Κομπολόγια

για να χαλαρωνουμε
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Ευχαριστουμε πολυ.
kritikaros
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 5:30 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από kritikaros »

Καλημέρα σε όλους,τελικά στην περιοχή της πάτρας βρήκα τελείως τυχαία ένα μαγαζί με χειροποίητα κοσμήματα όπου είχε και αρκετά μεγάλη ποικιλία από κομπολόγια και θέλω να ρωτήσω για τις τιμές τους μιας και μου φάνηκαν "καλές",για μια διασταύρωση ως προς τιμές Αθήνας.

Η μία επίλογη είναι ένα κανονικού μεγέθους από φίλντισι(μου είπε ότι είναι κόκκαλο και όχι όστρακο όταν τον ρώτησα)21-23 χάντρες αν τις υπολόγισα σωστά,αρκετά βαρύ στα 30ευρώ.
Η άλλη επιλογή ήταν ένα 33ρι από κόκκινο κοράλι(νομίζω μου είπε ρίζα και έγραφε από πάνω μηλοκόραλο δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά και ποια είναι βέβαι)με μεγαλύτερη χάντρα,εξίσου στρογγυλή,αλλά αρκετά εύκολη στο παίξιμο αν βοηθάει λίγο για τον καθορισμό του μεγέθους αυτό,στα 33 ευρώ.
και τα δύο είχαν στο τέλος παπά τη σχετική φούντα πού ήταν κλασσική πολύ χοντρή την λες αλλά ούτε και τελείως ψεύτικη επίσης(αυτό απλά για την περιγραφή)

Από άποψη ειλικρίνειας του μαγαζάτορα πιστεύω είμαι καλυμένος και δεν πουλάει χρωματιστές πετρούλες από καμιά παραλία.
Αντίστοιχα όμως κομπολόγια πόσο περίπου κοστολογούνται σε μαγαζιά του κέντρου,για όσους κάνετε συχνές βόλτες από εκεί?
υπάρχει διαφορά ή να πάω να το πάρω από εδώ?

υ.γ.περιεργαζόμενος μια άλλη γιρλάντα από ξύλο ελιάς γιατί μου έκανε εντύπωση,μου είπε ότι κατασκευάζονται και από κουκούτσι ελιάς και μου έκανε τρομερή εντύπωση αν ισχύεί κάτι τέτοιο λόγω λεπτότητας και ελάχιστου βάρους,ξέρετε κάτι πιο συγκεκριμένο και για αυτό?


Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων πολύ.
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Φυσιολογικες μου φαινονται οι τιμες....με βαση την περιγραφη σου..

Ναι,.. αυτο που σου ειπε για το κουκουτσι ελιας ειναι αληθεια''
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42544
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39025 times
Been thanked: 8464 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από Megalos »

μπραβο Δημητρη για την ταχυτατη ενημερωση στον φιλο
αληθεια την διαφημιση στην τηλεοραση για μια σειρα κομπολογια που θα βρισκονται στα περιπτερα
και η αξια του καθενος ειναι γυρω στα 50 ευρω τι ξερεις Δημητρη η οποιος αλλος φιλος ξερει ??
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
snapper
Δημοσιεύσεις: 5666
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 4:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 185 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από snapper »

Κωστα δεν εχω ακουσει κατι για αυτο.. :?
kritikaros
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 5:30 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από kritikaros »

το είδα και εγώ,είναι έκδοση του ελληνικού συλλεκτικού κύκλου (www.esk.gr ) και ήταν από ημιπολύτιμους λίθους,η δική μου επιφύλαξη χωρίς προφανώς να είμαι ειδικός είναι ότι κάποια είχαν μεταλική φούντα που λογικά φθείρει τις χάντρες με την επαφή και κατά την μεταφορά στην τσέπη.

στο site δεν έχει ανέβει ακόμα πάντως για να δούμε λεπτομέρειες.

όσων αφορά την περίπτωσή μου,απ'όσο κατάλαβα δεν αξίζει να το ψάξω παραπάνω όταν ανέβω για γιορτές στην αθήνα,οι τιμές είναι fix.
ευχαριστω πολύ.
Άβαταρ μέλους
Aricos
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2009 11:47 am
Τοποθεσία: Atnens
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από Aricos »

Megalos έγραψε:μπραβο Δημητρη για την ταχυτατη ενημερωση στον φιλο
αληθεια την διαφημιση στην τηλεοραση για μια σειρα κομπολογια που θα βρισκονται στα περιπτερα
και η αξια του καθενος ειναι γυρω στα 50 ευρω τι ξερεις Δημητρη η οποιος αλλος φιλος ξερει ??
Όλα τα κομπολόγια που διαφημήζονται υπάρχουν και στην αγορά και σε πιό προσιτές τιμές, απλώς ο ESK σου το πουλάει πακέτο 15 τεμάχια πρός 50€ το κομμάτι και νομίζω μαζί με ένα κουτί δώρο για να τα τοποθετήτε μέσα. Δεν νομίζω ότι αξίζει ο κόπος γιατί τα περισότερα από αυτά τα κομπολόγια σας τα προσφέρω και εγώ στήν μισή τιμή, και αν πάρετε και 10 μαζεμένα θα σας κάνω κι εγώ δώρο ένα κουτί. :ha:
Σας έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post ότι για όλα τα μέλη του forum κάνω 50% εκπτωση σε όλα τα κομπολόγια στο κατάστημά μου. Πιστεύω θα ήταν καλύτερα να αποκτήση κάποιος ένα κομπολόι από ορυκτό κεχριμπάρι σε τίμη ευκαιρίας, παρά μία συλλόγη 15 απλών κομπολογιών με φουσκομένες τιμές.
Δική σας η επιλογή
Ευχαριστώ
Collector and Investror
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42544
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39025 times
Been thanked: 8464 times

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από Megalos »

ευχαριστω για την ενημερωση Αρη...
φαινεται πολυ ενδιαφερουσα η προσφορα σου .. :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
kritikaros
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 5:30 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από kritikaros »

Σήμερα πέρασα από το κατάστημα του μέλους Aricos και πρέπει να πω ότι ο κύριος Άρης ήταν εξυπηρετικότατος αν και τον ταλαιπώρησα αρκετά τολμώ να πω.Οι τιμές που μας διαθέτει τα κομπολόγια του είναι πραγματικά πάρα πολύ καλές και υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία για να ικανοποιηθούν όλοι.

Οφείλω να τον ευχαριστώ και από εδώ ως μέλος του forum εκτός από τις προσωπικές ευχαριστίες μου που δόθηκαν από κοντά.
Χρόνια πολλά σε όλους και καλές γιορτές.
JimiSS
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 10:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κομπολόγια

Δημοσίευση από JimiSS »

Πρόσφατα μετά απο μια βόλτα στα καζίνο του Γευγελή και περνώντας από τα αφορολόγητα εντόπισα κάτι κομπολόγια απο κεχριμπάρι που απο ότι ξέρω ήταν πολύ καλές οι τιμές τους, δηλαδή άρχιζαν απο 50 και αρκετά παίζαν εκεί μέχρι 70-80! βέβαια είχε και ακριβότερα αλλά δεν είμαι για ακριβότερα. Ηθελα να μου πειτε την γνώμη σας για το αν αξίζει αγορά απο κει ή αν τα έχει δει κάποιος πιο έμπειρος! Από εδώ σε τι τιμές κοιμαίνονται τα κεχριμπαρένια; δεν μιλάω να έχουν έντομα μέσα και τέτοια.. απλά κομπολόγια χωρίς ασήμια και τέτοια!
Απάντηση