Water-Resistance ... !!!

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

Megalos έγραψε:για να μην ποσταρω στο αλλο τοπικ και ειμαι of topic θα ηθελα σε αυτο το θεμα την γνωμη του φιλου wostep
τι λες Νικο για τα ανωτερω αναφερθεντα ? :magn:
Κάτσε να το διαβάσω γιατί έχω χάσει την μπάλα με τα τόπικ εδώ μέσα ...
Δεν το είχα δει καθόλου !
Μισό ...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

azaas έγραψε:ώπα παιδιά γιατί τώρα μου γεννήθηκαν και άλλες απορίες... Δεδομένου λοιπόν οτι τα ρολόγια δεν μπορούν να αντέξουν τις πιέσεις αυτές επ'άπειρον, εγώ καταλαβαίνω πως δημιουργούνται κάποιες φθορές στα εξαρτήματα των ρολογιών - οι οποίες έρχονται έτσι και αλλιώς όπως διάβασα παραπάνω με το πέρασμα του χρόνου - και αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο σίγουρα το ρολόι υφίσταται κάποιες καταπονήσεις. Σκέφτομαι λοιπόν εγώ τώρα ..... εάν κάποιος το χρησιμοποιεί αρκετά συχνά σε αυτές τισ συνθήκες, μήπως θα ήταν φρόνιμο να του αλλάζει τα εξαρτηματάκια του νωρίτερα από το προβλεπόμενο? Όχι τίποτε άλλο βρε αδερφέ, να έχει το κεφάλι του ήσυχο! Βέβαια δεν μιλάω για ρολόγια στεγανά στα 500+ μέτρα - γιατί τί να του κάνεις σε ένα καλοκαίρι που να το καταπονήσει - ... αλλά στα πιο "ρηχά" μοντέλα, μήπως θα ήταν καλό στο τέλος κάθε καλοκαιριού να πηγαίνουμε να το τσεκάρουμε ή και να του "φοράμε" καινούρια εξαρτηματάκια?

Και κάτι ακόμα... τα "φροντισματάκια" αυτά υποψιάζομαι πως είναι φρόνιμο να γίνονται από την επίσημη αντιπροσωπεία. Σωστά?

Φιλικά Κωνσταντίνος

ΥΓ: Συγνώμη ρε παιδιά αν σας έπρηξα αλλά επειδή δεν είμαι συνηθισμένος να τα "βουτάω" στη θάλασσα μαζί μου, θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα για το τί γίνεται...

Λάθος !
Ποτέ δεν κάνουμε την στεγανότητα μετά το τέλος του καλοκαιριού αλλά ΠΑΝΤΑ πριν .
Αν το ρολόι σου ΔΕΝ είναι στεγανό ΔΕΝ ΘΕΣ να το διαπιστώσεις ένα ωραίο μεσημεράκι που είσαι στη θάλασσα ...
Σε αυτές τις περιπτώσεις και επειδή βρίσκεσαι σε διακοπές , τρέχεις πανικόβλητος , η εταιρία αν βρίσκεται ανοιχτή έχει πολύ δουλειά λόγω καλοκαιρινών μηνών με αποτέλεσμα όταν έρθει η σειρά του ρολογιού σου να έχει σκουριάσει τελείως ο μηχανισμός .
Το κοστολόγιο μετά θα σε πονέσει τόσο που δεν θα αφήσεις ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ την στεγανότητα για μετά το πέρας των διακοπών σου ...
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από warover »

Wostep έγραψε:
azaas έγραψε:ώπα παιδιά γιατί τώρα μου γεννήθηκαν και άλλες απορίες... Δεδομένου λοιπόν οτι τα ρολόγια δεν μπορούν να αντέξουν τις πιέσεις αυτές επ'άπειρον, εγώ καταλαβαίνω πως δημιουργούνται κάποιες φθορές στα εξαρτήματα των ρολογιών - οι οποίες έρχονται έτσι και αλλιώς όπως διάβασα παραπάνω με το πέρασμα του χρόνου - και αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο σίγουρα το ρολόι υφίσταται κάποιες καταπονήσεις. Σκέφτομαι λοιπόν εγώ τώρα ..... εάν κάποιος το χρησιμοποιεί αρκετά συχνά σε αυτές τισ συνθήκες, μήπως θα ήταν φρόνιμο να του αλλάζει τα εξαρτηματάκια του νωρίτερα από το προβλεπόμενο? Όχι τίποτε άλλο βρε αδερφέ, να έχει το κεφάλι του ήσυχο! Βέβαια δεν μιλάω για ρολόγια στεγανά στα 500+ μέτρα - γιατί τί να του κάνεις σε ένα καλοκαίρι που να το καταπονήσει - ... αλλά στα πιο "ρηχά" μοντέλα, μήπως θα ήταν καλό στο τέλος κάθε καλοκαιριού να πηγαίνουμε να το τσεκάρουμε ή και να του "φοράμε" καινούρια εξαρτηματάκια?

Και κάτι ακόμα... τα "φροντισματάκια" αυτά υποψιάζομαι πως είναι φρόνιμο να γίνονται από την επίσημη αντιπροσωπεία. Σωστά?

Φιλικά Κωνσταντίνος

ΥΓ: Συγνώμη ρε παιδιά αν σας έπρηξα αλλά επειδή δεν είμαι συνηθισμένος να τα "βουτάω" στη θάλασσα μαζί μου, θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα για το τί γίνεται...


Λάθος !
Ποτέ δεν κάνουμε την στεγανότητα μετά το τέλος του καλοκαιριού αλλά ΠΑΝΤΑ πριν .
Αν το ρολόι σου ΔΕΝ είναι στεγανό ΔΕΝ ΘΕΣ να το διαπιστώσεις ένα ωραίο μεσημεράκι που είσαι στη θάλασσα ...
Σε αυτές τις περιπτώσεις και επειδή βρίσκεσαι σε διακοπές , τρέχεις πανικόβλητος , η εταιρία αν βρίσκεται ανοιχτή έχει πολύ δουλειά λόγω καλοκαιρινών μηνών με αποτέλεσμα όταν έρθει η σειρά του ρολογιού σου να έχει σκουριάσει τελείως ο μηχανισμός .
Το κοστολόγιο μετά θα σε πονέσει τόσο που δεν θα αφήσεις ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ την στεγανότητα για μετά το πέρας των διακοπών σου ...
γιατι να σκουριασει τραβανε την κορονα και του βαζουν μεσα σε distilled (δεν το θυμαμε στα Ελληνικα)νερο
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

¨Τι κάνουνε ?????????

Παραλαμβάνουν το ρολόι σου με νερά και το βάζουν μέσα σε νερό αποσταγμένο για να μην σκουριάσει ???????

Και ποιος σου είπε ότι ο μηχανισμός σκουριάζει μόνο με το νερό της θάλασσας?

Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω ....

Νίκο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από eisenberg »

Το εχω ακουσει κι εγω,αμα λεει μπει νερο θαλασσινο στο ρολοι,το βαζεις σε μια σακκουλα με γλυκο νερο και τρεχεις στο σερβις!
Δεν παιζει τελικα ε;
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

eisenberg έγραψε:Το εχω ακουσει κι εγω,αμα λεει μπει νερο θαλασσινο στο ρολοι,το βαζεις σε μια σακκουλα με γλυκο νερο και τρεχεις στο σερβις!
Δεν παιζει τελικα ε;
ΕΛΕΟΣ!
Θέλω να ουρλιάξω τώρα ....
Η μηχανή θα σκουριάσει είτε μιλάμε για νερό θάλασσας είτε μιλάμε για νερό αποσταγμένο είτε μιλάμε για ιδρώτα είτε μιλάμε για βροχή.
Αυτά όλα αν το ρολόι μας δεν είναι στεγανό .
Βέβαια η αντίσταση στην οξείδωση έχει να κάνει και με τα μέταλλα που έχουν χρησιμοποιηθεί εσωτερικά αλλά λίγο πολύ ένα ρολόι με νερά ΔΕΝ θα αργήσει να καταστραφεί !
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από warover »

Wostep έγραψε:¨Τι κάνουνε ?????????

Παραλαμβάνουν το ρολόι σου με νερά και το βάζουν μέσα σε νερό αποσταγμένο για να μην σκουριάσει ???????

Και ποιος σου είπε ότι ο μηχανισμός σκουριάζει μόνο με το νερό της θάλασσας?

Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω ....

Νίκο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν ξερω πως λεγετε ακριβως στα ελληνικα αλλα το "νερο" αυτο προστατευει το μεταλο απο την οξειδωση γιατι απλα του αποκλει την επαφη με το αξυγονο (ιδια διαδικασια χρησιμοποιητε και σε ηλεκτρονικες συσκευες)
ΥΓ
φαντασου ενα"νερο " που αντι για Η2Ο στο μοριο του εχει αφαιρεθει το Ο και εχει αντικατασταθει με αλλο χημικο στοιχειο
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

warover έγραψε:
Wostep έγραψε:¨Τι κάνουνε ?????????

Παραλαμβάνουν το ρολόι σου με νερά και το βάζουν μέσα σε νερό αποσταγμένο για να μην σκουριάσει ???????

Και ποιος σου είπε ότι ο μηχανισμός σκουριάζει μόνο με το νερό της θάλασσας?

Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω ....

Νίκο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν ξερω πως λεγετε ακριβως στα ελληνικα αλλα το "νερο" αυτο προστατευει το μεταλω απο την οξειδωση γιατι απλα του αποκλει την επαφη με το αξυγονο (ιδια διαδικασια χρησιμοποιητε και σε ηλεκτρονικες συσκευες)
Μα φυσιολογικά για να περάσουν νερά στο ρολόι σου θα έχει περάσει και οξυγόνο μέσα ...
Όχι ?
Τέσπα αυτό μου ακούγεται εντελώς λάθος και με τις εταιρίες που έχω καταπιαστεί δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο .
Επίσης και Ελβετία ουδέν λόγος για κάτι τέτοιο .
Πατέντα Ελληνική πάλι ?
Άβαταρ μέλους
warover
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 4:38 am
Τοποθεσία: Χανια~Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 34 times

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από warover »

Wostep έγραψε:
warover έγραψε:
Wostep έγραψε:¨Τι κάνουνε ?????????

Παραλαμβάνουν το ρολόι σου με νερά και το βάζουν μέσα σε νερό αποσταγμένο για να μην σκουριάσει ???????

Και ποιος σου είπε ότι ο μηχανισμός σκουριάζει μόνο με το νερό της θάλασσας?

Θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω ....

Νίκο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν ξερω πως λεγετε ακριβως στα ελληνικα αλλα το "νερο" αυτο προστατευει το μεταλω απο την οξειδωση γιατι απλα του αποκλει την επαφη με το αξυγονο (ιδια διαδικασια χρησιμοποιητε και σε ηλεκτρονικες συσκευες)
Μα φυσιολογικά για να περάσουν νερά στο ρολόι σου θα έχει περάσει και οξυγόνο μέσα ...
Όχι ?
Τέσπα αυτό μου ακούγεται εντελώς λάθος και με τις εταιρίες που έχω καταπιαστεί δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο .
Επίσης και Ελβετία ουδέν λόγος για κάτι τέτοιο .
Πατέντα Ελληνική πάλι ?
κατα καποιο τροπο ναι ειναι ενα υλικο που δουλευουν στην ηλεκτονικη και τωρα πανε να το περασουν και εδω σαν λυση αναγκης
ΥΓ
στην ουσια δεν σωζει την κατασταση απλα την κραταει σταθερη και την επιβραδινει γιατι οπως σωστα λες εχει γινει ηδη επαφη με οξυγονο
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Water-Resistance ... !!!

Δημοσίευση από Wostep »

Εάν περάσουν νερά στο ρολόι σου τότε τρέξε !

Μόνο αυτό θα σε σώσει .
Ούτε ελληνικές πατέντες ούτε τίποτα .
Εκτός αν μιλάμε για κάτι παντελώς φθηνό που δεν σε ενδιαφέρει καν αν θα καταστραφεί ή όχι ...
Απάντηση