SEIKO

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα γίνετε αναφορά σε όλες τις εταιρείες οι οποίες προέρχονται από την Ιαπωνία
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5169 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

cupra73 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:Πάντως δε λέει τι μηχανή και δεν έχει αναλυτικά τεχνικά. Οι διαστάσεις φαίνονται περίπου στο βίντεο.

Μου αρέσει η υφή που κάνει στο καντράν και κάτι ιδιαίτερο φαίνεται και στη στεφάνη, αλλά αυτή ίσως να είναι απλά ολόκληρη μαύρη. Επίσης, πολύ ιδιαίτερη η κάσα.

Από τιμή έχει αρχική περίπου στο χιλιάρικο, οπότε τι να υπολογίζουμε στα ιντερνετικά μαγαζιά? (όταν και αν κάποια στιγμή επιστρέψουμε στον πολιτισμό..)
Ρίξε τον μεταφραστή στην παρακάτω σελίδα, τα εχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά...6r15 φοράει.... ;)

http://www.seiko-watch.co.jp/prospex/se ... ba/sbdc039" onclick="window.open(this.href);return false;
Α ευχαριστώ πολύ! Δεν την είχα δει αυτή τη σελίδα, μόνο αυτή που έστειλα, την οποία τη μετέφρασα στα Αγγλικά και δεν είδα κάτι. Ευχαριστώ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

markosgr28 έγραψε:
Α ευχαριστώ πολύ! Δεν την είχα δει αυτή τη σελίδα, μόνο αυτή που έστειλα, την οποία τη μετέφρασα στα Αγγλικά και δεν είδα κάτι. Ευχαριστώ!
Τίποτε ρε φίλε, τι ευχαριστείς, όποιος το δεί πρώτος οπουδήποτε για πώληση ρίχνει ''σύρμα''....με έχει τρελάνει η κάσα και το dial.!!! :rose
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5169 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

cupra73 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
Α ευχαριστώ πολύ! Δεν την είχα δει αυτή τη σελίδα, μόνο αυτή που έστειλα, την οποία τη μετέφρασα στα Αγγλικά και δεν είδα κάτι. Ευχαριστώ!
Τίποτε ρε φίλε, τι ευχαριστείς, όποιος το δεί πρώτος οπουδήποτε για πώληση ρίχνει ''σύρμα''....με έχει τρελάνει η κάσα και το dial.!!! :rose
Έτσι είναι! Και με 6r15!!!! Το έχω απωθημένο να πάρω ρολόι με αυτή τη μηχανή!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

markosgr28 έγραψε:
Έτσι είναι! Και με 6r15!!!! Το έχω απωθημένο να πάρω ρολόι με αυτή τη μηχανή!
Σαφώς καλή μηχανή αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας......είχα το μαύρο Sumo ένα φεγγάρι (με την εν λόγω μηχανή) και έπαιζε από -8 έως -12 sec τη μέρα, τα ίδια νούμερα έχω ακούσει και από άλλους κατόχους του συγκεκριμένου, δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις βέβαια όπως πχ η basic 7s26 αλλά όταν με την πιο low cost καινούρια 4r36 βλέπω εδώ και 8 μήνες στο prospex baby tuna +2 το χειμώνα και +4 το καλοκαίρι δεν με αφήνει αδιάφορο, θα μου πεις είναι και θέμα ρύθμισης αλλά γιατί σε ένα ρολόι με την διπλάσια αξία να μην έχει ρυθμιστεί σωστά από το εργοστάσιο και να πρέπει να βάλει χέρι τεχνίτης μετά, και φαντάσου επειδή δεν φοράω το ίδιο ρολόι πάνω από 2 με 3 ημέρες δεν με νοιάζει κιόλας ούτε το ψάχνω με την χρονομετρία αλλά το παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση.....
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12534
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5169 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από markosgr28 »

cupra73 έγραψε:
markosgr28 έγραψε:
Έτσι είναι! Και με 6r15!!!! Το έχω απωθημένο να πάρω ρολόι με αυτή τη μηχανή!
Σαφώς καλή μηχανή αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας......είχα το μαύρο Sumo ένα φεγγάρι (με την εν λόγω μηχανή) και έπαιζε από -8 έως -12 sec τη μέρα, τα ίδια νούμερα έχω ακούσει και από άλλους κατόχους του συγκεκριμένου, δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις βέβαια όπως πχ η basic 7s26 αλλά όταν με την πιο low cost καινούρια 4r36 βλέπω εδώ και 8 μήνες στο prospex baby tuna +2 το χειμώνα και +4 το καλοκαίρι δεν με αφήνει αδιάφορο, θα μου πεις είναι και θέμα ρύθμισης αλλά γιατί σε ένα ρολόι με την διπλάσια αξία να μην έχει ρυθμιστεί σωστά από το εργοστάσιο και να πρέπει να βάλει χέρι τεχνίτης μετά, και φαντάσου επειδή δεν φοράω το ίδιο ρολόι πάνω από 2 με 3 ημέρες δεν με νοιάζει κιόλας ούτε το ψάχνω με την χρονομετρία αλλά το παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση.....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Γενικά αυτά που διαβάζω για την 6r15 είναι καλύτερα από αυτό που περιγράφεις, οπότε είχα καλύτερη εικόνα. Το stargate που έχω με 4r36 μια χαρά είναι, αλλά το γράφω από γενική εντύπωση, δεν το έχω μετρήσει. Στα άπειρα 7s26 που είχα κατά καιρούς είχα παρατηρήσει αποκλίσεις, αλλά όχι κάτι τραγικό. Έχω διαβάσει ότι και αυτά ρυθμίζονται σε πολύ καλές ακρίβειες. Γενικά δεν ασχολούμαι με τη χρονομετρία σε τόση λεπτομέρεια, μόνο αν κάτι μου χτυπήσει. Την είχα μετρήσει μόνο σε ένα Β που είχε πιστοποιητικό στου κουτί και ήθελα να το επιβεβαιώσω και να δω τι ακρίβεια έχει, αλλά και με αυτό δεν είχα τρελαθεί, οριακά εντός ορίων της πιστοποίησης COSC για την ακρίβεια ήταν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42929
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39870 times
Been thanked: 8661 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από Megalos »

τελικα σε τι τιμη πιστευετε οτι θα κυκλοφορησει ?
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
cupra73
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 03, 2013 8:24 am
Has thanked: 1427 times
Been thanked: 1028 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από cupra73 »

Megalos έγραψε:τελικα σε τι τιμη πιστευετε οτι θα κυκλοφορησει ?
800 ευρώ αρχική (μετά θα πέσει στα ιντερνετικά κάπου στο 600αρι με 650άρι) και στο 1000άρικο θα είναι το συλλεκτικό ακατέβατο.!!! (να δούμε θα πέσω μέσα; ) :gf:
These users thanked the author cupra73 for the post:
Megalos (Πέμ Ιαν 14, 2016 10:28 pm)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από eisenberg »

markosgr28 έγραψε:Νέο Seiko diver: Seiko Prospex Diverscuba Transocean
http://www.seiko-watch.co.jp/prospex/se ... transocean" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;

Πως σας φαίνεται? Προσωπικά μου αρέσει, είναι ιδιαίτερο.

Δε μου αρεσουν αυτου του ειδους τα ρολογια με τα περιεργα lugs που δεν δεχονται λουρια ή δεχονται μονο τα εργοστασιακα.

Προτιμω την επανεκδοση του 6309.
These users thanked the author eisenberg for the post:
ggli (Πέμ Ιαν 14, 2016 11:28 pm)
Rating: 7.69%
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από ggli »

Τι έχει πάθει η σεικο?
Τον τελευταίο χρόνο έχει ανανεώςει ολόκληρο τον στόλο της .
Άλλες φορές ουσιαστικές αλλαγές κ άλλες απλα αισθητικές.
Επιπλέον έχει γεμίσει τον κόσμο με τονοειδη και με prospex.
ggli
Άβαταρ μέλους
eisenberg
sensei
Δημοσιεύσεις: 10352
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 7:56 pm
Τοποθεσία: Raccoon City
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 1287 times

Re: SEIKO

Δημοσίευση από eisenberg »

ggli έγραψε: Επιπλέον έχει γεμίσει τον κόσμο με τονοειδη και με prospex.
Αυτου του ειδους τα ρολογια πουλανε!
Ψάχνω για το τέλειο ρολόι...ελπίζω να μην το βρω ποτέ!
Απάντηση