SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Σήμερα είδα στο FB και το φτηνό για πρώτη φορά, 21 Ιουλίου ξεκίνησαν οι πωλήσεις στην Ιαπωνία, σύμφωνα με τον κάτοχο
Ναι μάρκο , εκεί.
Νομίζω θα είναι το πιο hot ρολόι τους επομενουσ μηνες. Στις αγγελίες περιμένουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν είμαι τόσο σίγουρος φίλε Γιάννη. Έχει δεχθεί αρκετή κριτική για τους δείκτες και είναι και σχετικά ακριβό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

ggli έγραψε:Εικόνα
Εικόνα
Ωραίο ρολόι , τα αρνητικά για μένα είναι ο δείκτης ώρας και το δέσιμο κασας μπρασελέ , φαίνεται τελείως σαν ξένο σώμα ,
Το προτιμώ με λουρί .

Στα λεφτά αυτά πάει και πέφτει ακριβώς πάνω στο shogun , εκτός αυτού ,τα δυο ρολόγια μοιάζουν πολύ εμφανισιακά , έχουν την ίδια μηχανή , έχουν και τα δυο diashield επιστροση ( νέο shogun ), μόνη διαφορά το τιτάνιο .
Τι σόι μετωπική είναι αυτή ;
Ποιο θα διαλέγατε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έλα ντε, καλό ερώτημα!

Είναι διαφορετικά στο καντράν και το φτηνό 62mas έχει και λίγο τη σύνδεση με το αρχικό, για εμένα πιο λίγο από όσο θα ήθελα, είναι και λίγο vintage χωρίς crown guards. Κατά τα άλλα έχουν πολλά κοινά. Νομίζω απευθύνονται σε λίγο διαφορετικό κοινό. Προσωπικά θα δυσκολευόμουν να αποφασίσω (όχι ότι είμαι διχασμένη προσωπικότητα :nyah ), αλλά μάλλον το ....... δεν ξέρω ...... και τα δύο, αν έπρεπε πραγματικά να επιλέξω μόνο ένα, το 62mas, μου αρέσει το vintage και είναι λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα που έχω, με δεδομένο το ΜΜ και το sumo στη συλλογή και τα υπόλοιπα seiko καταδυτικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

στα ίδια χρήματα θεωρώ το σογκούν καλύτερο ρολόι ...... :cheer:
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

markosgr28 έγραψε:
ggli έγραψε:Εικόνα
Εικόνα
Ωραίο ρολόι , τα αρνητικά για μένα είναι ο δείκτης ώρας και το δέσιμο κασας μπρασελέ , φαίνεται τελείως σαν ξένο σώμα ,
Το προτιμώ με λουρί .

Στα λεφτά αυτά πάει και πέφτει ακριβώς πάνω στο shogun , εκτός αυτού ,τα δυο ρολόγια μοιάζουν πολύ εμφανισιακά , έχουν την ίδια μηχανή , έχουν και τα δυο diashield επιστροση ( νέο shogun ), μόνη διαφορά το τιτάνιο .
Τι σόι μετωπική είναι αυτή ;
Ποιο θα διαλέγατε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έλα ντε, καλό ερώτημα!

Είναι διαφορετικά στο καντράν και το φτηνό 62mas έχει και λίγο τη σύνδεση με το αρχικό, για εμένα πιο λίγο από όσο θα ήθελα, είναι και λίγο vintage χωρίς crown guards. Κατά τα άλλα έχουν πολλά κοινά. Νομίζω απευθύνονται σε λίγο διαφορετικό κοινό. Προσωπικά θα δυσκολευόμουν να αποφασίσω (όχι ότι είμαι διχασμένη προσωπικότητα :nyah ), αλλά μάλλον το ....... δεν ξέρω ...... και τα δύο, αν έπρεπε πραγματικά να επιλέξω μόνο ένα, το 62mas, μου αρέσει το vintage και είναι λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα που έχω, με δεδομένο το ΜΜ και το sumo στη συλλογή και τα υπόλοιπα seiko καταδυτικά
Μάρκο αν τα εξετάσεις προσεχτικά , φυσικά κι έχουν διάφορες , όπως όλα τα ρολόγια. Τα συγκεκριμένα όμως είναι παρόμοια , με ίδια χαρακτηριστικά εκτός του υλικού .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

captain έγραψε:στα ίδια χρήματα θεωρώ το σογκούν καλύτερο ρολόι ...... :cheer:
Για ποιο λόγο Δημήτρη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από georgehh1982 »

Παίδες το shogun το έχω απο τα πιο ανετα ρολόγια,αξίζει σίγουρα τα χρήματα του,οταν το πιάσει κάποιος στα χέρια του καταλαβαίνει οτι δεν έχει καμία σχέση με ρολόγια των 300-500€ ειναι αρκετα κλίκ πιο πάνω,τώρα για το reissue μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά αλλά φοβάμαι θα μου πέσει μεγάλο... + πρέπει να πουλήσω για να πάρω δεν έχω σκοπό να πάω πάνω απο 9 ρολόγια, θα δείξει...
These users thanked the author georgehh1982 for the post:
ggli (Παρ Ιούλ 28, 2017 4:47 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

georgehh1982 έγραψε:Παίδες το shogun το έχω απο τα πιο ανετα ρολόγια,αξίζει σίγουρα τα χρήματα του,οταν το πιάσει κάποιος στα χέρια του καταλαβαίνει οτι δεν έχει καμία σχέση με ρολόγια των 300-500€ ειναι αρκετα κλίκ πιο πάνω,τώρα για το reissue μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά αλλά φοβάμαι θα μου πέσει μεγάλο... + πρέπει να πουλήσω για να πάρω δεν έχω σκοπό να πάω πάνω απο 9 ρολόγια, θα δείξει...
Το shogun αν και μου αρέσει , ποτέ δεν το αγόρασα, σίγουρα θα είναι άνετο και ελαφρύ λόγω τιτανίου , αν και έχω ακούσει αρνητικά σχόλια ότι παραείναι ελαφρύ και σου δίνει την αίσθηση του ψεύτικου , το reissue εινσι στις ιδιες διαστάσεις σχεδόν .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

markosgr28 έγραψε:
ggli έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Σήμερα είδα στο FB και το φτηνό για πρώτη φορά, 21 Ιουλίου ξεκίνησαν οι πωλήσεις στην Ιαπωνία, σύμφωνα με τον κάτοχο
Ναι μάρκο , εκεί.
Νομίζω θα είναι το πιο hot ρολόι τους επομενουσ μηνες. Στις αγγελίες περιμένουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν είμαι τόσο σίγουρος φίλε Γιάννη. Έχει δεχθεί αρκετή κριτική για τους δείκτες και είναι και σχετικά ακριβό.
Μάρκο , κρίνοντας από τις αντιδράσεις μέχρι τώρα , το ρολόι όπου εμφανιστεί γίνεται ανάρπαστο .
Η πρώτη εντύπωση για τους περισσότερους ήταν , πωπω το Μακακια δείκτες , είναι όμως αυτό αρκετά αποτρεπτικό ; νομίζω ότι όχι .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ggli
Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 10:42 pm
Τοποθεσία: Νότιο Μπραχαμι
Has thanked: 5083 times
Been thanked: 11938 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από captain »

ggli έγραψε:
captain έγραψε:στα ίδια χρήματα θεωρώ το σογκούν καλύτερο ρολόι ...... :cheer:
Για ποιο λόγο Δημήτρη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γιάννη η μια και μοναδική φορά που το είδα το ρολόι θα μου μείνει χαραγμένη στην μνήμη μου ως ενα απο τα πιο εύκολοφόρετο ρολογια που υπάρχουν .....


Ο συνδιασμος ..... Σχεδιασμός κασας ..... Καπάκι .... Έντονα κυρτά λαγκς ..... Και καταςκευη Απο τιτάνιο ...... Ειναι κατι το μοναδικό στο χέρι ..... Κατι που δεν το εχω ξαναβρεί σε κανένα αλλο ρολόι μεχρι τωρα .....!!!!!


Το μπρασελέ με τα εντ λίνκς καιρό δέσιμο στην κάσα ειναι σαφώς ανώτερα και πιο αρμονικά στο μάτι σε σχέση με την νέα επανέκδοση που δείχνει οτι ειμαι απο δυο διαφορετικά ρολογια με συναρμογή απαράδεκτη μεταξύ τους ( με χαλάει πολυ αυτο)


Δεν ξερω πως το εχουν καταφέρει η Ιάπωνες ... Αλλα το τιτάνιο του σογκουν γυαλίζει σαν ατσάλι .... Με πολυ ελάχιστα ελαφριά απόχρωση του γκρι ......!!!!!

Καντράν δείκτες ενδείξεις ώρας τα θεωρώ πανω κατι τα ίδια ..... Και ειναι θέμα γούστου το αν προτιμάς στρογγυλές ενδείξεις η στικ ενδείξεις ....!!!!!


Αυτο το ( S ) στην κορώνα του ειναι που με τρελαίνει .....!!!!!


Οι μηχανές τους ειναι ίδιες όποτε δεν εχει διαφορά εκει ......!!!!!



Γιαννη οσο μεγαλώνεις και γερνάς ..... Αρχίζεις και κοιτάς και την άνεση άνεση σου πέρα απο την ομορφιά σε ενα ρολόι ..... Και το σογκουν εχει κορυφαία εργονομία ....!!!!!!τ


Θελω το ρολόι να αγκαλιάζει τον καρπό μου κατι που δεν το κάνει η νέα επανέκδοση το αντίθετο μάλιστα λόγο λαγκς που ειναι ευθεία με την κάσα αφήνει κενά ανάμεσα στο ρολόι και τον καρπό ....!!!!!

Στην νέα επανέκδοση το καπάκι εξέχει πολυ απο την κάσα και προς τα κάτω και δείχνει το ρολόι να κάθεται στον αέρα .....!!!!!

Οι προφυλακτήρες της Κορωνάς τα θεωρώ κατι απαραίτητο και αναγκαίο σε ενα τέτοιο ρολόι όποτε ενας έξτρα πόντος ακομα για το σογκούν ...!!!!!

Δες και ενα βιντεάκι του τανακα ....... " onclick="window.open(this.href);return false;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος captain την Παρ Ιούλ 28, 2017 5:25 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
georgehh1982
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:58 pm
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από georgehh1982 »

captain έγραψε:
ggli έγραψε:
captain έγραψε:στα ίδια χρήματα θεωρώ το σογκούν καλύτερο ρολόι ...... :cheer:
Για ποιο λόγο Δημήτρη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γιάννη η μια και μοναδική φορά που το είδα το ρολόι θα μου μείνει χαραγμένη στην μνήμη μου ως ενα απο τα πιο εύκολοφόρετο ρολογια που υπάρχουν .....


Ο συνδιασμος ..... Σχεδιασμός κασας ..... Καπάκι .... Έντονα κυρτά λαγκς ..... Και καταςκευη Απο τιτάνιο ...... Ειναι κατι το μοναδικό στο χέρι ..... Κατι που δεν το εχω ξαναβρεί σε κανένα αλλο ρολόι μεχρι τωρα .....!!!!!


Το μπρασελέ με τα εντ λίνκς καιρό δέσιμο στην κάσα ειναι σαφώς ανώτερα και πιο αρμονικά στο μάτι σε σχέση με την νέα επανέκδοση που δείχνει οτι ειμαι απο δυο διαφορετικά ρολογια με συναρμογή απαράδεκτη μεταξύ τους ( με χαλάει πολυ αυτο)


Δεν ξερω πως το εχουν καταφέρει η Ιάπωνες ... Αλλα το τιτάνιο του σογκουν γυαλίζει σαν ατσάλι .... Με πολυ ελάχιστα ελαφριά απόχρωση του γκρι ......!!!!!

Καντράν δείκτες ενδείξεις ώρας τα θεωρώ πανω κατι τα ίδια ..... Και ειναι θέμα γούστου το αν προτιμάς στρογγυλές ενδείξεις η στικ ενδείξεις ....!!!!!


Αυτο το ( S ) στην κορώνα του ειναι που με τρελαίνει .....!!!!!


Οι μηχανές τους ειναι ίδιες όποτε δεν εχει διαφορά εκει ......!!!!!



Γιαννη οσο μεγαλώνεις και γερνάς ..... Αρχίζεις και κοιτάς και την άνεση άνεση σου πέρα απο την ομορφιά σε ενα ρολόι ..... Και το σογκουν εχει κορυφαία εργονομία ....!!!!!!



Δες και ενα βιντεάκι του τανακα ....... " onclick="window.open(this.href);return false;
Συμφωνώ σε όλα είναι ρολογάρα παιδιά... σίγουρα απο φωτό και βίντεο δεν μπορεί εύκολα να βγάλει κάποιος συμπέρασμα,αν δε το πιάσεις να καταλάβεις ποιότητα...
Απάντηση