SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

Elio5 έγραψε:
Αναφέρομαι στο σπουδαιότερο καταδυτικο σαν εργαλείο κατάδυσης. Ένα ρολόι που ένας άνθρωπος που κάνει scuba η έχει καθημερινή επαφή με την θάλασσα χρησιμοποιεί όπως πρέπει.

1) Η cushion κάσα του 6309 είναι εξαιρετική σε σχεδίαση.

Δεν έχω βρει ακόμη αν οι Ιάπωνες πάτησαν στην κάσα του Doxa ούτε έχω βρει ποια εταιρεία κασάδων έφτιαχνε την κάσα για την Ντοξα.

Πάντως η cushion κάσα ειναι το απόλυτο στα καταδυτικα κατ' εμε . Παρέχει εξαιρετική προστασία στην κορώνα που αποτελεί και σχεδόν integrated κομμάτι της. Και τα χτυπήματα στην κορώνα υποβρύχιως είναι πολύ επικίνδυνα.

Ο τρόπος που είναι σχεδιασμένη η κάσα στο 6309 είναι τόσο εξαιρετικός που επιτρέπει και πολύ καλη φορεσιμοτητα και απόλυτη προστασία. Η κορώνα στο 4 δε είναι η καλύτερη θέση. Τέλος. Δεν σου μπαίνει στο χέρι δεν ενοχλεί ποτέ.

Να σημειώσω πως τα crown guards στο sub ήταν afterthought.

2) Το καντράν. Εξαιρετική ευκρίνεια σε κάθε συνθήκη. Μεγάλα μάρκερς. Σημεία αναφοράς στο 12 και στο 6. Πολύ lume. Μεγάλοι και ανισομεγεθης δείκτες.

Να σημειώσω πως οι μερσεντες δείκτες στο sub είναι και ήταν ανεπαρκείς ενώ πάντα στα Λολεξ το lume ήταν κακό.

Να σημειώσω επίσης παρουσία ημερας και ημερομηνίας.

3) Είναι in-house. Επιχείρημα για τους αγαπητούς Λολεξακηδες.

4) Είναι τρομακτικα αξιόπιστο. Έχει δοκιμαστεί σε κάθε συνθήκη και σε κάθε πολεμική σύρραξη από το 1976 και μετά. Πωλούνταν στα αμερικανικά στρατιωτικά PX και υπάρχουν απίστευτες ιστορίες για την αντοχή του.

Σε συνέντευξή που έχω πάρει για μελλοντικό πρότζεκτ από δύτες της κομεξ μου ανέφεραν πως φορούσαν 6309 και μετά sub H SD μαζί με πλοπροφ και Ντοξα.

Σε ερώτηση μου για τα Σεικο μου απήντησαν πως τα Σεικο ήταν εξίσου ικανα με τα ελβετικά 200αρια και 300αρια καταδυτικα και όλοι τα αντιμετώπιζαν τα 6309 σαν 200αρια. Απλά το να έχεις SD έδειχνε στους αλλούς δύτες πως κάτι κατάφερες. Status symbol δηλαδή.

5) Είναι φτηνό. Λόγω της πολιτικής της Σεικο το ρολόι ήταν σχετικά φτηνό. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για ένα εργαλείο. Φτηνό ικανό και αξιόπιστο. Καμμία υπεραξία. Κανένα hype.

Αυτά... αν έχετε να προσθέσετε κάτι εδώ είμαστε.

Εικόνα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εχεις δικιο δεν απαντησα απλα ημουν απο το κινητο!

1) θα συμφωνησω! σε σχεση με το Ντοξα δινω ενα +1 στο Σεικο λογω κορωνας στο 4! στο καταδυτικο ρολοι την κορωνα στο 4 την θεωρω must!

εχω ρωτησει και εγω σε ξενα φορα προσπαθησα να μαθω αλλα τιποτα! εχω την εντυπωση οτι καμια απο τις δυο δεν την ξεκινησε...

2) συμφωνω οτι το καντραν ειναι οτι πρεπει για καταδυτικο! ακομα και το παραθυρο δεν εχει χρωμια κτλ για να μην γυαλιζουν απο την διαθλαση στο νερο και τον ηλιο...

3) αυτο για τη Σεικο ειναι αυτονοητο! εχει κανταντησει να μην το βαζεις καν στα θετικα...

4) εχοντας περασει αρκετα σεικο απο τα χερια μου θα συμφωνησω οτι ειναι σωστες μηχανες... μα βλεπεις οτι το ρολοι ειναι φτιαγμενο για σκληρη χρηση... δε φοραει ζαφειρι αλλα χαρντλεξ για μεγαλυτερη αντοχη στις γρατζουνιες μεσα στο νερο που ευκολα μπορεις να κανεις... κορωνα που δεν εχει φρουφρου και αρωματα αλλα ειναι σχεδιασμενη να ασφαλιζει! το μπεζελ να εχει παντου dot για να ξερεις ακριβως ποιο λεπτο μπηκες! ολα ειναι σχεδιαμενα απλα και για να καλυψουν την δουλεια που προοριζονται!!

5) εννοειται! ολα τα παλια ρολογια της Σεικο σεβοντουσαν αυτο που σου εδιναν! ακομα και σαν vintage το βρισκεις κατω απο 500€

ρολοι που μου αρεσει αλλα δε το πηρα λογω αρκετων Σεικο!! ειπα να ριξω πρωτα μια ματια σε ενα Doxa και αν δε με καλυψει καταληγω ευκολα σε μια χελωνα Σεικο!

Τρομερο ρολοι! θα συμφωνησω!!
These users thanked the author _batman_ for the post (total 2):
Elio5 (Σάβ Απρ 28, 2018 12:14 am) • Megalos (Σάβ Απρ 28, 2018 12:21 am)
Rating: 15.38%
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42911
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39837 times
Been thanked: 8654 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

εξαιρετικη αναλυση Ηλια ... και σωστες παρατηρησεις Δημητρη :sh: :sh:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
giannistissot
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2017 3:39 am
Has thanked: 7623 times
Been thanked: 2642 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από giannistissot »

Ηλια τα ειπες ολα...! Εξαιρετικη τοποθετηση και ποστ και δειχνει πραγματικα οτι οι της σεικο φτιαχνουν ενα εργαλειο κ οχι ενα υπερτιμημενο προιον.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

_batman_ έγραψε:
Elio5 έγραψε:
Αναφέρομαι στο σπουδαιότερο καταδυτικο σαν εργαλείο κατάδυσης. Ένα ρολόι που ένας άνθρωπος που κάνει scuba η έχει καθημερινή επαφή με την θάλασσα χρησιμοποιεί όπως πρέπει.

1) Η cushion κάσα του 6309 είναι εξαιρετική σε σχεδίαση.

Δεν έχω βρει ακόμη αν οι Ιάπωνες πάτησαν στην κάσα του Doxa ούτε έχω βρει ποια εταιρεία κασάδων έφτιαχνε την κάσα για την Ντοξα.

Πάντως η cushion κάσα ειναι το απόλυτο στα καταδυτικα κατ' εμε . Παρέχει εξαιρετική προστασία στην κορώνα που αποτελεί και σχεδόν integrated κομμάτι της. Και τα χτυπήματα στην κορώνα υποβρύχιως είναι πολύ επικίνδυνα.

Ο τρόπος που είναι σχεδιασμένη η κάσα στο 6309 είναι τόσο εξαιρετικός που επιτρέπει και πολύ καλη φορεσιμοτητα και απόλυτη προστασία. Η κορώνα στο 4 δε είναι η καλύτερη θέση. Τέλος. Δεν σου μπαίνει στο χέρι δεν ενοχλεί ποτέ.

Να σημειώσω πως τα crown guards στο sub ήταν afterthought.

2) Το καντράν. Εξαιρετική ευκρίνεια σε κάθε συνθήκη. Μεγάλα μάρκερς. Σημεία αναφοράς στο 12 και στο 6. Πολύ lume. Μεγάλοι και ανισομεγεθης δείκτες.

Να σημειώσω πως οι μερσεντες δείκτες στο sub είναι και ήταν ανεπαρκείς ενώ πάντα στα Λολεξ το lume ήταν κακό.

Να σημειώσω επίσης παρουσία ημερας και ημερομηνίας.

3) Είναι in-house. Επιχείρημα για τους αγαπητούς Λολεξακηδες.

4) Είναι τρομακτικα αξιόπιστο. Έχει δοκιμαστεί σε κάθε συνθήκη και σε κάθε πολεμική σύρραξη από το 1976 και μετά. Πωλούνταν στα αμερικανικά στρατιωτικά PX και υπάρχουν απίστευτες ιστορίες για την αντοχή του.

Σε συνέντευξή που έχω πάρει για μελλοντικό πρότζεκτ από δύτες της κομεξ μου ανέφεραν πως φορούσαν 6309 και μετά sub H SD μαζί με πλοπροφ και Ντοξα.

Σε ερώτηση μου για τα Σεικο μου απήντησαν πως τα Σεικο ήταν εξίσου ικανα με τα ελβετικά 200αρια και 300αρια καταδυτικα και όλοι τα αντιμετώπιζαν τα 6309 σαν 200αρια. Απλά το να έχεις SD έδειχνε στους αλλούς δύτες πως κάτι κατάφερες. Status symbol δηλαδή.

5) Είναι φτηνό. Λόγω της πολιτικής της Σεικο το ρολόι ήταν σχετικά φτηνό. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για ένα εργαλείο. Φτηνό ικανό και αξιόπιστο. Καμμία υπεραξία. Κανένα hype.

Αυτά... αν έχετε να προσθέσετε κάτι εδώ είμαστε.

Εικόνα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εχεις δικιο δεν απαντησα απλα ημουν απο το κινητο!

1) θα συμφωνησω! σε σχεση με το Ντοξα δινω ενα +1 στο Σεικο λογω κορωνας στο 4! στο καταδυτικο ρολοι την κορωνα στο 4 την θεωρω must!

εχω ρωτησει και εγω σε ξενα φορα προσπαθησα να μαθω αλλα τιποτα! εχω την εντυπωση οτι καμια απο τις δυο δεν την ξεκινησε...

2) συμφωνω οτι το καντραν ειναι οτι πρεπει για καταδυτικο! ακομα και το παραθυρο δεν εχει χρωμια κτλ για να μην γυαλιζουν απο την διαθλαση στο νερο και τον ηλιο...

3) αυτο για τη Σεικο ειναι αυτονοητο! εχει κανταντησει να μην το βαζεις καν στα θετικα...

4) εχοντας περασει αρκετα σεικο απο τα χερια μου θα συμφωνησω οτι ειναι σωστες μηχανες... μα βλεπεις οτι το ρολοι ειναι φτιαγμενο για σκληρη χρηση... δε φοραει ζαφειρι αλλα χαρντλεξ για μεγαλυτερη αντοχη στις γρατζουνιες μεσα στο νερο που ευκολα μπορεις να κανεις... κορωνα που δεν εχει φρουφρου και αρωματα αλλα ειναι σχεδιασμενη να ασφαλιζει! το μπεζελ να εχει παντου dot για να ξερεις ακριβως ποιο λεπτο μπηκες! ολα ειναι σχεδιαμενα απλα και για να καλυψουν την δουλεια που προοριζονται!!

5) εννοειται! ολα τα παλια ρολογια της Σεικο σεβοντουσαν αυτο που σου εδιναν! ακομα και σαν vintage το βρισκεις κατω απο 500€

ρολοι που μου αρεσει αλλα δε το πηρα λογω αρκετων Σεικο!! ειπα να ριξω πρωτα μια ματια σε ενα Doxa και αν δε με καλυψει καταληγω ευκολα σε μια χελωνα Σεικο!

Τρομερο ρολοι! θα συμφωνησω!!
Δημήτρη πολύ ωραία τοποθέτηση, ευχαριστώ!
These users thanked the author markosgr28 for the post:
_batman_ (Σάβ Απρ 28, 2018 11:25 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4353 times
Επικοινωνία:

Re: SEIKO

Δημοσίευση από gkblues »

Εξαιρετική παρουσίαση ενός καταπληκτικού ρολογιού Ηλία.
Η cushion κάσα του είναι ένα από τα αγαπημένα μου χαρακτηριστικά.
Μεταξύ πάντως αυτού και ενός Doxa θα προτιμούσα το δεύτεροΕικόνα

Εικόνα
harolagoha
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:40 am
Has thanked: 117 times
Been thanked: 1129 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από harolagoha »

Ως κατοχος του 775 συμφωνω με τον αρθρογραφο..Μια δικη μου επισήμανση, φρονω πως τοσο για λογους αισθητικους και ομοιομορφιας οσο και ευχρηστιας, η κορωνα δεν θα πηγαινε στο 3 καθως θα προεξειχε πολυ απ την καμπυλη της κασας και θα ηταν πιο εκτεθειμενη οπως πχ στο doxa. Συνεπως ή στο 2 ή στο 4 οπως ηδη ειναι, το θεωρω μια χαρα!
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

Όσοι έχετε το καινούργιο τι λέτε; πως το βλέπετε; εννοώ την χελώνα

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
gkblues
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2014 2:54 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Has thanked: 1753 times
Been thanked: 4353 times
Επικοινωνία:

Re: SEIKO

Δημοσίευση από gkblues »

_batman_ έγραψε:Όσοι έχετε το καινούργιο τι λέτε; πως το βλέπετε; εννοώ την χελώνα

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Αν και το σχήμα της κάσας αγκαλιάζει τον καρπό παρόλα αυτά το δικό μου padi το θεωρώ μεγάλο ως μέγεθος.
Πιστεύω πως οι νεες μικρότερες εκδόσεις της θα είναι πιο ιδανικες

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12530
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

_batman_ έγραψε:Όσοι έχετε το καινούργιο τι λέτε; πως το βλέπετε; εννοώ την χελώνα

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Δεν έχω δει το παλιό φίλε Δημήτρη από κοντά, το καινούργιο μου αρέσει πάρα πολύ, έχω 2, το μαύρο και το Padi. Μου αρέσει και ως μέγεθος και πως κάθεται στο χέρι και ως σχήμα. Προδιαγραφές στα γνωστά επίπεδα των καταδυτικών της Seiko. Μου αρέσει πολύ η vintage αισθητική του ρολογιού.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11947 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

Ως κάτοχος της νέας χελωνιτσας μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ρολόι μου ....!!!

Ειναι ενα ρολόι που τα κανει ολα ......!!! Και μαλιστα αρκετά καλά ...!!!

Εχει πολυ καλη εργονομία .... Ειναι απιστευτα ευανάγνωστο .... Πολυ εύκολοφόρετο ..... Τρομερό λουμ ...... Η μηχανή του αρκετά καλη στα + 13/ημερα ...!!!!!

Μου αρεσει πολυ ο χαρακτήρας του ... Σκληροπυρηνικό toolwatch με βινταζ αναφορές στο παρελθόν ....!!!

Το ρολόι χρησιμοποιείτε σε καθημερινή βάση .... Σε μια πολυ δύσκολη δουλειά με απαιτήσεις και δυσκολες συνθήκες ..... Επισης βρίσκεται στην θαλασσα 150 ημερες τον χρονο ....!!!!!

Απο προσωπική εμπειρία θα έλεγα οτι πλησιάζει τον τόνο μου (017) ..... Που το θεωρώ το ΑΠΟΛΥΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ .....!!!! :cheer:
These users thanked the author captain for the post:
Megalos (Σάβ Απρ 28, 2018 9:08 pm)
Rating: 7.69%
Απάντηση