Seiko 6105 diver

παλαιοι ονειρεμενοι μηχανισμοι και κομματια
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε:έχουμε ξεφύγει εντελώς...300,00$ για ένα κομμάτι λάστιχο είναι πολλά..πάρα πολλά.
Καλά τα vintage, καλά και τα period correct parts αλλά μέχρι ένα σημείο.
Φαντασου οτι μου μπαινουν ιδεες να το παρω....για το 62ΜΑS μου!Ειμαι αρρωστος :nurse:




Υ.Γ. Θοδωρή καλά κάνεις και το λυπάσαι...βάλε σε θυρίδα το λουράκι...σε μια εικοσαετία θα είναι πιο ακριβό από το ρολόϊ
lol lol
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε: Φαντασου οτι μου μπαινουν ιδεες να το παρω....για το 62ΜΑS μου!Ειμαι αρρωστος :nurse:

Eίναι ο λόγος που δεν θέλω να μπλέξω με vintage...θα χάσω την μπάλα και σε χρόνο και σε χρήμα...
άσε και έχω δυο παιδάκια να μεγαλώσω....

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε: Eίναι ο λόγος που δεν θέλω να μπλέξω με vintage...θα χάσω την μπάλα και σε χρόνο και σε χρήμα...
Μεγαλη αληθεια...χρονος,χρημα και συμβιβασμοι φιλε...οποιος θελει να ασχοληθει με βινταζ πρεπει να το αντιληφθει αυτο!Περιμενω απο τον Jack Alexyon της IWW ενα 6306 απο το Νοεμβριο.Ψαχνουμε να βρουμε NOS στεφανη για να το τελειωσουμε επιτελους το ρημαδι... :cry_1:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε:
Georges έγραψε: Eίναι ο λόγος που δεν θέλω να μπλέξω με vintage...θα χάσω την μπάλα και σε χρόνο και σε χρήμα...
Μεγαλη αληθεια...χρονος,χρημα και συμβιβασμοι φιλε...οποιος θελει να ασχοληθει με βινταζ πρεπει να το αντιληφθει αυτο!Περιμενω απο τον Jack Alexyon της IWW ενα 6306 απο το Νοεμβριο.Ψαχνουμε να βρουμε NOS στεφανη για να το τελειωσουμε επιτελους το ρημαδι... :cry_1:
ρε τι έχετε πάθει όλα σήμερα και τα ξεφουρνίζεται ένα ένα τα ρολόγια??? θα με κάνετε να πάω να πάρω τον Ελβετό αύριο... :ha:
Φίλε με το καλό να το δεχθείς και σύντομα εύχομαι...όσο για την αναμονή την βίωσα για τα καλά στο πετσί μου με το velatura και καταλαβαίνω απόλυτα ;)

Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. κι εγώ έχω
α) ένα χρονόμετρο Heuer στο μάστορα εδώ και κάμποσους μήνες..ακόμα δεν το έχει ακουμπήσει λόγω φόρτου...μάλλον πρέπει να βρω άλλον
β) Το PAM GMT από το πάσχα λόγω κορώνας...και να μην την βρίσκουμε πουθενά την άτιμη..Να ευχαριστήσω τον Νικόλα (warover) που την βρήκε, την παρήγγειλε, (μάλιστα όχι μία αλλά δύο για να υπάρχει η δεύτερη) και από μέρα σε μέρα παραλαμβάνω....
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε:
ρε τι έχετε πάθει όλα σήμερα και τα ξεφουρνίζεται ένα ένα τα ρολόγια??? θα με κάνετε να πάω να πάρω τον Ελβετό αύριο... :ha:
Φίλε με το καλό να το δεχθείς και σύντομα εύχομαι...όσο για την αναμονή την βίωσα για τα καλά στο πετσί μου με το velatura και καταλαβαίνω απόλυτα
Ευχαριστω φιλε!Εχω ''ζησει'' πλεον τοσες αναμονες που δεν καταλαβαινω τιποτα lol

Υ.Γ. κι εγώ έχω
α) ένα χρονόμετρο Heuer στο μάστορα εδώ και κάμποσους μήνες..ακόμα δεν το έχει ακουμπήσει λόγω φόρτου...μάλλον πρέπει να βρω άλλον
β) Το PAM GMT από το πάσχα λόγω κορώνας...και να μην την βρίσκουμε πουθενά την άτιμη..Να ευχαριστήσω τον Νικόλα (warover) που την βρήκε, την παρήγγειλε, (μάλιστα όχι μία αλλά δύο για να υπάρχει η δεύτερη) και από μέρα σε μέρα παραλαμβάνω....
Και το δικο μου PAM unitas του warover υπεστη γενικο σερβις προ λιγων ημερων...εβαζε υγρασια λογω αλλοιωμενης φλαντζας και ειχε αρχισει να οξειδωνεται ο μηχανισμος.Επισης ειχε φυγει κι ενα κομματι απο τη Unitas και εκοβε βολτες στην κασα... :(
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Georges
Δημοσιεύσεις: 9294
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 1:25 pm
Τοποθεσία: όπου γη και πατρίς
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 1475 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από Georges »

eisenberg έγραψε: Ευχαριστω φιλε!Εχω ''ζησει'' πλεον τοσες αναμονες που δεν καταλαβαινω τιποτα lol
Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά στην περίπτωσή σου είναι αναγκαίο κακό...
eisenberg έγραψε:Και το δικο μου PAM unitas του warover υπεστη γενικο σερβις προ λιγων ημερων...εβαζε υγρασια λογω αλλοιωμενης φλαντζας και ειχε αρχισει να οξειδωνεται ο μηχανισμος.Επισης ειχε φυγει κι ενα κομματι απο τη Unitas και εκοβε βολτες στην κασα... :(
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι...πολύ στεναχωριέμαι όταν ακούω για ζημιές :(
Τουλάχιστον τώρα όλα οκ???
Για την υγρασία το καταλαβαίνω...για το κομμάτι όμως πως έγινε?? το κοπάνησες πουθενά??

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!



* ΔΩΡΟ = ΔΩρητής ΡΟλογιών
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από eisenberg »

Georges έγραψε: Τουλάχιστον τώρα όλα οκ???
Για την υγρασία το καταλαβαίνω...για το κομμάτι όμως πως έγινε?? το κοπάνησες πουθενά??
Ναι,οκ φαινεται.
Για το κομματι δεν ξερω,αλλωστε δεν το φορουσα διοτι μολις το εβαζα στο χερι θαμπωνε το κρυσταλλο απο τη διαφορα θερμοκρασιας.
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42600
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39245 times
Been thanked: 8498 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από Megalos »

μια και το αναφερατε το θεμα των ΡΑΜ καλο θα ηταν να μαθευτει επιτελους ποια ειναι τα καταλληλα πισω καπακια για την εγχαραξη ...
Γιωργο αφου εχεις επαφες για μαθε για να γινει εξ αρχης η παραγγελια τους ... :TND:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από eisenberg »

Και τερμα το οφ τοπικ εδω... :wistle:
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: Seiko 6105 diver του '76

Δημοσίευση από marios_ch »

Θοδωρή θα συμφωνήσω και εγώ ότι το παλιό γνήσιο λουρί πρέπει να φυλαχτεί μακριά από κόσμο......
Απάντηση