SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

captain έγραψε:Όχι ρε γαμωτω ...... Κρίμα τα ρολογακια .... Τοσο όμορφα ρολόγια και να έχουν τέτοια θέματα ..... :box: :box: :box:


Και το μεγάλο πρόβλημα ειναι οτι ειναι ρολόγια που τα παιρνουμε μόνο απο έξω .... Όποτε αναλαμβάνεις και το ρίσκο να σου έρθει με πρόβλημα ευθυγράμμισης ..... :mad:
Σωστό....
Εικόνα
Svl
Δημοσιεύσεις: 1201
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 5:51 pm
Has thanked: 568 times
Been thanked: 1258 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Svl »

_batman_ έγραψε: Σπύρο για πες μου τι άλλα πιθανά θέματα έχει ένα μμ300 και πιο πολύ ένα 017 γιατί με ενδιαφέρει; και εσύ το έχεις ψάξει θυμάμαι γιατί μου είχες πει και πιο παλιά κάτι για το λουμε του; κάτι τέτοιο θυμάμαι!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Ναι, κάτι είχα γράψει για το lume, αλλά όχι εδώ, σε άλλο φόρουμ.
Νομίζω, θα άξιζε κανείς να αναζητήσει την σχετική συζήτηση, όχι για αυτά που είχα πει εγώ, αλλά για την ενδιαφέρουσα απάντηση που είχα πάρει.

Μια χαρά είναι το ΜΜ, Δημήτρη, σου το συστήνω.
Το δικό μου λειτουργεί σταθερά στο +3/ημέρα -που για τα δικά μου στάνταρτς συνιστά το τέλειο-και η χρήση του προσφέρει πάντα μεγάλη απόλαυση.


Ως προς τα misalignments, είτε υπάρχουν στα ρολόγια των παραπάνω φωτό, είτε όχι -αν και κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν- είναι φαινόμενο διαδεδομένο και γνωστό στα σέικο.
Νομίζω ότι πρόκειται για κάτι απαράδεκτο ακόμα και όταν παρατηρείται στα φθηνά μοντέλα.
Όσο φθηνό και να είναι ένα ρολόι, θα πρέπει (τουλάχιστον) κάθε φορά που οι δείκτες του συγκλίνουν στις 12 η ώρα, να είναι κεντραρισμένοι και ευθυγραμμισμένοι.
Ωροδείκτης, λεπτοδείκτης, δευτερολεπτοδείκτης, σε ευθεία διάταξη και κεντραρισμένοι κάτω από το marker των "12" και την αντίστοιχη ένδειξη του bezel.
Νομίζω, δεν θα έπρεπε καν να τίθεται ζήτημα και απορώ με κάποιες δικαιολογίες που συχνά-πυκνά γράφονται.
Το "κινέζικο" και το "φθηνό", δεν είναι δικαιολογίες!
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

Σπύρο σε ευχαριστώ, δε θυμάμαι που το είχες γράψει, να σου πω πέρα από τα δύο άκρα, δηλαδή άνθρωποι που το μισούν γιατί είναι ιαπωνικό και όχι ελβετικό και οι λεγόμενοι seikoholics, όσοι το πήραν λίγοι το έδωσαν αυτό βλέπω τα δύο μεγάλα φόρα που συμμετέχω, τώρα για αγορά δική μου σε ευχαριστώ, ίσως κάποια.στιγμή! Πότε δε το αποκλείω

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Svl έγραψε:
_batman_ έγραψε: Σπύρο για πες μου τι άλλα πιθανά θέματα έχει ένα μμ300 και πιο πολύ ένα 017 γιατί με ενδιαφέρει; και εσύ το έχεις ψάξει θυμάμαι γιατί μου είχες πει και πιο παλιά κάτι για το λουμε του; κάτι τέτοιο θυμάμαι!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Ναι, κάτι είχα γράψει για το lume, αλλά όχι εδώ, σε άλλο φόρουμ.
Νομίζω, θα άξιζε κανείς να αναζητήσει την σχετική συζήτηση, όχι για αυτά που είχα πει εγώ, αλλά για την ενδιαφέρουσα απάντηση που είχα πάρει.

Μια χαρά είναι το ΜΜ, Δημήτρη, σου το συστήνω.
Το δικό μου λειτουργεί σταθερά στο +3/ημέρα -που για τα δικά μου στάνταρτς συνιστά το τέλειο-και η χρήση του προσφέρει πάντα μεγάλη απόλαυση.


Ως προς τα misalignments, είτε υπάρχουν στα ρολόγια των παραπάνω φωτό, είτε όχι -αν και κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν- είναι φαινόμενο διαδεδομένο και γνωστό στα σέικο.
Νομίζω ότι πρόκειται για κάτι απαράδεκτο ακόμα και όταν παρατηρείται στα φθηνά μοντέλα.
Όσο φθηνό και να είναι ένα ρολόι, θα πρέπει (τουλάχιστον) κάθε φορά που οι δείκτες του συγκλίνουν στις 12 η ώρα, να είναι κεντραρισμένοι και ευθυγραμμισμένοι.
Ωροδείκτης, λεπτοδείκτης, δευτερολεπτοδείκτης, σε ευθεία διάταξη και κεντραρισμένοι κάτω από το marker των "12" και την αντίστοιχη ένδειξη του bezel.
Νομίζω, δεν θα έπρεπε καν να τίθεται ζήτημα και απορώ με κάποιες δικαιολογίες που συχνά-πυκνά γράφονται.
Το "κινέζικο" και το "φθηνό", δεν είναι δικαιολογίες!
Πάντως το μεγαλύτερο misalignment που εχω δει είναι σε vostok amphibia παλαιότερα, όπου δε συγχρόνιζαν οι δείκτες, δηλ. π.χ. όταν των λεπτών ήταν στο 12, των ωρών ήταν στη θέση που θα έπρεπε να είναι στο και 20 της ώρας. Αυτό ήταν ενοχλητικό κυρίως όταν ήταν 12, 3, 6, 9, ειδικά στο 6 που δεν ήταν σε μια ευθεία οι δείκτες. Το είχαν αρκετά από τα vostok που είχα, άλλα ελάχιστα, άλλα ΠΟΛΥ.

Όσο για το ΜΜ, έχω μόνο καλά λόγια να πω. Για τα misalignments της Seiko, δε δικαιολογούνται, κρίμα.... και δε θεωρώ ότι είναι τόσο δύσκολο να αντιμετωπιστούν από την εταιρία...
Εικόνα
Svl
Δημοσιεύσεις: 1201
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 5:51 pm
Has thanked: 568 times
Been thanked: 1258 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Svl »

Αγαπημένο skx009j1 (με μπρασελέ από skx007k1).


Λεπτοδείκτης+δευτερολεπτοδείκτης, στη σωστή θέση: 8 ακριβώς.
Ωροδείκτης... :photogr:

Εικόνα





Για τον ωροδείκτη, ακριβώς 8, ήταν στις 8 παρά 6'.

Εικόνα



Το συγκεκριμένο skx κρατά εκπληκτικό χρόνο, στο +4-5''/ημέρα.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Ενδιαφέρον, ευχαριστώ. Έχουν περάσει από τα χέρια μου συνολικά περίσσότερα από 30 007, 009, ποτέ δεν είχα θέμα, αλλά από ότι φαίνεται απλά ήμουν τυχερός.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Charilaos
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 12:53 pm
Has thanked: 440 times
Been thanked: 1487 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Charilaos »

Επειδή πολλά γράφονται και για διάφορες περιπτώσεις έχω να ξεκαθαρίσω κάτι:
Αυτό με τους δείκτες (ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα) είναι κάτι που διορθώνεται από οποιονδήποτε τεχνίτη και χωρίς άνοιγμα της μηχανής! Απλά βγάζει τους δείκτες και τους επανατοποθετεί στον άξονά τους με σωστή διάταξη! Δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του ρολογιού ούτε την χρονομετρία του.
Για τις ενδείξεις λεπτών, πενταλέπτων και τετάρτων στο καντράν είναι θέμα γωνίας της φωτογραφίας. Αυτό που έβαλε ο Σπύρος με το ΜΜ δεν έχει θέμα απλά τραβήχτηκαν έτσι οι φωτογραφίες για να φαίνεται πως έχει!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
These users thanked the author Charilaos for the post:
Megalos (Παρ Ιούλ 07, 2017 9:46 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Charilaos έγραψε:Επειδή πολλά γράφονται και για διάφορες περιπτώσεις έχω να ξεκαθαρίσω κάτι:
Αυτό με τους δείκτες (ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα) είναι κάτι που διορθώνεται από οποιονδήποτε τεχνίτη και χωρίς άνοιγμα της μηχανής! Απλά βγάζει τους δείκτες και τους επανατοποθετεί στον άξονά τους με σωστή διάταξη! Δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία του ρολογιού ούτε την χρονομετρία του.
Για τις ενδείξεις λεπτών, πενταλέπτων και τετάρτων στο καντράν είναι θέμα γωνίας της φωτογραφίας. Αυτό που έβαλε ο Σπύρος με το ΜΜ δεν έχει θέμα απλά τραβήχτηκαν έτσι οι φωτογραφίες για να φαίνεται πως έχει!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα απάντηση φίλε Χαρίλαε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_batman_
Δημοσιεύσεις: 2340
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 6:55 pm
Has thanked: 2873 times
Been thanked: 1921 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από _batman_ »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
One breath, One dive, One shot, One life...
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12532
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5168 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Πολύ ωραίες φωτο, πολύ ωραία Seiko, ευχαριστώ!
Εικόνα
Απάντηση