Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
anestisf
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 19, 2015 11:54 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από anestisf »

Εγω τελικα αποφασισα βαση γουστου οπως προανεφερα και μετα λογω αξιολογης μαρκας στο χωρο ισως υπερτιμημενης.αν καποια στιγμη θελησω να κανω μια συλλογη θα ψαχτω πολυ περισσοτερο για τις αγορες μου!οι γνωμες σας μου μετεδωσαν αρκετες γνωσεις και σας ευχαριστω για αυτες.
Φιλε argo μολις μαθω την οριστικη τιμη θα ενημερωσω...
Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να παρω κ αλλα ρολογια,αλλα καλυτερα,αλλα χειροτερα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από dimRHO »

billaras έγραψε:Θεωρω και την glashutte οπως και τη lange μηχανικα σκαλες ανωτερες της ρολεξ..διοτι δεν μου επιτασει η μοδα το περιοδικο τα σαιτς και τα μπλοκς μεσω πληρωμενων διαφημισεων την ανωτερωτητα..παρα συγκρινω μηχανες πατεντες προσπαθειες χωρις διαμαντια και πολυτιμους λιθους στο καντραν τους για να δημιουργηθουν εντυπωσεις...και η glashutte εχει ρολοι με 6 μηδενικα στην τιμη του μονο και μονο για την μηχανικη του και οχι γιατι το φορεσε ο paul και ο καθε paul...το ειδες σε κανενα σαιτ περιοδικο η μπλοκ..??φυσικα και οχι...το γιατι αλλο κεφαλαιο...αλλα οτι και να μου πεις μηχανικα η ρολεξ δεν ειναι καλυτερη αυτων..
μπορείς να παραθέσεις κάποιες από τις ανωτερότητες της Lange? Τι εξέλιξε στην ωρολογοποιία; έφτιαξε δικό της σπιράλ, δικό της escapement, δικά της μέταλα για γρανάζια;
Η Rolex δεν ενδιαφέρεται για σουπερ ακριβά ρολόγια με περίπλοκους μηχανισμούς που αν τα φορέσεις θα χαλάσουν, απόδειξη το constant escapement που ανέπτυξε και μετά πήρε η GP και το πουλάει 100k+. Η Rolex θέλει όσο πιο λυτούς μηχανισμούς να αντέχουν στο χρόνο και στη καθημερινή χρήση και να είναι εύκολοι στο σερβις, είναι τα μηχανικά G που τα φοράς και δεν τα κοιτάς.
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από dimRHO »

dimRHO έγραψε:
billaras έγραψε:Θεωρω και την glashutte οπως και τη lange μηχανικα σκαλες ανωτερες της ρολεξ..διοτι δεν μου επιτασει η μοδα το περιοδικο τα σαιτς και τα μπλοκς μεσω πληρωμενων διαφημισεων την ανωτερωτητα..παρα συγκρινω μηχανες πατεντες προσπαθειες χωρις διαμαντια και πολυτιμους λιθους στο καντραν τους για να δημιουργηθουν εντυπωσεις...και η glashutte εχει ρολοι με 6 μηδενικα στην τιμη του μονο και μονο για την μηχανικη του και οχι γιατι το φορεσε ο paul και ο καθε paul...το ειδες σε κανενα σαιτ περιοδικο η μπλοκ..??φυσικα και οχι...το γιατι αλλο κεφαλαιο...αλλα οτι και να μου πεις μηχανικα η ρολεξ δεν ειναι καλυτερη αυτων..
μπορείς να παραθέσεις κάποιες από τις ανωτερότητες της Lange? Τι εξέλιξε στην ωρολογοποιία; έφτιαξε δικό της σπιράλ, δικό της escapement, δικά της μέταλα για γρανάζια;
Η Rolex δεν ενδιαφέρεται για σουπερ ακριβά ρολόγια με περίπλοκους μηχανισμούς που αν τα φορέσεις θα χαλάσουν, απόδειξη το constant escapement που ανέπτυξε και μετά πήρε η GP και το πουλάει 100k+. Η Rolex θέλει όσο πιο λυτούς μηχανισμούς να αντέχουν στο χρόνο και στη καθημερινή χρήση και να είναι εύκολοι στο σερβις, είναι τα μηχανικά G που τα φοράς και δεν τα κοιτάς.
Πρώτα απ'όλα συγκρίνεις μια εταιρία που ότι το έκανε το έκανε μόνη της με μια εταιρία που την ίδρυσε πριν λίγα χρόνια ένα γκρουπ και με την τεχνογνωσία από JL και τα πολλά λεφτά του γκρουπ. Ξέχασα, βάλανε και τον εγγονό του Lange CEO και αγόρασαν το όνομα. Έτσι δημιουργούν παράδοση στα μάτια κάποιων, αμ δε, περισσότερη παράδοση έχει Titoni και Oris και ας αγοράζουν μηχανές!
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από captain »

η Λανγκε είναι ανώτερη και μια κλάση επάνω απο την ρολεξ ... σε ποιότητα, φινίρισμα, υλικά εγώ την βάζω δίπλα σε PP, AP, Breguet, VC !!!!


αλλά πιστεύω οτι δεν συγκρίνονται μεταξύ τους γιατί έχουν διαφορετικά ρολόγια και απευθύνονται σε διαφορετικούς κόσμους ...!!!
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από dimRHO »

captain έγραψε:η Λανγκε είναι ανώτερη και μια κλάση επάνω απο την ρολεξ ... σε ποιότητα, φινίρισμα, υλικά εγώ την βάζω δίπλα σε PP, AP, Breguet, VC !!!!


αλλά πιστεύω οτι δεν συγκρίνονται μεταξύ τους γιατί έχουν διαφορετικά ρολόγια και απευθύνονται σε διαφορετικούς κόσμους ...!!!
τη ποιότητα μπορούμε να την προσδιορίσουμε; όταν δε χαλάει κάτι είναι ποιοτικό; όταν χρειάζεται ανά 10ετία σέρβις είναι ποιοτικό; όταν φτιάχνεται από το χέρι είναι πιο ποιοτικό ενώ από μηχάνημα όχι; Ίσως ένα πραγματικό τεστ στο να φοράνε 5 άτομα ρολόγια των 5 εταιριών, με ίδια δουλειά και δραστηριότητες, θα δείξει μετά από 10 χρόνια τι φθορές έχει η κάθε μηχανή, ποιο ακόμα δουλεύει και ποιο όχι και τι ακρίβεια ακόμα κρατάει. Μάλλον το αποτέλεσμα θα μας απογοήτευε και νομίζω είναι ήδη γνωστό. Αλλά όπως είπες, δεν είναι όλα τα ίδια ρολόγια, άλλα είναι για να τα φοράς άλλα για να τα κοιτάς!
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από captain »

και συμφωνώ και διαφωνώ ... η ποιότητα δεν είναι μόνο δεν σπάει δεν χαλάει ... επίσης η ποιότητα δεν προσδιορίζεται εύκολα γιατί είναι μια έννοια μεταβαλλόμενη και ασαφής ... !!!

...αλλά ξεφεύγουμε !!! :smile:
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από dimRHO »

captain έγραψε:και συμφωνώ και διαφωνώ ... η ποιότητα δεν είναι μόνο δεν σπάει δεν χαλάει ... επίσης η ποιότητα δεν προσδιορίζεται εύκολα γιατί είναι μια έννοια μεταβαλλόμενη και ασαφής ... !!!

...αλλά ξεφεύγουμε !!! :smile:
δε ξέρω πόσο μεταβαλλόμενη και ασαφής είναι η ποιότητα, ίσως η τέχνη ναι. Και τα ΥΩ είναι τέχνη, έστω και αν δεν προσφέρουν πάντα το καλύτερο από τεχνικής ή ποιοτικής πλευράς.
ένα σούπερ complication πχ με επίπεδο σπιράλ που μαγνητίζεται εύκολα μπορεί να είναι σούπερ ουάου σαν ΥΩ αλλά για πραγματική χρήση σε έναν πραγματικό κόσμο είναι φάουλ εν έτη 2015
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από markosgr28 »

Παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει πολλές φορές. Έχουν πάντα ένταση και ενδιαφέρον. Θα μπορούσα να γράψω πολλά για αυτά.

Νομίζω όμως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα ότι ο φίλος μας εδώ πήρε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ρολόι που του άρεσε. Τώρα αν θα έπαιρνε κάποιο καλύτερο με τα ίδια χρήματα είναι εντελώς θεωρητικό, αφού πρώτον έκανε επιλογή και δεύτερον πήρε αυτό που του άρεσε, όχι αυτό που προτείναμε εμείς ως καλύτερο, είτε έχουμε δίκιο, είτε άδικο.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
anestisf (Τετ Σεπ 30, 2015 2:29 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από dimRHO »

markosgr28 έγραψε:Παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει πολλές φορές. Έχουν πάντα ένταση και ενδιαφέρον. Θα μπορούσα να γράψω πολλά για αυτά.

Νομίζω όμως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα ότι ο φίλος μας εδώ πήρε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ρολόι που του άρεσε. Τώρα αν θα έπαιρνε κάποιο καλύτερο με τα ίδια χρήματα είναι εντελώς θεωρητικό, αφού πρώτον έκανε επιλογή και δεύτερον πήρε αυτό που του άρεσε, όχι αυτό που προτείναμε εμείς ως καλύτερο, είτε έχουμε δίκιο, είτε άδικο.
999 στους χίλιους αγοράζουν αυτό που τους αρέσει και όχι βάσει τεχνικών και ίσως καλά κάνουν. Απλά στην αναφορά του φίλου billara για καλύτερες μηχανές, αν και συμφωνώ στα υπόλοιπα γραφόμενα τους για τις εταιρίες πατάτες με τις αγορασμένες ΕΤΑ σε αστρονομικές τιμές. Το πιο λεπτοδουλεμένο δε σημαίνει ούτε πιο ακριβείας ούτε πιο αξιόπιστο.

Και εγώ θα αγόραζα ένα με ΕΤΑ στα 1000-1500 με μια καταπληκτική κάσα πχ και σχέδιο που μου αρέσει ή έστω 2500 χρονογράφο, (αν και χρονογράφο με lateral clutch δε θα αγόραζα ποτέ), δε ξέρω αν θα αγόραζε κάποιος AUDI R8 με μηχανή Golf GT.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: Ρολοι μεχρι 5000ευρω,χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει πολλές φορές. Έχουν πάντα ένταση και ενδιαφέρον. Θα μπορούσα να γράψω πολλά για αυτά.

Νομίζω όμως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα ότι ο φίλος μας εδώ πήρε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ρολόι που του άρεσε. Τώρα αν θα έπαιρνε κάποιο καλύτερο με τα ίδια χρήματα είναι εντελώς θεωρητικό, αφού πρώτον έκανε επιλογή και δεύτερον πήρε αυτό που του άρεσε, όχι αυτό που προτείναμε εμείς ως καλύτερο, είτε έχουμε δίκιο, είτε άδικο.
999 στους χίλιους αγοράζουν αυτό που τους αρέσει και όχι βάσει τεχνικών και ίσως καλά κάνουν. Απλά στην αναφορά του φίλου billara για καλύτερες μηχανές, αν και συμφωνώ στα υπόλοιπα γραφόμενα τους για τις εταιρίες πατάτες με τις αγορασμένες ΕΤΑ σε αστρονομικές τιμές. Το πιο λεπτοδουλεμένο δε σημαίνει ούτε πιο ακριβείας ούτε πιο αξιόπιστο.

Και εγώ θα αγόραζα ένα με ΕΤΑ στα 1000-1500 με μια καταπληκτική κάσα πχ και σχέδιο που μου αρέσει ή έστω 2500 χρονογράφο, (αν και χρονογράφο με lateral clutch δε θα αγόραζα ποτέ), δε ξέρω αν θα αγόραζε κάποιος AUDI R8 με μηχανή Golf GT.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Και ποια είναι καλύτερη μηχανή, του τρακτέρ ή της ferrari? Η κάθε μια είναι για άλλη δουλειά, δε συγκρίνονται.
Εικόνα
Απάντηση