Τρίλημμα...

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων

Ποιο από τα 3;

1. Tag
4
18%
2. Longines
9
41%
3. Oris
9
41%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από chris5 »

Ετσι ειναι Κωστα μου.
Εγω εχω το Carrera απο το 2006-07 και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο προβλημα.
These users thanked the author chris5 for the post:
Megalos (Πέμ Νοέμ 05, 2015 11:24 pm)
Rating: 7.69%
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από dimRHO »

captain έγραψε:Τα Tag Heuer ήταν τις μόδας την δεκαετία του ´90 ... Είχαν χαρακτηριστεί και ως ρολόγια των γιάπηδων της εποχής !!!

Τα τελευταία χρόνια έγιναν ξεφτίλα παγκοσμίος όταν αποδείχτηκε οτι μια δίκη τους in house μηχανή ήταν κόπια μηχανής της Seiko ...!!!

Επίσης προσπάθησε να ανεβεί κατηγορία σε πιο high end επίπεδα αλλά δεν της βγήκε ...
Συμφωνώ με τον Captain. Η εταιρία έχει αλλάξει λίγα χέρια τις τελευταίες δεκαετίες και ταλαντιζόταν στο να ξαναβρει κάποιο χαρακτήρα. Γι'αυτό το λόγω δε θα τη προτιμούσα καθόλου γιατί δε ξέρω αν μετά από 20 χρόνια θα μπορούν να μου παρέχουν ανταλλακτικά με τόσα μοντέλα και τόσες αλλαγές. Δε μιλάω για μηχανικά μέρη αλλά στεφάνια, dial, κουρδιστίρια.

Η Longines σίγουρα θα μπορεί να τα προσφέρει μέσα στο γκρουπ, αλλά η Longine έχει ένδοξη ιστορία και όχι παρών, είναι μια εταιρία που μαζί με την Tissot βγάζει κέρδος για το γκρουπ.

Η Oris παραμένει αυτόνομη, συνεχίζει να δημιουργεί καινοτόμα μοντέλα και μάλιστα όχι υπερτιμημένα. Αν επιλέξεις κάποιο Oris τότε καλύτερα με κυρτό κρύσταλλο γιατί κάτω από το νερό το επίπεδο κάνει ανάκλαση και δε φαίνεται τίποτα από το dial.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από dimRHO »

δες αυτές τις φωτογραφίες

https://www.sinn.de/en/HYDRO.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.udivewatches.com/sites/defau ... 1-T_10.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
These users thanked the author dimRHO for the post:
predator (Παρ Νοέμ 06, 2015 12:12 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από chris5 »

dimRHO έγραψε:
captain έγραψε:Τα Tag Heuer ήταν τις μόδας την δεκαετία του ´90 ... Είχαν χαρακτηριστεί και ως ρολόγια των γιάπηδων της εποχής !!!

Τα τελευταία χρόνια έγιναν ξεφτίλα παγκοσμίος όταν αποδείχτηκε οτι μια δίκη τους in house μηχανή ήταν κόπια μηχανής της Seiko ...!!!

Επίσης προσπάθησε να ανεβεί κατηγορία σε πιο high end επίπεδα αλλά δεν της βγήκε ...
Συμφωνώ με τον Captain. Η εταιρία έχει αλλάξει λίγα χέρια τις τελευταίες δεκαετίες και ταλαντιζόταν στο να ξαναβρει κάποιο χαρακτήρα. Γι'αυτό το λόγω δε θα τη προτιμούσα καθόλου γιατί δε ξέρω αν μετά από 20 χρόνια θα μπορούν να μου παρέχουν ανταλλακτικά με τόσα μοντέλα και τόσες αλλαγές. Δε μιλάω για μηχανικά μέρη αλλά στεφάνια, dial, κουρδιστίρια.

Η Longines σίγουρα θα μπορεί να τα προσφέρει μέσα στο γκρουπ, αλλά η Longine έχει ένδοξη ιστορία και όχι παρών, είναι μια εταιρία που μαζί με την Tissot βγάζει κέρδος για το γκρουπ.

Η Oris παραμένει αυτόνομη, συνεχίζει να δημιουργεί καινοτόμα μοντέλα και μάλιστα όχι υπερτιμημένα. Αν επιλέξεις κάποιο Oris τότε καλύτερα με κυρτό κρύσταλλο γιατί κάτω από το νερό το επίπεδο κάνει ανάκλαση και δε φαίνεται τίποτα από το dial.
Νομιζω πως στο θεμα υποστηριξης δεν τιθεται θεμα. Η Τag Heuer ειναι τεραστιο brand name. Δες μονο σε ποσα αθληματα ειναι χορηγος και δινει τις χρονομετρησεις της,ειδικα στον μηχανοκινητο αθλητισμο.
Τωρα περι ορεξεως......
Προς θεου δεν θελω να σε πεισω υπερ της Τag. Αλλωστε δεν εχω μετοχες της. :smile:
Απλα εξεφρασα μια φιλικη διαφωνια.
These users thanked the author chris5 for the post:
Megalos (Πέμ Νοέμ 05, 2015 11:25 pm)
Rating: 7.69%
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από predator »

dimRHO έγραψε:
Αν επιλέξεις κάποιο Oris τότε καλύτερα με κυρτό κρύσταλλο γιατί κάτω από το νερό το επίπεδο κάνει ανάκλαση και δε φαίνεται τίποτα από το dial.
Το Aquis έχει ελαφρώς κυρτό κρύσταλλο για αυτόν τον λόγο
These users thanked the author predator for the post:
dimRHO (Παρ Νοέμ 06, 2015 9:16 pm)
Rating: 7.69%
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1405
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 342 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Από τα τρία ρολόγια μου αρέσει περισσότερο το oris αλλά μια καλή επιλογή εάν θέλετε να δώσετε λίγο παραπάνω χρήματα μια καλή επιλογή είναι και το tudor.
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από predator »

Αλεξανδρος Σιαχος έγραψε:Από τα τρία ρολόγια μου αρέσει περισσότερο το oris αλλά μια καλή επιλογή εάν θέλετε να δώσετε λίγο παραπάνω χρήματα μια καλή επιλογή είναι και το tudor.
Νομίζω πως για Tudor θα πρέπει να δώσω αρκετά περισσότερα και από το Tag aquaracer και και πάλι δε θα έχει κεραμική στεφάνη ή αδιάβροχο στα 500μ. Πολύ καλό όμως.
Σκεύτομαι και λίγο το Fortis b42 marinemaster ή cosmonaut αλλά δύσκολο να τα βρεις για δοκιμή. Δε με τραβάει το brushed look που έχει σε όλα της τα μοντέλα.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από dimRHO »

predator έγραψε:
Αλεξανδρος Σιαχος έγραψε:Από τα τρία ρολόγια μου αρέσει περισσότερο το oris αλλά μια καλή επιλογή εάν θέλετε να δώσετε λίγο παραπάνω χρήματα μια καλή επιλογή είναι και το tudor.
Νομίζω πως για Tudor θα πρέπει να δώσω αρκετά περισσότερα και από το Tag aquaracer και και πάλι δε θα έχει κεραμική στεφάνη ή αδιάβροχο στα 500μ. Πολύ καλό όμως.
Σκεύτομαι και λίγο το Fortis b42 marinemaster ή cosmonaut αλλά δύσκολο να τα βρεις για δοκιμή. Δε με τραβάει το brushed look που έχει σε όλα της τα μοντέλα.
αν έχεις κάποιον δικό σου να στο δώσει στα 2500 νομίζω αξίζουν τα 500 ευρώ πάνω από το budget σου

http://www.watchcollectinglifestyle.com ... -loving-it" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από predator »

Δεν μου αρέσουν τα vintage, για αυτό και δεν κοιτάζω τα Oris diver sixty-five και Longines legend diver. Το Tudor δεν έχει και ημερομηνία που την θέλω απαραίτητα και πιστεύω πως είναι πολλά τα χρήματα για καλίμπρα base eta 2824 και η κορώνα μου φαίνεται λίγο περίεργη. (λεπτή, αλουμίνιο). Αξίζει όντως;
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Τρίλημμα...

Δημοσίευση από dimRHO »

predator έγραψε:Δεν μου αρέσουν τα vintage, για αυτό και δεν κοιτάζω τα Oris diver sixty-five και Longines legend diver. Το Tudor δεν έχει και ημερομηνία που την θέλω απαραίτητα και πιστεύω πως είναι πολλά τα χρήματα για καλίμπρα base eta 2824 και η κορώνα μου φαίνεται λίγο περίεργη. (λεπτή, αλουμίνιο). Αξίζει όντως;
pvd αλουμίνιο είναι το μαύρο δαχτυλίδι μόνο, ή κόκκινο ή μπλε ανάλογα ανά περίσταση.
Απάντηση