Πρόβλημα με Vintage Bulova

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Απάντηση
spirosg75
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 5:23 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 463 times

Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από spirosg75 »

Καλησπέρα,

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές. ΄

Όπως ξέρετε, έχω ένα σκάλωμα με τα βίνταζ...το οποίο κάποιες φορές οδηγεί σε αδιέξοδα, όπως με το συγκεκριμένο και είπα να ζητήσω την γνώμη σας!

Εικόνα

Πιό συγκεκριμένα, το ρολόϊ αυτό το έχω περίπου έναν χρόνο στην κατοχή μου και όπως συνηθίζω, πρίν φορέσω κάποιο νέο (για μένα) απόκτημα, το στέλνω για καθάρισμα/συντήρηση κλπ. Το ίδιο και με το αυτό εδώ..μόνο που λειτούργησε για κάποιες ώρες και μετά άρχισε να τρέχει πολύ, σε σημείο να στο λεπτό να έχει κάνει 2-3 λεπτά.

Έχει πάει άλλες δυο φορές έκτοτε, την μία χωρίς αποτέλεσμα και την δεύτερη γύρισε πίσω με την παρατήρηση οτι έχει πρόβλημα η τρίχα. Προσωπικά δεν ξέρω απο τεχνικά και δεν μπορώ να αξιολογήσω αν αυτό είναι κάτι επισκευάσιμο ή κάτι που αξίζει/δεν αξίζει να φτιαχτεί.

Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει ή να μου προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ!
gep
Δημοσιεύσεις: 2765
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 3614 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από gep »

spirosg75 έγραψε:Καλησπέρα,

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές. ΄

Όπως ξέρετε, έχω ένα σκάλωμα με τα βίνταζ...το οποίο κάποιες φορές οδηγεί σε αδιέξοδα, όπως με το συγκεκριμένο και είπα να ζητήσω την γνώμη σας!

Εικόνα

Πιό συγκεκριμένα, το ρολόϊ αυτό το έχω περίπου έναν χρόνο στην κατοχή μου και όπως συνηθίζω, πρίν φορέσω κάποιο νέο (για μένα) απόκτημα, το στέλνω για καθάρισμα/συντήρηση κλπ. Το ίδιο και με το αυτό εδώ..μόνο που λειτούργησε για κάποιες ώρες και μετά άρχισε να τρέχει πολύ, σε σημείο να στο λεπτό να έχει κάνει 2-3 λεπτά.

Έχει πάει άλλες δυο φορές έκτοτε, την μία χωρίς αποτέλεσμα και την δεύτερη γύρισε πίσω με την παρατήρηση οτι έχει πρόβλημα η τρίχα. Προσωπικά δεν ξέρω απο τεχνικά και δεν μπορώ να αξιολογήσω αν αυτό είναι κάτι επισκευάσιμο ή κάτι που αξίζει/δεν αξίζει να φτιαχτεί.

Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει ή να μου προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ!
Είναι πανέμορφο και αξίζει να το επισκευάσεις.
Ίσως να χρειαστεί ψάξιμο και χρόνος γιά να βρεις ανταλλακτικά. Ξεκίνα από ποιά μηχανή φοράει και τι ακριβώς χρειάζεται.
Στο διαδίκτυο βρίσκεις τα πάντα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8478 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από Megalos »

Σπυρο μου ειναι πολυ ωραιο και αξιζει τον κοπο να το φτιαξεις ...
μου κανει εντυπωση που ο τεχνιτης δεν εχει εντοπισει το προβλημα ...δεν το πας σε κανενα αλλο ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
gep
Δημοσιεύσεις: 2765
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 3614 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από gep »

spirosg75 έγραψε:Καλησπέρα,

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές. ΄

Όπως ξέρετε, έχω ένα σκάλωμα με τα βίνταζ...το οποίο κάποιες φορές οδηγεί σε αδιέξοδα, όπως με το συγκεκριμένο και είπα να ζητήσω την γνώμη σας!

Εικόνα

Πιό συγκεκριμένα, το ρολόϊ αυτό το έχω περίπου έναν χρόνο στην κατοχή μου και όπως συνηθίζω, πρίν φορέσω κάποιο νέο (για μένα) απόκτημα, το στέλνω για καθάρισμα/συντήρηση κλπ. Το ίδιο και με το αυτό εδώ..μόνο που λειτούργησε για κάποιες ώρες και μετά άρχισε να τρέχει πολύ, σε σημείο να στο λεπτό να έχει κάνει 2-3 λεπτά.

Έχει πάει άλλες δυο φορές έκτοτε, την μία χωρίς αποτέλεσμα και την δεύτερη γύρισε πίσω με την παρατήρηση οτι έχει πρόβλημα η τρίχα. Προσωπικά δεν ξέρω απο τεχνικά και δεν μπορώ να αξιολογήσω αν αυτό είναι κάτι επισκευάσιμο ή κάτι που αξίζει/δεν αξίζει να φτιαχτεί.

Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει ή να μου προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ!
A Few Notes to Accuracy
Magnetism
If a watch suddenly begins running extremely fast (20+ seconds per day to hours fast per day) it is usually an indication that the hairspring coils are magnetized, causing the coils to stick together. This shortens the rotation of the balance wheel and increases the beat rate extremely. Correcting this is one of the simplest tasks for a watch maker. The watch need not be opened (only in extreme cases) it is passed through a demagnetizing machine and is ready to go again. Magnetism can also cause a watch to stop or run slow; however, generally the watch will run fast. 

Tangled Coils
This could be caused by a small jolt to the movement. Although this is less likely than magnetism it is still a common cause of a watch running extremely fast. The coils are entangled, and this shortens the rotation of the balance wheel and significantly increases the beat rate. The good news is that the fix is fairly simple for a qualified watchmaker to accomplish. 

Επισυνάπτω και την ιστοσελίδα με περισσότερες πληροφορίες.
https://www.jswatch.com/watch-accuracy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ελπίζω να βοηθήσει.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
These users thanked the author gep for the post:
Megalos (Τετ Ιαν 02, 2019 7:10 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8478 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστουμε Γιωργο ... πολυ ενδιαφερον :sh:
αληθεια εχεις τιποτα νεωτερο Σπυρο ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
spirosg75
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 5:23 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 463 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από spirosg75 »

Megalos έγραψε:ευχαριστουμε Γιωργο ... πολυ ενδιαφερον :sh:
αληθεια εχεις τιποτα νεωτερο Σπυρο ?

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για το άρθρο! Θα το ξεψαχνίσω μήπως βγάλω άκρη

Κώστα δυστυχώς ακόμα δεν έχει βρεί άκρη και ο τεχνίτης ο οποίος το είχε αναλάβει (ο οποίος ήταν μέλος του φόρουμ και συνεχίζει να είναι στο mywatch), έχει χαθεί απο προσώπου γής...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42573
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39112 times
Been thanked: 8478 times

Re: Πρόβλημα με Vintage Bulova

Δημοσίευση από Megalos »

spirosg75 έγραψε:
Megalos έγραψε:ευχαριστουμε Γιωργο ... πολυ ενδιαφερον :sh:
αληθεια εχεις τιποτα νεωτερο Σπυρο ?

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για το άρθρο! Θα το ξεψαχνίσω μήπως βγάλω άκρη

Κώστα δυστυχώς ακόμα δεν έχει βρεί άκρη και ο τεχνίτης ο οποίος το είχε αναλάβει (ο οποίος ήταν μέλος του φόρουμ και συνεχίζει να είναι στο mywatch), έχει χαθεί απο προσώπου γής...
καταλαβα :sad:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση