SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

Καλωσορησες στο φόρουμ αγαπητε και καλη παραμονή :sh:
Πολυ συγκροτημένο το πόστ σου αλλα και οι απορίες σου
Ελπιζω οι πιο γνωστες της seiko να σου απαντήσουν σχετικά με το πρόβλημα που αναφέρεις
Όσον αφορα την τιμη ειναι δυστυχώς γνωστό ότι απο τα μαγαζιά θα υποστείς καπέλο όπως το αναφέρεις
Αλλοιώς απο ιντερνετικα μαγαζιά
These users thanked the author Megalos for the post:
freedoom (Κυρ Ιαν 18, 2015 12:40 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

Εικόνα
These users thanked the author captain for the post:
Megalos (Σάβ Ιαν 17, 2015 11:07 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, από την στιγμή που έχεις αποφασίσει εδώ και τόσα χρόνια για το συγκεκριμένο ρολόι τότε μην περιμένεις άλλο, ίσως σε λίγο καιρό να μην το βρίσκεις καθόλου η αν το βρίσκεις να είναι σε ακόμη μεγαλύτερη τιμή κι από τώρα.

Το ότι το έχεις δει και το έχεις δοκιμάσει σε φυσικό κατάστημα είναι θετικό γιατί ξέρεις το πως κάθεται το ρολόι στον καρπό σου αλλά και πως είναι στην πραγματικότητα.

Από το παραπάνω ιντερνετικό κατάστημα (creation) προσωπικά έχω κάνει αρκετές αγορές και δεν υπήρξε ούτε μια φορά να μην μείνω ευχαριστημένος η κάτι να μην φτάσει όπως έπρεπε (αλλά και στον καθορισμένο χρόνο) στα χέρια μου.

Το φυσικό κατάστημα (και μάλιστα εξ αποστάσεως) προσωπικά στην συγκεκριμένη περίπτωση και μάλιστα την στιγμή που μιλάμε για ένα ένα ρολόι που έχει κάμποσα χρόνια στην αγορά δεν θα το προτιμούσα όχι μόνο λόγω τιμής αλλά και το γιατί (άσχετα αν είναι καινούριο) εφόσον είναι μοναδικό κομμάτι παίζει να έχει φάει πολύ χρόνο στην βιτρίνα (ήλιος, σκόνες κλπ) αλλά και να έχει δοκιμαστεί σε άπειρους καρπούς υποψήφιων πελατών.....από την άλλη στο ιντερνετικό κατάστημα στην χειρότερη να έχει μείνει λίγο παραπάνω σε μια αποθήκη αλλά πάντα σφραγισμένο εντός κουτιού και όχι εκτεθειμένο.

Για το τέλος, αυτό με τον δείκτη δευτερολέπτων να μην χτυπάει ακριβώς τα σημεία του καντράν δεν είναι κανόνας και επειδή μιλάμε για καντράν εκτυπωμένα σε αλυσίδα παραγωγής (ρομποτικά μηχανήματα) τέτοιες ατέλειες χιλιοστού είναι λογικές...στα αυτόματα όπου γίνεται ομαλή κίνηση του δείκτη αυτό δεν φαίνεται (κι ας υπάρχουν ατέλειες στις αποστάσεις των σημείων), στα quartz όμως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και εξαιτίας της συγκεκριμένης κίνησης του δείκτη γίνεται αντιληπτό....βέβαια παίζει ρόλο και η οπτική γωνία, πάντα ανάλογα το πως θα το κοιτάς κάποια σημεία θα τα χτυπάει επάνω και κάποια λίγο πιο δίπλα, το έχω δει και σε ακριβότερα ρολόγια από το παραπάνω και δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό (λες και θα το προσέξει κανένας...σημασία έχει το ρολόι να πηγαίνει καλά στην ώρα του), βέβαια παίζει αυτό που θα πάρεις εσύ να τα χτυπάει όλα κέντρο...είπαμε...εκτύπωση καντράν από μηχανήματα.

Με το καλό η απόφαση λοιπόν και εφόσον κάνεις την όποια κίνηση να μας ανεβάσεις μπόλικες φώτο στο φόρουμ (είναι όντως πανέμορφο ρολόι).!!!
These users thanked the author cupra73 for the post (total 2):
Megalos (Σάβ Ιαν 17, 2015 11:13 am) • freedoom (Κυρ Ιαν 18, 2015 12:40 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

το ρολόι είναι φανταστικό ... προχώρα στην αγορά του χωρίς καθυστέρηση :cheer:
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

Freedom μπορει να σου έχω καποια νεα την Δευτέρα.. Είσαι Αθήνα ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
freedoom
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:11 am
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: SEIKO

Δημοσίευση από freedoom »

Ναι, Αθήνα μένω. Όταν λες νέα;
Επισκέφτηκα δύο καταστήματα στο κέντρο, τα οποία επικοινώνησαν με την αντιπροσωπεία, στην οποία κάλεσα αργότερα και εγώ ο ίδιος και μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί οι κωδικοί.
Συγκρατώ τόσο τα καλά λόγια του cupra73 παραπάνω, όσο και τις καλές αξιολογήσεις του ίδιου του creaion, από ανθρώπους που έχουν ψωνίσει και μάλιστα από Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
Ο μηδέν αδικών, ουδενός δείται νόμου.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

Οταν λέω νεα εννοούσα να μάθει γνωστός μου μαγαζατορας απο την αντιπροσωπεία αλλα
αφου λες ότι δεν έχουν καθολου τοτε το creation ειναι μονόδρομος
Αλήθεια θα χαρούμε να έρθεις στην κοπη της πίτας μας -μπορείς να είσαι ο τυχερός :smile:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
chris5
moderator
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 6:14 pm
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1478 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από chris5 »

Καλωσορισες στο φορουμ.
Το ρολοι το εχεις φορεσει στο χερι σου?
Αν ναι και σ'αρεσει,τοτε προχωρα και αγορασε το απο το creation.
Αν οχι,εγω θα σου ελεγα οτι για το νεαρο της ηλικιας σου υπαρχουν πολλα ρολογια πολυ πιο νεανικα.
Επισης νομιζω πως τα 700 ευρω ειναι πολλα για ενα kinetic ρολοι.
Αν ηταν αυτοματο οκ.
Οτι θελεις ειμαστε ολοι στη διαθεση σου και οπως ειπε και ο Κωστας,σε περιμενουμε την Τεταρτη στην κοπη της πιτας.
These users thanked the author chris5 for the post:
Megalos (Δευ Ιαν 19, 2015 9:30 pm)
Rating: 7.69%
Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα,εν γνώση του δεν κανει κατι για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων στους οποίους άρχει - Θουκυδίδης(460-398 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

chris5 έγραψε:Καλωσορισες στο φορουμ.
Το ρολοι το εχεις φορεσει στο χερι σου?
Αν ναι και σ'αρεσει,τοτε προχωρα και αγορασε το απο το creation.
Αν οχι,εγω θα σου ελεγα οτι για το νεαρο της ηλικιας σου υπαρχουν πολλα ρολογια πολυ πιο νεανικα.
Επισης νομιζω πως τα 700 ευρω ειναι πολλα για ενα kinetic ρολοι.
Αν ηταν αυτοματο οκ.
Οτι θελεις ειμαστε ολοι στη διαθεση σου και οπως ειπε και ο Κωστας,σε περιμενουμε την Τεταρτη στην κοπη της πιτας.
:sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
freedoom
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:11 am
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: SEIKO

Δημοσίευση από freedoom »

chris5 έγραψε:Καλωσορισες στο φορουμ.
Το ρολοι το εχεις φορεσει στο χερι σου?
Αν ναι και σ'αρεσει,τοτε προχωρα και αγορασε το απο το creation.
Αν οχι,εγω θα σου ελεγα οτι για το νεαρο της ηλικιας σου υπαρχουν πολλα ρολογια πολυ πιο νεανικα.
Επισης νομιζω πως τα 700 ευρω ειναι πολλα για ενα kinetic ρολοι.
Αν ηταν αυτοματο οκ.
Οτι θελεις ειμαστε ολοι στη διαθεση σου και οπως ειπε και ο Κωστας,σε περιμενουμε την Τεταρτη στην κοπη της πιτας.
Το έχω φορέσει κάπως επιπόλαια μπορώ να πω και ομολογώ δεν το θυμάμαι καλά πώς μου κάθεται. Λέω "επιπόλαια" γιατί από τη χαρά μου που το πέτυχα στη βιτρίνα, ήμουν θολωμένος!
Με φρέναρες ομολογώ. Το μόνο που με φοβίζει λίγο είναι το πάχος του, αλλά σκέφτομαι ότι είναι θέμα συνήθειας. Όλο το υπόλοιπο μου αρέσει πάρα πολύ και το καντράν του επίσης το θεωρώ πολύ όμορφο.
Δεν επιζητώ κάτι το νεανικό. Το τωρινό μου ρολόι είναι ένας momo χρονογράφος που τον έχω 13 χρόνια. Οπότε, με το καλό αν το αποκτήσω δεν προβλέπεται να το αλλάξω ούτε καν στο μακρινό μέλλον! :smile_glossa:
Μπορείς να μου πεις, γιατί ένα kinetic ρολόι δεν αξίζει αυτά τα χρήματα;
Ο μηδέν αδικών, ουδενός δείται νόμου.
Απάντηση