ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από captain »

άρα παίζουμε με τις λέξεις ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χειροποίητο Rolex ...!!!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:άρα παίζουμε με τις λέξεις ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χειροποίητο Rolex ...!!!
Προσωπικά δεν γνωρίζω τι ποσοστό φτιάχνεται στο χέρι, αλλά κανένα βιομηχανικό προϊόν δεν είναι σήμερα 100% χειροποίητο. Ίσως εννοούν ότι κάποια τμήματα που σε άλλες εταιρίες γίνονται αυτοματοποιημένα, εδώ γίνονται στο χέρι. Προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό, ούτε θα αυξηθεί ή θα μειωθεί η εταιρία στην εκτίμηση μου αν είναι χειροποίητα ή όχι. Π.χ. η κάσα μπορεί να γίνει με το χέρι? ΌΧΙ. Μπορεί να γίνει σε πρέσα ναι. Η πρέσα αν είναι αυτόματη ή χειροκίνητη έχει σημασία? Όχι. Αν είναι χειροκίνητη τη χειρίζεται άνθρωπος, ε και? Πάλι μηχάνημα δεν μπαίνει στη μέση? Είναι χειροποίητο αυτό? Ένας τόρνος μπορεί να είναι χειροκίνητος ή αυτόματος. Πάλι έχουμε μηχάνημα και ο χειροκίνητος έχει χαμηλή ακρίβεια, ο αυτόματος πολύ καλύτερη, γιατί είναι κακό να είναι αυτόματος? Σημασία έχει σε σημεία που η αυτοματοποίηση δεν μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα, να μη γίνονται συμβιβασμοί σχεδιαστικοί. Π.χ. απλοποίηση των εξαρτημάτων για αυτοματοποιημένη συναρμολόγηση. Αν η συναρμολόγηση γίνει με το χέρι, ίσως επιτευχθεί καλύτερη συναρμογή των εξαρτημάτων και έλεγχος του αποτελέσματος, ενώ αν γίνει αυτοματοποιημένα να μην υπάρχει αυτό και αναγκαστικά να έχουν απλοποιηθεί και κάποια εξαρτήματα. Υποθέσεις και σκέψεις κάνω σε όλα αυτά. Ένα θέμα είναι η ποιότητα κατασκευής, που σχετίζεται με τις κατασκευαστικές παραμέτρους και ένα άλλο είναι ο ποιοτικός έλεγχος, που σχετίζονται με τη συμφωνία του τελικού προϊόντος με τις προδιαγραφές αυτές. Και τα 2 είναι σημαντικά.
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 5):
Argo982001 (Δευ Οκτ 12, 2015 3:27 pm) • Megalos (Δευ Οκτ 12, 2015 10:08 pm) • nick10 (Τρί Οκτ 13, 2015 12:24 am) • dimRHO (Τρί Οκτ 13, 2015 8:51 am) • pugman (Κυρ Οκτ 25, 2015 10:28 am)
Rating: 38.46%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από captain »

... διαβάζω συχνά για χειροποίητα ρολόγια και το χρησιμοποιούν πολλές εταιρείες ... !!!

εκφράζω προσωπική άποψη για να μην παρεξηγηθώ!!!


αυτός δικαιούται να μιλάει για χειροποίητα ρολόγια... Philippe Dufour

τα άλλα είναι ρομποτικά και κομπιούτερ, δηλαδή τεχνολογία !!!

τα χειροποίητα είναι τέχνη...

αν έχετε χρόνο δείτε το βιντεακι ... αξίζει πραγματικά ...δείτε τι εργαλεία χρησιμοποιεί o τύπος!!!! :robo:


" onclick="window.open(this.href);return false;

http://people.timezone.com/pchong/Dufou ... lippe.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author captain for the post (total 2):
Megalos (Δευ Οκτ 12, 2015 10:08 pm) • pugman (Κυρ Οκτ 25, 2015 11:15 am)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ εντυπωσιακό! Αν και όπως είχε πει και ο μέγας Φέρμας: "όταν τους ακούω να μιλάνε απορώ πως συνεννοούνται", κοινώς μόνο τη λέξη μπρασελέ κατάλαβα που είπε σε ένα σημείο. Πολύ εντυπωσιακή διαδικασία, τα εργαλεία από άλλη εποχή, ο μπάρμπας είναι κατασκευαστής και εφαρμοστής, όμως πάλι σε μεγάλο βαθμό συναρμολόγηση και φινίρισμα κάνει, που δεν είναι λίγο, αλλά όχι κατασκευή, ίσως αυτό είναι το κοντινότερο στο χειροποίητο που συζητάμε. Τέχνη όντως.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
dimRHO (Τρί Οκτ 13, 2015 9:07 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

Μαρκο πολυ σωστες και τεκμηριωμενες οι παρατηρησεις σου :sh:
καπετανιε μου λιγα τα χειροποιητα ρολογια τωρα πια ...και αυτα πανακριβα αν τα θελεις
υπαρχει και μια αλλη παραμετρος φιλοι μου
Ωραια πηρες ενα χειροποιητο Dufour πχ ... οταν ερθει η ωρα του service η των ανταλλακτικων τι γινεται ?
These users thanked the author Megalos for the post:
dimRHO (Τρί Οκτ 13, 2015 8:51 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από captain »

Όσο ζει ο μπάρμπας ... No problem !!!

Προφανώς θα τα αναλαμβάνει ο ίδιος να τα σερβίρει !!!
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10783
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6525 times
Been thanked: 10881 times
Επικοινωνία:

Re: ROLEX

Δημοσίευση από nick10 »

captain έγραψε:Όσο ζει ο μπάρμπας ... No problem !!!

Προφανώς θα τα αναλαμβάνει ο ίδιος να τα σερβίρει !!!
Ναι αλλά μη του πάρει 4 χρόνια να στο φτιάξει lol
These users thanked the author nick10 for the post (total 2):
dimRHO (Τρί Οκτ 13, 2015 9:07 am) • Megalos (Τρί Οκτ 13, 2015 11:03 pm)
Rating: 15.38%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:Όσο ζει ο μπάρμπας ... No problem !!!

Προφανώς θα τα αναλαμβάνει ο ίδιος να τα σερβίρει !!!
Σε κάθε ρολόι μαζί με τα χαρτιά πρέπει να βάζει και πρόσφατες αιματολογικές και ακτινογραφία θώρακος, για να ξέρει ο κάτοχος αν πρέπει να ανησυχεί ή όχι :p.
These users thanked the author markosgr28 for the post (total 2):
Megalos (Τρί Οκτ 13, 2015 11:00 pm) • dimRHO (Τετ Οκτ 14, 2015 12:54 am)
Rating: 15.38%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από dimRHO »

καλημέρα σας. συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφτηκαν και με τους μάστορες και με τους σούπερ στη γραμμή παραγωγής.
Ο ένας έχει τη χαρά να κάνει τα πάντα ο ίδιος στο ρολόι. Οι υπόλοιποι κάνουν καθημερινά το ίδιο πράγμα στο κομμάτι που είναι εξειδικευμένοι. Γυάλισμα, συναρμολόγηση, ρεγουλάρισμα, μπρασελέ, δέσιμο πέτρας κτλ.
Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο ο Journe που όχι απλά είναι μάστορας αλλά δημιουργεί δικά του escapement και τεχνολογίες που ίσως να δώσουν κάτι στην ωρολογοποιία εκτός από απλά μοναδικά κομμάτια για συλλογές, πλειστηριασμούς και μουσεία.
Όλες τις τεκμηριώσεις τους Μάρκου τις βρίσκω πολύ σωστές και δε ξέρω αν θα τα έγραφα καλύτερα. Στην έκφραση και σύνταξη δεν είμαι τόσο καλός.
H Rolex δε θέλει μοναδικά ρολόγια, θέλει το ποιοτικότερο ρολόι χρήσης που ο κάτοχος της θα φοράει παντού. Δεν αναπτύσσει τεχνολογίες που δε θα μπορεί να αγοράσει κανείς. Ανέπτυξε ένα σπιράλ και escapement αξιόπιστο, ανεπιρέαστο από μαγνητισμό και χτυπήματα να μπορεί να παραχθεί μαζικά και εύκολο στο σέρβις, και όχι ένα περίπλοκο όπως το constant escapement που είχε και άφησε.
Τι να το κάνεις αν θα είχε το oyster constant escapement 100k και δε θα βλέπαμε ποτέ στα ατσάλινα μοντέλα;
Μεγάλος μάστορας ο Dufour αλλά δε νομίζω πως έφτιαξε ποτέ δικό του κράμα για μπαλάνσο ή σπιράλ ή κάτι που ώθησε την ωρολογοποιία. Είναι διαφορετικά πράγματα και δε ξέρω γιατί να μπει κανείς στον κόπο να συγκρίνει τα ασύγκριτα.
These users thanked the author dimRHO for the post:
Megalos (Τρί Οκτ 13, 2015 11:02 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Megalos »

dimRHO έγραψε:καλημέρα σας. συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφτηκαν και με τους μάστορες και με τους σούπερ στη γραμμή παραγωγής.
Ο ένας έχει τη χαρά να κάνει τα πάντα ο ίδιος στο ρολόι. Οι υπόλοιποι κάνουν καθημερινά το ίδιο πράγμα στο κομμάτι που είναι εξειδικευμένοι. Γυάλισμα, συναρμολόγηση, ρεγουλάρισμα, μπρασελέ, δέσιμο πέτρας κτλ.
Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο ο Journe που όχι απλά είναι μάστορας αλλά δημιουργεί δικά του escapement και τεχνολογίες που ίσως να δώσουν κάτι στην ωρολογοποιία εκτός από απλά μοναδικά κομμάτια για συλλογές, πλειστηριασμούς και μουσεία.
Όλες τις τεκμηριώσεις τους Μάρκου τις βρίσκω πολύ σωστές και δε ξέρω αν θα τα έγραφα καλύτερα. Στην έκφραση και σύνταξη δεν είμαι τόσο καλός.
H Rolex δε θέλει μοναδικά ρολόγια, θέλει το ποιοτικότερο ρολόι χρήσης που ο κάτοχος της θα φοράει παντού. Δεν αναπτύσσει τεχνολογίες που δε θα μπορεί να αγοράσει κανείς. Ανέπτυξε ένα σπιράλ και escapement αξιόπιστο, ανεπιρέαστο από μαγνητισμό και χτυπήματα να μπορεί να παραχθεί μαζικά και εύκολο στο σέρβις, και όχι ένα περίπλοκο όπως το constant escapement που είχε και άφησε.
Τι να το κάνεις αν θα είχε το oyster constant escapement 100k και δε θα βλέπαμε ποτέ στα ατσάλινα μοντέλα;
Μεγάλος μάστορας ο Dufour αλλά δε νομίζω πως έφτιαξε ποτέ δικό του κράμα για μπαλάνσο ή σπιράλ ή κάτι που ώθησε την ωρολογοποιία. Είναι διαφορετικά πράγματα και δε ξέρω γιατί να μπει κανείς στον κόπο να συγκρίνει τα ασύγκριτα.
:sh: :good: :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση