Μουσικα βιντεο

για να χαλαρωνουμε
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από stavros_ch »

Eπειδη και το Swatch εχει την χαρη του..

[youtube][/youtube]
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από VIWOW »

Αν είναι να ακούσω κάτι "ανατολίζον", προτιμώ να ακούσω το σύγχρονο "βαρύ πυροβολικό" της Ανατολής

[youtube][/youtube]

Ή

[youtube][/youtube]

Ή

[youtube][/youtube]

Φιλικά

Κωστής
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από stavros_ch »

Καθε ειδος μουσικης, οπως και το καθε ρολοι εχει την χαρη τoυ, και επειδη εμαθα να σεβομαι ολα τα ειδη ρολογιων και ολα τα ειδη μουσικης απο swatch μεχρι calibre 89, η απο Kαρρα μεχρι Pavvaroti. Eνα απο τα αγαπημενα μου, απο ενα αξεχαστο καλλιτεχνη.

[youtube][/youtube]
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από VIWOW »

Κατ' αρχάς να πω ότι έκανα πλάκα με το Swatch, αν και εγώ τη "σύγχρονη" ελληνική μουσική δεν μπορώ να την ακούσω ούτε δεμένος.

Ο Pavarotti είχε προφανώς μια μεγάλη φωνή, αλλά ερμηνευτικά δεν ήταν ο σημαντικότερος. Το O sole mio, προφανώς του ταιριάζει, αφού είναι ένα ναπολιτάνικο τραγούδι, το οποίο όμως Caruso, Gigli κλπ, το έχουν τραγουδήσει με μεγαλύτερη ερμηνευτική τέχνη, αρκεί βέβαια να συνυπολογίσει κανείς ότι οι ηχογραφήσεις της εποχής εκείνης απαιτούσαν διαφορετικό, πιο δραματικό, στυλ.

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Φιλικά

Κωστής
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από marios_ch »

Μου άρεσε πολύ ο Mario Lanza.....!!!!
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από stavros_ch »

Φιλε Κωστη ομολογω οτι δεν κατεχω και πολλα γυρω απο αυτο το ειδος μουσικης. Ο Pavvaroti δεν μου αρεσει μονο για την φωνη του αλλα και ως προσωπικοτητα. Για τις ερμηνευτικες του ικανοτητες θα συμφωνησω μαζι σου σε οσα ειπες. Οπως και να εχει θαυμαζω τις γνωσεις σου γυρω απο το αντικειμενο και θα ηθελα οποτε εχεις χρονο να μας κανεις ενα μικρο αφιερωμα για τους πιο αξιολογους κατα την γνωμη σου καλλιτεχνες.


Φιλικα, Σταυρος
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42960
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39956 times
Been thanked: 8673 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από Megalos »

πολυ οντως ενδιαφεροντα προεκυψαν απο τα ποστ του Κωστη και του φιλου Σταυρου..
εμενα και ο Pavarotti αλλα και ο Mario Lanza και ο Giuseppe di Stefano που ηταν της εποχης μου
μου αρεσουν πολυ ...
ολοι οι ανωτερω ηταν αξιολογοι και αφησαν εποχη... :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από snapper »

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από VIWOW »

Μάριε, βλέπεις ότι με το όνομά σου διέπρεψαν πολλοί στην όπερα - και όχι μόνο.

Ο πρωταγωνιστής της περιβόητης Tosca του Puccini, ονομαζόταν επίσης Mario, οπότε υπάρχουν πολλές άριες που συμπεριλαμβάνουν το όνομά σου. Στο παρακάτω βίντεο, μια από αυτές ξεκινάει στο 1:10

[youtube][/youtube]

Ο Pavarotti είναι μια σημαντική, όσο και αμφιλεγόμενη προσωπικότητα στο χώρο του κλασσικού τραγουδιού, αφού σαφέστατα υπήρξε ο άνθρωπος που έφερε εκατομμύρια ανθρώπων σε επαφή με το κλασσικό τραγούδι στην εποχή μας (γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πριν 250 χρόνια η όπερα ανήκε στον λαό και την παρακολουθούσαν στις χώρες όπου δημιουργήτο όλοι οι άνθρωποι).

Έτσι υπάρχουν αυτοί που τον χειροκροτούν και αυτοί που τον κατηγορούν για την "εκλαίκευση" της όπερας. Για το γεγονός ότι την πήγε στα στάδια και τραγούδησε μπροστά με pop ή rock τραγουδιστές γνωστές άριες. Σίγουρα μερικές από αυτές τις εμφανίσεις είναι πολύ ωραίες.

Ιδού ένα απόσπασμα από την πρώτη του δημόσια εμφάνιση ως Rodolfo στην όπερα La Boheme του Puccini το 1961 στο Reggio Emilia. Προσέξτε το επαρχιώτικο κοινό, με πόσο πάθος χειροκροτεί στο τέλος τον νέο τραγουδιστή. Τέτοιες εκδηλώσεις δεν συναντά κανείς στο Λονδίνο ή την Νέα Υόρκη....

[youtube][/youtube]

Προσωπικά μου αρέσει πολύ και ένα τραγούδι που έγραψε και τραγούδησε μαζί του ο Stevie Wonder.

[youtube][/youtube]

Είναι βέβαια απίστευτη η δύναμη της φωνής του και το πόσο "εύκολα" μοιάζει να βγαίνει...

Φιλικά

Κωστής
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: Μουσικα βιντεο

Δημοσίευση από stavros_ch »

Φιλε Κωστη σε ευχαριστω ιδιαιτερα γιατι οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ δεν γνωριζω παρα πολλα περι κλασσικης μουσικης. Πολυ ενδιαφεροντα οσα μας ειπες να σε καλα. :sh:
Απάντηση