SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

Megalos έγραψε:ναι Μαρκο ειναι πολυ ομορφο ... δεν ξερω αν οι πιο γνωστες το ξερουν ... και απο τιμη ποσο παει !!
Γνωστο μοντέλο με βασική μηχανή (η 4r36 ειναι ή εξέλιξη της 7s26) κόστος ιντερνετικής αγοράς καπου στα 350.
These users thanked the author cupra73 for the post:
Megalos (Σάβ Ιούλ 23, 2016 11:49 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12461
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

cupra73 έγραψε:
Megalos έγραψε:ναι Μαρκο ειναι πολυ ομορφο ... δεν ξερω αν οι πιο γνωστες το ξερουν ... και απο τιμη ποσο παει !!
Γνωστο μοντέλο με βασική μηχανή (η 4r36 ειναι ή εξέλιξη της 7s26) κόστος ιντερνετικής αγοράς καπου στα 350.
Νομίζω κατάλαβα τώρα πιο είναι (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), είναι σειρά presage, βγαινει και σε πολύ όμορφο μαυρο:
https://www.google.gr/search?q=seiko+pr ... FmnFl0M%3A" onclick="window.open(this.href);return false;

Το είχα βάλει στο μάτι το μαύρο πριν καιρό, δεν ήξερα ότι βγαίνει σε άσπρο. Τελικά δεν το πήρα, αλλά τότε είχα αμφιταλαντευτεί με αυτό και το πάντα αγαπημένο sarb033, το οποίο είναι λίγο πιο μικρό (καλό για εμένα αυτό, ειδικά σε αυτήν την κατηγορία), λίγο πιο ακριβο, με καλύτερη μηχανή και λίγο καλύτερο φινίρισμα το sarb.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Σάβ Ιούλ 23, 2016 11:50 pm)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

Μια χαρά κατάλαβες Μάρκο.
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12461
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

cupra73 έγραψε:Μια χαρά κατάλαβες Μάρκο.
Να είσαι καλά φιλε Γιώργο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42626
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39307 times
Been thanked: 8504 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

cupra73 έγραψε:
Megalos έγραψε:ναι Μαρκο ειναι πολυ ομορφο ... δεν ξερω αν οι πιο γνωστες το ξερουν ... και απο τιμη ποσο παει !!
Γνωστο μοντέλο με βασική μηχανή (η 4r36 ειναι ή εξέλιξη της 7s26) κόστος ιντερνετικής αγοράς καπου στα 350.
ευχαριστω Γιωργη και Μαρκο ... παντως δεν ειναι καθολου ασχημο για τα λεφτα του ...πιστευω οτι τα αξιζει
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12461
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Megalos έγραψε:
cupra73 έγραψε:
Megalos έγραψε:ναι Μαρκο ειναι πολυ ομορφο ... δεν ξερω αν οι πιο γνωστες το ξερουν ... και απο τιμη ποσο παει !!
Γνωστο μοντέλο με βασική μηχανή (η 4r36 ειναι ή εξέλιξη της 7s26) κόστος ιντερνετικής αγοράς καπου στα 350.
ευχαριστω Γιωργη και Μαρκο ... παντως δεν ειναι καθολου ασχημο για τα λεφτα του ...πιστευω οτι τα αξιζει
Το μοναδικό dress που θα έπαιρνα έως 3Κ€ (παραπάνω θα επέλεγα κάτι άλλο, αλλά μάλλον δύσκολα θα αποφάσιζα για dress σε αυτά τα χρήματα).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12461
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει: http://www.deepbluewatches.com/nadi30co.html" onclick="window.open(this.href);return false;
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Megalos (Κυρ Ιούλ 24, 2016 11:40 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: Απ: SEIKO

Δημοσίευση από pugman »

markosgr28 έγραψε:
cupra73 έγραψε:Μια χαρά κατάλαβες Μάρκο.
Να είσαι καλά φιλε Γιώργο!
Ναι είναι απο τη σειρά presage, αξιόλογη σειρά αλλά κ εμενα μου είχε πάρει το μυαλό το sarb035, το λευκό. Όμως αποφάσισα να ανέβω κατηγορία κ μάλιστα αρκετά μετά απο την αγορά του coctail που έκανε ο Γιώργος ( gkblues ). Δεν κοιτάζω για το coctail αυτό καθαυτό αλλά κάποιο παρόμοιο.

Περισσοτερα στο μέλλον...

Μετά απο τόσο καιρό ενασχόλησης με τα ρολόγια ( όσο βρίσκομαι στα φόρουμ δηλαδή ) νομίζω "ωρίμασα" πια κ σε συνδυασμό με την οικονομική κατάσταση ήρθε η ώρα για αναθεώρηση της συλλογής κ για συνετές αγορές για κομμάτια που θα μείνουν. Δεν έχω πουλήσει τίποτα απο οτι εχω μια κ πρόκειται για μικρής αξίας ρολογια ( <200€ ) αλλά επειδή δεν παίρνουν το χρόνο που τους αναλογει στον καρπό μου προσανατολίζομαι για μια μικρότερη κ ευέλικτη συλλογή που θα χαίρομαι περισσότερο. Ίσως φύγουν κάποια...
Ίδωμεν...
These users thanked the author pugman for the post:
Megalos (Κυρ Ιούλ 24, 2016 11:40 am)
Rating: 7.69%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12461
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5159 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

Έχω περάσει απο αυτή τη φάση. Τη μια λεω λιγα μετα παίρνω καποια που λεω φτηνα είναι σιγα το κόστος μετα τα δινω και παλι απο την αρχη.

Γενικώς θα συμφωνήσω στις πιο συνετες αγορές και σε ρολόγια που θα μείνουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pugman
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2012 9:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1179 times
Been thanked: 1721 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από pugman »

Η δουλειά μου είναι τέτοια που μόνο το Σαββ/κο φορώ κάποιο άλλο. Εχω αγοράσει 6 κ έχω άλλα τόσα που μου έχουν δωρίσει. Μόνο απο αυτά που έχω αγοράσει ίσως φύγουν κάποια μια κ βρίσκονται σε άριστη κατάσταση. Τα δωρισμένα είναι πολύ μικρής χρηματικής αξίας ( σχεδόν μηδενικής συναισθηματικής) κ δεν αξίζει να φύγουν.
Δώδεκα είναι πολλά...

Ισως κ να μην είναι...
Πειράζει που τα θέλω όλα;

Γιατρέ τι μου συμβαίνει, είμαι καλά;
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
Απάντηση