Αν σκυλο ποιο ?

για να χαλαρωνουμε
Απάντηση
lovefist2001
Δημοσιεύσεις: 1532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:19 am
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1026 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από lovefist2001 »

Argo982001 έγραψε:Κατ αρχας να ξερουμε οτι παιρνουμε παντα σκυλο απο εμπειρο και καλο εκτροφεα ουτως ωστε να μην βρεθουμε στην κατοχη μας με κουταβι απο προβληματικους γονεις με επιθετικοτητα κτλπ.Αυτα ειναι χαρακτηριστικα που μπορει να περασουν και στη γεννα και ενας εμπειρος εκτροφεας θα βγαλει απο τη γραμμη αναπαραγωγης τετοια σκυλια....οποτε πρεπει να μιλαμε παντα για ισορροπημενα δειγματα καθε φυλης...Αυτο που ειπες για τα παιδια ειναι μεγαλη κουβεντα...οσα εχω ζησει ειναι αψογα...τα δε δικα μου οχι σε παιδι,σε ανθρωπο γενικα δεν εχουν αγριεψει....αλλα ειναι αυτο που προειπα,πρεπει παντα να μιλαμε για ισορροπημενα σκυλια απο ιδιοκτητες που εχουν κανει καλη δουλεια σε θεματα κοινωνικοποιησης κτλπ.

:cheer: :cheer:
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

lovefist2001 έγραψε:
Megalos έγραψε:Σταυρο ωραιες τοποθετησεις ...
αυτο με τα ακιτα και τα παιδια γιατι το λες ? τι λεει ο Βασιλης ??

Παντα ο σκυλος ειναι οπως τον μαθεις.
Αλλα μερικες ρατσες (οτι εχω διαβασει απο το νετ λεω) πχ Ακιτα , Dogo Argentino δεν κανουν "λεει" για παιδια.
Και το δικο μου.Κανει "λεει" για παιδια αλλα εγω δεν θα τον αφηνα με παιδι μονο του.
Πρεπει να ξερουμε οτι αυτες οι φυλες σε λαθος χερια μπορει να γινουν επικινδυνες....η δυναμη του ακιτα για παραδειγμα ειναι το κατι αλλο...ενα τετοιο σκυλι αν καταληξει σε καποιον που θελει να εχει ενα αγριο σκυλι,μονομαχο,φυλακα ...προεκταση του αντρισμου του κτλπ πιθανο στο τελος να εχει ενα σκυλο πραγματικα επικινδυνο ..καποιες τετοιες γενικοτητες που γραφονται στο νετ για τετοιες φυλες ειναι διοτι κατ εμε ξερουν πως τα περισσοτερα σκυλια καταληγουν σε λαθος χερια....κανεις δε θα σου πει υπευθυνα πως οπως και να μεγαλωσεις ενα ακιτα,ενα ντογκο αργεντινο,ενα μπουλ τεριερ ,ενα τοσα,ενα καυκασιο κτλπ θα εχεις ενα ακινδυνο σκυλι ενω με ενα μαλτεζακι για παραδειγμα μπορεις να το πεις,με ενα λαμπραντορ το ιδιο(αν και κρουσματα επιθετικοτητας μπορει να εμφανιστουν και σε λαμπραντορ,αλλα ειναι με τις πιθανοτητες)Προσωπικα τα δικα μου ειχα και εχω εμπιστοσυνη να το δωσω σε ξενο παιδακι και να το παει βολτα και να παιξει μαζι του με τις ωρες,οπως εχει συμβει πολλες φορες αλλωστε...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8504 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Megalos »

Βασιλη ευχαριστω για τις πολυ μελετημενες σου απαντησεις σχετικα με την αποκτηση και εκπαιδευση ενος σκυλιου ...
ειλικρινα ειμαι περιεργος το πως ενας εκτροφεας καταφερνει να ''περναει'' την καθαροτητα της φυλης ?? πως το
κατορθωνει αυτο αραγε ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
DragonAce
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 12:23 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 183 times
Been thanked: 219 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από DragonAce »

κρατάει τα καλύτερα (χαρακτήρα, χαρακτηριστικά, υγεία κλπ) σκυλιά για ζευγάρωμα κ συνεχίζει...
καλιά στα όρη μοναχός στο δάσος με τσι πρίνους, παρά σε κήπο με πολλούς ψεύτικους άσπρους κρίνους
Απάντηση