DISCO Ή M6;

Για τα αυτικικηντα -μηχανες αλλα και αεροπλανα
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από marios_ch »

Ωραία τα βιντεάκια Κωστή.... Sv2 συμφωνώ μαζί σου....!!!
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από VIWOW »

Σε λιγότερο από 1 λεπτο, 372 χιλιόμετρα ανά ώρα!

Είσαι σίγουρος ότι το κάνει και το Cayenne;

Και σκέψου ότι είναι η "κανονική" Μ6. Όχι η Hamann κλπ

Λοιπόν η Cayenne Turbo S εχει 0-100 5,3 δ.

Η Μ6 η απλή 4,3
Η Μ6 Hamann 3,2

Το ML63 AMG 4,9

Το Cayenne είναι κατά τη γνώμη μου ένα υπερτιμημένο αυτοκίνητο για αυτούς που δεν "την ψάχνουν". Είχα το ML350 για τη γυναίκα μου και θα έπαιρνα το 63 αν οδηγούσα, επειδή μου αρέσει η γρήγορη οδήγηση και δεν είμαι κάθε μέρα στο βουνό.

Αν ήθελα καθαρόαιμο θα έπαιρνα το Disco. Είναι το μόνο μαζί με το Defender που τρέχει στα ράλυ της Αφρικής χωρίς μετατροπές. Στα σοβαρά περιοδικά του είδους στο εξωτερικό, εκτός πίσταας το ML παίρνει με άριστα το 5, 2, το Cayenne επίσης 2, το Land Cruiser 4 και το Disco 5.

[youtube][/youtube]

Φιλικά

Κωστής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VIWOW την Κυρ Φεβ 21, 2010 1:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από stavros_ch »

Δεν ειναι ολα θεμα ταχυτητας..
Ο sv2 εχει δικιο.
Το Cayenne ειναι πολυ ολοκληρωμενο αυτοκινητο..
Και οσο για το Dragster δεν συγκρινουμε 2 αυτοκινητα με διαφορετικη ιπποδυναμη, και διαφορετικα κυβικα.
sv2
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από sv2 »

VIWOW έγραψε:Σε λιγότερο από 1 λεπτο, 372 χιλιόμετρα ανά ώρα!

Είσαι σίγουρος ότι το κάνει και το Cayenne;

Και σκέψου ότι είναι η "κανονική" Μ6. Όχι η Harmann κλπ



Κωστής
Οχι,το Cayenne πιάνει κοντεράτα 280,η Μ6 πάει 270 διότι έχει κόφτη.Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει αφαιρεθεί αλλά δεν νομίζω ότι παέι πάνω από 330χλμ.
Βέβαια άχρηστα είναι....που να τα πιάσεις.Εχω αυτοκίνητο που περνάει χαλαρά τα 310χλμ αλλά τόκανα δύο τρείς φορές μόνο.....(και το σκατό στην κάλτσα) .
sv2
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από sv2 »

VIWOW έγραψε:
Αν ήθελα καθαρόαιμο θα έπαιρνα το Disco. Είναι το μόνο μαζί με το Defender που τρέχει στα ράλυ της Αφρικής χωρίς μετατροπές. Στα σοβαρά περιοδικά του είδους στο εξωτερικό, εκτός πίσταας το ML παίρνει με άριστα το 5, 2, το Cayenne επίσης 2, το Land Cruiser 4 και το Disco 5.



Φιλικά

Κωστής
Δεν ξέρω τι λένε τα περιοδικά εγώ έχω προσωπική άποψη μετά από δύο Land Cruiser (90 και 120) και τρία Cayenne.Το Cayenne είναι ικανότερο από το Land Cruiser.Οσο για το Disco ενώ είναι εξαιρετικό τα προβλήματα που παρουσιάζει είναι πολλά.Φίλοι μου που έχουν είναι αγανακτισμένοι.

Εδώ ένα βιντεάκι από αγώνα Trial με Cayenne V6 3.2 το παλιό μοντέλλο με ασφάλτινα λάστιχα....

[youtube][/youtube]
Και εφώ φιλικά

Γιώργος
nomikosas
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 3:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από nomikosas »

[youtube][/youtube]
χαχα ο τυπος εχει πολυ πλακα αλλα σιγουρα το εχει αναβαθμισει.
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από VIWOW »

Προφανώς Σταύρο δεν είναι όλα θέμα ταχύτητας.

Γι αυτό και εγώ θα έπαιρνα το Disco.

Η δύναμη της μηχανής δεν σου δίνει μόνο τελική. Απλά η τελική ή η επιτάχυνση είναι μια ένδειξη.

Η επιμέρους όμως επιταχύνσεις σου δίνουν μεγάλη διαφορά σε ένα ταξίδι, κι ας πιάσεις την ίδια τελική με κάποιον άλλο, στιγμιαία.

Η επιμέρους επιτάχυνση ανεβάζει πολύ τη μέση ωριαία και αυτό κάνει ένα ταξίδι πιο ξεκούραστο.

Εγώ την S500 δεν την έχω παει πολλές φορές στην εθνική. Μια φορά που πήγαμε κάναμε Γλυφάδα-Κιάτο 42 λεπτά. Δεν ήταν μονο η τελική, που πράγματι δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι μεγάλη. Ήταν η συνεχής επιτάχυνση του αυτοκινήτου, με πόσο παίρνει τις στροφές, πόσο γρήγορα επιταχύνει ή επιβραδύνει, η ανάρτηση...

Το ότι σίγουρα δεν είναι μόνο η ταχύτητα, το έμαθα και εγώ και οι φίλοι μου όταν κυκλοφορούσα με τον βάτραχο της Citroen και άφηνα πίσω μου πολύ γρήγορα αυτοκίνητα, όταν αυτά έπρεπε να κόψουν στις λακκούβες ή τα σαμαράκια, ενώ εγώ δεν φρέναρα καν...

Πιστεύετε ότι μια Cayenne μπορεί να "πιάσει" μια Μ6 στο δρόμο;

Με τα ίδια χιλιόμετρα μπαίνουν στις στροφές;

Την 911 Turbo S ανταγωνίζεται το Μ6. Όχι την Cayenne.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. To V6 3.2 είναι ο κινητήρας του Passat.

ΥΓ2 Το Disco είχε πράγματι προβλήματα, όπως όλα τα αυτοκίνητα της εταιρείας, αλλά το Cayenne δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δύο, ούτε καμία τύχη στα αντίστοιχα διεθνή ράλυ. Είναι μια έξυπνη εμπορική ιδέα που απευθύνεται σε αυτόν που ονειρευόταν μια Porsche από παιδάκι, αλλά τώρα έχει 2 παιδάκια ο ίδιος, μια σύζυγο και πολλές βαλίτσες και θέλει να πάει στον Παρνασό, ή έχει μια σύζυγο που φοβάται ότι θα του σκοτώσει τα παιδάκια του έτσι όπως οδηγεί, ή μια σύζυγο που η φίλη της έχει Cayenne.

ΥΓ. 3 Nomikosas, ο τύπος δεν έχει πλάκα. Είναι για κρέμασμα στο Σύνταγμα, γιατί αν του έφευγε η μ@λ@κία, θα σκότωνε πολύ κόσμο...
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από VIWOW »

Δείτε το μέχρι τέλους

[youtube][/youtube]

Φιλικά

Κωστής
stavros_ch
Δημοσιεύσεις: 7836
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 4:55 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 135 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από stavros_ch »

Πολυ σωστα οσα ειπες Κωστη.
Το πιο σωστο που αναφερθηκε σημερα ''Η δυναμη της μηχανης δεν σου δινει μονο τελικη''
Οτι η Μ6 πρεπει να συγκρινεται με την 911 Τurbo S ειναι λογικο δεν ειπε κανενας το αντιθετο.
Απλα οπως ειπα και πιο πανω την Cayenne την θεωρω απλα ενα ολοκληρωμενο αυτοκινητο.
Προσωπικα εγω απο θα διαλεγα XTRAIL και GTR.
Βαλε καμια φωτο της S500 να την χαρουμε και εμεις..!
nomikosas
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 3:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 10 times

Re: DISCO Ή M6;

Δημοσίευση από nomikosas »

VIWOW έγραψε:
ΥΓ. 3 Nomikosas, ο τύπος δεν έχει πλάκα. Είναι για κρέμασμα στο Σύνταγμα, γιατί αν του έφευγε η μ@λ@κία, θα σκότωνε πολύ κόσμο...
Το ειπα γιατι νομιζα ηταν ενα video που ειχα δει παλιοτερα ολοκληρο. Αυτο ειναι ενα μερος απο αυτο το video. Στο ολοκληρο μιλουσε στην καμερα κ ειχε πλακα ετσι με τις εκφρασεις του και με αυτα που ελεγε....
Απάντηση