ρολογιού για διάφορους λόγους, κάποιοι από τους οποίους αναφέρονται και εδώ στις πρόσφατες απαντήσεις. Από την άλλη δεν απορρίπτω τα quartz, έχω και θα έχω quartz και τα φοράω και πότε πότε, ποιος μπορεί να απορρίψει κάτι που κάνει καλά τη δουλειά του απροβλημάτιστα και πιο πρακτικά. Ακόμα και στον ίδιο μου τον εαυτό αλλάζει η άποψη μεταξύ των δύο. Τελικά όμως η γοητεία των μηχανικών κερδίζει, για αυτό που είναι και όχι για αυτό που κάνουν (μέτρηση του χρόνου).
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 2):
Megalos (Παρ Ιουν 24, 2016 3:53 pm) • pugman (Δευ Ιουν 27, 2016 7:38 pm)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Υπάρχουν πλέον και τα κινητά που δείχνουν την ώρα, τς smartwatches και δεν ξέρω τι αλλο θα βγει, επίσης υπάρχει κι ο διπλανός που μπορεί να νας πει την ώρα, τα καμπαναριά επίσης.
Το μηχανικό ρολοι είναι άλλη ιστορία , όπως είπε ο Ηλίας ρομαντικό , ελπίζω Δημήτρη να μην εξαφανιστεί στο επόμενο κραχ.
Όσο για τα g , τα λατρεύω κι ας μην τα φοράω συχνά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα! Και γενικά θα συμφωνήσω με τις τελευταίες αναρτήσεις σε διάφορα σημεία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:Ένταξη το διαβάσαμε και αυτο ... Η Ρόλεξ πρωτοπόρος σε καινοτομία και εξέλιξη ...!!!


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτο ...!!!!

Ας με διόρθωση κάποιος ... Η Ρόλεξ δεν είχε για 30 χρόνια την ίδια καλιμπρα και σχεδόν την φόραγε σε όλα τα μοντέλα της ...;;;

Η οποία είχε και κουσούρι στα έδρανα της ...;;; Κατι που έπεφτε χοντρό κράξιμο στα φόρουμ του κόσμου ....;;;; :book:
Καπετάνιε δεν γνωρίζω πολλά για την ιστορία των μηχανισμών της Rolex και μόνο το ότι δεν είχε κάποιο χρονογράφο αλλά χρησιμοποιούσε από άλλους κάτι δείχνει. Όμως τα ρολόγια της δείχνουν να αντέχουν στο χρόνο και αυτό έχει συμβάλει σημαντικά στην εικόνα της εταιρίας σήμερα. Για να επιτευχθεί αυτό χρειάζεται κατά τη γνώμη μου καινοτομία και εξέλιξη σε τομείς που δεν είναι τόσο εμφανείς στους περισσότερους, όπως στη μεταλλουργία και τις μηχανουργικές κατεργασίες, όπου δεν μπορούν να προβληθούν, όπως ένα νέο ελατήριο για παράδειγμα. Η Rolex μου αρέσει γιατί η πολιτική της από όσο έχω καταλάβει είναι απλότητα και ποιότητα. Για να επιτευχθεί η ποιότητα, χρειάζεται και καινοτομία και εξέλιξη. Τα τελευταία χρόνια αυτό γίνεται πιο εμφανές με τη Rolex με τα τεχνικά που έχει παρουσιάσει και τους νέους μηχανισμούς.

Γενικά η έννοια της καινοτομίας είναι λίγο δύσκολη κατά τη γνώμη μου δε και σημαίνει απαραίτητα κάτι πολύπλοκο και ακριβό. Π.χ. το swatch όταν κυκλοφόρησε ήταν κάτι εξαιρετικά καινοτόμο, αλλά όχι ακριβό. Στην περίπτωση της Rolex ότι νέο τεχνικά έως τώρα φαίνεται να λειτουργεί, να αποδίδει και να απαιτεί χρόνια εξέλιξης και δοκιμών, κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται και στις (παράλογα υπερτιμημένες) τιμές της.

Αυτά τα 30 χρόνια που αναφέρεις, οι άλλες εταιρίες πιστεύεις ότι προχώρησαν περισσότερο? Προσωπικά αυτή τη στιγμή και μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό, δεν πάει το μυαλό μου σε κάτι εντυπωσιακό Π.χ. η Ω δεν είναι καν δικούς της μηχανισμούς στα seamaster, προσπάθησε να διαφοροποιηθεί με το coaxial και το έβγαλε στην αγορά με προβλήματα όπου λύνει το ένα και εμφανίζεται άλλο στον επόμενο μηχανισμό. Στην ΥΩ αυξάνεται η πολυπλοκότητα και μπαίνουν νέα υλικά για να διαφοροποιήσουν την εμφάνιση. Όχι ότι αυτό είναι λίγο, αλλά είναι καινοτομία και εξέλιξη σε άλλη κατεύθυνση. Ποια εταιρεία είναι κατά τη γνώμη σου αυτή που έχει περισσότερη καινοτομία σήμερα και ιστορικά και γιατί? Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την απάντηση σου σε αυτό.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Παρ Ιουν 24, 2016 3:53 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 339 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ μηχανικού και quartz ρολογιού. Με το μηχανικό ρολόι ζεις μαζί του το ρυθμίζεις όταν σταματήσει και δεν υπάρχει καλύτερος ήχος από το τικ-τακ του μηχανισμού όταν δουλεύει. Το quartz σύμφωνα με την άποψη μου και μόνο, παρόλο που έχω αρκετά ρολόγια είναι σχετικά απρόσωπο. Για το θέμα της rolex πιστεύω ότι είναι μεγάλη επιτυχία να έχει καλές πωλήσεις χωρίς να αλλάζει μοντέλα και να παρουσιάζει εκκεντρικές καινοτομίες όπως μερικές εταιρίες.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

Άλλοι είναι που συγκρίνουν ασύγκριτα πράγματα και κάνουν συζήτηση καφενείου χωρίς να αναφέρουν τεχνικά θέματα...
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από captain »

... εντάξη ρε παιδιά έκανα ένα λάθος ... τόλμησα και σχολίασα αρνητικά την "Ιερή αγελάδα" της παγκόσμιας ωρολογοποιίας ... ζητώ ταπεινά συγνώμη ... δεν θα ξανασυμβεί ... !!!!

... όμως εχω παράπονα ... ρώτησα κάτι τους γνώστες του φορουμ ... και δεν μου απάντησε κανείς ....!!!


πως θα μάθουμε και εμείς οι άσχετοι ....;;;;;;


H 3135 της ρολεξ δεν είναι η κύρια μηχανή της για 3 δεκαετίες ....;;;;



Συγκρίσεις δεν έγιναν ... και καφενείο δεν πάω ... δεν μου αρέσει ....!!!! :cheer:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

ειρηνη υμιν αγαπητοι μου ..... δεν ξερω καπετανιε αν ειχε προβλημα μηχανη της Rolex οπως ανεφερες - παρα πολυ αμφιβαλω- αλλα δεν μπορεις σιγουρα
να συγκρινεις το Spring drive που ειναι υβριδικος μηχανισμος με μηχανικο ρολοι γενικοτερα
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

τωρα για το αν ειχε προβλημα στα εδρανα της η μηχανη της Rolex πολυ χλωμο το βλεπω ... εχεις περισσοτερα στοιχεια να μας αναφερεις ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10715
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6430 times
Been thanked: 10792 times
Επικοινωνία:

Re: ROLEX

Δημοσίευση από nick10 »

captain έγραψε:... εντάξη ρε παιδιά έκανα ένα λάθος ... τόλμησα και σχολίασα αρνητικά την "Ιερή αγελάδα" της παγκόσμιας ωρολογοποιίας ... ζητώ ταπεινά συγνώμη ... δεν θα ξανασυμβεί ... !!!!

... όμως εχω παράπονα ... ρώτησα κάτι τους γνώστες του φορουμ ... και δεν μου απάντησε κανείς ....!!!


πως θα μάθουμε και εμείς οι άσχετοι ....;;;;;;


H 3135 της ρολεξ δεν είναι η κύρια μηχανή της για 3 δεκαετίες ....;;;;



Συγκρίσεις δεν έγιναν ... και καφενείο δεν πάω ... δεν μου αρέσει ....!!!! :cheer:
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: https://www.bobswatches.com/rolex-blog/ ... ement.html" onclick="window.open(this.href);return false; η 3135 μπήκε πρώτη φορά σε Submariner το 1988 πριν 28 χρόνια δηλαδή. Για να έχει την ίδια μηχανή εδώ και 3 δεκαετίες σημαίνει ότι η μηχανή καλύπτει τα στανταρ της εταιρείας αλλιώς δεν θα τη κρατουσαν τόσο καιρό. Λογικά η μηχανη θα δέχτηκε επιμέρους βελτιώσεις, δεν νομίζω οτι μια 3135 του 1990 θα είναι ίδια με μια του 2010 :cheer:



ΥΓ: Θα παρακαλούσα η συζήτηση να μείνει σε κόσμιο επίπεδο, εκατέρωθεν προσβολες και ειρωνείες δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση αντιθέτως μόνο επιζήμιες είναι :cheer:
These users thanked the author nick10 for the post:
Megalos (Παρ Ιουν 24, 2016 4:08 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Απάντηση