ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ελβετία
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

aris911 έγραψε:Οι μηχανές που έβαλα στην φωτό σου φαίνονται για βάσεις;
Γιατί εγώ για ολόκληρη μηχανή βλέπω που το μόνο που έχει γίνει είναι αισθητική παρέμβαση.
Έχω και τρίτο ρόλεξ γυναικείο του 30 να σου δείξω.
Ζήτησα πληροφορίες για τα ρολόγια των φωτογραφιών σου και έλαβα την απάντηση:

"Ok but do you have a better photo of the marks under the dial?"

Πόσταρε τις και θα μάθουμε και τι πουκάμισο φόραγε αυτός που τον έκανε τον μηχανισμό...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Πλάκα - πλάκα, στο Hilton στο 3ο Σαλόνι Υψηλής Ωρολογοποιίας Very Important Watches με ζήτησε στην είσοδο ένας πολύ γνωστός άνθρωπος. Μου βγάζει ένα ρολόι τσέπης από την ...τσέπη του και μου λέει "θα μπορούσατε να μου πείτε τι είναι γιατί είναι οικογενειακό κειμήλιο;" Δίπλα μου ήταν ο Philippe Dufour. o Antoine Preziuso και ο Svend Andersen... Και οι τρεις έχουν δουλέψει στις ρεστορασιόν ρολογιών τσέπης, οπότε τον κούφαναν και με κούφαναν. Κάθε βίδα χωριστά ήξεραν από που είναι...

Πόσταρε γρήγορα αύριο είναι Κυριακή...
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

Μου έστειλε και στο πατέκ.

If you want me to examine the watch please take better photos of the marks of the movement and inside back cover. What is the diameter of the movement?

Φιλικά
i palios
Δημοσιεύσεις: 2271
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1712 times
Been thanked: 971 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

Την διαδρομη και την επιτυχια της Ρολεξ στην Ελλαδα την εζησα απο κοντα οντας κατοχος ενος Sub απο το 1973 και ασχολουμενος σαν ρολογοφιλος
με το αντ/νο αυτο.
Ετσι λοιπον υποστηριζω την αποψη που λεει οτι το Designe ενος αντικειμενου παιζει τον κυριοτερο λογω για την επιλογη του.
Αν πχ την 10ετια του 50/60/70 (γιατι μετα τα πραγματα αλλαξαν)εβαζες σ ενα τραπεζι χυμα πολλα ρολογια και ελεγες στους παρευρισκομενους πιο απ ολα σας ξεχωριζει η σας εντυπωσιαζει ολοι θα εδειχναν το Sub , αυτο το εζησα απο τον εαυτο μου τοτε που εβλεπαν το sub στο χερι μου ,χωρις να ξερουν απο ρολεξ βεβαια αλλα το ρολοι
τους εντυπωσιαζε και τους αρεσε, στους περισσοτερους.
Τι ηταν αυτο που εβλεπαν πρωτη φορα και τους αρεσε?
Να μην λεμε ξανα τα ιδια τουτο,κεινο.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΙΒΑΡΟ ΣΠΟΡ ΡΟΛΟΙ οταν ολα ηταν 30-35μμ
Τα ρολογια τοτε εγω εβλεπα οτι οι μισοι τα φοραγαν στις εξοδους με τα καλα τους, και ο σχεδιασμος τους για μενα εκει συνεκλεινε,και τενολογικα μη βραχουνε ,μη χτυπηθουνε και διαφορα αλλα τετοια.
Ε λοιπον η Ρολεξ αυτο το εσπασε πρωτη εφαιρε το ρολοι στις συγχρονες αναγκες των ανθρωπων, στα ταξιδια(GMT),στην θαλασσα με το αναλογο,βουνο,κτλ,κτλ.
και σταδιακα πετυχε να φοριεται ακομη και το sub αμπιγιε.
Ερχομαστε στα τωρινα.
Εδω να το Panerai, αυτο τωρα αν το βαλουμε με πολλα ρολογια μαζι οπως τοτε που βαλαμε το Sub αμεσως θα ξεχωρισει με το σχεδιο του δεν νομιζετε? για φανταστειτετο λιγο αναμεσα στ αλλα ? δεν κανει αυτο το κλικ που σε τραβαει?
Κι αλλα ρολογια σχεδιαστηκα παρουσιαζουν κατι αλλο αλλα δεν επιασαν ετσι,θα ελεγα εγω το Corum που εχει βεβαια τους φιλους του αλλα μεχρι εκει.
Πετυχαν λοιπον χωρις να γινουν extreme εκαναν το κλικ στον καταναλωτη και αποδεικνυουν μ αυτο τον τροπο οτι τιποτα δεν εγινε τυχαια, κι αν γινει θα ειναι για λιγο.

Αυτο ηταν τ αλλα ηταν ευκολο να ακολουθησουν.
Ετσι δεν εγινε πχ με το αυτοκινητο?
Θα θυμαστε οι παλαιοτεροι το Σιτροεν DS τον βατραχο με το μοντερνο και διαφορετικο designe? εκανε παταγο τεραστια επιτυχια ανταγωνιζονταν την Μερσεντες το σχεδιασμα της DS αποτελει σταθμο και διδασκεται στις αναλογες σχολες.
H Vespa αλλο σπουδαιο σχεδιαστηκο συμβολο στα διτροχα, καθιερωσε τα σκουτερ ,και μερικα αλλα αντικειμενα που το designe τους τα καθιερωσε συμβολα παγκοσμιως.
Ετσι λοιπον για μενα συντελεστηκε η επιτυχια της Ρολεξ οπως επισης και της Panerai που φαινεται να ακολουθει, κι αυριο ποιος ξερει, καποιο νεο σχεδιο θα επεται,
αντε και μετο καλο να ελθει. :cheer:
These users thanked the author i palios for the post (total 3):
nick10 (Κυρ Φεβ 22, 2015 4:15 pm) • Vagos.ts (Κυρ Φεβ 22, 2015 10:44 pm) • Megalos (Δευ Φεβ 23, 2015 8:41 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από captain »

Ωραίος ο Γιάννης ... Μπράβο σου !!!! :cheer:


όμως, ρε Γιάννη έτσι δείχνεις την ηλικία σου εγώ τότε δεν είχα γεννηθεί ακόμα... :nyah
These users thanked the author captain for the post:
i palios (Κυρ Φεβ 22, 2015 6:23 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10705
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 10778 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από nick10 »

Ωραία τα εγραψες κ.Γιάννη και συμφωνώ μαζί σου. Πράγματι τα Rolex και ειδικά τα sub σχεδιαστηκαν για να αντέχουν και ετσι καθιερωθηκαν με τη βοηθεια και του marketing βεβαια :cheer:
These users thanked the author nick10 for the post:
i palios (Κυρ Φεβ 22, 2015 6:23 pm)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
i palios
Δημοσιεύσεις: 2271
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 8:03 pm
Has thanked: 1712 times
Been thanked: 971 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από i palios »

captain έγραψε:

όμως, ρε Γιάννη έτσι δείχνεις την ηλικία σου εγώ τότε δεν είχα γεννηθεί ακόμα... :nyah
Ομως σαν την Ρολεξ παραμενω νεος και συγχρονος :gf:
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από ggli »

i palios έγραψε:
captain έγραψε:

όμως, ρε Γιάννη έτσι δείχνεις την ηλικία σου εγώ τότε δεν είχα γεννηθεί ακόμα... :nyah
Ομως σαν την Ρολεξ παραμενω νεος και συγχρονος :gf:

Είσαι γάτα παλιέ,
Παλιός και διαχρονικός .
These users thanked the author ggli for the post:
i palios (Κυρ Φεβ 22, 2015 6:42 pm)
Rating: 7.69%
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από captain »

ggli έγραψε:
i palios έγραψε:
captain έγραψε:

όμως, ρε Γιάννη έτσι δείχνεις την ηλικία σου εγώ τότε δεν είχα γεννηθεί ακόμα... :nyah
Ομως σαν την Ρολεξ παραμενω νεος και συγχρονος :gf:
:sh:

Είσαι γάτα παλιέ,
Παλιός και διαχρονικός .


...ωραίος ο παλιός... :cheer:
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από CS-VIW »

[quote="i palios"]Αν πχ την 10ετια του 50/60/70 (γιατι μετα τα πραγματα αλλαξαν)εβαζες σ ενα τραπεζι χυμα πολλα ρολογια και ελεγες στους παρευρισκομενους πιο απ ολα σας ξεχωριζει η σας εντυπωσιαζει ολοι θα εδειχναν το Sub , αυτο το εζησα απο τον εαυτο μου τοτε που εβλεπαν το sub στο χερι μου ,χωρις να ξερουν απο ρολεξ βεβαια αλλα το ρολοι τους εντυπωσιαζε και τους αρεσε, στους περισσοτερους.
Τι ηταν αυτο που εβλεπαν πρωτη φορα και τους αρεσε?
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΙΒΑΡΟ ΣΠΟΡ ΡΟΛΟΙ οταν ολα ηταν 30-35μμ

CS-VIW: Να 'σαι καλά, χρόνια είχα να νιώσω ...πιτσιρικάς!!!
Και να σου πω ότι και δεν ήταν μόνο το μέγεθος, το οποίο δεν μονοπωλούσε και βέβαια να θυμηθούμε ότι ο κόσμος τότε δεν ασχολιόταν τόσο με το μέγεθος, το οποίο ήταν αρνητικό για ένα ρολόι αφού σήμαινε ευκολία, αλλά η "φωτογένειά" του.

Ως φωτογράφος που συχνά φωτογράφιζα stil life για πολλά ελληνικά περιοδικά, θυμάμαι ότι κάθε φορά που στην σύνθεση υπήρχε ένα Sub, ανάμεσα σε Breitling, Cartier, TAG αλλά και Audemars, Blancpain κ.λπ., έπρεπε κάτι να κάνω με το φως, με την τοποθέτηση των ρολογιών, ώστε το Sub να μην "ξεπετιέται" τόσο και "θάβει" όλα τα υπόλοιπα!

Ερχομαστε στα τωρινα.
Εδω να το Panerai, αυτο τωρα αν το βαλουμε με πολλα ρολογια μαζι οπως τοτε που βαλαμε το Sub αμεσως θα ξεχωρισει με το σχεδιο του δεν νομιζετε? για φανταστειτετο λιγο αναμεσα στ αλλα ? δεν κανει αυτο το κλικ που σε τραβαει?
Κι αλλα ρολογια σχεδιαστηκα παρουσιαζουν κατι αλλο αλλα δεν επιασαν ετσι,θα ελεγα εγω το Corum που εχει βεβαια τους φιλους του αλλα μεχρι εκει.

CS-VIW: Καμία σχέση...

Που την είδες την επιτυχία; Εσήμαναν την αφετηρία του μεγάλου μεγέθους στα ρολόγια, ΟΚ, αλλά έκαναν επιτυχία, ΟΧΙ.

Τι έκαναν; Σταματήστε να μετράτε την επιτυχία με όρους φόρουμ. Δεν έχει καμία σχέση. Στα φόρουμς είναι "επιτυχημένη" και η Sinn ή η Orient. Στην αγορά όμως;

Δείτε τα νούμερα της Panerai. δεν λένε τίποτα το τρομερό.

Κατ' αρχάς το νέο ρολόι έχει ήδη έρθει από αλλού, αλλά δεν το υπολογίζετε γιατί δεν "αρέσει" στους φορουμίστες όλου του κόσμου.

Συμβαίνει ένα από τα επόμενα βιβλία που έχω προγραμματίσει να αφορά τις μεγάλες επαναστάσεις στην ωρολογοποιία και το θέμα το έχω συζητήσει με δεκάδες από τους σημαντικότερους ανθρώπους στο χώρο γιατί αν θέλω να έχει νόημα αυτό που κάνω, πρέπει να έχει την συνολική αποδοχή των ιστοιρικών.

Λοιπόν το Πανεράι εκτός το μέγεθος δεν έχει να δείξει τίποτα άλλο. Ούτε καν το σχέδιο που αναφέρεις, το οποίο είναι από μέτριο έως κακό.

Το βάζεις δίπλα στο Royal Oak; Το Royal Oak ήταν η μεγάλη επανάσταση της δεκαετίας του '70 και η απόδειξη είναι ότι τα περισσότερα επιτυχημένα ρολόγια έκτοτε το αντιγράφουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ενώ παράλληλα υπήρξε ο πρόδρομος που έσπασε την ιδέα ότι η ΥΩ "στεγάζεται" μόνο σε πολύτιμα μέταλλα.

Μια άλλη μεγάλη επανάσταση στο χώρο είναι βέβαια η Hublot.

Για πρώτη φορά - με μια φωτεινή εξαίρεση τον Richard Mille - τα κατράν των ρολογιών απέκτησαν βάθος, επίπεδα, διαφάνειες, έπαψαν να είναι φλατ. Οι κάσες των ρολογιών κατασκευάστηκαν από μίξη περισσότερων από 2 υλικών, τα κροκό λουράκια απέκτησαν φόδρα και εξωτερική αδιαβροχοποίηση για να μην χαλάνε. Το ρολόι έγινε πολύ πιο "τρισδιάστατο"...

Τα κλασικά μοντέλα μοιάζουν "μονοδιάστατα". Κανένα ενδιαφέρον.

Ας ποστάρει ένας - γιατί δεν μου είναι εύκολο - ένα Hublot Classic Fusion Chrono Skeleton, δίπλα σε ένα Calatrava, να δείτε τι λέω.

Στα μαθήματα αρχιτεκτονικού σχεδίου που έκανα παιδί, έμαθα ότι ένα μεγάλο λάθος των σχεδιαστών και αρχιτεκτόνων είναι η - όπως την ονόμαζε ο καθηγητής μας - "μυρμηγκοπαρατήρηση". Δηλαδή η τάση να αισθάνεσαι ένα μικρό μυρμηγκάκι επάνω στο σχέδιο και να βλέπεις μόνο τους 5-10 πόντους που βρίσκονται γύρω στο μάτι σου.

Χρειάζεται να πας λίγο πιο πίσω και να δεις το σχέδιο ΟΛΟΚΛΗΡΟ.

Όλα αλλάζουν από μια απόσταση.

Η Πανεράι δεν παίζει κανένα ρόλο στην αγορά.

Το τι κάνει η Longines έχει πολύ περισσότερη σημασία και το παρακολουθούν πολλοί από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του σπορ ρολογιού.

Κανείς δεν φοβάται την Πανεράι. Κάθεται "ήσυχη" στη γωνιά της.

Φιλικά

Κωστής
Άβαταρ μέλους
nick10
moderator
Δημοσιεύσεις: 10705
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 5:12 pm
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 10778 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ROLEX;

Δημοσίευση από nick10 »

κ.Κώστα ορίστε και οι φωτογραφίες του Hublot Classic Fusion Chrono Skeleton και του Patek Phillipe Calatrava για να γίνει η σύγκριση:

Hublot Classic Fusion Chrono Skeleton
Εικόνα

Patek Phillipe Calatrava:
Εικόνα
These users thanked the author nick10 for the post:
CS-VIW (Δευ Φεβ 23, 2015 1:02 am)
Rating: 7.69%
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Fb: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/

Το γούστο μου είναι απλό, διαλέγω πάντα το καλύτερο...
Εικόνα
Απάντηση