Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από DragonAce »

Άρη αυτό έγινε γιατί όλοι επένδυσαν σε ακίνητα με λεφτά που δεν είχαν, έτσι λογικό είναι ένας δημ. υπάλληλος με δάνειο 300+ να μην μπορεί πλέον να ανταπεξέλθει σε μία τέτοια επένδυση κ όλα αυτά που επιφέρει εκ των υστέρων, πες τα φόρους, χαράτσια, συντήρηση κλπ

το χρηματιστήριο θεωρώ ότι είναι καλός τζόγος αρκεί να έχεις καλές γνώσεις σορταρίσματος σε παράγωγα, αξιόγραφα & ασφάλιστρα κινδύνου (πριν 4 χρόνια στην Ελλάδα πάντως ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι γνώριζαν το παιχνίδι ενώ κ σε ακαδημαϊκό επίπεδο επίσης η θεωρία του ήταν για τους περισσότερους σε ενημέρωση αρθρογραφίας), αν πας για απλές μετοχούλες της Χ εταιρείας επειδή είδες πχ ότι το 1ο εξάμηνο του έτους πέφτει κ το 2ο ανεβαίνει ε τότε δε νομίζω ότι βγει κάτι...

για ασφάλεια χρημάτων τότε στήνεις ένα "χαρτοφυλάκιο", το οποίο σημαίνει ότι μοιράζεις το χρήμα σε πολλούς τομείς, γη, χρυσό, ρευστό, μετοχές, μικροεπιχείρηση κλπ ή διαφορετικά τα βάζεις σε μια θυρίδα έχοντας εκεί το ρίσκο ότι σε περίπτωση πτώχευσης υπάρχει η πιθανότητα το σδοε κατόπιν να τις ανοίγει κ ελέγχει, πράγμα που θεωρώ δύσκολο να γίνει γιατί σε περίπτωση που πτωχεύσει η ελλάδα κ αλλάξει νόμισμα σιγά μην καταφέρουν να στήσουν κρατικά μια τέτοια διαδικασία, αν δε γίνει όμως θα βγεις διπλά κερδισμένος από μια νέα ισοτιμία κ υποτίμηση.

για ρίσκο κ επένδυση με προοπτικές τότε στρέψου προς μικροκαλλιέργειες κ φυσικά στο τομέα της τεχνολογίας που είναι ο χώρος σου κ είναι διαχρονικά σταθερή αξία. στις μικροκαλλιέργειες θα στηριχθεί το μέλλον της ελλάδας θεωρώ. η οικονομία αναγκαστικά θα πρέπει να έχει έστω κ ένα μικρό έρεισμα εντός ενώ κ η κρίση αποδεικνύει ότι η γη είναι πάντα σωστή επένδυση, το να σου κόψουν ένα χαράτσι σε κρίση είναι καλύτερο από το να σου κουρέψουν τα μισά λεφτά, έτσι δεν είναι; τέλος πάντων, το μέλλον θεωρώ ότι είναι μικροί κ ευέλικτοι συνεταιρισμοί με 3-4 μέλη κ άρτια επιστημονική κατάρτιση στα πρότυπα σύγχρονου μοντέλου επιχείρησης. υπάρχουν προϊόντα προς καλλιέργεια που έχουν προοπτικές όπως Ζέα (θα γίνει της μόδας σε λίγα χρόνια), Ιπποφαές, Φραγκόσυκα, Αλόε κ φυσικά η ΕΛΙΑ η οποία ναι μεν δεν έχει το τρελό κέρδος αλλά ταίζει τους έλληνες από την αρχαιότητα...σκέψου δηλ μέσα στους αιώνες πόσο σταθερή επένδυση είναι...

γενικά επιχείρηση με τρόφιμα θεωρώ ότι καλή επένδυση λόγω της ανελαστικότητας στη ζήτηση που υπάρχει σε αυτά τα προϊόντα, φυσικά όπως είπε ο Γιώργος παραπάνω έχοντας μελετήσει πρώτα την αγορά, τα κενά που έχει κλπ κλπ

προσωπικά εφόσον είχα τη δυνατότητα θα επένδυα κ σε μικρή τουριστική μονάδα, θεωρώ το τουρισμό σταθερή αξία στην ελλάδα, ακόμα κ κατα τη διάρκεια του 21" την επισκέπτονταν φυσιοδίφες! χαχα (αυτό ίσως το λέω επηρεασμένος από το τόπο που μένω, αλλά πάντα πίστευα ότι αν είχα 10 κλίνες δε θα έμεναν ποτέ άδειες το καλοκαίρι, αλλά εδώ έγιναν ξενοδόχοι κάποιοι μέσω επιδοτήσεων που ήταν πραγματικά βοσκοί κ δεν υπερβάλω).
όμως είναι επίσης ένα κομμάτι το οποίο χρειάζεται πολλές γνώσεις για να το διαχειριστείς, αν όμως είσαι σωστός επιχειρηματίες κ όχι μπαταξής (ότι αρπάξουμε-γενικά μιλώντας) κ επενδύσεις σωστά σε μια έτοιμη μονάδα (10-20 κλίνες) ή φτιάξεις μόνος σου κάτι σε μια σωστή τοποθεσία τότε θεωρώ ότι έχει προοπτικές (εδώ βέβαια έχουν μεγάλη βαρύτητα 2 "P" του μάρκετινγκ, positioning & physical....)

σχετικά με το θέμα ενέργειας δε το συζητάω καν, εκεί δε πρόκειται να αγγίξει (σε θέμα επένδυσης κ όχι εργασίας) κανείς έλληνας ή ξένος αν δεν έχει συγκεκριμένη εθνική ταυτότητα κ συγκεκριμένη διεθνή υπόσταση..
These users thanked the author DragonAce for the post:
Megalos (Τετ Ιούλ 03, 2013 10:23 pm)
Rating: 7.69%
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από omegasnik »

Φίλε Σπύρο προσωπικά πιστεύω ΠΟΛΥ στον τουρισμό και στις λεγόμενες μικρές τουριστικές μονάδες!
Φυσικά και χρειάζεται να γίνει κάποιο "μπουκέτο" επενδύσεων και όχι μοναδική επένδυση οπότε νομίζω ότι ο συνδυασμός ακινήτων, χρυσού, τουριστικής μονάδας μάλλον δείχνει να κερδίζει πόντους στο μυαλό μου! Σε ότι αφορά τις ελιές σίγουρα τα 5 δέντρα που έχω στο σπίτι μου δίνουν κάποιο λάδι για προσωπική χρήση, αλλά για κάτι περισσότερο νομίζω ότι πρέπει να μετακομίσω στη δεύτερη πατρίδα μου την Κρήτη!

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από aris911 »

DragonAce έγραψε:Άρη αυτό έγινε γιατί όλοι επένδυσαν σε ακίνητα με λεφτά που δεν είχαν, έτσι λογικό είναι ένας δημ. υπάλληλος με δάνειο 300+ να μην μπορεί πλέον να ανταπεξέλθει σε μία τέτοια επένδυση κ όλα αυτά που επιφέρει εκ των υστέρων, πες τα φόρους, χαράτσια, συντήρηση κλπ..
Σπύρο
το θέμα είναι ότι η πολιτεία βρήκε το δεύτερο μεγάλο θύμα (μετά το αυτοκίνητο) που είναι η γη και με ότι άλλο αυτή έχει επάνω ώστε να καλύψει τα διάφορα κενά.
Πάτησε πάνω στην επιθυμία αρκετών Ελλήνων να έχουν δική τους γη-σπίτι (λες και αν δεν έχεις κάτι θα γίνει). Εμείς που μένουμε στο ενοίκιο κάτι παθαμε.
Από την άλλη είχαμε και τους ιδιοκτήτες-πωλητες που ζητάγανε ότι θέλανε βλέποντας το ψώνιο του Έλληνα.
Έκατσε και η στραβή με την οικονομία και ορθέ και έδεσε.
Το καλό της όλης υπόθεσης είναι ότι τώρα βρίσκεις κάτι φοβερά σπίτια σε κάτι φοβερές περιοχές τζάμπα. Και σου μένει το πακέτο που θα έδινες για να πάρεις το ακίνητο

Τωρα το θεμα των δανειων τις παλιες καλες μερες (λεμε τωρα) ειναι μεγαλη ιστορια. Ακομα και για φτυσιμο να πηγαινε καποιος δανειο επαιρνε.
Το θεμα ειναι οτι ειχαμε μαθει να ζουμε πανω απο τις δυνατοτητες μας και τωρα αυτο πρεπει να αλλαξει.
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 184 times
Been thanked: 225 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από DragonAce »

έτσι είναι
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
jimkar85
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 5:21 pm
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 23 times
Been thanked: 689 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από jimkar85 »

Τα ακίνητα γενικά δεν μου αρέσει σαν ιδέα... Είμαι από τους "τυχερούς" που έχουν μεγάλη περιουσία και αυτό που βλέπω είναι ότι για να μεταβιβαστεί σε εμένα και τον αδερφού μου, και με τι σειρά μας εμείς στα παιδιά μας στο μέλλον, πρέπει να πληρώσουμε πάνω από το 1/10 τις αξίας, χωρίς φόρους, χαράτσια κλπ.
Πρόσφατα διάβαζα και αυτό.
http://www.defencenet.gr/defence/item/% ... E%B9%CE%B1" onclick="window.open(this.href);return false;

Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα στην ιδέα ίσως αξίζει πολύ να επενδύσει σε ότι έχει να κάνει με κρεματόρια (δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με άδειες) μιας και σε λίγο καιρό προβλέπω να καθιερώνεται και οι πρωτοπόροι να κολυμπάνε στα ευρά....
These users thanked the author jimkar85 for the post:
Megalos (Τετ Ιούλ 03, 2013 10:26 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από Megalos »

Σπυρο μπραβο για την παρα πολυ ενδιαφερουσα προταση σου (μελετη θα τολμουσα να την πω) :sh:
και οντως ο τουρισμος αλλα και η καλλιεργεια ειναι τομεις που στην Ελλαδα παντα θα εχουν κατι να προσφερουν ..
αλλα και τα περι θυριδος τα βρισκω ενδιαφεροντα φιλε ..
αντε Νικο βρηκες νομιζω συμβουλο πρωτον :cheer:
These users thanked the author Megalos for the post:
DragonAce (Τετ Ιούλ 03, 2013 11:20 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8659 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από Megalos »

jimkar85 έγραψε:Τα ακίνητα γενικά δεν μου αρέσει σαν ιδέα... Είμαι από τους "τυχερούς" που έχουν μεγάλη περιουσία και αυτό που βλέπω είναι ότι για να μεταβιβαστεί σε εμένα και τον αδερφού μου, και με τι σειρά μας εμείς στα παιδιά μας στο μέλλον, πρέπει να πληρώσουμε πάνω από το 1/10 τις αξίας, χωρίς φόρους, χαράτσια κλπ.
Πρόσφατα διάβαζα και αυτό.
http://www.defencenet.gr/defence/item/% ... E%B9%CE%B1" onclick="window.open(this.href);return false;

Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα στην ιδέα ίσως αξίζει πολύ να επενδύσει σε ότι έχει να κάνει με κρεματόρια (δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με άδειες) μιας και σε λίγο καιρό προβλέπω να καθιερώνεται και οι πρωτοπόροι να κολυμπάνε στα ευρά....
αγαπητε την προταση περι κρεματοριων την βρισκω ναι μεν μακαβρια αλλα και πολυ εξυπνη και ''συγχρονη'' και οντως αν τολμησει κανεις μπορει να ''πρωτοπορισει''
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
ELBETAKIAS
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 6:26 pm
Has thanked: 233 times
Been thanked: 193 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από ELBETAKIAS »

Ο πρωτογενής τομέας μπορώ να πω,με κάποια σιγουριά μιας και είναι κοντά στο αντικείμενο μου,έχει πολύ μεγάλες προοπτικές,ΟΜΩΣ απαιτεί γνώση,μεράκι,κάποιο κεφάλαιο στην αρχή και το κυριότερο?πολύ πολύ δουλειά διαφορετικής φύσης απ'ότι έχει μάθει ο Νεοέλληνας..ξεχνάς δηλαδή καλοκαίρια,γιορτές και στρώνεσαι στη δουλειά 365 ημέρες το χρόνο.μιλάω να δουλέψεις γη ή ζώα για να ζήσεις απ'αυτό...στη γη η αλήθεια είναι πως είναι λιγάκι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Το δεύτερο που μπορώ να σκεφτώ ,και θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους φίλους, ειναι ο τουρισμός.Ηπειρωτική ή νησιωτική Ελλάδα.Απλά στη νησιωτική είναι πιο απλά και ασφαλή τα πράγματα...

χρηματιστήρια,χρυσός,θυρίδες κτλ με αφήνουν αδιάφορο μιας και είμαι της ''σχολής'' πως το χρήμα για να το νιώσεις και να το χαρείς πρέπει να το δουλέψεις.Το χρήμα που δε βγαίνει με κόπο σκορπιέται εύκολα και μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει μακροπρόθεσμα...Άλλωστε τέτοιου είδους προβλήματα βιώνει δυστυχώς μεγάλη μερίδα του κόσμου σήμερα.


φιλικά,Χρήστος
Άβαταρ μέλους
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από GeorgeD »

αγαπητε omegasnik δεν κατάλαβα αν οι επενδυσεις που θες να κανεις είναι για εισοδημα η θες να κανεις μια επαγγελματική επένδυση όπου θα απασχολείσαι κιολας. ή μήπως σε ενδιαφέρει ο συνδυασμός τους?
στην πρωτη περίπτωση υπαρχουν οι επενδυσεις στις αγορες και δεν αναφερομαι μονο στο ΧΑ αλλά σε μετοχές ομόλογα κλπ. και του εσωτερικού και του εξωτεριου. Είμαι υπερ με την προυποθεση ότι θα εισαι απο πανω και θα συμβουλευεσαι ενα ανθρωπο γνώστη. και κυριως θα επενδυεις δνε θα τζογαρεις. επίσης θα σε απέτρεπε να ασχολειθεις με παράγωγα, σορταρισματα και πολύπλοκα γενικά προιόντα γιατί θα χαθείς, θα πρεπει να κατσεις να αφιερωσεις παρα πολύ χρόνο ενώ δεν υπαρχουν στην Ελλάδα τουλαχιστον κόσμος που να το ξερει καλά το αντικείμενο και αυτοι που το ξέρουν δεν ασχολουνται με ιδιώτες αλλά με θεσμικούς. εκτος πια αν έχεις κανα χαρτοφυλακιο €20εκ, τοτε ναι μπορείς να βρεις ανθρώπους που γνωρίζουν. εντωμεταξύ πολλ΄απαο αυτα εχουν και leverage και μπορεις να χασεις το κεφαλαιο σου χωρίς να το καταλαβεις...και μακρυα απο private bankers στην Ελλάδα. γενικά θα σου ελεγα keep it simple

τα ακίνητα θεωρω ότι εχουν πολυ ενδιαφέρον τωρα. εχουν και αλλο κάτω βεβαια αλλά υπαρχουν απιστευτες ευκαιρίες εκει έξω οι οποίες θα αυξηθουν. απλά είναι μια πολύ μακροχρόνια επένδυση που κάποιος πρεπει να υπολογίσει και την φορολογία και βέβαια οι οποιες αποδόσεις θα έρθουν σε μεσο-μακροπροθεσμο οριζοντα. γενικά ο κανονας είναι αγοραζουμε φθηνα και πουλαμε ακριβά ενώ με τα ακίνητα τόσα χρόνια καναμε το ακριβως αντίθετο

όσο αφορα τα τουριστικά καταλύματα που αναφερθη, εγω εχω την τυχη (?) να το εξασκω ως δευτερο...επαγγελμα δεν θα το ελεγα, αλλα τελος παντων εχω με τον αδερφο μου ενα κατάλυμα. Θεωρω ότι οι αποδόσεις που παιρνεις απο τετοιες επενδύσεις δεν είναι αξιολογες. εκτός βεβαια αν μπεις σε καποιο ΕΣΠΑ και με τις υπερτιμολογησεις φτασεις στο 80-100% της επενδυσης όπως γινοτναν παλια. δεν ξέρω κατα πόσο αυτό ειναι εφικτό τωρα. κατα τα αλλα είναι μια δουλεια που θελει πολύ προσωπική απασχόληση και αν βαλεις τα νουμερα κατω θα δεις ότι επενδυεις πολύ μεγάλο κεφαλαιο για πολύ μικρό margin. και μην ξεχνας ότι πρεπει να ικανοποιησεις τον πελατη στις διακοπες του. τωρα αν καποιος το κανει γιατι θελει πχ να φυγει απο την πολή να μεγαλωσει τα παιδια του στη φύση κλπ, οκ, αλλά εκει το κινητρο δεν είναι η αποδοση της επενδυσης αλλα άλλοι λογοι

σου εύχομαι το καλύτερο
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: Επενδύσεις σε περίοδο κρίσης!

Δημοσίευση από omegasnik »

GeorgeD έγραψε:αγαπητε omegasnik δεν κατάλαβα αν οι επενδυσεις που θες να κανεις είναι για εισοδημα η θες να κανεις μια επαγγελματική επένδυση όπου θα απασχολείσαι κιολας. ή μήπως σε ενδιαφέρει ο συνδυασμός τους?
στην πρωτη περίπτωση υπαρχουν οι επενδυσεις στις αγορες και δεν αναφερομαι μονο στο ΧΑ αλλά σε μετοχές ομόλογα κλπ. και του εσωτερικού και του εξωτεριου. Είμαι υπερ με την προυποθεση ότι θα εισαι απο πανω και θα συμβουλευεσαι ενα ανθρωπο γνώστη. και κυριως θα επενδυεις δνε θα τζογαρεις. επίσης θα σε απέτρεπε να ασχολειθεις με παράγωγα, σορταρισματα και πολύπλοκα γενικά προιόντα γιατί θα χαθείς, θα πρεπει να κατσεις να αφιερωσεις παρα πολύ χρόνο ενώ δεν υπαρχουν στην Ελλάδα τουλαχιστον κόσμος που να το ξερει καλά το αντικείμενο και αυτοι που το ξέρουν δεν ασχολουνται με ιδιώτες αλλά με θεσμικούς. εκτος πια αν έχεις κανα χαρτοφυλακιο €20εκ, τοτε ναι μπορείς να βρεις ανθρώπους που γνωρίζουν. εντωμεταξύ πολλ΄απαο αυτα εχουν και leverage και μπορεις να χασεις το κεφαλαιο σου χωρίς να το καταλαβεις...και μακρυα απο private bankers στην Ελλάδα. γενικά θα σου ελεγα keep it simple

τα ακίνητα θεωρω ότι εχουν πολυ ενδιαφέρον τωρα. εχουν και αλλο κάτω βεβαια αλλά υπαρχουν απιστευτες ευκαιρίες εκει έξω οι οποίες θα αυξηθουν. απλά είναι μια πολύ μακροχρόνια επένδυση που κάποιος πρεπει να υπολογίσει και την φορολογία και βέβαια οι οποιες αποδόσεις θα έρθουν σε μεσο-μακροπροθεσμο οριζοντα. γενικά ο κανονας είναι αγοραζουμε φθηνα και πουλαμε ακριβά ενώ με τα ακίνητα τόσα χρόνια καναμε το ακριβως αντίθετο

όσο αφορα τα τουριστικά καταλύματα που αναφερθη, εγω εχω την τυχη (?) να το εξασκω ως δευτερο...επαγγελμα δεν θα το ελεγα, αλλα τελος παντων εχω με τον αδερφο μου ενα κατάλυμα. Θεωρω ότι οι αποδόσεις που παιρνεις απο τετοιες επενδύσεις δεν είναι αξιολογες. εκτός βεβαια αν μπεις σε καποιο ΕΣΠΑ και με τις υπερτιμολογησεις φτασεις στο 80-100% της επενδυσης όπως γινοτναν παλια. δεν ξέρω κατα πόσο αυτό ειναι εφικτό τωρα. κατα τα αλλα είναι μια δουλεια που θελει πολύ προσωπική απασχόληση και αν βαλεις τα νουμερα κατω θα δεις ότι επενδυεις πολύ μεγάλο κεφαλαιο για πολύ μικρό margin. και μην ξεχνας ότι πρεπει να ικανοποιησεις τον πελατη στις διακοπες του. τωρα αν καποιος το κανει γιατι θελει πχ να φυγει απο την πολή να μεγαλωσει τα παιδια του στη φύση κλπ, οκ, αλλά εκει το κινητρο δεν είναι η αποδοση της επενδυσης αλλα άλλοι λογοι

σου εύχομαι το καλύτερο
Αγαπητέ Γιώργο (αν κατάλαβα σωστά από το nickname σου),

είμαι γενικά ανοιχτός, και παρά το γεγονός ότι έχω δύο "καράβια" (επιχειρήσεις) μεσοπέλαγα με φουρτούνα (κρίση) θεωρώ ότι πάντα είναι πιθανό να προστεθεί ή αντικατασταθεί κάποια από τις επιχειρήσεις μου με μια άλλη!
Κυρίως θέλω να ακούσω γνώμες και απόψεις (όπως η δική σου) μιας και νομίζω ότι ο καιρός είναι ιδιαίτερα κατάλληλος για ευκαιρίες επένδυσης!
Βέβαια θέλει σκέψη και προτεραιότητες οποιαδήποτε κίνηση εκτός από απλές κινήσεις του στυλ "αγοράζω 10 λίρες" ...
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Διαπιστώνω πάντως ότι οι απόψεις δεν διαφέρουν και πολύ στο γεγονός ότι σήμερα υπάρχουν "οφθαλμοφανείς" ευκαιρίες και με το σωστό χειρισμό θα έχουν μεγάλα περιθώρια επιτυχούς έκβασης!

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Απάντηση