Breitling Superocean Heritage 46mm.

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Φίλοι μου,
με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω το καινούργιο μου απόκτημα, μιας και ο Άη Βασίλης ήρθε νωρίς για μένα φέτος.
Το ρολόι αγοράστηκε όπως όλα τα ρολόγια πρέπει να αγοράζονται. Εν θερμώ!
Συγκεκριμένα πήγα με τη σύζυγο σε μαγαζί για να δούμε ρολόγια, γιατί υπήρχε το πλάνο (όπως λέει και η υπογραφή μου που πλέον πρέπει να αλλάξει :-) ) ότι γύρω στα Χριστούγεννα θα αγόραζα καινούργιο ρολόι και η πρωταρχική μου σκέψη ήταν να ψάξω για χρονογράφο. Η θεά τύχη είχε άλλη γνώμη όμως.
Το συγκεκριμένο ρολόι το είδε πρώτη η γυναίκα μου και μου είπε "έλα να δεις αυτό, μου αρέσει πολύ!"
Μόλις το είδα παιδιά έπαθα πολιτισμικό σοκ! Ξετρελάθηκα κυριολεκτικά! Μιλάμε για έρωτα με την πρώτη ματιά!
Το ρολόι βγήκε από τη βιτρίνα, εφάρμοσε στον καρπό και βγήκε από το μαγαζί μαζί του! lol

Λοιπόν έχουμε και λέμε! Εξωτερικό κουτί πολύ ποιοτικό αν και μικρό. Βαρύ, από μαύρη λάκα, Made in France, όπως λέει από κάτω, με ανάγλυφο ασημένιο το σήμα της Breitling.

Εικόνα

Εσωτερική δερμάτινη θήκη από εκπληκτικής ποιότητας και απαλότητας δέρμα napa που αποσπάται και χρησιμεύει ως πολύ πρακτική θήκη ταξιδιού για το ρολόι.

Εικόνα

COSC Certificate, σφραγισμένη εγγύηση και instruction manual.

Εικόνα

Το κυρίως θέμα!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και η καθιερωμένη καρπίσια...Προσέξτε ότι το ρολόι είναι 46άρι, και ο καρπός μου είναι κανονικός, δεν είναι της συνομοταξίας Ιδομενέα, BB, και Μάριου με τα αρκουδόχερα :lol: , το ρολόι είναι μεγάλο, αλλά με το σχήμα του δεν ξενίζει!

Εικόνα

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής. Το ρολόι δείχνει ακριβό (και για τα δικά μου δεδομένα είναι βέβαια με 2850 τιμή καταλόγου). Με το ότι δείχνει ακριβό εννοώ ότι 2 άνθρωποι, στις 2 μέρες που το έχω, που δεν έχουν προσέξει ποτέ τους ρολόι και δεν θα ξεχώριζαν ένα Citizen από ένα Patek, με ρώτησαν "τι ρολόι φοράς, Rolex;"
Το κρύσταλο απλά δεν υπάρχει, νομίζεις ότι θα περάσεις το δάχτυλο από μέσα και θα πιάσεις τους δείκτες.
Το καντράν έχει απίστευτο φινίρισμα, που δεν μπορώ να το αποτυπώσω στις φωογραφίες καθώς το φωτογραφικό μου ταλέντο είναι απλά ανύπαρκτο, οπότε επιφυλάσομαι για την επόμενη συνάντηση να το διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι. Η ημερομηνία στο 6 προσφέρει μια ιδιαίτερη νότα και μου αρέσει πολύ.
Το ρολόι έχει βάρος . Όχι τόσο ώστε να είναι ενοχλητικό, αλλά το νιώθεις ότι βρίσκεται στο χέρι.
Το καουτσουκένιο λουράκι είναι πολύ ποιοτικό το ίδιο και η μπούκλα (απλή όχι αναδιπλούμενη δυστυχώς) με εγχάρακτο το logo της Breitling.
Οι καθαρές, κλασσικές γραμμές του ρολογιού το βοηθούν να φοριέται όλες τις ώρες και με διάφορα ντυσίματα. Αν κααφέρω να βρω και ένα ποιοτικό δερμάτινο λουράκι (24 lugs) πιστεύω ότι θα αναδειχτεί περισσότερο ακόμη. Για το εργοστιασιακό δερμάτινο με την αναδιπλούμενη μπούκλα δεν με βλέπω, καθώς έχει γύρω στα 500 ευρώ! $0$$$$$

Μηχανικά δεν έχει να παρουσιάσει τίποτα το ιδιαίτερο, φοράει την Β17 caliber της Breitling στην πραγματικότητα δηλαδή μια 2824 με COSC.

Φίλοι μου,
με συγχωρείτε για την φλυαρία, είμαι ενθουσιασμένος με το ρολόι και σας ευχαριστώ που βρίσκεστε εδώ για να μοιραστώ τη χαρά μου!

Θοδωρής.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από warover »

οση ωρα σε διαβαζω εχω παρει αυτο το ηλιθιο χαμογελο σα να αγορασα εγω ρολοι μπραβο φιλε να το χαιρεσαι παντα με υγεια
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από eisenberg »

Συννονοματε απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!!! :cheer:

Καλοφορετο και να το ευχαριστηθεις οσο δεν παει!

Ενα απο τα πιο ομορφα-διαχρονικα Breitling,ρεπλικα του πρωτου superocean του 1952,προσαρμοσμενο ομως ιδανικα στη συγχρονη εποχη και αναγκες.
Η ποιοτητα φινιρισματος της Breitling και η προσοχη στην λεπτομερεια ειναι κορυφαια. :-)
Η στεφανη πως ειναι,εχει καλη αισθηση?
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από antonis_ch »

Καλοφορετο φιλε Θοδωρη..το εχω δει απο κοντα και πραγματικα ειναι πολυ ωραίο κομματι..Αλλα και απο κουτι η Breitling σκιζει...! Να δειχνει μονο καλες ωρες και να σε συντροφευει για παντα!

Φιλικα,

Αντωνης

ΥΓ Κατσε να το δει ο Μαριος να δεις τι εχει να γινει..ειναι ενα απο τα πολυ αγαπημενα του κομματια !!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι τη χαρά μου φίλε! :sh:

Θοδωρή σαν Breitlingοχτυπημένος που είσαι, ήξερα ότι θα σου αρέσει! Φίλε η στεφάνη έχει εκπληκτική αίσθηση. 120 στιβαρά, ξεκάθαρα, σφιχτά κλίκς που δεν σου αφήνουν περιθώριο αμφισβήτησης για την ποιότητα κατασκευής.

Αντώνη ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Το ήξερα ότι και του Μάριου θα του αρέσει, τόσο καιρό έχω ψιλοκαταλάβει το γούστο του! :-)

By the way, εγώ έχω μωρό 9 μηνών, εσείς τι δικαιολογία έχετε που είστε στο forum Σάββατο βράδυ; :ha:

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από antonis_ch »

Εγω κανω διαλειμμα απο το διαβασμα..επηξα λεμε!! Δεν κανει τπτ φιλε..ειναι πολυ ωραίο να χαιρεσε με την χαρα του αλλου..ειδικα αμα ειναι ενα μελος σαν και εσενα τα λογια περιττευουν..!

Φιλικα,

Αντωνης
Άβαταρ μέλους
pontioz
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 2:14 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1232 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από pontioz »

Έξοχο το ρολόι!
Να είσαι καλά και να το χαρείς! Που θα το χαρείς! Πολύ!

ΥΓ. Ακόμα πιο έξοχη η Σύζυγος! Κάποια στιγμή γράψε ένα review για το πως καταφέρνουμε να πάμε με τη σύζυγο να δούμε ρολόγια! Χρειάζομαι αυτή τη βοήθεια...
Εικόνα
Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό.
Πισγιουνίκ.
Άβαταρ μέλους
ggs
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2009 11:34 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από ggs »

warover έγραψε:οση ωρα σε διαβαζω εχω παρει αυτο το ηλιθιο χαμογελο σα να αγορασα εγω ρολοι μπραβο φιλε να το χαιρεσαι παντα με υγεια
+1 :wistle:
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από marios_ch »

Φίλε Θοδωρή τι να πω???????? Με το που βλέπω το ποστ σου λέω μας την κάνανε....!!!!!
Επαθα ένα σοκ στην αρχή και μετά συνήλθα.... Είναι πραγματικά τέλειο φίλε, όπως σου το λέω με όλη μου την όρεξη και όλη την αγάπη που διακατέχω γι αυτό το κομμάτι. Είναι ένα από τις μεγάλες μου αγάπες και αν έχεις προσέξει κάποια ποστ για το ιδανικό ρολόι ή κάτι τέτοιο το έχω βάλει ανάμεσα στα δύο καλύτερα για μένα.... Χαίρομαι πάρα πολύ που ένας φίλος το πήρε και σου έυχομαι να το χαρείς όσο τίποτα άλλο... Τρελλάθηκα πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να γράψω θα ήθελα να κανονίσουμε συνάντηση να το δω και απο κοντά, δεν γίνεται....!!!!
ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ συγχωρέστε με για τα κεφαλαία αλλά δεν άντεξα....
Μου αρέσουν όλα του η απλότητα του ο dive και συνάμα elegance χαρακτήρας του, το φοράς παντού και πάντοτε και είσαι μέσα, είναι κούκλα....!!!!
:gent: :gent: :gent: :gent: Πολλά μπράβο για την επιλογή σου φίλε και πάλι καλοφόρετο...!!!

Υ. Γ. βάλε πολλές καρπίσιες και από την πισω πλευρά, ρίξε υλικό να έχουμε, περιμένω αποτελέσματα χρόνου... :-)
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Breitling Superocean Heritage 46mm.

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Pontioz, ggs και Μάριε ευχαριστώ πολύ.

Pontioz, το review για το πως έπεισα τη σύζυγο θα μας πάρει πολλές σελίδες. Πάντως περιλαμβάνει πολύ προθυμεία στο ξύπνημα άγρια χαράματα για να ταΐσω το παιδί... Καταλαβαίνεις εσύ...

Μάριε, φίλε μου, σε ευχαριστώ. Εννοείται πως στην επόμενη συνάντηση θα το φέρω να το φορέσεις και να σου ανάψω τις ανάλογες φωτιές... :-)

Και κατ' απαίτησή σου, μια οπίσθια, και μία τη μπούκλα που ξέχασα χθες.

Εικόνα


Εικόνα
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση