ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Αν έκανες χιούμορ που δεν κατάλαβα, ζητώ συγνώμη.

Πάντως και εγώ για πλάκα έκανα την σύγκριση. Για να δείξω ότι είναι επουσιώδες αυτό, όταν μιλάμε για την Rolex, την Panerai κ.λπ.

Όμως το ποστ μου δεν αναφερόταν σε εσένα, που ούτως ή άλλως ξέρω ότι έχουμε σε πολλά κοινή οπτική γωνία, αλλά γενικά με αφορμή το ποστ και μια γενικότερη αντίληψη που υπάρχει διάχυτη στα φόρουμ.

Το έχω γράψει πολλές φορές, ότι αυτή η "εύκολη" κριτική σε "εύκολους" (αυτούς που έχουν αξία) στόχους δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Στην Ελλάδα συνηθίζεται. Ο Τσαρούχης δεν ήταν καλός ζωγράφος, η Κάλλας τσίριζε, ο περιπτεράς αντιθέτως είναι σούπερ, αλλά οι καταστάσεις δεν τον ευνόησαν, τα πράγματα του ήρθαν ανάποδα και του πήρε την δόξα ο Πικάσο που είχε καλές δημόσιες σχέσεις.

Έγραψα 33 πράγματα και είναι όλα μαζί ένα πακέτο.

Όπως ακριβώς η γοητεία της Σοφίας Λόρεν δεν ισοδυναμεί με το άθροισμα της τελειότητας των επί μέρους χαρακτηριστικών της.

Sorry και πάλι

Φιλικά

Κωστής
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από aris911 »

Κωστή για μένα μια εταιρεία είτε έχει δικούς της μηχανισμούς είτε όχι δεν μειώνει την αξια της.
Άρα η επισήμανση σου δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Απάντησα στο επιχείρημα Ν.10. Και η αλήθεια είναι ότι η Ρόλεξ χρησιμοποιούσε και μηχανισμούς άλλων εταιρειών.
Στα πόστ σου ζητάς διάλογο.
Τώρα αν τελικά αυτό που επιζητάς είναι μονόλογος να σε αφήσω να τον κανείς.
Υγ. Θα αναρτήσω μια φωτό από ένα τσέπης vintage Ρόλεξ που έχω κάνει ρεστορετιον να το δεινής στον φίλο σου για να μας πει αν η μηχανή αυτή είναι Ρόλεξ η όχι.
Και επίσης ένα άλλον vintage μονοπουσουαρ χρονογραφο για να μας πει ο φίλος σου.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ενδιαφέρον νήμα με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις! Θα το διαβάσω αναλυτικά μέσα στο ΣΚ.

Για το θέμα πιστεύω έχουν γραφτεί άπειρες απόψεις, εδώ όμως από όσο είδα, έχουν εκφραστεί πολύ σοβαρές και αναλυτικές σκέψεις.

Κατά τη δική μου γνώμη 3 είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες για την επιτυχία της rolex: ποιότητα, αξιοπιστία, λιτός κλασσικός διαχρονικός σχεδιασμός.

Την περίοδο που ήταν σε ανάπτυξη διάφορα, όπως η παραγωγή ρολογιού κατάλληλο για κατάδυση, τα rolex πρότειναν μια πολύ καλή αξιόπιστη λύση, η οποία δοκιμάστηκε με επιτυχία για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο πέρασμα του χρόνου δεν επένδυσαν στην κατασκευή πολύπλοκων μηχανισμών, αλλά στη βελτίωση της ποιότητας του υπάρχοντος σχεδίου.

Υπάρχουν αρκετά γεγονότα που οδηγούν στους 3 παράγοντες που έγραψα. Αυτό έκανε τα ρολόγια status symbol σε πολλές αναγνωρίσιμες προσωπικότητες και διάσημους, από τον Κάστρο στην Κούβα, έως αστέρες του Χόλιγουντ, τον Κουστώ και άλλους, όχι σε μια ελίτ που ήθελε αποκλειστικά ότι πιο πολυτελές και εντυπωσιακό υπάρχει.

Αυτά όλα καθιερώθηκαν με το πέρασμα του χρόνου και έδωσαν στην εταιρία την τελευταία 15ετία τη δυνατότητα να είναι από τις πιο αναγνωρίσιμες εταιρίες ρολογιών με μεγάλη δημοτικότητα, παρά τις συνεχόμενες και πολλές φορές παράλογες αυξήσεις στις τιμές τους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Charilaos »

aris911 έγραψε:Κωστή για μένα μια εταιρεία είτε έχει δικούς της μηχανισμούς είτε όχι δεν μειώνει την αξια της.
Άρα η επισήμανση σου δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Απάντησα στο επιχείρημα Ν.10. Και η αλήθεια είναι ότι η Ρόλεξ χρησιμοποιούσε και μηχανισμούς άλλων εταιρειών.
Στα πόστ σου ζητάς διάλογο.
Τώρα αν τελικά αυτό που επιζητάς είναι μονόλογος να σε αφήσω να τον κανείς.
Υγ. Θα αναρτήσω μια φωτό από ένα τσέπης vintage Ρόλεξ που έχω κάνει ρεστορετιον να το δεινής στον φίλο σου για να μας πει αν η μηχανή αυτή είναι Ρόλεξ η όχι.
Και επίσης ένα άλλον vintage μονοπουσουαρ χρονογραφο για να μας πει ο φίλος σου.
Φίλε Κώστα.
Ο Άρης έχει δίκιο! Η 727 της CORTEBERT αποτέλεσε ¨πλατφόρμα¨ της ROLEX αλλά και της PANERAI.
Τα συγκεκριμένα ρολόγια αποτελούν holy grail στους κύκλους των Πανερίστι αλλά και στο Ρόλεξφόρουμ.


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
ZIKOS
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 7:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από ZIKOS »

Παιδια για να πω και εγω την εξυπναδα μου
Νομιζω ότι το 50%(τουλάχιστον) στην αγορα καποιου προιοντος παιζει το μαρκετινκ
Σε τι μας πιπιλιζουν το μυαλο από μικρα παιδια σε διαφορα στερεοτυπα
Όπως π.χ τα γερμανικα αυτοκίνητα δεν χαλανε
.Ο αδερφος μου εχει ένα Audi και παρολο που τον εχει αφησει 3 φορες στον δρομο,το θεωρει φυσιολογικο,Εαν ηταν ιταλικο θα το ειχε ηδη πουλησει
Καντε ένα τεστ στον δρομο
Μετρηστε στα 100 αυτοκίνητα ποσα είναι γερμανικα
Εμενα το ποσοστο βγαζει συνεχει 70% με 80%
Ετσι μας εχουν κανει να πιστεύουμε.ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ
Και για αυτόν τον λογο εχουν και καλη αξια μεταπωλησης .Όπως ακριβως τα Rolex.ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ
Και στη μανα μου εάν δωσεις ένα swatch με το σημα της Rolex θα πει ότι είναι φοβερο ρολοι
Επειδή ετσι της εχουν περασει στο πισω μερος του μυαλού της
Ειδικα εάν δει να το φοραει ο Φεντερερ(που ουτε αυτόν ξερει) θα τρελαθεί από την ποιοτητα
Οταν εμεις ειχαμε 100 δις δανεια οι Ευρωπαιοι δεν ειχαν ουτε νομισμα!!!
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από aris911 »

Το τσεπης είναι το παρακατω
Εικόνα

Εικόνα
Βεβαια δεν αγοραστηκε από τον οικο δημοπρασιών σε αυτή την κατασταση που βλέπεις. Ο ιδιοκτητης του ειχε μια ατυχια με νερο. Βεβαια στο τελος όλα πηγαν καλα.

Ο χρονογράφος είναι ο παρακατω
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author aris911 for the post (total 2):
i palios (Πέμ Φεβ 19, 2015 10:14 pm) • nick10 (Πέμ Φεβ 19, 2015 10:54 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
Vagos.ts
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 10:53 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 494 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Vagos.ts »

markosgr28 έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον νήμα με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις! Θα το διαβάσω αναλυτικά μέσα στο ΣΚ.
Κατά τη δική μου γνώμη 3 είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες για την επιτυχία της rolex: ποιότητα, αξιοπιστία, λιτός κλασσικός διαχρονικός σχεδιασμός.
Όπως άλλωστε και άλλες εταιρείες είχαν αυτά τα τρία (Zenith, Omega) και σε καμία περιπτωση δεν έκαναν την επιτυχία της Rolex.
Άρα κατά τη γνώμη μου ξέχασες το σημαντικότερο MARKETING.

υγ.Κώστα γιατί δεν είχες ποτέ Rolex;
Φαντάζομαι θα έχουν περάσει αξιόλογα ρολόγια από τα χέρια σου, γιατί ποτέ Rolex;
Εικόνα
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Μου φαίνεται μέτριο το εξωτερικό τους φινίρισμα.

Ακόμη και στο ροζ χρυσό Daytona που κοίταξα κάποτε για την γυναίκα μου.

Είχα σκοπό να κάνω ένα Explorer Tourbillon με κάποιον μεγάλο ωρολογοποιό ή ερωτικό με τον Andersen αλλά δεν το έκανα.

Για τον Αρη.

Οταν μονολογώ γράφω στο σάιτ μου στα αγγλικά και γαλλικά και με διαβάζουν από τον Bacs και τον Fléchon μέχρι τον Journe και τους Dufour. Philippe + J'ean-Frédéric, αλλά και με αναπαράγουν τα σημαντικότερα σάιτ Ωρολογοποιίας στον κόσμο.

Εδώ το ότι θέλω διάλογο δεν ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν θα σχολιάσω κάτι που διαφωνώ.

Από τους 33 λόγους που έγραψα "κόλλησες" στον ένα που ερμηνεύεις με σχόλια που δεν έχουν νόημα για τον κόσμο.

Οταν λέμε ότι η Rolex έχει δικές της μηχανές δεν εννοούμε ότι ποτέ δεν πήρε ébauches από έξω.

Αυτό δεν αφορά τον μέσο καταναλωτή και δεν το ξέρει.

Εννοούμε ότι στις μέρες μας παράγει τα πάντα.

Αυτός που αγοράζει Rolex δεν έχει τις μηχανικές απαιτήσεις και γνώσεις αυτού που αγοράζει Journe, Dufour ή Greubel Forsey και για το λόγω αυτό το 10 έχει νόημα, και η απάντησή σου στο 10 είναι πολύ προσωπική σου και άσχετη με το θέμα μας που είναι η επιτυχία της Rolex σε εκατομμύρια ανθρώπους.

Εκτός αν βρίσκεις φυσιολογική τη συζήτηση μεταξύ πλουσίων κυριών: "Τι λες αγαπητή μου; Θα πάρεις το Daytona σε ροζ χρυσό full pavé; Ξεχνάς ότι πριν 40 χρόνια φορούσε μηχανή με βάση Valjoux; Καθόλου chic!!!"

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Στο σάιτ μου έχω έναν υπέροχο "μονόλογο" για τις υψηλές συχνότητες και την ταχύτητα στην Ωρολογοποιία 58 σελίδων. Ο Grégory Pons ξενύχτησε για να το διαβάσει το βράδυ που το ανέρτησα και την επομένη έγραψε ότι είναι "να το καταβροχθίσεις". Το διάβασες Άρη;
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από aris911 »

CS-VIW έγραψε:
Για τον Αρη.

Εδώ το ότι θέλω διάλογο δεν ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν θα σχολιάσω κάτι που διαφωνώ.

Από τους 33 λόγους που έγραψα "κόλλησες" στον ένα που ερμηνεύεις με σχόλια που δεν έχουν νόημα για τον κόσμο.
Δηλαδη παραδέχεσαι ότι το Ν.10 ετσι όπως το εχεις γραμενο δεν ισχυει.
Αρα η επισημανση μου είναι σωστη.
Να διαφωνεις αλλα σε κατι που ισχυει.
Εδώ μεσα δεν ισχυει σε γνωσεις ότι ισχυει για τους περισσοτερους εκτος φορουμ. Αρα από εδώ θα ακουσεις αλλα σχολια.
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από aris911 »

CS-VIW έγραψε:Μου φαίνεται μέτριο το εξωτερικό τους φινίρισμα.

Για τον Αρη.

ΥΓ Στο σάιτ μου έχω έναν υπέροχο "μονόλογο" για τις υψηλές συχνότητες και την ταχύτητα στην Ωρολογοποιία 58 σελίδων. Ο Grégory Pons ξενύχτησε για να το διαβάσει το βράδυ που το ανέρτησα και την επομένη έγραψε ότι είναι "να το καταβροχθίσεις". Το διάβασες Άρη;
Από ότι εχω δει στο σαιτ σου γραφεις μονο ξενα.
Οταν το αρθρο αυτό το γραψεις σε Ελληνικα τοτε βεβαια θα το διαβασω μιας και υπαρχει ένα θεμα με τις ξενες γλωσσες.
Αλλα τι κακο είναι αυτό Ελληνες συγγραφεις αρθρων και να μην γραφουν στην γλωσσα τους.
Απάντηση