ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

για να χαλαρωνουμε
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από kostasM »

ο γνωστός σε όλους noss που έκανε ( έχει κλείσει το κανάλι του στο youtube) τεστ καταστροφών μαχαιριών και είχε γίνει εφιάλτης ουκ ολίγων εταιριών, Τα περισσότερα σπάνε εκεί που ανεβαίνει και χοροπηδά επάνω τους και μην το θεωρείτε extreme έτσι επέλεξαν oi SEAL ( 1992) το μαχαίρι ATAK της mad dog .
Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος πήρε χοντρά λεφτά για να σταματήσει.

[youtube][/youtube]
These users thanked the author kostasM for the post:
Megalos (Κυρ Μάιος 20, 2012 11:14 pm)
Rating: 7.69%
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από marios_ch »

ωραιο.... :nurse:
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

kostasM έγραψε:
snapper έγραψε:Να και κατι να θυμαμαι την θητεια μου..(δεν ειναι το μονο βεβαια)... ;)

Εικόνα

είναι το κλασσικό US AIR FORCE SURVIVAL;

To ταλαιπώρησες βλέπω :-)
Ακριβως''
Εχει τραβηξει αρκετα και οχι μονο απο μενα..''
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

kostasM έγραψε:ο γνωστός σε όλους noss που έκανε ( έχει κλείσει το κανάλι του στο youtube) τεστ καταστροφών μαχαιριών και είχε γίνει εφιάλτης ουκ ολίγων εταιριών, Τα περισσότερα σπάνε εκεί που ανεβαίνει και χοροπηδά επάνω τους και μην το θεωρείτε extreme έτσι επέλεξαν oi SEAL ( 1992) το μαχαίρι ATAK της mad dog .
Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος πήρε χοντρά λεφτά για να σταματήσει.

[youtube][/youtube]
Πολυ τρελα ο τυπος.. :cheer:
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από kostasM »

snapper έγραψε:
Ακριβως''
Εχει τραβηξει αρκετα και οχι μονο απο μενα..''

Αν δεν το έχεις καθαρίσει , για την σκουριά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για όλα τα μεταλλικά μέρη πλην λαβής

http://di1-3.shoppingshadow.com/images/ ... +Spray.jpg
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Megalos »

αγαπητε Κωστα τωρα ειδα τα πολυ ενδιαφεροντα που μας παρεθεσες ...ευχαριστουμε και συγχαρητηρια για τις γνωσεις σου
αληθεια αυτος ο noss πολυ γνωστης , κριμα που σταματησε ... ισως συνεβη αυτο που εγραψες
γιατι δεν συνεχιζει τελικα καποιος αλλος αυτα που εκανε να μην τους αφησει ανεξελεγκτους :slap:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από kostasM »

Megalos έγραψε:αγαπητε Κωστα τωρα ειδα τα πολυ ενδιαφεροντα που μας παρεθεσες ...ευχαριστουμε και συγχαρητηρια για τις γνωσεις σου
αληθεια αυτος ο noss πολυ γνωστης , κριμα που σταματησε ... ισως συνεβη αυτο που εγραψες
γιατι δεν συνεχιζει τελικα καποιος αλλος αυτα που εκανε να μην τους αφησει ανεξελεγκτους :slap:
φίλε μου σε ευχαριστώ

ως προς το θέμα των γνώσεων πάντα υπάρχει κάποιος πιο γνώστης. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω από τα ποστ να εκληφθεί ότι κάνω επίδειξη ή κάτι τέτοιο, απλώς μοιράζομαι τον ενθουσιασμό μου για ένα χόμπι που είχα από μικρός.

Σε ότι αφορά τον noss κόντεψε να κλείσει σπίτια όπως τότε που έσπασε ένα CHRIS REEVE. Υπάρχει αντίλογος των εταιριών για τον τρόπο δοκιμών του και έχουν δίκιο ότι ένα μαχαίρι, ειδικά ένα ακριβό γνωστής φίρμας δεν θα το χρησιμοποιήσεις έτσι και ο σκοπός του είναι να εκτελεί τα κοπτικά του καθήκοντα. Συμφωνώ σε αυτό αλλά η chris reeve όλα τα χρόνια παρουσίαζε τα μαχαίρια της ως γενόμενα από μία ατσάλινη ράβδο με υψηλή αντοχή κλπ. Κάποιοι τύποι παίρνουν τοις μετρητοίς κάποιες φανφάρες και σου λένε για να δούμε τι αξίζει. Αν αυτό κάνει τις εταιρείες να είναι πιο μετρημένες στην διαφήμιση έχει καλώς.

Υπάρχουν πάντως περιπτώσεις που ναι το μαχαίρι θα χρειαστεί σε extreme καταστάσεις.

Πάντως από τα ελάχιστα μαχαίρια που θυμάμαι στο site να επιβίωσαν χωρίς να σπάσουν ήταν ένα της BUSSE και το γνωστό EXTREMA RATIO RAO Που είναι και folder παρακαλώ. Προφανώς οι Ιταλοί έχουν προχωρήσει πολύ στο θέμα μεταλλουργία.
kostasM
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 2:03 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 27 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από kostasM »

Georges έγραψε:Θοδωρή φοβερό εργαλείο.
Ερώτηση...είναι νόμιμο να κυκλοφορώ με ένα τέτοιο στην τσέπη μου???

ΌΧΙ είναι όλα παράνομα ειδικά για τέτοιου είδους μαχαίρια, μην το κάνετε. Ούτε υπάρχουν ελάχιστα εκατοστά λάμας κλπ.

υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ για κάποια άλλα είδη μαχαιριών

Δεν υπάρχει ταξίδι που να έχω κάνει χωρίς το victorinox rescue tool στην ζώνη μου.Προφανώς το θέλω για μία, απεύχομαι ,έκτακτη ανάγκη για αρωγή εμού ή συμπολίτη , ακριβώς για τον σκοπό που σχεδιάστηκε. Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

1. Nα σε δει κάποιο αστυνομικό όργανο και να σε ρωτήσει απλώς τι είναι και να πεις πολυεργαλείο.

2. Να νομίσει κάποιος πανάσχετος ότι είναι θήκη για κάτι άλλο.

3. Να σου γίνει κανονικός έλεγχος και να θεωρήσουν την λάμα ως όπλο και να σε πάνε για οπλοφορία παρά τις εξηγήσεις για την χρήση του. Το καλύτερο είναι να σε πάνε για κατοχή όταν το έχεις πχ στην θήκη της πόρτας και να αδιαφορήσουν για τα τραπεζομάχαιρα που έχεις για το πικ νικ που είναι λάμας 20cm.

H σκοπούμενη χρήση του αντικειμένου είναι και αυτή που θα καθορίσει την δικαστική εξέλιξη του πράγματος. Αν έχεις το FS στην μπότα σου προφανώς πριν την φυλακή να χρειάζεται να πας σε ένα ίδρυμα για να σου εκδώσουν πιστοποιητικό βλακείας. lol

όσοι είναι κυνηγοί φέρουν το μαχαίρι στις προβλεπόμενες συνθήκες. Γενικά στην Ελλάδα και στο θέμα γενικά της οπλοφορίας,οπλοκατοχής κλπ είμαστε για τα μπάζα. Δίνουν άδειες για να έχουν πιστόλι γνωστοί ναρκομανείς καλλιτέχνες ή απαλλαγέντες από ένοπλη θητεία λόγω ψυχιατρικών ασθενειών. ΤΡΆΤΖΙΚ :mad:
These users thanked the author kostasM for the post:
Megalos (Δευ Μάιος 21, 2012 11:32 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

kostasM έγραψε:Αν δεν το έχεις καθαρίσει , για την σκουριά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για όλα τα μεταλλικά μέρη πλην λαβής

http://di1-3.shoppingshadow.com/images/ ... +Spray.jpg
Σε ευχαριστω... ;)
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Οσο για τα παραπανω.. :( ....αστο ειναι μεγαλο θεμα..
..στην ελλαδα ζουμε...
Απάντηση