ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Koubilaihan έγραψε:Όπως ήταν αναμενόμενο από όλους φαντάζομαι, δεν άντεξα.

Εικόνα

ΥΓ. Οι φωτό δεν είναι δικιές μου, γιατί είμαι λίγο κουλός.
Θοδωρη χρωστας κατι φωτογραφιες...μην ξεχνιόμαστε... ;)...
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

snapper έγραψε:Ειναι κριμα να χανονται αντικειμενα δεμενα με την ιστορια του καθε τοπου.. :(

Οι σχολες μαχαιροποιιας στην χωρα μας ειναι μετρημενες και θα ηθελα πολυ να εχω ενα δειγμα απο τη καθε μια.... :? ..

Περα απο το κρητικο(χανιωτικο μαχαιρι),εχουμε το λευκαδιτικο,αρκαδικο,σκοπελιτικο,το λαπηθιώτικο και αλλα...
που εχουν χαθει καιρο τωρα,οπως το ηπειρωτικο.. :(

Υπαρχει και ο κολοκοτρωνέικος σουγιας αλλα δεν ανήκει σε σχολη..

Ολα με την δικη τους ιστορια..κητικο βρισκουμε ευκολα-αν ξερουμε που να ψαξουμε-,αλλα το πληρωνουμε αρκετα(δεν εχει καμια σχεση με αυτα που πωλουνται στη γυρα),και λευκαδιτικο επισης,αφου εχουν μεινει δυο τεχνιτες που τα κατασκευαζουν ακομα...ο ενας στο νησι της λευκαδας και ο αλλος ''μαστορας καλος'' στον αστακο αιτωλοακαρνανιας..
Το Σκοπελιτικο που ειναι ενα αριστουργημα πραγματικα,το βρισκουμε μονο στην ανω χωρα σκοπελου απο τον Χρηστο Πατση τον τελευταιο κατασκευαστη αυτων των εξαιρετικων μαχαιριων..τον ιουλιο -πρωτα ο θεος- θα παω μονο και μονο να τον συναντησω και να παρω ενα απο αυτα.. :-)
Ο κολοκοτρωνης ειναι φθηνος σουγιας και τον βρισκουμε ευκολα χωρις να εχει μεγαλη αξια..
Για το λαπηθιώτικο εχω λιγες μερες που το εμαθα και λυπαμαι πολυ αν εχει ηδη χαθει.. :(
Το αρκαδικο παλι το βρισκουμε σε βυτινα-δημητσανα.και αλλου..,αν και δεν γνωριζω απο ποιους κατασκευαζονται,.. και αν ειναι ποιοτικα η απλες απομιμησεις...
Πριν δυο χρονια βρεθηκα εκει,αλλα δεν βρηκα κατι αξιολογο..τα βρηκα σε μαγαζια που πωλουσαν διαφορα.. :? ..και οχι σε καποιο μαχαιροποιιο..
Τελος παντων...θελει ψαξιμο... :( ....
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Οι τοποι και οι χωροι τους...

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Koubilaihan »

snapper έγραψε: Θοδωρη χρωστας κατι φωτογραφιες...μην ξεχνιόμαστε... ;)...
Έγινε Δημήτρη, το Σαβ/κο θα ανεβάσω και θα γράψω και δυό λόγια.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42647
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39347 times
Been thanked: 8510 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Megalos »

Δημητρη παρα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας εγραψες για τα κατα τοπους μαχαιρια ..ειλικρινα εντυπωσιαστικα
και μου ανοιξες και την ορεξη για αποκτηση.. οντως ειναι κριμα να εκλειψουν τετοιες παραδοσεις και τεχνες ...
οποτε πας Σκοπελα θα σου παραγγειλω και για μενα ...
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
ACIDBLACK
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 6:53 pm
Τοποθεσία: οπου εχειο ζεστη σκονη και υγρασια την ημερα και τσουχτερο κρυο την νυχτα.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από ACIDBLACK »

γενικα τα μαχαιρια κανουν το κοσμο και κολαει ασχημα .....προχτες ημουν σε ενα εστιατοριο και χρειαστηκα να κοψω κατι που δεν κοβοταν με το μαχαιρι του εστιατοριου .....εβγαλα το απλο φτηνο μου κινεζικο folfder και εκοψα το κοτσι οπως ηθελα .....η ομηγηρη σταματησε και κοιτουσε για μερικα δευτερολεπτα.....καθαρισα με χαρτοπετσετα την λεπιδα την εκλεισα και συνεχισα να τρωω.....με κοιταζαν σαν εξωγηινο....οποτε το καποιος να κουβαλει και να χρησιμοποιει μαχαιρι στην καθημερινη του ζωη ειναι και λιγο παραξενο...για τους υπολοιπους
η σοβαροτητα ειναι η ασπιδα των ηλιθιων
-Montesqueieu
η σοβαροτητα συνιστα καταφανεστατο συμπτωμα δυσπεψιας
-Friedrich Nietzhe
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42647
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39347 times
Been thanked: 8510 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Megalos »

:ha: :ha: ειδες φιλε Ιδομενεα τι ειναι να θελεις απλως να κανεις την δουλεια σου χωρις να ενοχλεις κιολας lol
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από marios_ch »

πολύ σωστός.....!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

Megalos έγραψε:Δημητρη παρα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας εγραψες για τα κατα τοπους μαχαιρια ..ειλικρινα εντυπωσιαστικα
και μου ανοιξες και την ορεξη για αποκτηση.. οντως ειναι κριμα να εκλειψουν τετοιες παραδοσεις και τεχνες ...
....... :cheer: ..... :-)
οποτε πας Σκοπελα θα σου παραγγειλω και για μενα ...
..Ναι.... κανενα προβλημα.. ;)
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: ΜΑΧΑΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από snapper »

ACIDBLACK έγραψε:γενικα τα μαχαιρια κανουν το κοσμο και κολαει ασχημα .....προχτες ημουν σε ενα εστιατοριο και χρειαστηκα να κοψω κατι που δεν κοβοταν με το μαχαιρι του εστιατοριου .....εβγαλα το απλο φτηνο μου κινεζικο folfder και εκοψα το κοτσι οπως ηθελα .....η ομηγηρη σταματησε και κοιτουσε για μερικα δευτερολεπτα.....καθαρισα με χαρτοπετσετα την λεπιδα την εκλεισα και συνεχισα να τρωω.....με κοιταζαν σαν εξωγηινο....οποτε το καποιος να κουβαλει και να χρησιμοποιει μαχαιρι στην καθημερινη του ζωη ειναι και λιγο παραξενο...για τους υπολοιπους
Ναι..και δεν καταλαβαινω τον λογο .. :? .ισα ισα που ενας μικρος σουγιας πολλες φορες μπορει να ειναι πολυ χρησιμος για ολους..
Απάντηση