Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12472
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ωραία! Το Navitimer ήταν το ένα από δύο καλά ρολόγια που μου φούντωσαν το πάθος για τα ρολόγια (το άλλο ήταν το sub δίχρωμο με μπλε πλάκα).
Έως τότε (τέλη δεκαετίας 80, αρχές 90) μου άρεσαν, άλλα κυρίως ρολόγια, όπως casio, swatch κλπ. Το άλλο είναι από τα πιο όμορφα καταδυτικά,
αλλά μου αρέσει καλύτερα στην έκδοση 38mm.
Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Argo982001 »

Σας ευχαριστω ολους!Το navitimer δυστυχως το εχω πουλησει εδω και 5 χρονια πλεον και ειναι κατι που καθε μερα που περναει το μετανοιωνω ολο και περισσοτερο.
1ον διοτι ακομα δεν το αντικατεστησα με αλλο navi οπως ηταν ο αρχικος μου σκοπος οταν το εδινα και 2ον διοτι οσο περναει ο καιρος συνειδητοποιω πως ισως
το old navitimer που ειχα,τελικα να ειναι το αγαπημενο μου μοντελο της σειρας...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Wostep »

Ωραία τα navitimer αλλά πονάνε με τις στεγανότητες .
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Argo982001 »

Wostep έγραψε:Ωραία τα navitimer αλλά πονάνε με τις στεγανότητες .
Οντως...αν και σε πληροφορω πως το ρολοι 7 συνεχομενα χρονια δεν ειχε βγει απο το χερι μου οποτε καταλαβαινεις πως αναφερομαι και στη θαλασσα και δεν ειχε παρουσιασει το παραμικρο προβλημα...Λαθος μου τωρα που το σκεφτομαι ,αλλα ειναι η αληθεια,κολυμπουσα μονιμως με το navi
στο χερι....Η μονη φορα που ειχε παρει υγρασια μεσα ηταν το τελευταιο διαστημα οταν το ειχα ξεχασει την ωρα της δουλειας για αρκετες ωρες μεσα στο νερο, προβλημα το οποιο λυθηκε αμεσως ,οταν το εβαλα μετα για λιγο πανω στη σομπα......υγ ,το ρολοι δεν ειχε παει ποτε για σερβις........
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12472
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Argo982001 έγραψε:
Wostep έγραψε:Ωραία τα navitimer αλλά πονάνε με τις στεγανότητες .
Οντως...αν και σε πληροφορω πως το ρολοι 7 συνεχομενα χρονια δεν ειχε βγει απο το χερι μου οποτε καταλαβαινεις πως αναφερομαι και στη θαλασσα και δεν ειχε παρουσιασει το παραμικρο προβλημα...Λαθος μου τωρα που το σκεφτομαι ,αλλα ειναι η αληθεια,κολυμπουσα μονιμως με το navi
στο χερι....Η μονη φορα που ειχε παρει υγρασια μεσα ηταν το τελευταιο διαστημα οταν το ειχα ξεχασει την ωρα της δουλειας για αρκετες ωρες μεσα στο νερο, προβλημα το οποιο λυθηκε αμεσως ,οταν το εβαλα μετα για λιγο πανω στη σομπα......υγ ,το ρολοι δεν ειχε παει ποτε για σερβις........
Δε τα γράφουν αυτά έτσι φίλε μου, έχουμε και πίεση ορισμένοι εδώ, είμαστε και κάποιας ηλικίας.....Το Navi στη θάλασσα??? 3atm στεγανό είναι, ούτε τα χέρια μου δε θα ρίσκαρα να πλύνω με αυτό, μην περάσει υγραασία μέσα (όχι ότι θα περνούσε, αλλά για κάθε ενδεχόμενο).
Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Argo982001 »

Κι ομως....ειναι κατι που δε θα ρισκαρα να ξανακανω αν και οταν ξαναβρεθει ενα navi στα χερια μου ,αλλα το συγκεκριμενο ειλικρινα ειχε περασει 7 καλοκαιρια με το οποιο κολυμπουσα μονιμως,και το ωραιο ειναι πως οταν ειχα παει να το πουλησω το ρολοι χωρις κανενα σερβις ,με τετοια χρηση,το μετρησαμε στο μηχανημα για να δουμε την αποκλειση του και ηταν στο 1,5-2sec....
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Wostep »

Άκου τώρα και τον παλιό γιατι θα χάσω τα μαλλιά μου !
Η υγρασία δεν φεύγει με τη σόμπα ούτε με καλοριφέρ !
Το ναβιταιμερ δεν έχει βιδωτά μπουτόν πράγμα που σημαίνει ότι πανεύκολα τα πατάς την ώρα του μπανιου και δεν το παίρνεις και γραμμή .
Περιστρεφόμενη στεφάνη προσαρμοσμένη με pin επάνω στο middle case .
Χτύπημα που θα κανείς επάνω στη στεφάνη μπορεί να σου κοστίσει την στεγανότητα του .
Ξεκινάς απο τα 370 και ανέβαινεις ανάλογα με τη ζημιά .
7 χρόνια χωρίς σέρβις ....
Κάποιοι είναι απλά τυχεροί .
Πόσο τυχεροί αισθάνονται όταν περάσουν την πόρτα του σέρβις ;
Αυτο είναι το ενδιαφέρον ερώτημα !
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Argo982001 »

Wostep έγραψε:Άκου τώρα και τον παλιό γιατι θα χάσω τα μαλλιά μου !
Η υγρασία δεν φεύγει με τη σόμπα ούτε με καλοριφέρ !
!
Το λες απο εμπειρια????διοτι εγω ναι...δεν εχω διαθεση να πω ψεμματα!!!....και για να ακριβολογω επειδη εχω εστιατοριο το ειχα βαλει μετα για καμια ωρα πανω στη μηχανη του καφε,το ειχα ξεχασει μεσα στο νερο για κανα 2ωρο+ και οταν το ειδα μετα με την υγρασια μεσα τρελαθηκα,το αφησα πανω στη θερμοτητα και οπως προειπα μετα απο καμια ωρα ολα καλα...Δε θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα σου...απλως σας λεω την εμπειρια μου.Μετα απο κανα μηνα το πουλησα,τωρα τι θα του ειπαν του αλλου οταν και αν το πηγε για σερβις δε ξερω.....Οσο για τα υπολοιπα που ειπες σχετικα με το σερβις,εχεις δικιο,ημουν οντως τυχερος και αν ηταν φυσιολογικο αυτο που εκανα δε θα το ειχα αναφερει...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12472
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από markosgr28 »

Η υγρασια απο το τζαμι φευγει με τη σομπα, αυτο δε σημαινει οτι λυνεις το προβλημα ετσι. Μενει εσωτερικα στο μηχανισμο, ο οποιος θελει λυσιμο, καθαρισμα και λιπανση, αλλιως η διαβρωση ειναι απλα θεμα χρονου...
Εικόνα
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Πόσα Breitling υπαρχουν στο φορουμ

Δημοσίευση από Argo982001 »

markosgr28 έγραψε:Η υγρασια απο το τζαμι φευγει με τη σομπα, αυτο δε σημαινει οτι λυνεις το προβλημα ετσι. Μενει εσωτερικα στο μηχανισμο, ο οποιος θελει λυσιμο, καθαρισμα και λιπανση, αλλιως η διαβρωση ειναι απλα θεμα χρονου...
Σε αυτο συμφωνω!!!!και μαλλον αυτο θα εννοουσε και πιο πανω ο wostep Και τοτε οταν ειδα τι ειχα κανει ηταν ενας απο τους λογους που με εκαναν να οδηγηθω πιο ευκολα στη πωληση του συγκεκριμενου ρολογιου διοτι στην ακρη του μυαλου μου ειχα την σκεψη οτι μπορει να ειχα κανει ζημια στο εσωτερικο....και γι αυτο ειχα και τρομερη αγωνια οταν ειχα παει να το πουλησω οταν το περιεργαστηκε ο πωλητης του καταστηματος.(το ειχα πουλησει σε ενα απο τα πιο γνωστα μαγαζια με μεταχειρισμενα στις Βρυξελλες)Απο εκει και περα λεω πως τετοια χρηση σε navi δε θα ξαναεκανα!!!αλλα ανεφερα, τη λανθασμενη οντως,μεταχειριση που του ειχα για να δειξω οτι δεν ειναι και τοσο ευαισθητα....
Απάντηση