ROLEX

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από cupra73 »

Charilaos έγραψε:
ORIENT - CITIZEN - SEIKO

+ CASIO - VOSTOK EUROPE - HAMILTON - INVICTA - DEEP BLUE - ARAMAR - BOREALIS - ANDROID - TIMEX - PULSAR και άλλες που δεν θυμάμαι τώρα....
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από CS-VIW »

Διάβασα τα σχόλια για την ...πραγματικότητα και θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι όλων των ρολογιών οι τιμές είναι πραγματικές!!!

Αυτό υπό την έννοια ότι υπάρχουν άνθρωποι που την πληρώνουν την τιμή και ότι αν θέλεις να τα αποκτήσεις, θα πρέπει να πληρώσεις την τιμή αυτή. Είναι κάτι άλλο η πραγματικότητα από αυτό;

Τώρα, γράφετε για την Orient την Citizen και την Seiko, γιατί είναι προσιτές.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι best value for money.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να συγχέουμε την λογική τιμή με την προσιτή τιμή.

5 ευρώ για ένα σουβλάκι στην Ομόνοια είναι πολλά και υπάρχουν foie gras που θα ήταν ευκαιρία αν τα πουλούσαν 200 ευρώ το κιλό.

Η H. Moser & Cie για παράδειγμα είναι μια εταιρεία με πραγματικά καλές τιμές γι αυτό που προσφέρει.

Τώρα, το να λες "το ΜΟΝΑΔΙΚΟ Rolex που θα φόραγα" είναι σα να λες "η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μελαχροινή που μου αρέσει. Έχει μια υπερβολή.

Τα Rolex είναι τόσο πολλά και έχουν τόσες αρετές που δεν γίνεται να αποκλείεις τα υπόλοιπα κάτι χιλιάδες μοντέλα με μια λέξη.

Δηλαδή το Daytona με το κόκκινο καντράν θα το πετούσες αν σου το έδιναν ή θα ντρεπόσουν να το φορέσεις;

Ο Jean-François Ruchonnet πριν ένα χρόνο έγραψε στο facebook του ότι δεν καταλαβαίνει γιατί η Rolex έχει τόση επιτυχία.

του απάντησα παραθέτοντάς του κάποιες δεκάδες λόγους.

Την επόμενη πήρα ένα μήνυμα από τον τωρινό Πρόεδρο της Rolex που μου έγραψε οτι έχω 100% δίκιο.

θα ψάξω την απάντησή μου, θα την μεταφράσω και θα την ποστάρω.

Ή μάλλον θα ανοίξω νέο τόπικ.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Και τα Πανεράι έχουν την τιμή που πρέπει ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους οι εταιρείες τι βολεύει τον καθένα μας.
i palios
Δημοσιεύσεις: 2285
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1790 times
Been thanked: 996 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από i palios »

Ο Ροκ Φελερ ειχε πει καποτε οτι : η πραγματικη τιμη ενος πραγματος ειναι αυτη που πουλιεται αυτο στην αγορα. :cheer:
These users thanked the author i palios for the post:
CS-VIW (Τρί Φεβ 17, 2015 10:41 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από ggli »

i palios έγραψε:Ο Ροκ Φελερ ειχε πει καποτε οτι : η πραγματικη τιμη ενος πραγματος ειναι αυτη που πουλιεται αυτο στην αγορα. :cheer:
Θα συμφωνήσω έν μέρη , κι αυτό γιατί η τιμή πολλών προϊόντων αυξανεται τεχνιέντως .
Ούτε νομίζω ότι επειδή κάποιοι έχουν τα λεφτά να αγοράζουν συνεπάγεται ότι η τιμή είναι σωστή .
Η τιμή πολλές φορές σχετίζεται με τον ανταγωνισμό και κυρίως με το ποσό καλό marketing διαθέτει η εταιρεία
ggli
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από CS-VIW »

Η τιμή είναι μέρος του αντικειμένου προς πώληση.

Όταν είδε το προσχέδιο του βιβλίου μου, ο μεγαλύτερος διακινητής βιβλίων ωρολογοποιίας μου είπε μια τιμή που θα πρότεινε να πωλείται.

Εγώ του είπα ότι σκεφτόμουν κάτι λιγότερο.

Μου απάντησε.

Εγώ σου είπα (θα χρησιμοποιήσω συμβολικά νούμερα) 3 δραχμές έχοντας στο μυαλό μου ότι θα μπορούσαμε να πουλήσουμε 2.000 βιβλία σε ένα-ενάμισυ χρόνο.

Αν το βάλεις 2 δραχμές στον ίδιο χρόνο πας για 5.000 βιβλία.

Ανάλογα με τον στόχο σου, βάζεις και την τιμή.

Βέβαια η τιμή είναι και συνάρτηση του κόστους.

Από ένα ρολόι που πουλιέται 10.000 ευρώ, στο εργοστάσιο πάνε (κατά περίπτωση) μπορεί και τα 4.000. Με αυτά πληρώνουν την έρευνα, τα υλικά, τη διαφήμιση, τις εκθέσσεις, τους επώνυμους που τα φοράνε, τα υλικά, τους υπαλλήλους, τους φόρους, το ΦΠΑ...

Αν βάλεις τώρα ότι ο μισθός της γραμματέας είναι 4-5.000 ευρώ για μια ανειδίκευτη νεαρή κοπέλα, καταλαβαίνετε τι πληρώνουν τους ωρολογοποιούς κ.λπ. κ.λπ.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Charilaos »

CS-VIW έγραψε:Διάβασα τα σχόλια για την ...πραγματικότητα και θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι όλων των ρολογιών οι τιμές είναι πραγματικές!!!

Αυτό υπό την έννοια ότι υπάρχουν άνθρωποι που την πληρώνουν την τιμή και ότι αν θέλεις να τα αποκτήσεις, θα πρέπει να πληρώσεις την τιμή αυτή. Είναι κάτι άλλο η πραγματικότητα από αυτό;

Τώρα, γράφετε για την Orient την Citizen και την Seiko, γιατί είναι προσιτές.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι best value for money.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να συγχέουμε την λογική τιμή με την προσιτή τιμή.

5 ευρώ για ένα σουβλάκι στην Ομόνοια είναι πολλά και υπάρχουν foie gras που θα ήταν ευκαιρία αν τα πουλούσαν 200 ευρώ το κιλό.

Η H. Moser & Cie για παράδειγμα είναι μια εταιρεία με πραγματικά καλές τιμές γι αυτό που προσφέρει.

Τώρα, το να λες "το ΜΟΝΑΔΙΚΟ Rolex που θα φόραγα" είναι σα να λες "η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μελαχροινή που μου αρέσει. Έχει μια υπερβολή.

Τα Rolex είναι τόσο πολλά και έχουν τόσες αρετές που δεν γίνεται να αποκλείεις τα υπόλοιπα κάτι χιλιάδες μοντέλα με μια λέξη.

Δηλαδή το Daytona με το κόκκινο καντράν θα το πετούσες αν σου το έδιναν ή θα ντρεπόσουν να το φορέσεις;

Ο Jean-François Ruchonnet πριν ένα χρόνο έγραψε στο facebook του ότι δεν καταλαβαίνει γιατί η Rolex έχει τόση επιτυχία.

του απάντησα παραθέτοντάς του κάποιες δεκάδες λόγους.

Την επόμενη πήρα ένα μήνυμα από τον τωρινό Πρόεδρο της Rolex που μου έγραψε οτι έχω 100% δίκιο.

θα ψάξω την απάντησή μου, θα την μεταφράσω και θα την ποστάρω.

Ή μάλλον θα ανοίξω νέο τόπικ.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Και τα Πανεράι έχουν την τιμή που πρέπει ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους οι εταιρείες τι βολεύει τον καθένα μας.
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός όταν λέω αυτό για τα ρολόγια της ROLEX.
Όντως δεν μου αρέσουν τόσο αισθητικά όσο και σε σχέση με αυτά που προσφέρουν στην τιμή που πουλιούνται. Το DAYTONA με την valjoux και το ιδανικό μέγεθος είναι το μόνο που μου αρέσει!!!!!!!
Βέβαια υπάρχουν και κάποια παλιά κουρδιστά αλλά μάλλον CORTEBERT με φινίρισμα ROLEX είναι!!!!!!!!!!!!!!!
Αφήνω λοιπόν τους άλλους να παίρνουν ROLEX και εγώ συνεχίζω με τις δικές μου συγκεκριμένες επιλογές!


Sent from my iPad using Tapatalk
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από CS-VIW »

Περί ορέξεως, ως γνωστόν, κολοκυθόπιτα, που λέει και η γνωστή έκφραση, όμως επιμένω ότι ακούγεται κάπως το να βάζουμε την Rolex με εταιρείες που δεν έχουν ούτε το εκατομμυριοστό της αξίας της.

Δικαιούται ο καθένας να μην του αρέσει η Mercedes.

Όμως το να λεει κανείς ότι προτμάει το Lada Niva από το ML500 μπορεί να υφίσταται μόνο ως πλάκα και υπερβολή.

Φαντάζομαι ότι έχεις δει πολλά Seiko που αντιγράφουν τα Rolex.

Το αντίστροφο πάλι, δεν υφίσταται. Έχεις δει κάποιο Rolex που να έχει αντιγράψει κάποιο Seiko;

Αυτό δεν σου λέει κάτι;

Να θυμίσω ότι ο Gerald Genta στην συνέντευξη που μου έδωσε και στην ερώτησή μου αν υπάρχει κάποιο ρολόι που θα ήθελε να έχει σχεδιάσει, απαντάει ότι λυπάται που δεν σχεδίασε το Oyster. Και συμπληρώνει, "το ξέρω ότι μόνο εγώ το υποστηρίζω αυτό, γιατί πολλοί λένε, ουφ το Oyster, όμως, σχεδιάστε κάτι που να έχει επιτυχία για περισσότερα από 70 χρόνια!"

Το να συγκρίνεις την Rolex με την Cortebert είναι σα να θεωρείς εξίσου καλό οδηγό έναν ταξιτζή με τον Schumacher.

Νομίζω ότι πρέπει να καταλαβαίνουμε ποια προιόντα μας απευθύνονται και ποια όχι.

Στο είδος αυτοκινήτου που καλύπτει τις ανάγκες μου είναι και η Bantley.

Όμως είναι εντελώς εκτός τιμής για την επιφάνειά μου.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της και δεν έχω άποψη αν θα μπορούσαν να την πουλούν φθηνότερα ή αν κάνει την ίδια δουλειά με το Α8.

Αν έχεις τα χρήματα να την αγοράσεις και το κοινωνικό status, δεν νομίζω ότι τα συγκρίνεις. Αν πάλι δεν το έχεις, τι σε νοιάζει πόσο κάνει;

Ειλικρνά δεν το καταλαβαίνω.

Κάποια αντικείμενα απευθύνονται σε μικρότερο κοινό και κάποια σε ακόμη μικρότερο.

Τα κουστούμια Brioni είναι απλησίαστα. Μην τα πάρεις. Όχι να τα βγάλουμε ότι είναι σαν τα Boss ή σαν του ράφτη της γειτονιάς μας και ότι θα έπρεπε να στοιχίζουν φθηνότερα.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από ggli »

Να συμπληρώσω ότι την Rolex την έχουν αντιγράψει σχεδόν οι μισές εταιρείες , τα μοντέλα της είναι διαχρονικά και αναγνωρίσιμα , το πιο αντιγραμμένο είναι το sub.
ggli
gerogian
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: Δευ Φεβ 27, 2012 11:29 pm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 2771 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από gerogian »

CS-VIW έγραψε:Περί ορέξεως, ως γνωστόν, κολοκυθόπιτα, που λέει και η γνωστή έκφραση, όμως επιμένω ότι ακούγεται κάπως το να βάζουμε την Rolex με εταιρείες που δεν έχουν ούτε το εκατομμυριοστό της αξίας της.

Δικαιούται ο καθένας να μην του αρέσει η Mercedes.

Όμως το να λεει κανείς ότι προτμάει το Lada Niva από το ML500 μπορεί να υφίσταται μόνο ως πλάκα και υπερβολή.

Φαντάζομαι ότι έχεις δει πολλά Seiko που αντιγράφουν τα Rolex.

Το αντίστροφο πάλι, δεν υφίσταται. Έχεις δει κάποιο Rolex που να έχει αντιγράψει κάποιο Seiko;

Αυτό δεν σου λέει κάτι;

Να θυμίσω ότι ο Gerald Genta στην συνέντευξη που μου έδωσε και στην ερώτησή μου αν υπάρχει κάποιο ρολόι που θα ήθελε να έχει σχεδιάσει, απαντάει ότι λυπάται που δεν σχεδίασε το Oyster. Και συμπληρώνει, "το ξέρω ότι μόνο εγώ το υποστηρίζω αυτό, γιατί πολλοί λένε, ουφ το Oyster, όμως, σχεδιάστε κάτι που να έχει επιτυχία για περισσότερα από 70 χρόνια!"

Το να συγκρίνεις την Rolex με την Cortebert είναι σα να θεωρείς εξίσου καλό οδηγό έναν ταξιτζή με τον Schumacher.

Νομίζω ότι πρέπει να καταλαβαίνουμε ποια προιόντα μας απευθύνονται και ποια όχι.

Στο είδος αυτοκινήτου που καλύπτει τις ανάγκες μου είναι και η Bantley.

Όμως είναι εντελώς εκτός τιμής για την επιφάνειά μου.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της και δεν έχω άποψη αν θα μπορούσαν να την πουλούν φθηνότερα ή αν κάνει την ίδια δουλειά με το Α8.

Αν έχεις τα χρήματα να την αγοράσεις και το κοινωνικό status, δεν νομίζω ότι τα συγκρίνεις. Αν πάλι δεν το έχεις, τι σε νοιάζει πόσο κάνει;

Ειλικρνά δεν το καταλαβαίνω.

Κάποια αντικείμενα απευθύνονται σε μικρότερο κοινό και κάποια σε ακόμη μικρότερο.

Τα κουστούμια Brioni είναι απλησίαστα. Μην τα πάρεις. Όχι να τα βγάλουμε ότι είναι σαν τα Boss ή σαν του ράφτη της γειτονιάς μας και ότι θα έπρεπε να στοιχίζουν φθηνότερα.

Φιλικά

Κωστής
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα!!! :cheer:
Θεωρω οτι η κεντρικη ιδεα ειναι οτι το καθε τι απευθυνεται στο δικο του αποκλειστικα κοινο!!!
Και καλο ειναι να συγκρινουμε παρομοια η παρεμφερη πραγματα.
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ROLEX

Δημοσίευση από Charilaos »

CS-VIW έγραψε:Περί ορέξεως, ως γνωστόν, κολοκυθόπιτα, που λέει και η γνωστή έκφραση, όμως επιμένω ότι ακούγεται κάπως το να βάζουμε την Rolex με εταιρείες που δεν έχουν ούτε το εκατομμυριοστό της αξίας της.

Δικαιούται ο καθένας να μην του αρέσει η Mercedes.

Όμως το να λεει κανείς ότι προτμάει το Lada Niva από το ML500 μπορεί να υφίσταται μόνο ως πλάκα και υπερβολή.

Φαντάζομαι ότι έχεις δει πολλά Seiko που αντιγράφουν τα Rolex.

Το αντίστροφο πάλι, δεν υφίσταται. Έχεις δει κάποιο Rolex που να έχει αντιγράψει κάποιο Seiko;

Αυτό δεν σου λέει κάτι;

Να θυμίσω ότι ο Gerald Genta στην συνέντευξη που μου έδωσε και στην ερώτησή μου αν υπάρχει κάποιο ρολόι που θα ήθελε να έχει σχεδιάσει, απαντάει ότι λυπάται που δεν σχεδίασε το Oyster. Και συμπληρώνει, "το ξέρω ότι μόνο εγώ το υποστηρίζω αυτό, γιατί πολλοί λένε, ουφ το Oyster, όμως, σχεδιάστε κάτι που να έχει επιτυχία για περισσότερα από 70 χρόνια!"

Το να συγκρίνεις την Rolex με την Cortebert είναι σα να θεωρείς εξίσου καλό οδηγό έναν ταξιτζή με τον Schumacher.

Νομίζω ότι πρέπει να καταλαβαίνουμε ποια προιόντα μας απευθύνονται και ποια όχι.

Στο είδος αυτοκινήτου που καλύπτει τις ανάγκες μου είναι και η Bantley.

Όμως είναι εντελώς εκτός τιμής για την επιφάνειά μου.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της και δεν έχω άποψη αν θα μπορούσαν να την πουλούν φθηνότερα ή αν κάνει την ίδια δουλειά με το Α8.

Αν έχεις τα χρήματα να την αγοράσεις και το κοινωνικό status, δεν νομίζω ότι τα συγκρίνεις. Αν πάλι δεν το έχεις, τι σε νοιάζει πόσο κάνει;

Ειλικρνά δεν το καταλαβαίνω.

Κάποια αντικείμενα απευθύνονται σε μικρότερο κοινό και κάποια σε ακόμη μικρότερο.

Τα κουστούμια Brioni είναι απλησίαστα. Μην τα πάρεις. Όχι να τα βγάλουμε ότι είναι σαν τα Boss ή σαν του ράφτη της γειτονιάς μας και ότι θα έπρεπε να στοιχίζουν φθηνότερα.

Φιλικά

Κωστής
Η SEIKO κάποτε αντέγραφε την ROLEX (λίγο πριν την αυγή της δεκαετίας του 70 και πριν την λαίλαπα των QUARTZ).
Σήμερα η ROLEX έχει μείνει σε μικρό αριθμό συγκεκριμένων και παλιών μοντέλων που πουλάνε μόνο και μόνο λόγω ονόματος και "κοινωνικού status" όπως έγραψες.
Η δε SEIKO έχει ξεπεράσει κατά πολύ την ROLEX σε τεχνολογία και τεχνογνωσία και υπολείπεται μόνο στο δίκτυο υποστήριξης (ειδικά σε Ευρωπαϊκές χώρες).
Οι τεχνολογίες και οι καινοτομίες της SEIKO σε σχέση με την στασιμότητα της ROLEX θυμίζουν κατά πολύ την εποχή που οι Ελβετικές εταιρίες αδυνατούσαν να ξεπεράσουν την λαίλαπα των quartz και είτε έκλειναν είτε συγχωνευόταν είτε και τα δύο!!!!
Δεν λέω πως η ROLEX είναι "της σειράς" αλλά η αναχρονιστική αντίληψη ότι μόνο τα ROLEX είναι "καλά" ρολόγια και πως τα SEIKO είναι "φτηνά" ρολόγια πλέον έχει καταρριφθεί.
Ένα SBGW047 παραδείγματος χάριν όταν δινόταν σε τιμή καταλόγου 4.500 δολάρια από τα Ασιατικά κέντρα της SEIKO άξιζε κατά πολύ περισσότερο και σήμερα απλά δεν το βρίσκεις μιας και όλα δόθηκαν με προ-παραγγελίες (700 κομμάτια!!!).
Τώρα το να πάρεις μια καινοτομία της δεκαετίας του 50 και να την πουλάς με μικρές παραλλαγές ακόμα και σήμερα σε αυτές τις τιμές αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση στον τομέα marketing και μόνο!!!
Απάντηση