θολωμα κρυσταλου

KASTANIOS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 12:21 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από KASTANIOS »

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Ειμαι νεο μελοσ και γραφω πρωτη φορα.Θα ηθελα να μου απαντησετε σε ενα προβλημα που αντιμετοπιζω.Στισ 23/11/2016 παρελαβα το νεο μου seiko baby tuna srp637k1 πραγματικα καταπληκτικο ρολοι απο καθε αποψη.το ρολοι το αγορασα απο το timazero απο το internet με ολα του τα χαρτια κομπλε.στισ 24/1/2017 καθωσ πηγαινα το πρωι στην δουλεια μου με το μηχανακι παρατηρησα στο κρυσταλο ακριβωσ στην μεση θολωμα.μολισ εφτασα στην δουλεια μετα απο δεκα λεπτα το θολωμα εφυγε.αυτο συμβαινει καθε πρωι και καθε φορα που αλλαζω θερμοκρασια μεσα-εξω δηλαδη και κραταει το θολωμα περιπου δεκα λεπτα.τελικα το σαββατο αποφασισα να το παω σε τεχνικο στον κορυδαλο.εκει μου ειπε οτι αυτο που φταιει ειναι οτι κανω μπανιο ζεστο φορωντασ το.μου ειπε οτι θα το ανοιξει και θα αλλαξει οτι χρειαστει και ετσι του το αφησα.μα ειναι δυνατον να πηρε νερο απο το μπανιο με ζεστο νερο?υποτιθεται οτι ειναι και καταδυτικο και μαλιστα απο οτι εχω διαβασει απο τα καλυτερα στην κατηγορια του.φοραω χρονια ρολογια γιατι δεν μπορω χωρισ ρολοι και κανενα δεν μου εχει παρουσιασει τετοιου ειδουσ προβλημα ακομη και το ποιο απλο απο αυτα που εχω ενα swatch που ειναι πραγματικα σκυλι.σασ παρακαλω αν γνωριζετε απαντηστε μου.ειμαι παρα πολυ στενοχωρημενοσ γιατι πιστευω πωσ δεν θα φτιαχτει το προβλημα για ενα ρολοι το οποιο πραγματικα εχω ερωτευτει.ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12418
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από markosgr28 »

Καλώς όρισες φίλε μου !

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ θα ήμουν πάρα πολύ στεναχωρημένος!

Το συγκεκριμένο ρολόι είναι καταδυτικό 200m, η αντοχή του στο νερό είναι μεγάλη και γενικά η Seiko έχει πολύ καλή φήμη στα καταδυτικά ρολόγια και στα ρολόγια γενικότερα. Προφανώς για εμένα δεν είναι φυσιολογικό να πάρει υγρασία στο μπάνιο, παρόλο που το ζεστό νερό σε συνδυασμό με το σαπούνι είναι εχθροί για την υγεία των φλατζών που στεγανοποιούν. Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει ένα g shock γνωστού μου μετά από 3-4 χρόνια που το φορούσε στο μπάνιο, εκεί όμως είναι πιο λογικό, γιατί στα 3-4 χρόνια είναι λογικό να έχουν φθορά οι φλάτζες με καθημερινή επαφή με το ζεστό νερό και το σαπούνι. Επίσης, είναι και πλαστικό το G, οπότε ακόμα μεγαλύτερη η πιθανότητα να πάθει κάτι με τη θερμοκρασία. Ο τεχνικός λοιπόν είχε δίκιο εν μέρει σε αυτό που σου είπε, αλλά προσωπικά ένα ρολόι 200m πιστοποιημένο καταδυτικό σε μερικούς μήνες να παρουσιάσει πρόβλημα, μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το ρολόι και δεν είναι θέμα χρήσης.

Πιστεύω λοιπόν ότι το ρολόι σου έχει κάποιο πρόβλημα από κατασκευής. Κάποια φλάτζα είναι ελαττωματική ή όχι σωστά τοποθετημένη ή απουσιάζει (μου έχει τύχει όχι σε Seiko, σε Seiko μου έχει τύχει να ανοίξει ο τεχνικός το ρολόι και να έχει μια επιπλέον φλάτζα μέσα....όχι τοποθετημένη προφανώς). Από εκεί που το πήρες δεν έχει κάποια εγγύηση να σε καλύψει? Σε κάθε περίπτωση, αν ο τεχνικός που το είδε είναι γνώστης των Seiko, το ρολόι σου πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα και δεν πρέπει να ανησυχείς. Και η γνώμη μου από προσωπική εμπειρία, είναι ότι τα Seiko και ειδικά αυτής της κατηγορίας που είναι το δικό σου, είναι πολύ πιο σκυλιά από τα Swatch, οπότε εφόσον φτιαχτεί σωστά μην ανησυχείς. Και είναι λογικό να το έχεις ερωτευτεί αυτό το ρολόι!

Τελευταία πάντως κάτι δεν πάει καλά με τον ποιοτικό έλεγχο της Seiko, εκτός από τα γνωστά προβλήματα με τα turtle, διαβάζω και διάφορα άλλα προβλήματα ποιότητας τέτοιου τύπου με διάφορα μοντέλα. Πρέπει να το δουν το θέμα.
Εικόνα
KASTANIOS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 12:21 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από KASTANIOS »

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.μακαρι να το φτιαξουν και να ειναι ολα καλα.εκει που το πηγα για service υποτιθεται οτι ειδικευονται σε service καταδυτικων citizen seiko κ.τ.λ.δεν το πηγα απο εκει που το πηρα γιατι θα μπλεξω και θα περιμενω κανενα μηνα.ουτε στην επισημη seiko το πηγα παροτι εχω εγγυση γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.δεν με πειραζει να πληρωσω αρκει να γινει σωστη δουλεια παροτι δεν μου περισευουν χρηματα ειναι δυσκολα για τον περισσοτερο κοσμο.αν δω οτι μου κανει παλι τα ιδια θα προσπαθησω αμεσα να το ξανααγορασω.τα παθοσ πληρωνετε δυστυχωσ.παντωσ αν προσεξεισ το συγκεκριμενο μοντελο τησ seiko srp637k1 δεν γραφει made japan???????? και ετσι πωλειται σε ολη την ευρωπη.αντιθετα το seiko srp637j1 ειναι made japan και πωλειται δυστυχωσ μονο στην ιαπωνια.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12418
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από markosgr28 »

Να είσαι καλά φίλε μου!

Για την επίσημη Seiko δεν έχω άποψη. Εύχομαι εκεί που το πήγες να είναι σχετικοί, γιατί σε αυτήν την περίπτωση δε θα έχεις πρόβλημα. Δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να το ξαναγοράσεις, αλλά σε καταλαβαίνω, προσωπικά μπορεί και εγώ να είχα αμφιβολίες και να το πουλούσα και να έπαιρνα άλλο.

Το ότι είναι Κ και όχι J δε λέει πολλά. Από τα χέρια μου έχουν περάσει πάνω από 40 Seiko κατά καιρούς (τώρα έχω 6). 4 μόνο ήταν J, όλα τα άλλα ήταν Κ και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα. Τα περισσότερα από αυτά ήταν SKX007/9 και είχα βουτήξει θάλασσα πολλά από αυτά. Από ότι διαβάζω γενικά οι διαφορές είναι πολύ μικρές έως αμελητέες, τα μηχανικά μέρη είναι από 99% έως 100% τα ίδια, η συναρμολόγηση γίνεται στην Ιαπωνία, για αυτό δεν έχουν και σημαντική διαφορά στην τιμή τα J από τα Κ μοντέλα. Γενικά τα J μοντέλα τα βρίσκεις στα ιντερνετικά μαγαζιά
Εικόνα
KASTANIOS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 12:21 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από KASTANIOS »

Καλησπέρα όπως καταλαβαινω έχεις εμπειρία στα ρολόγια
Αύριο μου είπαν θα είναι έτοιμο.θα σε ενημερώσω μόλις το παραλαβω.παντωσ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναβάλω στο μπάνιο.δεν το διανοουμε να έχω καταδυτικό ρολοι και να το βγάζω για να κάνω μπάνιο.την απόφαση μου την έχω πάρει αν ξαναπάρει νερό το πετάω και παίρνω καινούργιο
Και δεν θα το πετάξω επειδή είμαι large απλά είναι κρίμα να το πουλήσω σε κάποιον και να κλαίει τα λεφτά του
Πάντως αν γνωρίζεις κάποιον καλό τεχνικό για Seiko στην Αθήνα και θέλεις ενημερωσεμε.σε ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από captain »

Φίλε μην το φοράς το ρολόι οταν κάνεις μπάνιο .... ....!!!!!

Ειδικά με ζεστά νερά και υδρατμούς ... !!!!
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1026 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από lovefist2001 »

KASTANIOS έγραψε:Καλησπέρα όπως καταλαβαινω έχεις εμπειρία στα ρολόγια
Αύριο μου είπαν θα είναι έτοιμο.θα σε ενημερώσω μόλις το παραλαβω.παντωσ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναβάλω στο μπάνιο.δεν το διανοουμε να έχω καταδυτικό ρολοι και να το βγάζω για να κάνω μπάνιο.την απόφαση μου την έχω πάρει αν ξαναπάρει νερό το πετάω και παίρνω καινούργιο
Και δεν θα το πετάξω επειδή είμαι large απλά είναι κρίμα να το πουλήσω σε κάποιον και να κλαίει τα λεφτά του
Πάντως αν γνωρίζεις κάποιον καλό τεχνικό για Seiko στην Αθήνα και θέλεις ενημερωσεμε.σε ευχαριστώ

Καλησπερα.

Κοιτα,καλυτερα να μην το βαζεις σε ζεστο νερο.
Ενα 200αρι η 300αρι ρολοι πιο ευκολα γιαυτο κανεις απειρες βουτιες στη θαλασσα αλλα στο μπανιο με τις εναλλαγες της θερμοκρασιας μπορει ευκολα να παρει νερο.

Σταυρος
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12418
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από markosgr28 »

KASTANIOS έγραψε:Καλησπέρα όπως καταλαβαινω έχεις εμπειρία στα ρολόγια
Αύριο μου είπαν θα είναι έτοιμο.θα σε ενημερώσω μόλις το παραλαβω.παντωσ δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναβάλω στο μπάνιο.δεν το διανοουμε να έχω καταδυτικό ρολοι και να το βγάζω για να κάνω μπάνιο.την απόφαση μου την έχω πάρει αν ξαναπάρει νερό το πετάω και παίρνω καινούργιο
Και δεν θα το πετάξω επειδή είμαι large απλά είναι κρίμα να το πουλήσω σε κάποιον και να κλαίει τα λεφτά του
Πάντως αν γνωρίζεις κάποιον καλό τεχνικό για Seiko στην Αθήνα και θέλεις ενημερωσεμε.σε ευχαριστώ
Καλημέρα, περιμένουμε ενημέρωση με ενδιαφέρον.

Τεχνικό σε Αθήνα δεν έχω να προτείνω, μένω Ηράκλειο Κρήτης.

Εμπειρία περισσότερη έχουν άλλοι φίλοι εδώ και ειδικά σε τεχνικά θέματα και στα Seiko.

Όταν σου έγραψα να το πουλήσεις, για να το διατυπώσω καλύτερα και να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοούσα χωρίς να έχει φτιαχτεί. Αυτό που έγραψα ήταν ότι αν σε προβληματίζει το γεγονός ότι είναι επισκευασμένο και δε σου κάθεται ψυχολογικά, τότε να το πουλήσεις. Προφανώς και δε θα σου πρότεινα να το πουλήσεις ενώ έχει πρόβλημα ή ελάττωμα, δε θα το έκανα ποτέ αυτό, ούτε να στο προτείνω, ούτε να το κάνω εγώ.

Όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι, καλύτερα να μην το βάζεις στο μπάνιο, στη θάλασσα ναι. Αλλά πάλι πιστεύω ότι δεν έπρεπε να πάρει υγρασία τόσο σύντομα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Εικόνα
KASTANIOS
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 12:21 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από KASTANIOS »

Ενοειται ότι δεν παρεξήγησα
αντιθετωσ σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12418
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5144 times

Re: θολωμα κρυσταλου

Δημοσίευση από markosgr28 »

KASTANIOS έγραψε:Ενοειται ότι δεν παρεξήγησα
αντιθετωσ σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Να είσαι καλά φίλε μου!

Δεν το έγραψα επειδή θεώρησα ότι παρεξήγησες, αλλά για να είμαι πιο σαφής σε αυτό που έγραψα, γιατί κάποιος εκτός που θα το διαβάσει μπορεί να το πάρει λάθος για εμένα όχι για εσένα. Αλίμονο. Να είσαι καλά! Και περιμένουμε ευχάριστα νεότερα.
Εικόνα
Απάντηση