SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

Ομολογω ότι και εμένα δεν μου αρέσει παιδια :smile_glossa:
Καμμια σχεδιαστική συγγένεια με τα γνωστά seiko
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

αρκετά μπερδεμένο, είναι λίγο από όλα και σύγχρονος τίποτα συγκεκριμένο ...
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

μετά από δυο μήνες κατοχής και μέτρια χρήση, το ρολογάκι είναι στο +4 την ήμερα και 52 ώρες αυτονομία ... είμαι πολύ ευχαριστημένος και τυχερός θα έλεγα ...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από eisenberg »

captain έγραψε:μετά από δυο μήνες κατοχής και μέτρια χρήση, το ρολογάκι είναι στο +4 την ήμερα και 52 ώρες αυτονομία ... είμαι πολύ ευχαριστημένος και τυχερός θα έλεγα ...

Εικόνα

Ρολογαρα Καπτεν,λες να χτυπησουμε και το SBDX012? :cigar:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

eisenberg έγραψε:
captain έγραψε:μετά από δυο μήνες κατοχής και μέτρια χρήση, το ρολογάκι είναι στο +4 την ήμερα και 52 ώρες αυτονομία ... είμαι πολύ ευχαριστημένος και τυχερός θα έλεγα ...

Εικόνα

Ρολογαρα Καπτεν,λες να χτυπησουμε και το SBDX012? :cigar:
τρομερό και αυτό το άτιμο ... :rose
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Δεν είχα δει αυτήν την έκδοση: SBDX012

Μου αρέσει πάρα πολύ! Γενικά μου αρέσει η διχρωμία και σε αυτό είναι καταπληκτικό. Το ότι δεν έχει και δίχρωμο μπρασελέ, κατά τη γνώμη μου χάνει λίγο σε κυριλίκι, αλλά είναι πιο εργαλείο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από eisenberg »

markosgr28 έγραψε:Δεν είχα δει αυτήν την έκδοση: SBDX012

Μου αρέσει πάρα πολύ! Γενικά μου αρέσει η διχρωμία και σε αυτό είναι καταπληκτικό. Το ότι δεν έχει και δίχρωμο μπρασελέ, κατά τη γνώμη μου χάνει λίγο σε κυριλίκι, αλλά είναι πιο εργαλείο.
Επισης ειναι και Diashield για αυξημενη αντοχη στις γρατζουνιες. ;)
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

eisenberg έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Δεν είχα δει αυτήν την έκδοση: SBDX012

Μου αρέσει πάρα πολύ! Γενικά μου αρέσει η διχρωμία και σε αυτό είναι καταπληκτικό. Το ότι δεν έχει και δίχρωμο μπρασελέ, κατά τη γνώμη μου χάνει λίγο σε κυριλίκι, αλλά είναι πιο εργαλείο.
Επισης ειναι και Diashield για αυξημενη αντοχη στις γρατζουνιες. ;)
Ενδιαφέρον! Ευχαριστώ! Ούτε αυτήν την τεχνολογία την ήξερα, το έψαξα τώρα, πολύ ενδιαφέρον!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

Καμμια φωτο της έκδοσης για εμάς τους μη μυημενους ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
freedoom
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2015 1:11 am
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: SEIKO

Δημοσίευση από freedoom »

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος στο forum, αρχάριος στον κόσμο των ρολογιών, αλλά τα εκτιμώ όσο λίγα πράγματα, ανάμεσα στον κόσμο των υλικών αγαθών.
Πάνε 7μιση χρόνια, από ένα μεσημέρι, όταν ήμουν φοιτητής στην Πάτρα, που ξεφυλλίζοντας ένα περιοδικό, το μάτι μου έπεσε στο moonphase της Seiko Εικόνα και από τότε δεν έχω μάτια για άλλο ρολόι.
Έβαλα στην άκρη (τέρμα άκρη :smile_glossa: ) το project της αγοράς του, ανά περιόδους όμως το καλλιεργούσα στο μυαλό μου. Ήξερα δε, ότι το κόστος απόκτησής του, ήταν απαγοτευτικό για τα κυβικά μου, φοιτητής γαρ.
Τα (πολλά) χρόνια πέρασαν, η σκέψη παραωρίμασε μέσα μου και είπα σιγά σιγά να πάρω τους δρόμους και τα μαγαζιά να το ψάξω.
Στην Αθήνα, το είχα εντοπίσει σε ένα μαγαζί στην Πανεπιστημίου, πολύ κοντά στην επίσημη αντιπροσωπεία, το είχα δει από κοντά, πέρα από φωτογραφίς και βίντεο στο youtube, αλλά δεν το είχα αγοράσει.

Τώρα όμως, που φιλοτιμήθηκα να το αποκτήσω, το ρολόι έχει "σχεδόν" τελειώσει από Ελλάδα. Ο κωδικός srx003p1 έχει καταργηθεί, όπως μου είπε η αντιπροσωπεία. Το ίδιο και ο srx007p1 (αισθητικές αλλαγές στο καντράν σε σχέση με το srx003p1)
Είπα προηγούμενως "σχεδόν", γιατί εντός Ελλάδος, το βρίσκω μόνο σε ένα μαγαζί στο Ηράκλειο Κρήτης. Πήρα τηλ, εξυπηρετικότατος και ευγενέστατος ο κύριος στην άλλη γραμμή, το θέμα είναι ότι εγώ παραμένω κάπως διστακτικός στην απόκτησή του, χωρίς να είμαι παρών κατά την αγορά του.
1. Θα ήθελα να δω το προϊόν από κοντά, μη τυχόν και έχει την παραμικρή γρατζουνιά πχ.
2. Κάτι που μου έκανε εντύπωση και το πρόσεξα και σε σχόλια στο youtube, είναι ότι ο δείκτης των δευτερολέπτων, όπως κινείται, δεν συμπίπτει με τις γραμμές που είναι χαραγμένες στο καντράν, αλλά "χτυπάει" κάπου στη μέση, ειδικά στο διάστημα από 12 μέχρι 6. Προσωπικά, μου φάνηκε πολύ περίεργο και παράταιρο, σ' ένα ρολόι τέτοιας μάρκας και αξίας.Θα ήθλα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.
3. Ο τελευταίος μου δισταγμός είναι η τιμή πώλησής του στην Ελλάδα. €250 καπέλο σε σχέση με τιμή που το έχω βρει στο αγγλικό ebay και εδώ πχ: http://www.creationwatches.com/products ... -1818.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Θα ήθελα τη συμβουλή σας πάνω στο ρολόι, καθότι όπως σας είπα είμαι αρχάριος στον κόσμο τους. Απλά, χαίρομαι που μου αρέσει ένα ρολόι μιας ξεχωριστής μάρκας, με ιστορία στο χώρο. Δε με ενοχλεί που το μοντέλο είναι παλιό.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
These users thanked the author freedoom for the post:
Megalos (Σάβ Ιαν 17, 2015 8:56 am)
Rating: 7.69%
Ο μηδέν αδικών, ουδενός δείται νόμου.
Απάντηση