Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)

Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα....Τα Εμπιστεύεστε????

ΝΑΙ
5
23%
ΟΧΙ
17
77%
 
Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Georges »

Wostep έγραψε: Σκοπός αυτών των σχολών είναι να δώσουν τα καλύτερα εφόδια στους τεχνικούς που θα μπορέσουν αύριο να επανδρώσουν ένα υγιές After sales service με ΕΛΒΕΤΙΚΑ standards .
Θα σταθώ σε αυτή την πρόταση..... Στην Ελλάδα πλην του σέρβις της Rolex, για κανένα άλλο επίσημο σέρβις δεν έχω ακούσει-διαβάσει καλά σχόλια. Με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα, ειδικά όταν το ρολόϊ είναι κάποιον χιλιάδων ευρώ....





Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
aris911
Δημοσιεύσεις: 2903
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 1:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 285 times
Επικοινωνία:

Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από aris911 »

Μπραβο βρε Γιωργο γιατι περα απο τα ρεστορετιον και καποια προβληματα καποιον φιλων εχω σκουριαση μιας και δεν τα παω καλα με τις πωλησεις.
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από marios_ch »

Δεν μου εχει τυχει να χρειαστω καποιο μεχρι στιγμης οποτε δεν εχω εμπειρια....

αμα τυχει κατι ομως και το ρολοι ειναι εντος εγγυσης αναγκαστικα θα το πας στα επισημα... δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...

ειτε τα εμπιστευεσαι ειτε οχι εκει θα πας...

αν ειναι εκτος η καλυτερη λυση ειναι να εχεις τον τεχνικο σου τον οποιο εχεις δοκιμασει, εισαι ευχαριστημενος και εμπιστευεσαι..... ;)
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Georges »

marios_ch έγραψε:Δεν μου εχει τυχει να χρειαστω καποιο μεχρι στιγμης οποτε δεν εχω εμπειρια....

αμα τυχει κατι ομως και το ρολοι ειναι εντος εγγυσης αναγκαστικα θα το πας στα επισημα... δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...

ειτε τα εμπιστευεσαι ειτε οχι εκει θα πας...

αν ειναι εκτος η καλυτερη λυση ειναι να εχεις τον τεχνικο σου τον οποιο εχεις δοκιμασει, εισαι ευχαριστημενος και εμπιστευεσαι..... ;)

Άρα Μάριε δεν τα εμπιστεύεσαι μιας και το προγραμματισμένο π.χ. σέρβις πενταετίας, δεν θα το έκανες στο επίσημο σέρβις....Ενδιαφέρον.



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8660 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Megalos »

καλο θα ηταν οσα μελη εχουν εμπειριες με τα επισημα σερβις να μας αναφερουν τις γνωμες τους ...
τι εχουν να πουν για επισημα σερβις θετικα η αρνητικα ... και ισως τι θα μπορουσαμε να προτεινουμε
σαν απλοι καταναλωτες στις εταιρειες ωστε να βελτιωθουν
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
i palios
Δημοσιεύσεις: 2290
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1800 times
Been thanked: 1007 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από i palios »

Georges έγραψε:
Wostep έγραψε: Σκοπός αυτών των σχολών είναι να δώσουν τα καλύτερα εφόδια στους τεχνικούς που θα μπορέσουν αύριο να επανδρώσουν ένα υγιές After sales service με ΕΛΒΕΤΙΚΑ standards .
Θα σταθώ σε αυτή την πρόταση..... Στην Ελλάδα πλην του σέρβις της Rolex, για κανένα άλλο επίσημο σέρβις δεν έχω ακούσει-διαβάσει καλά σχόλια. Με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα, ειδικά όταν το ρολόϊ είναι κάποιον χιλιάδων ευρώ....
Μπραβο ρε Γιωργη ωραιο θεμα εβαλες. Λοιπον δεν εμπιστευομαι τα σερβις τους, ουτε να τους βλεπω δεν θελω,στις 3φορες που πηγα τις δυο μου εκαναν ζημια ,
εδω και χρονια παω στον ρολογα μου τον οποιο και επιλεγω,γινομαι φιλος,η ακομη και βλεπω την επισκευη που κανει.
Μηπως ειμαι εγω παραξενος? Μηπως ετυχε σ εμενα? οχι φιλοι μου , βλεπω οτι τυχαινει σε πολλους, διαβαζουμε τα παραπονα εδω συνεχεια,κι εχω δει με τα ματια μου απαραδεχτες ζημιες.
Αλλα και μου κανει εντυπωση οτι δικοι μας ανθρωποι στα φορουμ ,που δειχνουν κατα τ αλλα πολλες γνωσεις και εμπειριες γυρω απο το ρολοι
να συμβουλευουν το καθε νεο μελος που ρωταει, να παει στην αντ/πεια για την πιο απλη επισκευη.
Γιατι? μηπως για ποιο υπευθυνοτητα? η λογω των τεχν τους γνωσεων? Ευχαριστω εγω δεν θα παρω ταχω δει και τα δυο......
Ενταξει...δεν ειναι ολες ετσι και ειναι φυσικο,αλλα για μενα ειναι οι περισσοτερες.
Μηπως οι αντ/πειες δινουν τα σερβις σε οποιον δωσει εξω την ποιο φτηνη προσφορα? και μονον χωρις αλλο κριτηριο?
Οπωσδηποτε υπαρχουν και αντ/πειες με αποκλειστικα δικα τους σερβις αλλα εγω νομιζω οτι εχουν μονο τα μεγαλα ονοματα τετοιες.
Οσο για μενα μ αυτα που εχω δει και PP η VC κλπ να ειχα για σερβις θα ρωταγα τον ρολογα μου αν μπορει να μου το φιαξει να παρει αντ/κο κλπ
αν οχι τοτε μονον αναγκαστικα σ αυτους .
Στην ρολεξ πηγα μια φορα να ρωτησω κατι και με εξυπηρετησαν με το παραπανω, εχω ξαναπαει και μ αλλους φιλους εκει και εμειναν ευχαριστημενοι
πιστευω οτι υπαρχει και το αντιθετο ,ενταξει συμβαινουν κι αυτα , παρ ολα αυτα την δευτερη φορα που χρειαστηκε κατι το ρολοι το πηγα στον ρολογα μου
και μου το εφτιαξε μια χαρα και με αντ/ση εξαρτηματων απο την ρολεξ ολα κανονικα.
Σε αλλη ευκαιρια θα σας γραψω για τις ζημιες που μου εκαναν και γι αλλα πραματα πανω σ αυτο το θεμα.
Γι αυτο λοιπον αποψη μου ειναι οτι παμε στην αντ/πεια μονο για το τζαμπα της εγγυησης, η για αλλη αναγκαστικη αιτια. :cheer:
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από stavros_ch »

Φυσικα και δε τους εμπιστευομαι με τοσα που ακουω και διαβαζω.
Οτι παθει στο τεχνικο μου.
Τουλαχιστον τα λεφτα μου πανε σε ενα βιοπαλαιστη και ισως οικογενειαρχη που μου προσεχει και καλυτερα το ρολοι μου και οχι σε μια πολυεθνικη.
Φτανουν τα λεφτα που τους δωσαμε να τα αγορασουμε.
Αμα τα προσεχαν και εμενε ο κοσμος ικανοποιημενος ισως να το σκεφτομουνα.
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Georges »

Για να το κάνω ψηφοφορία το θέμα να δούμε την έκταση της διαφοράς....Για την ώρα τα Επίσημα Σέρβις, χάνουν κατά κράτος.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Wostep »

Γιατί θα συμβούλευα κάποιον να πάει στην εταιρία ;
Μιλάμε για υπευθυνότητα κ τεχνικές γνώσεις ;;;
Τις οποίες οι εταιρίες δεν τις έχει ενώ οι ανεξάρτητοι τεχνικοί τις έχουν ...
Θα συμβούλευα τον οποιοδήποτε μετά απο σέρβις στον τεχνικό του να στείλει το ρολόι του στη μαμά εταιρία και να περιμένει το estimate .
Όταν το παραλάβει μπορεί ελεύθερα να μας το διαβάσει .
Πως μπορεί ο πελάτης να κρίνει την δουλειά όταν ο ίδιος ο τεχνικός στερείται βασικών γνώσεων και ειδίκευση πάνω στο συγκεκριμένο ρολόι .
Θα ήθελα παρά πολύ να σας αντιγράψω estimate που έχουν έρθει απο Ελβετία και να ονομάσω κι τους τεχνικούς που τα είχαν αναλάβει αλλά δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται .
Ο μόνος λόγος που ο έλληνας δεν είναι ευχαριστημένος είναι τα χρήματα .
Όταν επίσης το ρολόι μπει στο επίσημο σέρβις και το κοστολόγιο είναι υψηλό μετα απο επέμβαση τρίτου τεχνικού δεν μας φταίει ο τεχνικός μας αλλά η εταιρία που κοστολογεί τα ανταλλακτικά .
Όταν ο τεχνικός μας ανοιγοκλείνει το ρολόι μη έχοντας τη δυνατότητα να αλλάξει φλάντζες κ μας περάσουν νερά δεν φταίει ο τεχνικός αλλά η εταιρία που βγάζει ελαττωματικά προϊόντα .
Και που είσαστε , όταν πρέπει να κάνετε χειρουργείο δεν σας είδα να απαιτείται να είναι παρών ο μπαμπάς σας .
Στο σέρβις όμως θελουμε να είμαστε πάνω απτο τεχνικο για να τον "τσεκαρουμε" .
Ρωτήστε τις εταιρίες για το τι παραλαμβάνουν στα χέρια τους απο προηγούμενους τεχνικούς .
Να υπάρχουν καλοί τεχνικοί να το δεχθώ .
Αλλά να κάνουν καλύτερη δουλεια απτους εταιρίες ;
Μήπως είναι τραβηγμένο ;
Με τι εργαλεία , με τι γνώσεις επάνω στο μοντέλο σας ;
Με τι ανταλλακτικά ;;;
Η το σωστό σέρβις δεν περιλαμβάνει απαραίτητα αλλαγή ανταλλακτικών ;;
Φέρτο εδώ να σου κάνω μια ρύθμιση που σου είπε η εταιρία ότι θέλει σέρβις κ σου ζήτησε κ Χχχ λεφτά !
Αν ρωτήσεις όμως τον τεχνικο σου πως ρυθμίζεται μια διαφυγή κ τι επιπτώσεις έχει στο μηχανισμό θα σε κοιτάει σαν εξωγήινο ...
Βασικές γνώσεις , όχι πως δουλεύουν τα gyrotourbillon !
Τα σεμινάρια ξαναλέω δεν γίνονται τυχαία .
Κ όταν η εταιρία μας το κάνει τσάμπα είναι καλή .
Αλλιώς στο βιοπαλαιστή που θα μας προσέξει κιόλας .
Μόνο προσοχή να μην κάνει μεγαλύτερη ζημιά .
Και να το καταλάβετε έχει καλώς . Αλλιώς ;;;
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Επίσημα Σέρβις στην Ελλάδα...Τα Εμπιστεύεστε??

Δημοσίευση από Georges »

Νίκο σεβαστά όλα αυτά. ¨οταν όμως γίνονται πράξη και όχι να μένουν θεωρία.
Τι γίνεται όταν το επίσημο σέρβις σου κάνει γρατζουνιές στο ρολόϊ???
Τι γίνεται όταν το επίσημο σέρβις αντί να φτιάξει το πρόβλημα δημιουργεί περισσότερα??
Τι γίνεται όταν το επίσημο σέρβις σου επιστρέφει το ρολόϊ σε χειρότερη κατάσταση από ότι το παρέδωσες??

Υπάρχουν άπειρες ιστορίες πόνου με τα επίσημα σέρβις. Κανένας δεν παραπονέθηκε για τα χρήματα που έδωσε. Όλοι παραπονέθηκαν για το αποτέλεσμα.
Σε ότι αφορά τους ανεξάρτητους τεχνίτες δέχομαι οτι είναι ρίσκο. Όταν όμως έχεις ακούσει 20-30 καλες κριτικές για έναν ανεξάρτητο τεχνίτη, και για το επίσημο σέρβις καμία...τότε μάλλον παίρνεις το ρίσκο.
Τέλος υπάρχει και η λύση της Ελβετίας....


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Απάντηση