Υγρασια και θαμπωμα

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από Megalos »

καλωσορησες φιλε :sh:
νομιζω οτι η προταση του Θοδωρη ειναι η ενδεδειγμενη ...κανε μια δοκιμη να το πας παλι εκει και να δεις το αποτελεσμα του ελεγχου
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
mits@kos
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2015 9:49 am
Has thanked: 82 times
Been thanked: 83 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από mits@kos »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Ένας αντιπρόσωπος δεν οφείλει να ενημερώσει για όλα;
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το ξαναπάω στον ίδιο. Διότι ενώ δεν πήγα με σκοπό να διεκδικήσω κάτι, η συμπεριφορά τους ήταν αρκετά εχθρική.
Για αυτό θα ήθελα και κάποια πρόταση ενός τεχνίτη (εντός Αθήνας ).
Αν θέλει κάποιος να μου προτείνει κάποιον, μάλλον το καλύτερο θα ήταν σε pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από cupra73 »

Σε αυτά που σε ρώτησα πιο πίσω φίλτατε δεν απάντησες....διάβασε λίγο το ποστ μου προσεχτικά.....
mits@kos
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2015 9:49 am
Has thanked: 82 times
Been thanked: 83 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από mits@kos »

Φίλε Γιώργο το εχω διαβασει το post σου.
Η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα ότι θα μου κάνει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα την εντύπωση ότι σαν αντιπρόσωπος θα έκανε ή έστω θα πρότεινε το σωστό.
Όταν του το πήγα με την υγρασία, ο ίδιος μου είπε ότι πάντα ρωτάει όλους τους πελάτες του και ισχυριζόταν το ίδιο και στην δική μου περίπτωση. Πράγμα όμως που δεν έκανε.
* Και μια άσχετη ερώτηση. Φίλε Γιώργο το ψευδώνυμο Cupra από που βγαίνει; Έχει καμία σχέση με αυτοκίνητο;
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από cupra73 »

mits@kos έγραψε:Φίλε Γιώργο το εχω διαβασει το post σου.
Η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα ότι θα μου κάνει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα την εντύπωση ότι σαν αντιπρόσωπος θα έκανε ή έστω θα πρότεινε το σωστό.
Όταν του το πήγα με την υγρασία, ο ίδιος μου είπε ότι πάντα ρωτάει όλους τους πελάτες του και ισχυριζόταν το ίδιο και στην δική μου περίπτωση. Πράγμα όμως που δεν έκανε.
* Και μια άσχετη ερώτηση. Φίλε Γιώργο το ψευδώνυμο Cupra από που βγαίνει; Έχει καμία σχέση με αυτοκίνητο;
Κατανοητά όλα πλεον και ελπίζω να βρεις σωστό μάστορα να σου ξανακάνει το ρολόι σου καινούριο, δυστυχώς έχω ακούσει πολλές ιστορίες σαν την δική σου (και συνεχίζω και άκουω ) με ρολόγια που πήγαν για μια απλή αλλαγη μπαταρίας σε "σαινια" που αυτοαποκαλουνται τεχνίτες και πάθανε χειρότερα.....Απλά επειδή ο περισσότερος κόσμος δεν ασχολείται με το αντικείμενο είναι στο έλεος του καθενός.

Υ. Γ. Ναι το username μου έχει να κάνει με παλιοτερο 20βαλβιδο "έρωτα" . ;)
mits@kos
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2015 9:49 am
Has thanked: 82 times
Been thanked: 83 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από mits@kos »

Ναιι! Πραγματικός έρωτας το παλαιότερο μοντέλο! ! :rose :rose
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από captain »

Πρόσεχε ... Να βρεις έναν καλό Μάστορα που να επισκευάζει "ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ" :smile: :cheer:
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από Marine master »

Το ρολόι δεν στεγανοποιήθηκε από τον τεχνικό και πήρε νερό. Ίσως από σφάλμα ίσως επειδή δεν πληρώθηκε για να το πράξει. Ίσως και ο χρήστης να έκανε λάθος και να πάτησε κάποιο κουμπί.
Μικρή σημασία εάν έγινε κατά το πλύσιμο των χεριών ή σε βουτιά ή από τη βροχή.
Σε απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, ο αέρας που πάντα υπάρχει μέσα στην κάσα ψύχεται τοπικά επάνω στο τζάμι και το τελευταίο θολώνει (φαινόμενο του δρόσου, όμοιο με το ποτήρι νερό που ''ιδρώνει'' το καλοκαίρι επάνω στο τραπέζι ή με τις εικόνες που κλαίνε και όλοι σταυροκοπιούνται γύρω τους...).
Μόλις ξαναζεσταθεί ο αέρας μέσω της κάσας και του τζαμιού που επίσης ''πιάνουν'' θερμοκρασία δωματίου, απορροφά εκ νέου την υγρασία που έχει συσωρευθεί στην εσωτερική πλευρά του τζαμιού και η τελετή ολοκληρώνεται.
Όσο πιο ζεστός ο αέρας, τόσο περισσότερο νερό συγκρατεί.

Ο τεχνικός στην περίπτωση αυτή δηλαδή τί ισχυρίζεται; Πως δεν πρέπει ο χρήστης να πλένει τα χέρια του ή να κάνει ντους με το ρολόι;
Δηλαδή το ρολόι πήρε νερό λόγω της θερμοκρασίας του νερού που ήταν δεν ήταν 40 °C; Ήμαρτον φίλοι μου, ο χρήστης δεν είναι ο Σούπερμαν να αντέχει σε υπέρθερμους ατμούς ή σε βραστό νερό. Χρησιμοποιεί νερό με πολύ ανεκτή θερμοκρασία (φίλε μήπως φοράς μπλέ και κόκκινα;)

Εκτός και εάν το ρολόι δεν έχει την απαιτούμενη υδατοστεγανότητα για πλύσιμο χεριών από κατασκευής του. Αλλά δεν το νομίζω από αυτά που βλέπω. Μέχρι τώρα γιατί δεν πήρε νερό και πήρε μόλις ο φωστήρας το άνοιξε;

Σε ρολόι SECTOR με ίδια καλίμπρα ΕΤΑ (βλέπω τη διάταξη των δεικτών και το υποθέτω) αναγκάστηκα και εγώ να την αλλάξω λόγω υγρασίας (από την κορώνα μου είπαν). Το 2006 μου ζήτησαν τα ίδια χρήματα.
Μην το επισκευάσεις, δεν αξίζει τα χρήματα κατά την ταπεινή μου άποψη, με λίγα παραπάνω έχει αξιολογότατα ρολόγια quartz από εταιρίες που ξέρουν να κατασκευάζουν ρολόγια quartz και που η καλίμπρα δεν κοστίζει 85 ευρώ εάν ποτέ απαιτηθεί αλλαγή.
These users thanked the author Marine master for the post:
Megalos (Πέμ Αύγ 20, 2015 9:15 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από Megalos »

Πολυ σωστός ο φίλος Κώστας :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
predator
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 10:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 29 times
Been thanked: 70 times

Re: Υγρασια και θαμπωμα

Δημοσίευση από predator »

Να ρωτήσω κάτι επί του θέματος, αν ήταν μηχανική η καλίμπρα πάλι θα ήθελε επισκευή ( σίγουρα όχι αλλαγή) ; ή μόλις απορροφούταν η υγρασία θα ήταν σαν να μη συνέβη τίποτε;
Απάντηση