ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από Georges »

CS-VIW έγραψε:Γιώργο η Rolex θα μπορούσε σαφώς να ονομαστεί ΥΩ, αν η ίδια δεν αρνιόταν τον όρο, κάπως όπως η κυρία Χρυσούλα Διαβάτη αρνήθηκε να παραλάβει το βραβείο που παρέλαβε ο κύριος Σάκης Ρουβάς...

Το Sky Dweller δεν είναι ΥΩ;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Λιγο υπομονή για τον διαγωνισμό, μην γράψετε ακόμη, γιατί θα γίνει με πμ για να μην "αντιγράφετε" ο ένας από τον άλλο.
Τα "σκονάκια" επιτρέπονται...
O μεγάλος όγκος της παραγωγής της δεν είναι ΥΩ. Για αυτό έγραψα και σε προηγούμενο ποστ πως
Georges έγραψε:Πολλές εταιρείες δεν ανήκουν στην ΥΩ. Έχουν όμως μερικά μοντέλα που είναι ΥΩ. π.χ. η Ω με το κεντρικό τουρμπιγιόν.

Είναι αργά...τα υπόλοιπα αύριο.
Καληνύχτα σας!!!



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Δημοσίευση από CS-VIW »

Γιώργο, για την Rolex δεν έχει καμία σημασία να τοποθετηθούμε αν είναι ΥΩ ή όχι.

Δουλεύοντας χρόνια για το χώρο (έχω υπάρξει μεταξύ άλλων διευθυντής και αποκλειστικός συντάκτης της ελληνικής ελληνικής έκδοσης του περιοδικού της τωρινής Fondation de la Haute Horlogerie, η οποία τότε ονομαζόταν ΑΙΗΗ, αλλά και έχω δώσει δεκάδες σεμινάρια στα 20 σημαντικότερα καταστήματα πώλησης ρολογιών σε όλη την Ελλάδα, και αν σκεφτείς ότι και η Very Important Watches που δημιούργησα και διοργάνωσα 12 φορές στην Ελλάδα, ήταν Σαλόνι Υψηλής Ωρολογοποιίας, είναι φυσικό να είναι για εμένα η έννοια και ο όρος ΥΩ κάτι που "κυλάει στο αίμα" μου.

Όμως γενικά χρησιμεύει περισσότερο στις εταιρείες προκειμένου να αυτοπροσδιοριστούν θετικά.

Κάπως όπως κάποιος που είναι δικηγόρος ή διευθυντής τράπεζας, θα πει πιο εύκολα το επάγγελμά του απ' ότι κάποιος που δουλεύει στο Δήμο στην συλλογή απορριμάτων.

Η Rolex γιατί να το κάνει; Έχει κάτι να αποδείξει;

Είναι κάτι σαν το ανέκδοτο:

Τρεις μητέρες ιερέων συνομιλούν μεταξύ τους.

Λέει η μια: "Εμένα ο γιός μου είναι Αρχιμανδρίτης και όταν μπαίνει σε κάποιο χώρο, όλοι λένε "Πανοσιολογιότατε"!
Εμένα, λέει η άλλη ο γιός μου είναι Μητροπολίτης και όταν μπαίνει σε ένα χώρο λένε όλοι 'Σεβασμιώτατε"!

Και η τρίτη λέει: "Εμένα ο γιός μου είναι απλός παπάς, αλλά είναι 2,10μ. και όταν μπαίνει σε κάποιο χώρο όλοι λένε "Θεέ μου"!!!

Κάτι τέτοιο...


Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από captain »

... έχω κάποιες ερωτήσεις ... Ο όρος ΥΩ είναι το ίδιο πράγμα με το "Luxury watches" η το ''High-end watches" όπου διαβάζω η ακούω πολλές φορές σε συζητήσεις ;

είναι έννοιες που ορίζουν το ίδιο πράγμα σε ένα ρολόι ;

ένα ρολόι χεριού μας δείχνει την ώρα ... ένα ρολόι ΥΩ εκτός από την ώρα μας προσφέρει και κάποια άλλα πράγματα! ... όπως πχ "status'' δηλ. υψηλό κύρος, κοινωνική καταξίωση.


εκτός από τα αντικειμενικά κριτήρια όπως υλικά, φινίρισμα, μηχανή κλπ μήπως κάπου εκεί είναι η γραμμή που διαχωρίζει τα απλά καλά ποιοτικά ρολόγια από τα ρολόγια της ΥΩ;
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από Argo982001 »

Πολύ χαίρομαι που διαβάζω τέτοια θέματα και πολύ χαίρομαι που είναι ξανά μέλος του φόρουμ ο κ.Στίκας!!
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από CS-VIW »

Argo982001 έγραψε:Πολύ χαίρομαι που διαβάζω τέτοια θέματα και πολύ χαίρομαι που είναι ξανά μέλος του φόρουμ ο κ.Στίκας!!
Ευχαριστώ. Είναι ενθαρυντικό όταν κάποιος χαίρεται και απολαμβάνει, αυτό που μπορείς να προσφέρεις.

Και δεν είναι πάντα αυτονόητο, οπότε αξίζει διπλό ευχαριστώ.

Φιλικά

Κωστής
These users thanked the author CS-VIW for the post (total 4):
Argo982001 (Δευ Φεβ 16, 2015 9:00 pm) • ggli (Δευ Φεβ 16, 2015 9:11 pm) • Megalos (Δευ Φεβ 16, 2015 9:41 pm) • antonis08 (Τετ Φεβ 18, 2015 12:53 pm)
Rating: 30.77%
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από Argo982001 »

CS-VIW έγραψε:
Argo982001 έγραψε:Πολύ χαίρομαι που διαβάζω τέτοια θέματα και πολύ χαίρομαι που είναι ξανά μέλος του φόρουμ ο κ.Στίκας!!
Ευχαριστώ. Είναι ενθαρυντικό όταν κάποιος χαίρεται και απολαμβάνει, αυτό που μπορείς να προσφέρεις.

Και δεν είναι πάντα αυτονόητο, οπότε αξίζει διπλό ευχαριστώ.

Φιλικά

Κωστής
Αλίμονο,!Όσοι είμαστε <<παιδιά των περιοδικών>> την εποχή που δεν υπήρχε το internet ,περιμέναμε πως και πως τα κείμενα σου από τον ελληνικό τύπο για να ενημερωθούμε...Χαρά μου να σε ξαναδιαβάζω και πάλι!! :cheer:
Αλεξανδρος Σιαχος
Δημοσιεύσεις: 1405
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 342 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Σιαχος »

Πραγματικά ήταν αξέχαστες εποχές με τις πρώτες εκθέσεις ρολογιών στην Ελλάδα όπου μπορούσαμε να δούμε από κοντά τα αγαπημένα μας ρολόγια όπως επίσης και τα περιοδικά που αναφέρονταν στα ρολόγια. Ευχαριστούμε τον κ.Στήκα που μας έφερε κοντά στο αγαπημένο μας αντικείμενο που είναι το ρολόι.
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από chris5 »

Kυριε Στηκα,θα ηθελα να εκφρασετε την αποψη σας για το φαινομενο ΠΑΝΕΡΑΙ και αν ΄αξιζουν ' τα ρολογια της την χρηματικη τους αξια.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από CS-VIW »

O μεγάλος όγκος της παραγωγής της δεν είναι ΥΩ. Για αυτό έγραψα και σε προηγούμενο ποστ πως

Έγραψες φίλε georges

Το ίδιο ισχύει στην Παρεκ.

Πάνω απο 50% είναι quartz λόγω επιτυχίας του 24Hours

K.
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΑΡΧΗ ΕΠΟΧΗΣ - ΜΕΡΟΣ Α' - ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δημοσίευση από CS-VIW »

chris5 έγραψε:Kυριε Στηκα,θα ηθελα να εκφρασετε την αποψη σας για το φαινομενο ΠΑΝΕΡΑΙ και αν ΄αξιζουν ' τα ρολογια της την χρηματικη τους αξια.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Ενα "φαινόμενο" δεν προκύπτει ποτέ χωρίς λόγο, αλλά συχνά ο λόγος δεν είναι αυτός που μοιάζει να είναι εκ πρώτης όψεως.

Αρχικά να παρατηρήσουμε ότι πίσω από τους σύγχρονους θρύλους της Ωρολογοποιίας βρίσκονται τεράστια κεφάλαια, ικανοί managers και μια δυνατή υποδομή.

Η Panerai δεν θα υπήρχε χωρίς τον πανίσχυρο Ιταλό της ΥΩ, τον Franco Cologni, όπως η Lange δεν θα υπήρχε χωρίς τον Günter Blümlein.

Ενδεικτικό είναι ότι πίσω τους ιδρωκοπούν για λίγη επιτυχία, αν και μοιράζονται τα ίδια "συστατικά" αντιστοίχως η Anonimo και η Glasshüte.

Τα Πανεράι ήρθαν όταν οι αριστοκράτες παράτησαν τις Rolls για τα Range.

Big is beautiful και η υπερβολή στις δόξες της.

Βρίσκω το Luminor χοντροκομμένο και βαρετό και τα Radiomir ποιητικά, ονειρεμένα.

Οσο για τους συλλέκτες Πανεράι κάτι αντίστοιχο των συλλεκτών γραμματοσήμων που μάζευαν μόνο κεφάλια του Ερμή.

Έψαχνες με τον
Μεγεθυντικό φακό να βρεις τη διαφορά.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Το έγραψα στο κινητο. Θα επανέλθω.
Απάντηση