ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:33 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 96 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από omegasnik »

Καλησπέρα στην παρέα,

νομίζω μες την εβδομάδα θα έχω νέο "σουγιαδάκι"

http://www.fallkniven.com/en/shop/detai ... ives/tk3jb

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου!
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

snapper έγραψε:
Υπαρχει και ο κολοκοτρωνέικος σουγιας αλλα δεν ανήκει σε σχολη..
Σουγιάς Κολοκοτρωναίικος- Πώς επεκράτησε ο όρος
Του Ηλία Μεταξά

Κατά τον εµφύλιο του Επαναστατικού Αγώνα των Ελλήνων εναντίον των Τούρκων η κυβέρνηση του Ναυπλίου πέτυχε πολλές νίκες κατά των Πελοποννησίων του Κολοκοτρώνη. Οι νίκες των Κυβερνητικών στην Θάνα (22-11-1824) όπου σκοτώθηκε ο Πάνος ο γυιός του Γέρου του Μοριά, στα Καλάβρυτα και στα Τρίκκαλα της Κορινθίας,όπου αιχµαλωτίσθηκε ο Γιάννης Νοταράς, ανάγκασαν τους αντικυβερνητικούς να εγκαταλείψουν τον αγώνα τους.Ο Κολοκοτρώνης, ψυχικό κουρέλλι από τον σκοτωµό του πολυαγαπηµένου του γυιού και απογοητευµένος από τον εµφύλιο αλληλοσπαραγµό, παρεδόθη µε πολλούς οµοϊδεάτας του, αυτόθελα, στην κυβέρνηση του Ναυπλίου, ύστερα από τις διαβεβαιώσεις
της πως δεν θα πάθαινε τίποτα και πως θα ερχόταν σε συµβιβασµό µαζί του.
Μα η κυβέρνηση µόλις είδε ότι τον είχε στο χέρι, δεν κράτησε τον λόγο της και αποφάσισε να τον φυλακίσει.
Γι'αυτό διέταξε τον υδραίο ναυµάχο Κυριάκο Σκούρτη να συλάβει όλους τους''προσελθόντας αντάρτας?'', να τους αφοπλίσει...µέχρι σουγιά,και να τους φυλάσσει υπό περιορισµό. Στην συνέχεια ο Σκούρτης διετάχθη να τους µεταφέρει από το Ναύπλιο στην Ύδρα για να εγκλεισθούν προς φύλαξιν στο εκεί µοναστήρι του Προφήτου Ηλία.
Μαζί µε τον Κολοκοτρώνη ήταν και επίσηµα άλλα ονόµατα: Δεληγιανναίοι, Νοταράδες,Σισίνηδες, Μητροπέτροβας, Αναστασόπουλος, Γρίντζαλης, Παπατσώνης, παλικάρια του Βαλτετσιού, Γρίβας και άλλοι. Άνθρωποι δηλαδή που είχαν προσφέρει το αίµα τους για την λευτεριά της Πατρίδος.
Ο Σκούρτης συµµορφώθηκε απολύτως µε την κυβερνητική διαταγή. Και όταν άραξε η Γοργώ, το καράβι που ήρθε από την Ύδρα για την µεταφορά τους, τους οδήγησε µε συνοδεία ναυτών της και στρατιωτών στην προκυµαία για να µπαρκάρουν.
Κατά την µεταφορά τους ένα πλήθος από µεθυσµένους, πληρωµένους και βαλτούς γιουχαϊζουν τον Κολοκοτρώνη, τον φτύνουν, τον σπρώχνουν και τον τραβούν να τον ξεσκίσουν. Με βουρκωµένα µάτια ο Γέρος του Μοριά γυρίζει στους στρατιώτες:
-Κρίνετε σεις αν µου πρέπει τέτοια ντροπή.
Οι στρατιώτες επεµβαίνουν και διώχνουν τους βαλτούς.
Περνώντας τα σοκάκια φθάνουν και στο τελευταίο προς την αποβάθρα στενό, όπου στην πόρτα ενός φτωχικού ψιλικατζίδικου είδε ο Κολοκοτρώνης σ'ένα παληοζέµπιλο µερικούς φτηνοσουγιάδες, από αυτούς µε ξύλινη λαβή, για πούληµα. Γύριζει τότε προς τον πλοίαρχο που παρακολουθούσε από δίπλα και του λέει:
-Καπετάν Κυριάκο αφού µου κατέσχεσες το µαχαιράκι µου άφησέ µε τώρα να πάρω έναν ξυλοσουγιά για το ψωµί µου.
Κι εκείνος που ήταν αγαθώτατος άνθρωπος, ναυτικός τίµιος και γενναίος, το επέτρεψε χαµογελώντας µε λύπη.
Μα ο Κολοκοτρώνης δεν είχε ούτε ένα γρόσι πάνω του για να αγοράσει αυτόν τον σουγιά που έκανε τρεις παράδες. Λέει στον έµπορα:
-Χρέωσέ µε αυτόν τον σουγιά. Κολοκοτρώνη µε λένε.
Εκείνος αρπάζει το ζεµπίλι και το αδειάζει στα πόδια του Κολοκοτρώνη.
-Όλοι δικοί σου είναι στρατηγέ! του είπε συγκινηµένος.
Το επεισόδιο των ξυλοσουγιάδων διεδόθη αµέσως στο Ναύπλιο και από κει σαν την γρίππη σ'όλον τον Μοριά, και αµέσως από τότε πήρε ο ξυλοσουγιάς το όνοµα Κολοκοτρωναίικος που διατηρείται ακόµα τουλάχιστον στην Πελοπόννησο..
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

omegasnik έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα,

νομίζω μες την εβδομάδα θα έχω νέο "σουγιαδάκι"

http://www.fallkniven.com/en/shop/detai ... ives/tk3jb

Φιλικά
Νίκος
Εικόνα


Ωραιος.. :good: .αντε να ερθει με το καλο... :cheer:


[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42647
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39347 times
Been thanked: 8510 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Megalos »

omegasnik έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα,

νομίζω μες την εβδομάδα θα έχω νέο "σουγιαδάκι"

http://www.fallkniven.com/en/shop/detai ... ives/tk3jb

Φιλικά
Νίκος
Νικο καλοριζικο ... με γειες
φιλε το κουτι του ανωτερο απο Vacheron ειναι :ha:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42647
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39347 times
Been thanked: 8510 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Megalos »

Δημητρη τρομερη η ιστορια αυτη με τον Κολοκοτρωνη...
τι κανουν οι Ελληνες ορισμενες στιγμες :cry_1: :cry_1:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από marios_ch »

Νικο ωραίο κομμάτι χτύπησες......... :good:

Δημήτρη πολύ ωραίο ποστ ως συνήθως...... :cheer:
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από stavros_ch »

Δημητρη φοβερο ποστ. :good:
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Όπως υποσχέθηκα στον Δημήτρη. (με λίγη καθυστέρηση) :-)

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Τα εργαλεία με τα εργαλεία:

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us



Τι να πω, δεν ξαναείχα μαχαίρι σε αυτή την κατηγορία τιμής και έχω πάθει ένα ψιλοσόκ. Απίστευτο φινίρισμα, βουτηρένια αίσθηση στο άνοιγμα, κλείδωμα της λάμας σαν χρηματοκιβώτιο. Πραγματικά ασκώντας όλη μου τη δύναμη είναι αδύνατο να κουνήσω τη λάμα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.
Το μαχαίρι είναι μεγάλο και στιβαρό. Δίνει την αίσθηση του fixed blade και όχι του folder. Το υλικό της λαβής (G10) είναι αντιολισθητικό και πολύ σκληρό νομίζεις ότι είναι άφθαρτο.
Τέλος να σας πω δυο λόγια για την πατέντα που ενσωματώνει η Emerson στα tactical μαχαίρια της και λέγεται wave. Είναι δική της εφεύρεση και από τότε το χρησιμοποιούν και άλλες εταιρείες. Πρόκειται για τον γρηγορότερο τρόπο ανοίγματος folder καθώς το μαχαίρι βγαίνει ουσιαστικά από την τσέπη ανοιγμένο. Αυτό γίνεται ώς εξής: καθώς το μαχαίρι βγαίνει από την τσέπη αυτό το εξόγκωμα στο πάνω μέρος της λάμας πιάνεται στην τσέπη και ωθεί τη λάμα να ανοίξει.
Με ελάχιστη εξάσκηση μαθαίνεις να το κάνεις αλάνθαστα και ενστικτωδώς και είναι πολύ εντυπωσιακό και πρακτικό (αν και λίγο μαχαιροβγάλτικο :o ).

Δείτε τι εννοώ:

[youtube][/youtube]
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Θοδωρη πολυ ωραιο φιλε. :good: ....οπως λες αξιζει τα λεφτα του.. :cheer:

Ετσι ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις.. ;)
Εγω να σου πω τοσο λεφτα δεν εχω σκεφτει να δωσω...-(για τετοιου τυπου μαχαιρι τουλάχιστον)-..
...αλλα,να μου πεις, καλυτερα ενα και καλο.. :good:

Το κολπο με το ανοιγμα το εχω ξανα δει σε διαφορα βιντεο οπως το παραπανω..αλλα δεν εχω το καταλληλο μαχαιρι για να το δοκιμασω... :?

.. :? ..το δικο σου μπορει να ανοιξει ετσι..??...γιατι δεν βλεπω να εχει τα αναλογα 'πυρακια' δεξια αριστερα..
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Δέν έχει να κάνει με τα πυράκια Δημήτρη. Το εξόγκωμα στο πάνω μέρος της λάμας που είναι σαν μικρός γάντζος που το κάνει να ανοίγει έτσι. Και το δικό μου ανοίγει αλάνθαστα έτσι!
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Απάντηση