Αν σκυλο ποιο ?

για να χαλαρωνουμε
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Megalos έγραψε:τρελλα λοιπον Νικο ....
Αληθεια Βασιλη εσυ σου δημιουργει προβληματα σπιτι οταν λειπεις αρκετα ?
αλλα και εσεις φιλοι μου ποιο σκυλι σας δεν σας δημιουργει-δημιουργουσε προβληματα
σπιτι μετα απο απουσια ωρων ??
Οχι...κανενα απολυτως προβλημα.."ουτε τα ακιτα ουτε το σιμπα.....μεσα στο σπιτι δεν εχουν κανει ποτε το παραμικρο..ουτε την αναγκη τους,ουτε ζημια.τιποτα...οσες ωρες και να λειπω ειμαι σιγουρος πως δε θα κανουν τιποτα.οπως σημερα για παραδειγμα που ηταν μονος του απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα 9 παρα....το οτι ειναι δυσκολο το σιμπα δεν εχει να κανει με το οτι ειναι ζημιαρικο,ισα ισα το αντιθετο....
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Αν ηθελα να κανω ενα παραλληλισμο με κατι Ιαπωνικο θα ελεγα οτι το akita ειναι samurai και το shiba ειναι ninja.. :-) Για παραδειγμα θα παρεις ενα shiba και θα ξεκινησεις με σκοπο να το εκπαιδευσεις...μετα απο καποιο καιρο θα συνειδητοποιησεις πως αυτο που εχει συμβει ειναι οτι το shiba εκπαιδευσε εσενα να μαθεις να ζεις μαζι του... ;) Το ακιτα απο την αλλη ειναι αριστοκρατικος,πιστος,ηρεμη δυναμη ευγενικος γιγαντας....Υγ : στο hachiko που εγινε αναφορα ,το κουταβι στην αρχη ειναι shiba...και οντως ειναι υπεροχη ταινια που αξιζει να τη δειτε....και περιγραφει ακριβως τον χαρακτηρα του ακιτα...
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Wostep έγραψε:Image

Image

Image

Image

Beagle με μια διαφορά !!! Εγώ αυτό που τελικά διαπίστωσα είναι ότι το σπίτι δεν τα χωράει με τίποτα ....

Εγω ξετρελαθηκα με αυτο το τυπο!! :cheer:
ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ ο ατιμος!!!

Κουκλι Νικο!
Για πες μου λιγες περισσοτερες λεπτομερειες οπως κοστος αγορας, συνηθειες μεγεθος κτλ!!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Wostep »

600 ευρώ περίπου ...
Εκεί παίζουν .
Αγγλικό κυνηγόσκυλο (τώρα θα μου πεις τι θα κυνηγήγει στην Αθήνα ...) , 33-40 cm , 8-14 κιλά και γενικά θεωρείται απτα μεσαία σκυλιά .
Ο δικός μου είναι μικρός ..
Όσο μικρό τον βλέπεις και με το βλέμμα της λύπησης άλλο τόσο διάολος είναι .
Δεν γαυγίζει σχεδόν ποτέ , λατρεύει τις 3ωρες βόλτες επί καθημερινής βάσης εννοείται !
Λατρεύει επίσης να μου μασάει καναπέδες καρέκλες και καμμιά φορά τον σωλήνα του νεροχύτη .
Επίσης αγαπημένο παιχνίδι το πλυντήριο !
Τρώμε την φλάντζα της πόρτας , γυρίζει ο Νίκος , δεν παίρνει γραμμή , βάζει το πλυντήριο και μετά είμαι χαρούμενος γιατί το σπίτι μου θυμίζει πισίνα !
Επίσης αγαπάμε τα καλώδια και το laptop του Νίκου ...
Μας αρέσει να βγάζουμε τα πλήκτρα απτο πληκτρολόγιο γιατί όταν γυρίζει ο Νίκος απτη δουλειά θέλουμε να του δείξουμε ότι δεν κοιμόμασταν όλη την ημέρα .
Τα παιχνίδια του είναι τέλεια μόνο όταν είμαι εγώ μπροστά .
Όταν φεύγω δεν πρέπει να τους δίνει και πολύ σημασία .......πφφφφφφ
Όπως και να έχει είναι κούκλος ΑΛΛΑ !
Θέλει εκπαίδευση και δεν είναι για κλειστούς χώρους .
Λόγω της φύσης του πρέπει να εκτονώνεται διαρκώς , χρειάζεται το αφεντικό να έχει ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ , πράγμα που στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει γιατί την εξαντλώ την ώρα της δουλειάς ....
Με την μύτη έχουμε ένα θέμα γιατί θεωρείται αν όχι το πρώτο αλλά σίγουρα στα σκυλιά με τις πιο ισχυρές μύτες .
Με το φάι τα πάμε εξαιρετικά αφού την ώρα που δεν βλέπει ο Νίκος σκαλίζουμε τα σκουπίδια και τρώμε μέχρι και τις φλούδες απτα πορτοκάλια !
Είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος να κρατήσει έναν άνθρωπο στο πόδι !
Αν βαριέσαι πάρε ένα τέτοιο και αν ξανακαθήσεις εγώ θα αλλάξω επάγγελμα ...
Σε γενικές γραμμές εάν θέλεις έντονη ενασχόληση και έχεις χώρο (όχι στο μπαλκόνι , ούτε στο σαλόνι) πάρε ένα τέτοιο και θα με θυμηθείς .
Δυνατό σκυλί και δεν καταλαβαίνει τίποτα ο μπόμπιρας .
Ούτε προβλήματα υγείας ούτε τίποτα ...
Τρίχα ???? Το πήρα κοντότριχο για να μην γεμίζει και σε πληροφορώ ότι επι καθημερινής βάσης πλέκω ...
Όχι κασκόλ ! Ολόκληρη γούνα !
Κατά τα άλλα είναι κούκλος :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Wostep έγραψε:Λατρεύει επίσης να μου μασάει καναπέδες καρέκλες και καμμιά φορά τον σωλήνα του νεροχύτη .
Επίσης αγαπημένο παιχνίδι το πλυντήριο !
Τρώμε την φλάντζα της πόρτας , γυρίζει ο Νίκος , δεν παίρνει γραμμή , βάζει το πλυντήριο και μετά είμαι χαρούμενος γιατί το σπίτι μου θυμίζει πισίνα !
Επίσης αγαπάμε τα καλώδια και το laptop του Νίκου ...
Μας αρέσει να βγάζουμε τα πλήκτρα απτο πληκτρολόγιο γιατί όταν γυρίζει ο Νίκος απτη δουλειά θέλουμε να του δείξουμε ότι δεν κοιμόμασταν όλη την ημέρα .

:ha: :ha:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Νικο το ειδες αυτο?

http://beagles.gr/beagle/index.php
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Wostep »

Είναι τόσο ήρεμος ...... όταν κοιμάται πάντα :ha: :ha: :ha: :ha:
Άβαταρ μέλους
antonis_ch
Δημοσιεύσεις: 7929
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:09 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 391 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από antonis_ch »

Εχεις αλλες φωτος?
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Argo982001 »

Ειναι οντως κουκλος!τρομερη φατσα!ποσο ειναι τωρα?Θελει οντως εκπαιδευση..... ;)
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αν σκυλο ποιο ?

Δημοσίευση από Wostep »

12 μηνών είναι και εννοείται απο φωτογραφίες άλλο τίποτα !
Απάντηση