Flashlights

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Πάμε για κατεβατό...

Καταρχήν ας ξεμπερδεύουμε με το focus system.
Η δέσμη των σύγχρονων φακών, όπως αυτοί που πόσταρες, διαμορφώνεται ως εξής. Στο κέντρο υπάρχει ένα στρογγυλό έντονου φωτός που λέγεται hot spot, το οποίο περιλαμβάνεται από ένα μεγάλο στρογγυλό λιγότερο έντονου φωτός που λέγεται side spill.
Το αποτέλεσμα είναι, όταν θέλεις να φωτίσεις ένα αντικείμενο που βρίσκεται μακρυά να στρέφεις προς τα εκεί το hot spot, το οποίο φωτίζει αρκετά μακρυά, πχ. σε έναν fenix των 250 lumens καμιά 70ριά πραγματικά μέτρα, ενώ όταν θέλεις να περπατήσεις σε ένα σκοτεινό μονοπάτι να στρέφεις τον φακό μπροστά σου και να χρησιμοποιείς το side spill για να βλέπεις γύρω γύρω και να περπατάς απροβλημάτιστα.
Στους φακούς με focus system το side spill απουσιάζει. Εστιάζουν τη δέσμη και έχεις μόνο ένα στρογγυλό φωτός που το αυξομειώνεις χειροκίνητα και έξω από εκεί τίποτα. Νομίζεις ότι αυτό θα είναι πιο πρακτικό, αλλά στην πραγματικότητα, λόγω της πλήρους απουσίας περιφερειακού φωτός, πιο συχνά πρέπει να στρέφεις ένα φακό με focus system γύρω γύρω, παρά έναν με σταθερή δέσμη. Επιπλέον, ένας φακός με κινητά μέρη, είναι πολύ πιο πιθανό να πάθει ζημιά από μια πτώση, ή μια αστοχία υλικού από ότι έναν σταθερής δέσμης. Τέλος αν σου πέσει σε μια λακούβα με νερό, το πιο πιθανό είναι να μείνεις στα σκοτάδια.
Κατά τη γνώμη μου, ο φακός είναι εργαλείο. Οτιδήποτε σε αποσπά από το να τον χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου (εστίασε, ξεεστίασε), είναι πρόβλημα.
Τέλος, εμπιστέψου το R+D των μεγάλων εταιρειών του χώρου. Αν το focus system ήταν αποδοτικό, τότε εταιρείες όπως η surefire, HDS, αλλά και πιο middle range, όπως FENIX, O-LIGHT, 4SEVENS, θα έβγαζαν φακούς με focus system, κάτι που δεν γίνεται.

Θα επανέλθω αργότερα με άλλο κατεβατό περί format μπαταριών, γιατί με κυνηγάει ο γιός μου να παίξουμε...
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

haha . Ποοο.. αυτό ήταν με έπισες!! Αλλο ένα πράμα που θα αντισταθμίζει πιστεύω την έλλειψη εστίασης είναι η μεγαλύτερη φωτεινότητα που προσφέρουν οι υπολοιποι σε σχέση με τον led lenser(~280 lm έναντι 200) οπότε το hot spot τους θα είναι σε δύναμη όσο του led lenser και το ίδιο το side spill οποτε θα είναι και τα 2 σε ένα! Εσύ απο αυτούς που έβαλα ποιόν θα έπερνες?? Το πρώτο λινκ σε σειρά είναι ο Fenix TK11 R5 με τα 285 lumens.. Το site λέει οτι έχει 2 output mode, ξέρεις μήπως αν έχει και τις λεγόμενες ''κρυφές''? Γιατί όσο να'ναι 60 lumens για low mode δεν είναι καθόλου λίγα!! :-) Περιμένω τη γνώμη σου για να επιλέξω ανάμεσα σε αυτόυς που πόσταρα και να μας πεις και κανα-δυο βασικά για μπαταρίες... ;) Και ένα τελευταίο.. Παίζει κανένα βασικό ρόλο η διάμετρος του φακού (ο καθρέφτης εννοώ από εκεί που φεύγει το φως)?? Οσο πιο μεγάλος φαντάζομαι τόσο πιο πολύ διαχέει το φως και το αντίθετο ή δεν υπάρχει κανόνας για αυτό και παίζει ρόλο το σχήμα του καθρέφτη εσωτερικά??
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Τον κοίμισα και επανήλθα.
Βάλεις κατά ριπάς τις ερωτήσεις και πρέπει να γράφω πολλά. Θα μου ήταν εύκολο να σου πω, πάρε αυτόν και να τελειώνω, αλλά νομίζω προτιμότερο είναι να ξέρεις τα δεδομένα και να διαλέξεις εσύ, ανάλογα με τις ανάγκες που πρέπει να καλύψεις.

Λοιπόν ας πούμε δυό λόγια για μπαταρίες.
Καταρχήν να βγάλουμε από την εξίσωση τις 18650, 14700 και λοιπές επαναφορτιζόμενες λιθίου, γιατί είναι τεράστιος μπελάς η φόρτιση τους για έναν μέσο χρήστη. Να σκεφτείς ούτε εγώ τις χρησιμοποιώ παρόλο που έχω κάνα δυό χιλιάρικα σε φοκούς. Ο λόγος είναι ότι αν δεν είσαι νυχτοφύλακας, πυροσβέστης, αστυνομικός κλπ, δεν αξίζει ούτε η επένδυση σε φορτιστές, μπαταρίες πολύμετρα και λοιπά, ούτε η επικινδυνότητά τους (πιθανότητα να εκραγούν αν φορτιστούν υπερβολικά ή αν αποφορτιστούν υπερβολικά), ούτε το γεγονός ότι αποφορτίζονται μόνες τους αν δεν χρησιμοποιούνται, με αποτέλεσμα να είσαι χωρίς φως όταν το χρειάζεσαι.

Πάμε τώρα στις cr123. Έχουν το θετικό ότι δεν αποφορτίζονται ποτέ (τουλάχιστον μέσα στη διάρκεια ζωής τους που είναι καμιά 10ετία), έχουν μπόλικο ρεύμα να δώσουν, με αποτέλεσμα οι φακοί που τις παίρνουν να είναι δυνατοί, και είναι μικρές σε διάσταση, ώστε να μην κάνουν τον φακό ογκώδη. Τα αρνητικά τους είναι 2. Είναι σχετικά ακριβές σε σχέση με τις αλκαλικές (2,5-3,2 ευρώ η μία) και δεν είναι εύκολο να τις βρεις άμα βρεθείς σε καμιά ερημιά (όλα τα περίπτερα έχουν ΑΑ ή ΑΑΑ, σχεδόν κανένα δεν έχει cr123, ή cr2).

Αλκαλικές (ΑΑ συνήθως και ΑΑΑ αν μιλάμε για keychain light). Οι αλκαλικές έχουν το θετικό ότι είναι φθηνές και τις βρίσκεις παντού. Τα αρνητικά τους είναι ότι δεν έχουν πολύ ρεύμα να δώσουν, άρα οι φακοί που τις χρησιμοποιούν είναι κατα κανόνα πιο αδύναμοι και, το κυριότερο για μένα, μπορεί να "χυθούν" μέσα στον φακό όποτε τους καπνίσει. (μπορεί ποτέ, μπορεί 10 μέρες αφού τις έβαλες στον καινούργιο σου φακό των 80 ευρώ).
Κατά κανόνα, αν χυθούν τον πέταξες τον φακό, σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να τη γλυτώσει, αν το πάρεις χαμπάρι γρήγορα και τον λύσεις και τον καθαρίσεις επισταμένως. Επίσης να ξέρεις ότι οι αλκαλικές, αργά αλλά σταθερά, απελευθερώνουν αέρια μέσα στον θάλαμο των μπαταριών. Αυτό σημαίνει ότι, επειδή αυτοί οι φακοί που μιλάμε είναι φτιαγμένοι σαν τανκς, αναπτύσσεται σιγά σιγά εσωτερική πίεση, κάτι που αυξάνει την πιθανότητα να χυθούν οι μπαταρίες. Προσωπικά, όταν είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω αλκαλικές (κάτι που αποφεύγω), μια φορά την εβδομάδα, ξεβιδώνω το καπάκι για να απελευθερώσω τα αέρια.

Energizer λιθίου ΑΑ και ΑΑΑ!
Ιδιαίτερη περίπτωση και προσωπικές μου αγαπημένες. Δεν χύνονται, κρατάνε 15 χρόνια, μπαίνουν σε όλους τους φακούς που θα έβαζες αλκαλικές, έχουν διπλάσια αυτονομία, αλλά είναι ακριβές (5-6 ευρώ οι 2). Ωστόσο, όλοι μου οι ΑΑ και ΑΑΑ φακοί έχουν τέτοιες μέσα, αλλά ξέρω ότι αν πάω μια εκδρομή και μου αδειάσουν θα βρω αλκαλικές να πετάξω μέσα να κάνω τη δουλειά μου.

Πάω να φάω και θα επανέλθω για lumens και modes...
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνεις!! Οσο για τις ερωτήσεις κατα ριπάς είναι που είμαι νέος στο αντικείμενο χωρίς πολλές γνώσεις και πάντα θέλω οι αγορές μου να είναι πολύ ψαγμένες για να τις ευχαριστιέμαι χωρίς απρόοπτα και απογοητεύσεις!! Το καλύτερο που κάνεις είναι να μου λες πως έχουν τα πράματα ώστε να μπορέσσω να επιλέξω εγώ αυτόν που θα μου ταιριάζει καλύτερα, παρόλα αυτά θα ήθελα στο τέλος να μου πεις και τι θα έπαιρνες εσύ έτσι απλά για ένα + ακόμα στον φακό που θα μου πεις! Σε ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Μια μακαρονάδα με κιμά αργότερα, να 'μαι πάλι. Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, γι' αυτό είμαστε εδώ για να αλληλοσυμβουλευόμαστε...

Lumens και modes.
Ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι τα lumens, δεν είναι ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς. Θα έλεγε κανείς πολύ λογικά, ότι ένας φακός με 100 lumens βγάζει διπλάσιο φως από έναν με 200, αλλά δεν είναι έτσι. Το μάτι αντιλαμβάνεται ως διπλάσιο, περίπου, σε ένταση φως από τα 50, τα 200, όχι 100. Αντίστοιχα ως μισό σε ένταση φως από τα 50 τα 10, όχι τα 25. Από τα 50 στα 80 lumens πχ. το μάτι αντιλαμβάνεται ελάχιστη, αν όχι σχεδόν καθόλου, διαφορά σε φωτεινότητα.
Έτσι έχει νόημα μια διάταξη modes 10-50-200, και σχεδόν καθόλου νόημα 10-20-50-100-200, γιατί αναγκάζεσαι να πηδάς modes για να δεις πραγματική διαφορά σε ένταση φωτός.

Ένα mode που για μένα έχει πολύ νόημα, αλλά δυστυχώς η, κατά τα άλλα συμπαθέστατη Fenix, σνομπάρει, είναι το πραγματικό low low. Μιλάμε για 0,2-0,6 lumens. Έχω φακό που κρατάει αναμμένος 40 μέρες σε αυτό το mode και είναι ότι μου χρειάζεται για να περιπλανηθώ μέσα στο σπίτι χωρίς να ενοχλήσω τη γυναίκα μου που κοιμάται, να τσεκάρω τον γιό μου στην κούνια, να διαβάσω ένα βιβλίο, και όλα αυτά χωρίς να χαλάσω τη νυχτερινή μου όραση που έχει προσαρμοστεί στο σκοτάδι, κάτι που γίνεται αμέσως μόλις ανάψω ένα φακό 5 lumens. Για πολλούς αυτό δεν είναι απαραίτητο, αλλά εγώ πλέον, φακό χωρίς low low δεν αγοράζω.

Ας πούμε δυο λόγια για strobe, sos, beacon και λοιπά μπλίνκι-μπλίνκι modes. Πολύ ωραία για εντυπωσιασμό των αδαών, που θεωρούν premium φακό τον maglite :? , αλλά ψιλοάχρηστα. Κατά τη γνώμη μου, αν είναι να υπάρχουν καλό είναι να είναι σε κρυφό υπομενού, ή σε φακό με selector ring (πχ Fenix ΤΑ20) ώστε να μην κινδυνεύεις να πας να αναψεις τον φακό σου στα 5 lumens για να δεις ένα μονοπάτι και να σκάει το strobe κατά λάθος στη μάπα του κόσμου, και να θέλουν μετά 1 λεπτό για να προσαρμοστεί πάλι η όραση στο σκοτάδι.

Διακόπτης clicky ή twisty. Υποκειμενικό, αλλά clicky κατά τη γνώμη μου με τα 1000. Είπαμε, ο φακός είναι εργαλείο, αν θέλω 2 χέρια μόνο για να τον ανάψω και 2 κάθε φορά που θέλω να αλλάξω mode, βράστα.

Αυτά για την ώρα, αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ρίξε. Θα κοιτάξω αυτούς που ποσταρες τώρα και θα σου πω ποιόν θα έπαιρνα.

Θοδωρής.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

ΤΚ11 με τίποτα. Εργαλειάρα, αλλά είναι weapon mount φακός στην ουσία. Αν δεν δουλεύεις στη SWAT ξέχασε τον. 60-285 μόνο και smouth reflector, που σημαίνει λιγότερο side spill και πολύ έντονο και μικρό hot spot.

TK12 xpg επίσης. Λιγότερο "επαγγελματικός" από τον 11, αλλά πάλι τα 2 modes έίναι deal breaker...

Τους wolf eye δεν τους κοιτάω καν, πολύ κατώτεροι από τους fenix.

Έτσι μένει ο pd30 και ο tk12 XRE . Παρόμοιοι, θα πρoτιμούσα τον tk12 γιατί είναι πιο tactical, άρα πιο μουράτος. :rose
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Νομίζω όμως πως ο TK12 XP-G (245 lumens) έχει μεν 2 λειτουργίες ΑΛΛΑ απο τις φώτο που έχει αν δεις, λέει πως έχει και 3 διαφορετικά κρυφά στάδια.. (Κάτι τέτοιο πιστεύω θα έχει και ο TK-11 XP-G αλλά τον απορρίπτουμε είπαμε επειδή έχει λίγο side spill) Αρα στην ουσία έχει 6 modes απλά δεν μπορούν να εναλλάσονται τόσο γρήγορα νομίζω λόγω του ότι πρέπει να γυρνάς την κεφαλή και δεν γίνεται απο το κουμπί που δεν με πειράζει κάτι τέτοιο. Βέβαια και ο TK12 XR-E μαρέσει με τα 225 lumens του απλά αν αξίζει να δώσεις 10 ευρώ για 20 lumens ας τα δώσουμε να μην είναι αποθυμένο!! Βέβαια και ο PD-30 μ'άρεσε πολύ και πολλά lumens (265) αλλά χωρίς να ξέρω σίγουρα, νομίζω πως επειδή έχει μικρότερη διάμετρο φακού απο τους TK-12 θα έχει πιο εστιασμένο hot spot με λιγότερο side spill. Ας συνοψίζουμε μπας και βγάλουμε άκρη να τον παραγγείλω αν είναι την Δευτέρα! :-) :-)

ΤΚ-12 XP-G 245 lumens(με ένσταση στα modes αν είναι όντως 2 με άλλα 3 κρυφά):
http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3733

ΤΚ-12 XR-E 225 lumens:
http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3496

PD-30 265 lumens (με ένσταση στο αν θα έχει το ίδιο side spill και hot spot με τον TK-12 λόγω διαμέτρου φακού):
http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3731

Ουφφφφφφφ... αντε να καταλήξω την Τρίτη να τον έχωωωωω!! :-)
Άβαταρ μέλους
Koubilaihan
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 7:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από Koubilaihan »

Συγγνώμη , δεν βρήκα χρόνο να απαντήσω νωρίτερα.

Καταρχήν το αντίθετο από αυτό που πιστεύεις συμβαίνει. Όσο βαθύτερος και μεγαλύτερος σε διάμετρο reflector, τόσο πιο εστιασμένο και ισχυρό hotspot και λιγότερο side spill. Αν έχεις δει search lights που φωτίζουν κάνα χιλιόμετρο, θα θυμάσαι ότι έχουν κάτι γκουμούτσες reflectors μπροστά.

Μετά από ένα γκουγκλάρισμα που έκανα ανακάλυψα ότι και οι δύο tK12 έχουν το ίδιο μενού. Έχουν τρία "groups" με 2 modes το καθένα. Το γκρουπ επιλέγεται με γρήγορη περιστροφική κίνηση του εμπρός μέρους, και μετά αλλάζεις τα modes με τον clicky switch. Έτσι διαλέγεις γκρουπ και έχεις ή 6-100, ή 60-full, ή full-strobe.
Αν είσαι σε δίλλημα, πάρτα και τα δύο.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Κάτι καινούργιο που έμαθα και εγώ είναι ότι τα XP-G (TK12 R5) led λόγω μεγέθους εστιάζουν περισσότερο από τα XR-E (TK12 R2). Αφού πλέον βρήκαμε οτι έχουν και οι δύο το ίδιο μενού με λειτουργίες τα κριτήρια επιλογής μεταξύ του TK12 R2 ή TK12 R5 είναι το ποιός έχει καλύτερο ''μοίρασμα'' σε side spill και hot spot, η αυτονομία που είναι 2 ώρες και 45 λεπτά για τον TK12 R5 έναντι 1μιση ώρα του TK12 R2 (σημαντική διαφορά για μένα) και η διαφορά των 20 lumens, που από τα λεγόμενά σου δεν θα φαίνεται καν με το μάτι οπότε αμελητέα. Ομως επειδή φοβάμαι κατα κάποιο τρόπο να μην εστιάζει παραπάνω απο ότι μου χρειάζεται ο R5 λέω να κινηθώ προς τον R2 για να είμαι πιο καλυμένος ΑΛΛΑ εκεί που κολάω είναι πως το καινούργιο led έχει πολύ αυξημένη αυτονομία.... Από την άλλη στην επίσημη ιστοσελίδα δίνουν στον R2 beam πάνω απο 200 μέτρα έναντι 179 για τον R5 που υποτίθεται εστιάζει πιο πολύ και θα είχε μεγαλύτερο beam. Τελικά μήπως οι διαφορές είναι αμελητέες και τζάμπα το κουράζουμε?? Είμαι σε δίλλημα και πρέπει να αποφασίσω τελικά γιατί θέλω έναν και τον θέλω τώρα!!!

Παραθέτω τα λινκ των δύο φακών απο την επίσημη ιστοσελίδα ωστε να γίνει η τελική επιλογη..:

ΤΚ12 R5: http://www.fenixlight.com/viewnproduct.asp?id=68
TK12 R2: http://www.fenixlight.com/viewnproduct.asp?id=48


Φίλε Koubilaihan αν έχεις και θέλεις να μου δώσεις το msn σου να πούμε άμεσα δύο τρία πράματα στείλε μου την διεύθυνσή σου να σε κάνω add για να καταλήξω το συντομότερο και να τον παραγγείλω!! :-) :-)
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Flashlights

Δημοσίευση από JimiSS »

Ενα πολύ ενδιαφέρον τεστ που βρήκα σε μια άκρως ενδιαφέρουσα σελίδα οπου και σας παραθέτω... http://fonarik.com/test/indexen.php?mod ... e=1&mode=2 . Τελικά μετά από αυτό που είδα μάλλον θα επιλέξω τον TK12 R5 με την καλύτερη αυτονομία, πιο καινούργιο led και κατα την γνώμη μου πολύ καλύτερο διαχωρισμό side spill και flood.. Δείτε το τεστ και πείτε μου και εσείς! Ο R2 κάνει στο κέντρο μια ελαφριά σκιά και έχει ιδιο φως περιφεριακά ενώ ο R5 έχει πολύ καλό φως περιφεριακά αλλά και πολυ δυνατό και καλό beam. Με μια ματιά που έριξα και στον ΤΚ11 R5 είδα ίδια διάχιση και εστίαση στο φως όπως ο TK12 και όχι τόσο εστιασμένο όσο είχε αναφερθεί. ουφφφφ!!
Απάντηση