αφαιρεση γρατζουνιων

Στην ενότητα αυτή μιλάμε για τεχνικά θέματα που αφορούν τα ωρολόγια(εδώ μπορούν τα μέλη να υποβάλλουν και απορίες σχετικά με τεχνικά θέματα)
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από marios_ch »

Πολύ ωραία παιδιά αναμένουμε τα νέα....
Άβαταρ μέλους
Kazushi
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2009 9:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Kazushi »

Hello Guys,

Πώς να σβήσετε τις γρατζουνιές σε 6 απλά βήματα…

1) Με ένα Dremel η ένα πολύστροφο ηλεκτρικό κατσαβίδι, σκόνη γυαλίσματος (εναλλακτικά αλοιφή γυαλίσματος φανοποιίας) και μαλακές μύτες γυαλίσματος μπορούμε να γυαλίσουμε οποιαδήποτε Επιφάνεια.
2) Αφαίρεσε το μπρασελέ από την κάσα και στερέωσε το σε μια Επιφάνεια (ένα κομμάτι ξύλο) ώστε να μην χρειάζεται να το κρατάς, βάλε μια ποσότητα σκονης / κρέμας και σιγά σιγά δούλεψε το μέχρι να το επίπεδο γυαλίσματος που επιθυμείς.
3) Μετά το γυάλισμα, εάν θέλεις το μπρασελέ να είναι ματ αντί του γυαλιστερού, πάρε ένα scotch bright και με την άγρια μεριά και με κάθετες κινήσεις δώσε το ματ που θέλεις !
4) Τέλος, καθάρισε το μπρασελέ με βενζίνη και μαλακή βούρτσα, και βάλτο να κάτσει σε λάδι (αυτό για τις μηχανές ραψίματος) για μερικές ώρες, μετά με λίγο σαπούνι πλύνε όλη την Επιφάνια (όχι βούρτσα, θέλουμε το λαδάκι να μείνει στα κινούμενα μέρη του μπρασελέ…. )
5) Για την κάσα ακoλουθείς την ίδια μέθοδο αλλά χωρίς το λάδι !
6) Για τα κρύσταλλα εξαρτάτε εάν είναι πλαστικά η χαλαζίας, για πλαστικά υπάρχουν gadgets που γυαλίζουν και αφαιρούν γδαρσίματα, όπως το Polywatch Watch Glass Scratch Remover. Για χαλαζία, καλύτερα άστο γιατί είναι δύσκολο…

Just my two eurocents worth...

Δημήτρης.
Εικόνα Conventional ? That's OK, I'll stick to Coaxial...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42653
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39359 times
Been thanked: 8510 times

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Megalos »

kazushi να προτεινω κατι..μη με δειρεις ..
κανε μας την ολη διαδικασια βιντεο :magn:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
marios_ch
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2009 9:17 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 194 times

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από marios_ch »

Πολύ καλή ιδέα!!!! :-) :-)
Άβαταρ μέλους
Kazushi
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2009 9:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Kazushi »

Megalos έγραψε:kazushi να προτεινω κατι..μη με δειρεις ..
κανε μας την ολη διαδικασια βιντεο :magn:
ψαχνω για σκηνοθέτη...
Εικόνα Conventional ? That's OK, I'll stick to Coaxial...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Wostep »

Nαι όντως ενδιαφέρον μόνο που όλο αυτό είναι ολόκληρη τέχνη και όχι τόσο απλό όσο νομίζετε ή όπως ο φίλος μας θέλει να το παρουσιάσει ...
Τι θα γίνει όμως όταν ξαφνικά θα αρχίσουν να χαλάνε οι γωνίες στο ρολόι μας ?
Και ακόμα καλύτερα τι θα γίνει όταν απο την τριβή θα αρχίσουν να αναπτύσσονται θερμοκρασίες οι οποίες υπάρχει μια περίπτωση να αρχίσουν να αλλοιώνουν τις φλάντες μας?
Μήπως λοιπόν να αποφεύγονται τέτοιου είδους προσπάθειες προς αποφυγήν ζημιών ?
Ακόμα απορώ γιατί οι Ελβετοί κάνουν ειδικά σεμινάρια για το λεγόμενο Polishing όταν υπάρχουν τόσο απλοί τρόποι να γυαλίσεις το όμορφο ρολόι σου ...
Και όλα αυτά όταν η μηχανή θα βρίσκεται εντός της κάσας και με τα υποτιθέμενα button (εάν διαθέτει) στη θέση τους ...
Τι να πω , πέραν του οτί εγώ είμαι ενάντια σε κάτι τέτοιο ?
VIWOW
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από VIWOW »

Εγώ δεν ξέρω από αυτά. Δεν ήμουν ποτέ καλός στην αφαίρεση...

Θέλετε να σας πω κανένα καλό κόλπο για πρόσθεση;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Μια καλή λύση είναι να φοράς το ρολόι με το κουτί του! Ή έστω με τη ζελατίνα...
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42653
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39359 times
Been thanked: 8510 times

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Megalos »

VIWOW έγραψε:Εγώ δεν ξέρω από αυτά. Δεν ήμουν ποτέ καλός στην αφαίρεση...

Θέλετε να σας πω κανένα καλό κόλπο για πρόσθεση;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Μια καλή λύση είναι να φοράς το ρολόι με το κουτί του! Ή έστω με τη ζελατίνα...
:cheerdown: :cheerdown: :no:
Κωστη αστοχο black χιουμορ
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Άβαταρ μέλους
Kazushi
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2009 9:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Kazushi »

Είναι αυτονόητο ότι δεν θα γυαλίσεις μια κάσα πριν την αποσυναρμολογησης...

Δεν σε καταλαβαίνω πως θα χαλάσουν οι γωνίες ?

In any case, αν πιάνει το χέρι σου μαστορεύεις, εάν όχι το πας σε ρολογά, είναι απλό...

D.
Wostep έγραψε:Nαι όντως ενδιαφέρον μόνο που όλο αυτό είναι ολόκληρη τέχνη και όχι τόσο απλό όσο νομίζετε ή όπως ο φίλος μας θέλει να το παρουσιάσει ...
Τι θα γίνει όμως όταν ξαφνικά θα αρχίσουν να χαλάνε οι γωνίες στο ρολόι μας ?
Και ακόμα καλύτερα τι θα γίνει όταν απο την τριβή θα αρχίσουν να αναπτύσσονται θερμοκρασίες οι οποίες υπάρχει μια περίπτωση να αρχίσουν να αλλοιώνουν τις φλάντες μας?
Μήπως λοιπόν να αποφεύγονται τέτοιου είδους προσπάθειες προς αποφυγήν ζημιών ?
Ακόμα απορώ γιατί οι Ελβετοί κάνουν ειδικά σεμινάρια για το λεγόμενο Polishing όταν υπάρχουν τόσο απλοί τρόποι να γυαλίσεις το όμορφο ρολόι σου ...
Και όλα αυτά όταν η μηχανή θα βρίσκεται εντός της κάσας και με τα υποτιθέμενα button (εάν διαθέτει) στη θέση τους ...
Τι να πω , πέραν του οτί εγώ είμαι ενάντια σε κάτι τέτοιο ?
Εικόνα Conventional ? That's OK, I'll stick to Coaxial...
Wostep
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 8:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: αφαιρεση γρατζουνιων

Δημοσίευση από Wostep »

Kazushi έγραψε:Είναι αυτονόητο ότι δεν θα γυαλίσεις μια κάσα πριν την αποσυναρμολογησης...

Δεν σε καταλαβαίνω πως θα χαλάσουν οι γωνίες ?

In any case, αν πιάνει το χέρι σου μαστορεύεις, εάν όχι το πας σε ρολογά, είναι απλό...

D.
Wostep έγραψε:Nαι όντως ενδιαφέρον μόνο που όλο αυτό είναι ολόκληρη τέχνη και όχι τόσο απλό όσο νομίζετε ή όπως ο φίλος μας θέλει να το παρουσιάσει ...
Τι θα γίνει όμως όταν ξαφνικά θα αρχίσουν να χαλάνε οι γωνίες στο ρολόι μας ?
Και ακόμα καλύτερα τι θα γίνει όταν απο την τριβή θα αρχίσουν να αναπτύσσονται θερμοκρασίες οι οποίες υπάρχει μια περίπτωση να αρχίσουν να αλλοιώνουν τις φλάντες μας?
Μήπως λοιπόν να αποφεύγονται τέτοιου είδους προσπάθειες προς αποφυγήν ζημιών ?
Ακόμα απορώ γιατί οι Ελβετοί κάνουν ειδικά σεμινάρια για το λεγόμενο Polishing όταν υπάρχουν τόσο απλοί τρόποι να γυαλίσεις το όμορφο ρολόι σου ...
Και όλα αυτά όταν η μηχανή θα βρίσκεται εντός της κάσας και με τα υποτιθέμενα button (εάν διαθέτει) στη θέση τους ...
Τι να πω , πέραν του οτί εγώ είμαι ενάντια σε κάτι τέτοιο ?

Θεωρούσα ότι το ποστ αυτό αφορούσε κάτι το ερασιτεχνικό διότι αυτό που αναφέρεις δεν είναι επαγγελματικό καταρχήν .
Ένας λοιπόν χομπίστας ΔΕΝ έχει την δυνατότητα να αποσυναρμολογήσει την κάσα του (το 99% τουλάχιστον) .
Επειδή όπως ανέφερα το λουστράρισμα είναι τέχνη και δεν σημαίνει ότι επειδή "λούστραρες" ένα παλιό ρολόι άρα μπορείς και να το δοκιμάσεις στα πάντα με επιτυχία να σου πω ότι οι στροφές που αναπτύσει η βούρτσα (εάν δεν είναι η κατάλληλη και εάν δεν το έχεις κάνει ένα εκατομμύριο φορές) μπορούν να σου χαλάσουν τις ακμές της κάσας και του μπρασελέ σου .
Στις μέχρι τώρα συνεργασίες μου υπήρχε πάντα άνθρωπος που θα έκανε το λουστράρισμα για εμένα .
Και κάθε εταιρία που σέβεται το προιόν της έχει επίσης εκπαιδευμένους για το συγκεκριμένο αντικείμενο .
Άρα θα έλεγα , μην το δοκιμάσεις αν δεν το κατέχεις και άσε τον λουστραδόρο να κάνει τη δουλειά του ...
Φιλικά
Νίκος
Απάντηση