Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Απάντηση
gep
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5668 times
Been thanked: 3697 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Έψαξα νήμα για ρολόγια τσέπης και δεν βρήκα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι mods, αν όχι θα πρότεινα να δημιουργηθεί, και να μεταφερθούν εκεί αυτά που αναρτήθηκαν σε αυτό το νήμα γιατί αρκετοί από εμάς κάτι θα έχουν από πατέρα, παππού ή κειμήλιο στην οικογένεια.

Ελπίζω με τις σμικρύνσεις στο μέγεθος από το τάπατοκ να μην εξαφανιστούν οι λεπτομέρειες και στο καντράν και στο πίσω μέρος της κάσας. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 3):
spyoly (Πέμ Φεβ 15, 2024 5:38 pm) • Megalos (Πέμ Φεβ 15, 2024 9:47 pm) • I. MANH (Παρ Φεβ 16, 2024 8:52 am)
Rating: 23.08%
spyoly
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2024 1:09 pm
Has thanked: 530 times
Been thanked: 599 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από spyoly »

Ένα 8ημερο με power reserve πάνω από το 6 από την αγαπημένη μας εταιρεία 😎

Εικόνα
These users thanked the author spyoly for the post (total 3):
gep (Πέμ Φεβ 15, 2024 6:20 pm) • Megalos (Πέμ Φεβ 15, 2024 9:48 pm) • I. MANH (Παρ Φεβ 16, 2024 8:52 am)
Rating: 23.08%
gep
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5668 times
Been thanked: 3697 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

spyoly έγραψε:Ένα 8ημερο με power reserve πάνω από το 6 από την αγαπημένη μας εταιρεία Εικόνα

Εικόνα
Πρώτη φορά το βλέπω, σπάνιο κομμάτι.
Μοιράζομαι την χαρά σου.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post:
spyoly (Πέμ Φεβ 15, 2024 6:04 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 473 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

Εχω και εγώ 2. Το ένα.............quartz !

Που πάω ο φτωχός, όταν υπάρχουν αυτά τα αριστουργήματα.
Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 473 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

gep έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 4:50 pm Έψαξα νήμα για ρολόγια τσέπης και δεν βρήκα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι mods, αν όχι θα πρότεινα να δημιουργηθεί, και να μεταφερθούν εκεί αυτά που αναρτήθηκαν σε αυτό το νήμα γιατί αρκετοί από εμάς κάτι θα έχουν από πατέρα, παππού ή κειμήλιο στην οικογένεια.

Ελπίζω με τις σμικρύνσεις στο μέγεθος από το τάπατοκ να μην εξαφανιστούν οι λεπτομέρειες και στο καντράν και στο πίσω μέρος της κάσας. Εικόνα
Εδώ, με την άδειά σας, να σχολιάσω την απεικόνιση.

Ενα καράβι, με φουγάρα αλλά και κατάρτια, όχι τέλεια μεν, αλλά, δεν είναι φορτω-εκφορτώσεων, αλλά μάλλον για ιστία. Και μακρυά από τον μώλο, με εξυπηρέτηση από λάτζα, με ....πανί.

Μεταβατική εποχή, από την χρήση αποκλειστικά ιστίων ( πανιών ) σε ατμό, αλλά με την υποδομή να παραμένει, μια και οι μηχανες τότε ( παλινδρομικές - χαμηλής πίεσης ), δεν ήταν και πολύ αξιόπιστες.

Ισως καθοριστικό, της εποχής / ηλικίας του ρολογιού, ή του επαγγέλματος του ιδιοκτήτη.

Εξαιρετικό.
These users thanked the author Giorgos_I for the post (total 2):
gep (Πέμ Φεβ 15, 2024 9:33 pm) • Megalos (Πέμ Φεβ 15, 2024 9:49 pm)
Rating: 15.38%
gep
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5668 times
Been thanked: 3697 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Giorgos_I έγραψε:Εχω και εγώ 2. Το ένα.............quartz !

Που πάω ο φτωχός, όταν υπάρχουν αυτά τα αριστουργήματα.
Εσείς έχετε ΚΑΙ τα R, ονόματα δεν λέμε, που δεν έχω εγώ. (και δεν μου λείπουν) Εικόνα.
Quartz ήταν το πρώτο JLC, που μου αγόρασε γύρω στο 83 η νυν γυναίκα μου, τότε το άλλο μου μισό στην εξωφρενική τιμή των 320 δολαρίων. Κουτιά, χαρτιά, εγγυήσεις, υποκλίσεις κατά την έξοδο από το κατάστημα, όλο το πακέτο. Ένα απλό αλλά πανέμορφο ρολόι που τώρα χαίρεται ο ανιψιός. Κάποια στιγμή θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.
Από τότε έχει τρέξει πολύ νερό στο αυλάκι.
Θεωρώ τον εαυτό μου και όλους της ηλικίας μου τυχερό που έμπλεξα με το άθλημα νωρίς και πρόλαβα και πήρα ό,τι πήρα πριν καταντήσουμε σε αυτό το χάλι με τις τιμές και τις limited editions.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

These users thanked the author gep for the post (total 3):
Megalos (Πέμ Φεβ 15, 2024 9:49 pm) • nick10 (Πέμ Φεβ 15, 2024 10:22 pm) • spyoly (Παρ Φεβ 16, 2024 7:05 am)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Megalos »

ηταν δυνατον να μην εχουμε νημα για ρολογια τσεπης ... εστω και προ πολλου
εδω λοιπον απο κατω θα το βρειτε ευκολα ... ας συνεχισετε εκει τα σχετικα

https://watchfunclub.com/forum/viewtopi ... 2&start=70
These users thanked the author Megalos for the post:
gep (Πέμ Φεβ 15, 2024 10:56 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
gep
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5668 times
Been thanked: 3697 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Giorgos_I
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2024 11:40 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 473 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από Giorgos_I »

gep έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 9:38 pm
Giorgos_I έγραψε:Εχω και εγώ 2. Το ένα.............quartz !

Που πάω ο φτωχός, όταν υπάρχουν αυτά τα αριστουργήματα.
Εσείς έχετε ΚΑΙ τα R, ονόματα δεν λέμε, που δεν έχω εγώ. (και δεν μου λείπουν) Εικόνα.
Quartz ήταν το πρώτο JLC, που μου αγόρασε γύρω στο 83 η νυν γυναίκα μου, τότε το άλλο μου μισό στην εξωφρενική τιμή των 320 δολαρίων. Κουτιά, χαρτιά, εγγυήσεις, υποκλίσεις κατά την έξοδο από το κατάστημα, όλο το πακέτο. Ένα απλό αλλά πανέμορφο ρολόι που τώρα χαίρεται ο ανιψιός. Κάποια στιγμή θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.
Από τότε έχει τρέξει πολύ νερό στο αυλάκι.
Θεωρώ τον εαυτό μου και όλους της ηλικίας μου τυχερό που έμπλεξα με το άθλημα νωρίς και πρόλαβα και πήρα ό,τι πήρα πριν καταντήσουμε σε αυτό το χάλι με τις τιμές και τις limited editions.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Σωστός. Στα 320 δολάρια, ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ !

Εγώ, έχω και R, δύο, αμφότερα ( και τα δύο ) ελαφρώς ιστορικά. Τότε που τα αγοράζαμε 270 E, και με την έκπτωση 217.Ε. Λιποθύμησαν μερικοί ? :nyah

Εχω αγοράσει, πάνω από 20 ( ? ) - ανάθεμα και αν τα θυμάμαι όλα . Εχω σημειώσεις, Αυγουστος 1984, που πήρα ένα GMT Master, με 74.000 Δρχ. Από αρχική 92.000 Δρχ. Παίρναμε και έκπτωση. Μισθός μου τότε 60.000 Δρχ, επί 14, + τα bonus 1-3 μισθοί επιπλέοντον χρόνο. Το δολλάριο USD τότε, 118 Δρχ. Ετσι για ...............ενημέρωση.

Θα το αναφέρω και στο νήμα της R. Να μαθαίνουν οι .........νέοι. :smile:

Πάω να φωτογραφίσω τα υπόλοιπα επιτραπέζια, για να μην με ...........μπανάρουν :cheer:
These users thanked the author Giorgos_I for the post:
Megalos (Παρ Φεβ 16, 2024 10:18 pm)
Rating: 7.69%
gep
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 1:11 am
Has thanked: 5668 times
Been thanked: 3697 times

Re: Τα επιτραπέζια είναι ρολόγια;

Δημοσίευση από gep »

Giorgos_I έγραψε:
gep έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 9:38 pm
Giorgos_I έγραψε:Εχω και εγώ 2. Το ένα.............quartz !

Που πάω ο φτωχός, όταν υπάρχουν αυτά τα αριστουργήματα.
Εσείς έχετε ΚΑΙ τα R, ονόματα δεν λέμε, που δεν έχω εγώ. (και δεν μου λείπουν) Εικόνα.
Quartz ήταν το πρώτο JLC, που μου αγόρασε γύρω στο 83 η νυν γυναίκα μου, τότε το άλλο μου μισό στην εξωφρενική τιμή των 320 δολαρίων. Κουτιά, χαρτιά, εγγυήσεις, υποκλίσεις κατά την έξοδο από το κατάστημα, όλο το πακέτο. Ένα απλό αλλά πανέμορφο ρολόι που τώρα χαίρεται ο ανιψιός. Κάποια στιγμή θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.
Από τότε έχει τρέξει πολύ νερό στο αυλάκι.
Θεωρώ τον εαυτό μου και όλους της ηλικίας μου τυχερό που έμπλεξα με το άθλημα νωρίς και πρόλαβα και πήρα ό,τι πήρα πριν καταντήσουμε σε αυτό το χάλι με τις τιμές και τις limited editions.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Σωστός. Στα 320 δολάρια, ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ !

Εγώ, έχω και R, δύο, αμφότερα ( και τα δύο ) ελαφρώς ιστορικά. Τότε που τα αγοράζαμε 270 E, και με την έκπτωση 217.Ε. Λιποθύμησαν μερικοί ? :nyah

Εχω αγοράσει, πάνω από 20 ( ? ) - ανάθεμα και αν τα θυμάμαι όλα . Εχω σημειώσεις, Αυγουστος 1984, που πήρα ένα GMT Master, με 74.000 Δρχ. Από αρχική 92.000 Δρχ. Παίρναμε και έκπτωση. Μισθός μου τότε 60.000 Δρχ, επί 14, + τα bonus 1-3 μισθοί επιπλέοντον χρόνο. Το δολλάριο USD τότε, 118 Δρχ. Ετσι για ...............ενημέρωση.

Θα το αναφέρω και στο νήμα της R. Να μαθαίνουν οι .........νέοι. Εικόνα

Πάω να φωτογραφίσω τα υπόλοιπα επιτραπέζια, για να μην με ...........μπανάρουν :cheer:
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Όσο για τα 320 δολάρια, μην ξεχνάμε ότι τα quartz τότε είχαν τα πάνω τους, new kid on the block. Δευτερολεπτοδείκτη δεν είχε και μου είχε κάνει εντύπωση ότι ο δείκτης των λεπτών προχωρούσε ένα βήμα κάθε δέκα δευτερόλεπτα.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Απάντηση