ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
i palios
Δημοσιεύσεις: 2271
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1712 times
Been thanked: 971 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

Αγαπητε φιλε CS-VIW
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση πως εσυ ενας επαγγελματιας και γνωστης αυτου του χωρου χαρακτηριζεις τοσο δυσμενως ενα ρολοι οπως το Πανεραι του οποιου η διαδρομη ειναι καταγεγραμμενη απο παντου ως πολυ επιτυχημενη,πραγμα που το δειχνει συν τοις αλλοις και η μεγαλη εμπορικοτητα του.
Τα νουμερα του Πανεραι που δεν τα βρισκεις εσυ τρομερα τηρουμενων των αναλογιων ειναι τουλαχιστον πολυ μεγαλα, και παντως μεγαλυτερα απο τα νουμερα του Hublot που εκθειαζεις εδω,οπως κι αλλες φορες και καλα κανεις και δικαιωμα σου.
Απαντας οτι το σχεδιο του ρολογιου ειναι μετριο εως κακο .Με πια κριτιρια? με τα δικα σου? Εαν ειναι η αποψη σου ειναι σεβαστη αλλα δεν το λες.
Μ ολο τον σεβασμο προς το προσωπο σου ετσι μ αυτον τον τροπο επιβαλεις την γνωμη σου η οποια διαψευδεται απο την πορεια και τις κριτικες που εχει λαβει παγκοσμιως το συγκεκριμενο ρολοι και οι οποιες ειναι αδιαμφησβητητες.
Τα δε διαφορα φορουμ ρολογιων που αναφερεις απαξιωτικα και ειναι παρα πολλα σ ολο τον κοσμο λαμβανωνται πολυ υπ οψιν, και εχουν μεγαλη βαρυτητα για τις εταιρειες που μαζι βεβαια με τους καταναλωτες αποτελουν τον μπουσουλα για τις περαιτερω βελτιωσεις τους.
Σ αυτο το φορουμ που συζηταμε, σχεδον ολοι εχουν πολλες γνωσεις για το αντ/μενο μας και ορισμενοι μαλιστα παρα πολλες που θα ελεγα πως περισσευουν, για αυτο στα λεγομενα μας θα πρεπει να ειμαστε πιο προσεχτηκοι γιατι αλλιως εκτιθομαστε.
Παντως περιμενω απο σ ενα και μ ευχαριστηση να μαθω περισσοτερα σαν ειδικος που εισαι ,αλλα ομως διαβαζω και ανακριβειες τις οποιες με τις γνωσεις που εχεις δεν μπορω να τις δικαιολογησω.
Το δε Πανεραι μια και γι αυτο καναμε κριτικη,δεν βρισκεται οπως λες ησυχο στην γωνια του χωρις να το φοβαται κανενας
βρισκεται και στις βιτρινες των πιο μεγαλων και σπουδαιων καταστηματων με τα premium ρολογια μαζι και μαλιστα μπροστα,μπροστα !!
Φιλικα Παλιος. :cheer:
These users thanked the author i palios for the post:
Megalos (Δευ Φεβ 23, 2015 8:49 pm)
Rating: 7.69%
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Argo982001 »

Θα συμφωνήσω με τον κΣτηκα για αυτά που λέει για τα φόρουμ σε παγκόσμιο επίπεδο.Σιγουρα μέσα σε αυτά υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις άλλα υπάρχουν αρκετά περισσότεροι που έχουν από καθόλου εώς ελάχιστες.Λόγω της ανωνυμίας του Ίντερνετ ειναι δύσκολο να ξεχωρίσεις ποιες απόψεις έχουν βαρύτητα και ποιες όχι με απότελεσμα να υπάρχει αρκετή παραπληροφόρηση και να δημιουργούνται αρκετές τάσεις που συναντώνται κυρίως στα φόρουμ και όχι στην πραγματική ζωή.
These users thanked the author Argo982001 for the post:
Megalos (Δευ Φεβ 23, 2015 8:49 pm)
Rating: 7.69%
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Αγαπητέ φίλε palios

Με πολύ ευγενικό τρόπο, ομολογουμένως, με ρωτάς κάποια πράγματα που νομίζω ότι θα μπορούσες να ξέρεις την απάντηση. Θα απαντήσω επί μέρους.

1. Λοιπόν να πάρουμε το τελευταίο.

Τα Πανεράι βρίσκονται πρώτη θέση στις βιτρίνες.

Τα Anonimo;

Πιστεύεις ότι τα Πανεράι θα ήταν στις βιτρίνες αν δεν ήταν στο Richemont;

2. Με ρωτάς γιατί λέω τη γνώμη μου από πλαυράς αισθητικής. Αν δεν σου αρκεί η εμπειρία μου και επειδή ίσως δεν το γνωρίζεις να σε ενημερώσω ότι οι σπουδές μου είναι στο αρχιτεκτονικό σχέδιο, την φωτογραφία καιτ την Ιστορία της Τέχνης στην Αθήνα το πρώτο και στο Παρίσι τα υπόλοιπα, ότι γνωρίζω για το design περισσότερα ίσως απ' ότι για το ρολόι, ήμουν 15 χρόνια επαγγελματίας φωτογράφος με 17.000 δημουσιευμένες φωτογραφίες και περισσότερα από 300 εξώφυλλα και ζωγράφιζα επί χρόνια. Η μεγάλη μου αγάπη είναι το Bauhaus με το οποίο έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια.

Προφανώς η γνώμη που λέω είναι προσωπική, αφού σε θέματα αισθητικής δεν μπορεί κανείς ούτε αποφθέγματα καθολικής ισχύος μπορεί να βγάλει, ούτε "μέσο όρο". Και υπενθυμίζω ότι θεωρώ το σχέδιο του Radiomir υπέροχο. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν είναι αυτό που διαλέγουν οι περισσότεροι αφού οι περισσότεροι ως γνωστόν δεν είναι καλόγουστοι. Ή μήπως δεν το ξέρεις;

Το ότι το ρολόι αυτό άρεσε από την αρχή στον Σταλόνε και στον Σβαρτσενέγκερ, δεν σου λέει κάτι για την αισθητική του; Εγώ χωρίς να τους ξέρω τους ανθρώπους πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μας αρέσουν τα ίδια παπούτσια, ζώνες, γραββάτες, πουκάμισα, άλλα ρολόγια κ.λπ..

3. Δεν υπάρχει επιτυχημένο ρολόι που να μην έχει αντιγραφεί από πολλές εταιρείες. Για πες μου μια μάρκα που να αντιγράφει την Πανεράι; Η U-Boot ίσως.

4. Η μόδα των μεγαλύτερων μεγεθών δεν είναι μια μόδα που αν δεν υπήρχε η Πανεράι δεν θα ερχόταν. Η Πανεράι δεν δημιούργησε τη μόδα των μεγαλύτερων ρολογιών, όπως το Royal Oak δημιούργησε τη μόδα για πολύτιμα ατσάλινα ρολόγια, κάτι που κανείς δεν θα είχε σκεφτεί αν δεν υπήρχε ο Genta. Η Πανεράι εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία ότι οι άνθρωποι θα στρέφονταν στα μεγαλύτερα ρολόγια, αφού οι πιτσιρικάδες είναι 20 πόντους πιο ψηλοί από το μπαμπά τους.

5. Η Πανεράι με την 'τεράστια" κατά τη γνώμη σου επιτυχία έχει δυο σημεία πώλησης στην Ελλάδα. Πόσα ρολόγια λες ότι πουλάει; Αν ακούσεις πόσα πουλάει η Hublot στην Ελλάδα της κρίσης δεν θα το πιστεύεις. Ο τζίρος της Hublot διεθνώς είναι σαφώς μεγαλύτερος από αυτόν της Panerai με λιγότερα από τα μισά ρολόγια και μάλιστα σε συνεχή άνοδο.

Την Πανεράι την περνάει 50% σε τζίρο η ...Rado και πολλές άλλες εταιρείες που θα σου φανούν "χαζές".

6. Το κοινό των φόρουμ είναι πάντοτε ειδικού τύπου και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με το εμπορικό ενδιαφέρον των εταιρειών. Μιλάω με τους ιδιοκτήτες των 3 μεγαλύτερων διεθνών φόρουμ στον κόσμο και η συζήτηση είναι στο πως θα μπορέσουμε να συνδυάσουμε το μεγάλο κοινό που έχουν χωρίς καθόλου ενδιαφέρον περιεχόμενο, με το πλούσιο περιεχόμενο του σάιτ μου. Παλαιότερα που το είχα ψάξει, δεν υπήρχε ούτε ένας στα ελληνικά φόρουμ που να έχει Hublot. Αυτό δεν σου λέει τίποτα; Και υπάρχουν πολλές εταιρείες οι οποίες αν μπορούσαν να μεταφέρουν την επιτυχία που έχουν στα μέλη των ελληνικών σάιτ θα ξεπερνούσαν σε τζίρο την ...Rolex!!!

7. Σε διαβεβαιώ ότι οι 5 μεγαλύτεροι γνώστες των ρολογιών, με τους οποίους μιλώ συχνά, ασχολούνται με την Πανεράι, όσο εγώ. Έχω εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σε αυτά που δεν συμφωνώ με τον Clerizo ή τον Adams, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει ένας εξαμερικανισμός της ωρολογοποιίας. Για παράδειγμα όταν ο Clerizo έγραψε στην Wall Street Journal για τους ανεξάρτητους με τίτλο "ρολόγια για πελάτες με κουράγιο" και ενώ ήξερα ότι διάβαζαν όλοι οι ανεξάρτητοι με πολλούς από τους οποίους έχω φιλία εδώ και χρόνια του απάντησα. "το μόνο κουράγιο που χρειάζεται ένας κινέζος δισεκταομμυριούχος για να αγοράσει ένα ρολόι MB&F προς 200.000 ευρώ, είναι ότι δεν ξέρει αν του προκύψει, πόσο θα το πουλήσει. Κατά τη γνώμη μου, ένας άνθρωπος που αγοράζει σήμερα ένα απλό ρολόι με 500 ή 1000 ευρώ χρειαζεται περισσότερο κουράγιο". Γιατί πιστεύεις ότι θα έπρεπε για να εκφραστώ να σκέφτομαι τις (πολλές κατά τη γνώμη σου) γνώσεις των μελών του φόρουμ;

Πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα να αρέσει σε οποιονδήποτε (έχει ή δεν έχει επιχειρήματα για να το υπερασπιστεί, οτιδήποτε του αρέσει), όσο για τον "αέρα" που έχω να λέω τη γνώμη μου, νομίζω ότι ως palios θα ξέρεις ότι αυτό έκανα από την πρώτη φορά που έγραψα για ρολόγια το 1995 και έφτασα την Ελλάδα στην 17η θέση στην εισαγωγή ελβετικών ρολογιών διεθνώς. Με τα κείμενά μου και τις εκθέσεις μου.

Με τα Πανεράι έχει τρέλα ο Ρέμος.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Μήπως θα πρέπει να μου αρέσουν και τα χειροποίητα χοντροκομμένα λουράκια που φτιάχνουν διάφοροι και θυμίζουν τη ζώνη του ΑΜίτη και τα οποία ξετρελλαίνουν τους εν λόγω φίλους των Πανεράι στα φόρουμς;

Θα προτιμήσω την Hublot που δεν την βρίσκεται ενδιαφέρουσα, αλλά λάνσαρε τη μόδα του καουτσούκ σε μηχανικό ρολόι την οποία ακολουθούν από την Patek μέχρι την Breguet... Όμως για τα μέλη των φόρουμ η Hublot δεν έκανε τίποτα...
These users thanked the author CS-VIW for the post (total 2):
Megalos (Δευ Φεβ 23, 2015 8:49 pm) • Argo982001 (Δευ Φεβ 23, 2015 11:55 pm)
Rating: 15.38%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από ggli »

Η αλήθεια είναι ότι οι εταιρείες δεν νομίζω να ασχολούνται και πολύ με τα φόρουμ, ούτε πιστεύω ότι τα φόρουμ είναι κριτήριο ή βαρόμετρο .
Στα φόρουμ δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν τα χρήματα και τις γνώσεις για ρολόγια ΥΩ .γι'αυτο κι ανθίζουν τα φαινόμενα των ανεξάρτητων ιντερνετικών εταιρειών .
Το βλέπω και από το είδος της δουλειάς μου, αν υιοθετουσα αυτά που λέει ο καθένας στα φόρουμ θα είχαμε βουλιάξει , ο καθένας που έχει στην κατοχή του ένα αντικείμενο και το χειρίζεται το παίζει και ειδικός .
Φυσικά όμως υπάρχουν και σοβαρές απόψεις, από σοβαρούς κυρίους.
ggli
i palios
Δημοσιεύσεις: 2271
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1712 times
Been thanked: 971 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

ggli έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι οι εταιρείες δεν νομίζω να ασχολούνται και πολύ με τα φόρουμ, ούτε πιστεύω ότι τα φόρουμ είναι κριτήριο ή βαρόμετρο .
Στα φόρουμ δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν τα χρήματα και τις γνώσεις για ρολόγια ΥΩ .γι'αυτο κι ανθίζουν τα φαινόμενα των ανεξάρτητων ιντερνετικών εταιρειών .
Το βλέπω και από το είδος της δουλειάς μου, αν υιοθετουσα αυτά που λέει ο καθένας στα φόρουμ θα είχαμε βουλιάξει , ο καθένας που έχει στην κατοχή του ένα αντικείμενο και το χειρίζεται το παίζει και ειδικός .
Φυσικά όμως υπάρχουν και σοβαρές απόψεις, από σοβαρούς κυρίους.
Αυτο ειναι το θεμα μας?
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

i palios έγραψε:
ggli έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι οι εταιρείες δεν νομίζω να ασχολούνται και πολύ με τα φόρουμ, ούτε πιστεύω ότι τα φόρουμ είναι κριτήριο ή βαρόμετρο .
Στα φόρουμ δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν τα χρήματα και τις γνώσεις για ρολόγια ΥΩ .γι'αυτο κι ανθίζουν τα φαινόμενα των ανεξάρτητων ιντερνετικών εταιρειών .
Το βλέπω και από το είδος της δουλειάς μου, αν υιοθετουσα αυτά που λέει ο καθένας στα φόρουμ θα είχαμε βουλιάξει , ο καθένας που έχει στην κατοχή του ένα αντικείμενο και το χειρίζεται το παίζει και ειδικός .
Φυσικά όμως υπάρχουν και σοβαρές απόψεις, από σοβαρούς κυρίους.
Αυτο ειναι το θεμα μας?
Για την ακρίβεια αυτό είναι το θέμα που εσύ έθεσες, προβάλοντας μια εικόνα πρωταγωνιστικού ρόλου στην Πανεράι, η οποία υφίσταται μόνο στα φόρουμ.

Στην αγορά κανείς δεν ασχολείται.

Απόδειξη, η Vacheron με πολλαπλάσια τιμή κτήσης των ρολογιών της έχει πολλαπλάσια σημεία πώλησης από την Panerai και πουλάει πολλαπλάσια ρολόγια στη χώρα μας.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από ggli »

i palios έγραψε:
ggli έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι οι εταιρείες δεν νομίζω να ασχολούνται και πολύ με τα φόρουμ, ούτε πιστεύω ότι τα φόρουμ είναι κριτήριο ή βαρόμετρο .
Στα φόρουμ δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν τα χρήματα και τις γνώσεις για ρολόγια ΥΩ .γι'αυτο κι ανθίζουν τα φαινόμενα των ανεξάρτητων ιντερνετικών εταιρειών .
Το βλέπω και από το είδος της δουλειάς μου, αν υιοθετουσα αυτά που λέει ο καθένας στα φόρουμ θα είχαμε βουλιάξει , ο καθένας που έχει στην κατοχή του ένα αντικείμενο και το χειρίζεται το παίζει και ειδικός .
Φυσικά όμως υπάρχουν και σοβαρές απόψεις, από σοβαρούς κυρίους.
Αυτο ειναι το θεμα μας?

Γιάννη μου κατάλαβα πολύ καλά την κεντρική ιδέα των γραφομένων σου, διαφωνώ όμως στο κομμάτι της διασύνδεσης φόρουμ κι εταιρειών .
ggli
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από Charilaos »

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα στο θέμα "PANERAI". Πολύς ντόρος ειδικά στα φόρα με τιμές που δεν δικαιολογούνται (για ΕΤΑ) και αισθητική σε κοινό που πιο πολύ ασχολείται με το "φαίνεσθαι". Πολιτική τεχνητού φουσκώματος των τιμών με δήθεν discontinued κομμάτια και τεχνική υποστήριξη που ακόμα δεν έχει αποδειχθεί η αξιοπιστία της (ειδικά στις in house μηχανές)!
Παίζουν με τις νιοστές παραλλαγές του ίδιου θέματος σε απειροελάχιστες διαβαθμίσεις και παρουσιάζουν τα μοντέλα με ρυθμό αριθμών προτεραιότητας σε ουρά τράπεζας!



Sent from my iPad using Tapatalk
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Είναι φίλος μου ο Laurent Picciotto που έχει το καλύτερο μαγαζί της Ευρώπης για τους συλλέκτες, το Chronopassion στο Παρίσι.

Έχει μεγάλη σχέση με την Πανεράι και έται έχει συχνά δικές του συλλεκτικές εκδόσεις.

Πριν λίγα χρόνια είχε κάνει ένα συλλεκτικό, όχι ακριβό, στα 9.000 ευρώ. Του το ζήτησαν πριν το παραλάβει καμιά 200ριά πελάτες του ανά τον κόσμο.

Τους έλεγε ότι δεν δέχεται παραγγελίες και το ρολόι θα πουληθεί στο μαγαζί την τάδε Δευτέρα.

Το πρωί που ανοίγει το μαγαζί είχε 100 άτομα ουρά!...

Είχαν έρθει ακόμη και από την Κίνα, για να αγοράσουν ένα ρολόι των 9.000 ευρώ.

Μου αρέσει όμως ότι πολλοί "αναγνωρίζουν" τεχνικές μάρκετινγκ μόνο στην Hublot...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Να προσθέσω επί τη ευκαιρία ότι ως Έλληνες την Hublot θα έπρεπε όλοι να την εκτιμάμε. Η Hublot χρηματοδότησε την Έκθεση για τα ευρήματα του ναυαγίου στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο μας, η οποία προσέφερε αύξηση 70% στα εισιτήρια με περισσότερους από 1.500.000 επισκέπτες σε 2,5 χρόνια, ενώ η Hublot είναι και ο μεγάλος χρηματοδότης της τρίτης ενάλιας ανασκαφής που ξεκίνησε στα Αντικύθηρα τον Σεπτέμβριο του 2014, θα συνεχιστεί τον Ιούνιο και αναμένεται να φέρει πολλά νέα ευρήματα.

Αν και είχα γιαγιά Ιταλίδα και είμαι 25% Ιταλός με σόι στην Ιταλία, τα Πανεράι είναι του εχθρού!!! :-))))
These users thanked the author CS-VIW for the post:
Argo982001 (Δευ Φεβ 23, 2015 11:58 pm)
Rating: 7.69%
i palios
Δημοσιεύσεις: 2271
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1712 times
Been thanked: 971 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

Αγαπητε φιλε CS VIW
Αυτα που γραφεις και διαβαζω για τις πωλησεις του Ραντο και του Ουμπλο δεν πιστευω στα ματια μου,σου ειπα οτι σ αυτο το φορουμ τα περισσοτερα μελη εχουν πολλες γνωσεις γυρω απο το θεμα μας και μ αυτα που πετας ετσι αυθερετα εκτιθεσαι
Το να λες οτι η Ραντο πουλαει περισσοτερα 50% απο την Πανεραι η η Ουμπλο εμενα τουλαχιστον με προσβαλεις, η εκτος αν κανεις πλακα και θες να το ριξουμε εκει.
Ειπαμε εχουμε καρναβαλι αλλα οχι την συζητηση μας να την κανουμε ετσι.
Να πεταμε ετσι αυθερετα νουμερα για να καπακωσουμε τον αλλο η για να εντυπωσιασουμε η να επιδειχθουμε λες κ εμεις εχουμε διαβασει αλλες πωλησεις.
Και κλεινω, Πιραντελο << Ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε>>.
ΥΓ
Απ οτι υπολογιζω εγω στη Αθηνα δεν πρεπει να υπαρχουν πανω απο καμια 10ρια Ουμπλο εξω τις μαιμουδες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i palios την Δευ Φεβ 23, 2015 11:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση