Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Σπύρος »

CS-VIW έγραψε:ΥΓ2. Γιατί συχνά δεν απαντιέται το βασικό που έχω πει, αλλά τα γύρω-γύρω;

Αγαπητέ Σπύρο,

Παράλληλα την ίδια στιγμή δεν σχολιάζεις το θέμα που προφανώς ξέρεις πολύ καλά και είναι πολλαπλάσιας σημασίας, ΌΤΙ ΣΤΗΝ "ΙΣΤΟΡΙΚΗ", ΡΕΠΟΡΤΑΖΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΔΙΕΘΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

Δεν είναι υποκρισία να καταπίνουμε το ψέμα στην πολιτική και την καταγραφή της Ιστορίας και να εξεγειρόμαστε για την "αλήθεια" του τουρμπιγιόν;
Αυτή είναι η δική σου άποψη προφανώς τεκμηριωμένη απ τη προσωπική σου εμπειρία με τους πολέμους κλπ. Εάν δεν είναι όμως έτσι, ανησυχώ διότι οι ημιμαθείς και οι θεωρητικοί έιναι οι υπεύθυνοι για την κατάσταση του κόσμου σήμερα.
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Σπύρος έγραψε:Φίλε Κωστή,
Κάποιος μεγάλος φιλόσοφος, εάν δεν κάνω λάθος, είπε οτι θα υπερασπίζεται με τη ζωή του το δικαίωμα σου να έχεις διαφορετική άποψη.

Εγώ απλά λέω οτι εάν σήμερα μπορώ να χωνέψω τον μπακαλιάρο με τη σκορδαλιά, μπορώ να δεχθώ και να χωνέψω κάθε διαφορετική άποψη, όσο αιρετική και εάν την θεωρώ!!!!
Χρόνια πολλά σε όλους μας, εορτάζοντος και μη!!!
ΑΠΟΨΗ είπε ο άνθωπος.

Το να μου "βγάζεις ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ" χωρίς κανένα επιχείρημα, ούτε καν μια απάντηση, δεν αποτελεί άποψη.

Ένα ελάχιστο δείγμα σεβασμού στην άποψή μου (πριν κανείς δώσει την ζωή του) θα ήταν να απαντήσεις εκφράζοντας την δική σου άποψη, αν και εδώ δεν είναι θέμα απόψης αν το συγκεκριμένο σάιτ κάνει αυτό που λέω ή όχι.

Φιλικά

Κωστής
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Σπύρος έγραψε:
CS-VIW έγραψε:ΥΓ2. Γιατί συχνά δεν απαντιέται το βασικό που έχω πει, αλλά τα γύρω-γύρω;

Αγαπητέ Σπύρο,

Παράλληλα την ίδια στιγμή δεν σχολιάζεις το θέμα που προφανώς ξέρεις πολύ καλά και είναι πολλαπλάσιας σημασίας, ΌΤΙ ΣΤΗΝ "ΙΣΤΟΡΙΚΗ", ΡΕΠΟΡΤΑΖΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΔΙΕΘΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

Δεν είναι υποκρισία να καταπίνουμε το ψέμα στην πολιτική και την καταγραφή της Ιστορίας και να εξεγειρόμαστε για την "αλήθεια" του τουρμπιγιόν;
Αυτή είναι η δική σου άποψη προφανώς τεκμηριωμένη απ τη προσωπική σου εμπειρία με τους πολέμους κλπ. Εάν δεν είναι όμως έτσι, ανησυχώ διότι οι ημιμαθείς και οι θεωρητικοί έιναι οι υπεύθυνοι για την κατάσταση του κόσμου σήμερα.
Η δική σου άποψη ποια είναι; Ότι η αλήθεια της πολεμικής φωτογραφίας είναι αυτόνόητη; Ότι δεν παίζονται τεράστια συμφέροντα και δεν επικρατεί το δίκαιο του ισχυρού και η προπαγάνδα;

Νομίζω ότι όλα αυτά είναι γνωστά.

Αυτό που ρώτησα εγώ είναι γιατί είσαι τόσο αυστηρός για την αλήθεια στην ωρολογοποιία (την οποία δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις) ενώ δεν απαντάς στο θέμα που σίγουρα γνωρίζεις και είναι πολύ πιο σοβαρό.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Megalos »

Κωστή θα έλεγα να χαλαρωσεις ...αφου είπες ότι δεν κατέχεις απο ποδόσφαιρο ασε και τις κόκκινες κάρτες :smile:
Όσον αφορα το site watchville όχι village το βρίσκω μια χαρα ..το οτι δεν έχει ρεπόρτερ, φωτογράφους
Και ολα τα αλλα , αλλα απο την άλλη μεταφέρει άλλων site ρεπορτάζ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ τα ονομαστικως κανει
Μια Χαρα την δουλειά του.
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Megalos έγραψε:Κωστή θα έλεγα να χαλαρωσεις ...αφου είπες ότι δεν κατέχεις απο ποδόσφαιρο ασε και τις κόκκινες κάρτες :smile:
Όσον αφορα το site watchville όχι village το βρίσκω μια χαρα ..το οτι δεν έχει ρεπόρτερ, φωτογράφους
Και ολα τα αλλα , αλλα απο την άλλη μεταφέρει άλλων site ρεπορτάζ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ τα ονομαστικως κανει
Μια Χαρα την δουλειά του.
Είμαι χαλαρός όπως πάντα αλλά και καταλαβαίνω τι διαβάζω - σημαντικότερο προσόν της χαλαρότητας κατά τη γνώμη μου.

Ανέφερα το σάιτ γιατί ο Σπύρος είπε ότι είναι ανήθικο που του πληρώνουν τις φωτογραφίες λιγότερο και του απάντησα ότι την ίδια στιγμή ο ίδιος προβάλλει ένα σάιτ που δεν έχει δική του παραγωγή - δηλαδή ένα μεταπρατικό σάιτ, που σημαίνει ένα σάιτ που συμβάλλει στην ανεργία.

Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως κατάλαβα δεν καταλαβαίνεις και άλλα πολλά. Βαζεις like σε ένα ποστ που λέει ότι σέβεται την άποψη των άλλων, ενώ το ζητούμενο είναι ότι ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ.

Το ζήτημα έχει έρθει και άλλες φορές και αφορά το άγχος σου προκειμένου να κρατήσεις με νύχια και με δόντια ένα φόρουμ ωρολογοποιίας, προσπαθώντας να κολακέψεις (συχνά με άχαρο τρόπο) οποιοδήποτε νέο μέλος μπας και φύγουν και οι 5-6 που έμειναν.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να μοιραστώ την μίζερη συμπεριφορά, αλλά ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΟΛΑΚΕΥΟΜΑΙ ΑΠΛΩΣ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ.

Ρίχνεται λάσπη δεξιά και αριστερά, απαντώ εμπεριστατωμένα με παραδείγματα, με επιχειρήματα και αντί για απάντηση παίρνω "κόκκινη κάρτα" χωρίς επιχειρήματα, χωρίς άποψη και στη συνέχεια μου κάνουν και μάθημα να δέχομαι την ...άποψη του άλλου.

Γράφω ότι το watchville δεν έχει δική του παραγωγή και εσύ μου λες ότι σου αρέσει.

Είναι απάντηση αυτή;

Πάντως σε αυτό που είπα δεν απαντάει.

Λυπάμαι που πάντα ξεπετάγονται 2-3 που πάνε τη συζήτηση αλλού, γιατί πιστέυω ότι υπάρχουν έστω άλλοι 5-6 που διψούν για τις πληροφορίες και τη γνώση, δηλαδή την αληθινή αγάπη για το ρολόι και όχι την αγάπη στον ευατό μας που τρέφεται με ψευδαισθήσεις.

Προαφώνς δεν σας δένει η Ωρολογοποιία, αλλά η σκορδαλιά!

Κωστής
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42920
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39855 times
Been thanked: 8659 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Megalos »

Αχ Κωστή.. Ποτε θα πάψεις να είσαι πικρόχολος ? μάλλον ποτε :sad:
Αφου λες ότι ασχολείσαι με την ωρολογοποιια γιατι δεν σχολιαζεις τις νέες παρουσίες στην
Εκθεση της Βασιλείας ? γιατι δεν μας λες την γνώμη σου για την νεα καλιμπρα της Rolex ?
Και γιατι ασχολείσαι με εμάς τους 3-4 αυτου του μικρού φόρουμ !
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Megalos έγραψε:Αχ Κωστή.. Αφου λες ότι ασχολείσαι με την ωρολογοποιια...
Νομίζω ότι η παραπάνω ατάκα τα λέει όλα...

Αφού "λέω" ότι ασχολούμαι με την ωρολογοποιία...

Αυτό που δεν θα πάψω ποτέ είναι να είμαι to the point σε ότι συζητάω, είτε με διαβάζωουν 3 είτε 300.000.

Όσο για το γιατί δεν γράφω για τη Βασιλεία, μπορείς να ανατρέξεις στο μανιφέστο του σάιτ μου.

Έχω γράψει ότι στόχος μου δεν είναι να γράφω πρώτος για τα νέα ρολόγια, αλλά να γράφω σε μεγαλύτερο βάθος και πλάτος, όταν το θεωρώ απαραίτητο.

Έχω επίσης εξηγήσει την διαφωνία μου για το να βάζει κανείς ρολόγια που δεν ξέρει να εξηγήσει και να περιγράψει.

Κωστής

ΥΓ. Λίγο να ασχοληθείς με την ουσία τα πράγματα είναι απλά. Λέει ο καθένας την άποψή του και οι άλλοι του απαντούν. Τόσο απλά.
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1405
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 342 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Εγώ προτείνω να ηρεμήσουμε και να ασχοληθούμε με το αντικείμενο που αγαπάμε και φυσικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά το ρολόι
These users thanked the author Αλεξανδρος Σιαχος for the post:
Σπύρος (Τετ Μαρ 25, 2015 8:50 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Marine master
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 1:33 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 78 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Marine master »

Παιδια οποιος δεν θελει να αγορασει απομιμηση, απλα δεν αγοραζει.
Αυτοι που το κανουν, ουτε για το ρολοι ως προιον το κανουν, ουτε με χρονομετριες και ακριβειες ασχολουνται.
Αν θελουν να δουν την ωρα εχουν το κινητο τους.

Το να αντιγραψει καποιος το σχημα ενος αλλου, μη υπαρκτού πλεον προϊόντος δεν ειναι κακο. Το να το βαφτίσει φιρμα σαφως ειναι αλλα οχι για εμενα σε προσωπικο επιπεδο. Δεν ειμαι ουτε εργαζομενος σε καποια εταιρια,ουτε αφεντικο. Και στην τελικη εαν η καθε ιμπλο θελει να κυριαρχησει και στο σεγκμεντ των 300 ευρω ας κατεβει να δουμε ποσα αχλαδια εχει ο σακος.

Προσωπικα δεν αγορασα ποτε γιατι δεν θα αγοραζα ποτε ουτε τα πρωτοτυπα. Δεν ειμαι φαν ουτε της ρολεξ, ουτε της ιμπλο.
Πιστευω ομως πως οσο περισσοτερο πουλαει μια απομιμηση, τοσο περισσοτερη αξια παιρνει το αυθεντικο.
Αρα λοιπον θεωρω πως οι εταιριες καπου κανουν τα στραβα ματια, αν δεν ψωνιζουν και απο τα ιδια μαγαζια με τους φασονατζιδες...σιγα να μην πιστεψω πως σε ολα τα ελβετικα η γερμανικα ρολογια, ολα τα εξαρτηματα κατασκευαζονται στην Ευρωπη.

Θα δεχτω πως τα διαφορα φολεξ ειναι απομιμησεις, σε καμια περιπτωση ομως δεν θα κανω το ιδιο για τα ρολογια του dagaz η' της precista που απλα αναβιωνουν ρετρο ρολογια.
Εικόνα
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Να υπενθυμίσω ότι απομιμήσεις, μαιμούδες, ρέπλικες, όπως θες πες το, είναι προιόντα κλοπής.
Marine master έγραψε:Δεν ειμαι ουτε εργαζομενος σε καποια εταιρια,ουτε αφεντικο.

CS-VIW: Οπότε εμένα που δεν είμαι υπάλληλος τραπέζης, ούτε τραπεζίτης, δεν πρέπει να με ενοχλούν οι ένοπλες ληστείες Τραπεζών;
Marine master έγραψε:Και στην τελικη εαν η καθε ιμπλο θελει να κυριαρχησει και στο σεγκμεντ των 300 ευρω ας κατεβει να δουμε ποσα αχλαδια εχει ο σακος.

Προσωπικα δεν αγορασα ποτε γιατι δεν θα αγοραζα ποτε ουτε τα πρωτοτυπα. Δεν ειμαι φαν ουτε της ρολεξ, ουτε της ιμπλο.
Πιστευω ομως πως οσο περισσοτερο πουλαει μια απομιμηση, τοσο περισσοτερη αξια παιρνει το αυθεντικο.

CS-VIW: H Hublot και η κάθε εταιρεία του χώρου, δεν αισθάνονται ότι απειλούνται οι πωλήσεις τους από τις μαιμούδες γιατί ξέρουν ότι αυτός που αγοράζει μαιμού δεν θα αγοράσει ποτέ δικό τους ρολόι. Και προφανώς δεν είναι κριτήριο για τους ίδιους, ούτε τους πελάτες τους το ποιές μαιμούδες πουλάνε περισσότερο. Τώρα, γιατί θεωρείς σημαντικό κάποιος που τα κατάφερε στα 20.000, στα 100.000 και στα 2.000.000 να τα καταφέρει και στα 300 για να σου κάνει το χατήρι, μόνο εσύ γο ξέρεις...

Το Tour d'Argent, ένα από τα καλύτερα εστιταόρια στον κόσμο, για να αποδείξει ότι αξίζει θα πρέπει να το γυρίσει σε πίτα-γύρο;
Marine master έγραψε:Αρα λοιπον θεωρω πως οι εταιριες καπου κανουν τα στραβα ματια, αν δεν ψωνιζουν και απο τα ιδια μαγαζια με τους φασονατζιδες...σιγα να μην πιστεψω πως σε ολα τα ελβετικα η γερμανικα ρολογια, ολα τα εξαρτηματα κατασκευαζονται στην Ευρωπη.
Το - συμπερασματικόν - "άρα" αμέσως πριν από το "θεωρώ πως" (εντελώς αυθαίρετα και χωρίς καμία γνώση του χώρου).

Ας υποψιαστούμε ομαδικά ότι και η Ferrari παίρνει ανταλλακτικά από την Daihatsu.

Γιατί όχι; Σε κάνει να αισθάνεσαι πιο καλά, ιδίως όταν έχεις Daihatsu.

Τι λες Μεγάλε; Τα Πατέκ σου, τα φτιάχνει ο μαιμουδιάρης στην Κίνα και τα πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά;

Κωστής
Απάντηση