Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να επισυνάπτουν κείμενα σχετικά με ρολόγια τους ή γενικά κείμενα που έχουν να κάνουν με τον μαγικό κόσμο της ωρολογοποιίας
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Σπύρος »

Replica και ηθική!!!
Στον φωτογραφικό χώρο που εργάζομαι, οι τιμές έχουν πέσει, σε διεθνές επίπεδο, εξωφρενικά χαμηλά και με την ανάλογη ποιότητα!!!! Πληρώνουν, εν γνώση τους, τιμές μαϊμούς και αυτή την ποιότητα ´εχουν. Οι άνθρωποι αυτοί είναι ηθικοί;; Δεν ξέρω ούτε ενα marketer που να είναι!!!
Τα προϊόντα που διαφημίζουν λένε την αλήθεια; Το Photoshop που τόσο υπερασπίζονται διάφοροι, είναι ηθικό να συνεχίζει να το πουλάει η Adobe στη τιμή που το δίνει ´οταν με ξεζουμίζει εδώ και 12 χρόνια;;
Η Tudor με την ... οικονομική/αδελφή σειρά της Rolex, είναι τίμιο και ηθικό να βγάλει ένα μοντελάκι με ... In house μηχανισμό και να το πουλάει λίγο λιγότερο από το ανάλογο Rolex;;;;
Στο Dubai που ζούσα για μεγάλο διάστημα, υπήρχε ολόκληρη περιοχή που πούλαγε μόνο μαϊμούδες !!! Τα ρούχα δε, άντεχαν τόσο πολύ στα πλυντήρια των ξενοδοχείων που όλοι τα αγοράζαμε.
Που βρίσκεται λοιπόν η ηθική σε μία αγοραπωλησία όταν και οι δύο κάνουμε παζάρι στη τιμή και κοιτάμε να ρίξουμε ο ένας τον άλλο;;; ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!
Ο λόγος που δεν αγοράζω μαϊμούδες ρολόγια; Μα γιατι μ´αρέσει η ατμόσφαιρα στο κατάστημα, πιθανών η διαφήμιση της, με αρέσει να αισθάνομαι έστω και για μία στιγμή την ματαιότητα οτι στο κατάστημα με προσέχουν ( μέχρι να πληρώσω και να φύγω δυστυχώς). Ακόμη, ακόμη οτι αγοράζω κάτι που άλλοι δεν μπορούν και την άλλη απαράδεκτη δικαιολογία ότι δικαιώνονται οι ατέλειωτες ώρες που δούλεψα για να το αποκτήσω!!!! Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου..... Πάντως απ τις μαϊμούδες κανείς δεν χάνει, μαλλον.
These users thanked the author Σπύρος for the post:
Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 12:45 pm)
Rating: 7.69%
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Αντιλαμβάνομαι ότι συνομιλώ με ανθρώπους της ηλικίας μου και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να μου φαίνεται περίεργο που ανασύρονται θέματα που νομίζω ότι λύθηκαν όταν ήμουν 7-8 χρονών...

Την εποχή εκείνη διάφοροι "αριστεροί" "διανοούμενοι" (το γράφω έτσι γιατί ανήκω σε αριστερή οικογένεια, έβαλαν με μένος εναντίον της διαφήμισης.

Την είχαν βέβαια χοντρά πατήσει γιατί απέναντί τους βρισκόταν ο υπέροχος Νίκος Δήμου που με σειρά βιβλίων και άρθρων προσπαούσε να τους μάθει τα βασικά. Β+α = βα.

Έγραφαν ακόμη και ότι η διαφήμιση στηρίζει τα ...μονοπώλεια - αν είναι δυνατόν να διαφημίζεις κάτι όταν το πουλάς μόνο εσύ...

Ο Δήμου τους εξηγούσε ότι η διαφήμιση απλά επιταχύνει την αντίδραση του καταναλωτή.

Το γνωρίζεις πιο γρήγορα - το απορίπτεις ή το αποδέχεσαι πιο γρήγορα. Τίποτα άλλο.

Τους εξηγούσε ότι οι καταναλωτές δεν είναι ζώα και δεν αγοράζουν ότι τους πεις.

Όμως αυτοί - αριστεροί τάχα μου - δεν καταλάβαιναν. Δεν συμφωνούσαν προφανώς. Θεωρούσαν τον καταναλωτή πρόβατο.

Αργότερα προέκυψε - ως επάγγελμα γιατί ως λειτουργία υπήρχε πάντα - το μάρκετινγκ.

Η δουλειά αυτή συνίσταται στο να βρεις τι θέλει το καταναλωτικό κοινό και να το προσφέρεις. Τελεία. Τίπατα άλλο.

Όμως όλοι - που δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα - είναι σίγουροι ότι ο καλός μαρκετίαρ προσπαθεί να αλλάξει τα γούστα του καταναλωτή - προφανώς από βίτσιο.

Αρέσει στον καταναλωτή το άσπρο; Αντί να παράγουν άσπρο, παράγουν μαύρο και μετά ξοδεύουν μυαλό και χρήματα για να σε πείσουν ότι σου αρέσει το μαύρο που δεν σου αρέσει!!!! Πως το βλέπετε; Παίζει να συμβαίνει;

Δεν ξέρεις Σπύρο κανέναν μαρκτίαρ που να λέει αλήθεια.

Θα ηθελες να μου πεις για τι είδους μαρκτίερς μιλάς;

Για ποιόν;

Εγώ ξέρω καλά τον Μπιβέρ. Ήξερα τον μακαρίτη τον Χάγιεκ. Τον Ντυφούρο που είναι Πρόεδρος της Ρόλεξ.

Λες να λένε ψέμματα;

Ας πάρουμε τον Μπιβέρ.

Πήρε το όνομα Blancpain όταν ακόμη και οι μεγάλοι έφτιαχναν quartz και λάνσαρε την εταιρεία με το σλόγκαν η Blancpain είναι η μόνη εταιρεία που δεν θα κάνει ποτέ της quartz. Πόνταρε ΠΡΩΤΟΣ στο μηχανικό ρολόι και στις πολύπλοκες μηχανές και πούλησε την εταιρεία δεκάδες εκατομμύρια λίγα χρόνια μετά.

Μπήκε στο Swatch Group. Ανέστησε την Ω δένοντάς την με τον 007 κλπ. Διέγνωσε την επιτυχία του καινούργιου 007 και αντί 60.000$ που ζητούσαν τους πρόσφερε 15.000.000$ για να σηρίξει την επιτυχία της ταινείας και να δεθεί μαζί της. Φταίει αυτός που μια τόσο ιστορική εταιρεία ξαναμπήκε στην αγορά για τα μάτια του Μπρόσναν; Ή το κοινό που επιλέγει με αυτό το κριτήριο; Το δημιούργησε το κριτήριο, ή το βρήκε και το χρησιμοποίησε για να προσφέρει αυτό που οι καταναλωτές ήθελαν;

Τον πήρε ο Κρόκο να φτιάξει την Hublot.

Σκέφτηκς τι είναι η Η; Η πρώτη εταιρεία που έδεσε το χρυσό με το καουστούκ.

Είπε: ότι κάνω θα είναι fusion. Και έβγαλε το Big Bang.

Αμέσως μετά ήρθε η κρίση. Όλοι πάγωσαν την διαφήμιση. Τα ταξίδια.

Αυτός είπε: η κρίση είναι μια ευκαιρία. Κανείς δεν ανοίγεται. Εγώ θα ανοιχτώ και θα βγω κερδισμένος.

Όταν δεν φυσάει στη λίμνη της Γενεύης, είπε, δεν πρέπει να βλέπεις με πόσους κόμβους πηγαίνει το ιστιοφόρο σου. Πρέπει να βλέπεις, είμαι πρώτος;

Και ξόδεψε. Πήγε στους πελάτες του όταν οι άλλοι έκαναν οικονομία. Μου είπε: πότε θα πάω; όταν πολάνε; τότε δεν με χρειάζονται. Τώρα θα πάω. Και θα στείλω τον πωλητή μου πρώτη θέση. Να του ανεβάσω το ηθικό! Πήρε την Φόρμουλα 1, το Euro, το Μουντιάλ, τζάμπα όταν οι άλλοι ξυνόντουσαν.

Βλέπεις κάποιο ψέμα;

Επένδυσε εκατομμύρια στο θέμα των Αντικυθήρων. Την έκθεση στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο μας αυτός την πλήρωσε και την είδαν 1.500.000 άνθρωποι.

Την νέα ανέλκυση στο ναυάγιο αυτός την πληρώνει.

Μετά πήγε στην TAG. Έκρινε ότι η TAG έπρεπε να βρει το νεανικό κοινό για να σώσει όχι μόνο το τομάρι της, αλλά την Ελβετική Ωρολογοποιία.

Και σήμερα 4 μήνες μετά απέναντι σε μια παντοδύναμη Apple, προτάσσει την TAG σε συνεργασία με τις Google και Intel.

Βλέπεις κανένα ψέμα;

Η κινητή τηλεφωνία δεν θα κλέψει τον καρπό των πιτσιρικάδων και όλων μας.

Μην ανησυχείς λοιπόν ο χώρος του ρολογιού έχει περισσευούμενη ηθικη, ιδιαίτερα δε αν τον συγκρίνουμε με πιο σημαντικούς και σοβαρούς χώρους.

Αφού έχεις δουλέψει τόσα χρόνια στο φωτορεπορτάζ και ιδιαίτερα στον πόλεμο θα γνωρίζεις πως στήνεται η διεθνής προπαγάνδα.

Πως σημαντικότατες "ιστορικές" φωτογραφίες με πεινασμένα παιδάκια από την Αφρική, τραβήχτηκαν σε στούντιο στη Γαλλία.

Και ΕΚΕΙ το ψέμα πονάει εκατομμύρια φορές παραπάνω.

Έχω εκπαιδευτεί και έχω διδάξει όλα τα επιφανή καταστήματα ρολογιών πως να δημιουργούν την ατμόσφαιρα που λες στον πελάτη τους. Έχω δημιουργήσει χιλιάδες παθιασμένους με το ρολόι με τα ανάλογα εμπορικά αποτελέσματα - και επιτέλους ας σκεφετεί και κάποιος ότι όταν πουλιέται ένα Ρόλεξ τα χρήματα δεν πάνε στον μακαρίτη τον ιδρυτή της κατευθείαν. Ζουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στην εταιρεία, στα εργοστάσιά της, στις αντιπροσωπείες, στα σέρβιες, στα καταστήματα πωλήσεως.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΕΠΛΙΚΕΣ
Και βέβαια η ύπαρξη των μαιμούδεν είναι θέμα ηθικό, αφού είναι μια πολλαπλών μορφων κλοπή (πνευματικών δικαιωμάτων, νόμων για τα υλικά, φορολόγησης, μαύρης εργασίας, παιδικής εργασίας κ.λπ.)

Αυτό που γράφτηκε για την εξόρυξη χρυσού αντιμετωπίζεται από δυο οργανώσεις που έχουν ιδρύσει οι σοβαρές εταιρείες του χώρου και βέβαια όταν υπάρχει κάποιο σκάνδαλο γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες, όπως για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια με τα κροκό λουράκια.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ
Επειδή ήμουν και εγώ φωτογράφος (1983-1998) δεν με ενδιέφερε ποιές ήταν οι τιμές της αγοράς. Πληρωνόμουν τα χρήματα που ήθελα και ακόμη και για δουλειές που η σφραγίδα του δημιουργού δεν είναι τόσο σημαντική, πληρωνόμουν και 5 και 10 φορές περισσότεροι από τους άλλους. Δεν βρίσκω κάτι ανήθικο στο να έχουν πέσει οι τιμές όταν ο καθένας σήμερα τραβάει φωτογραφίες και τα μέσα έχουν χάσει αναγνώστες και διαφημίσεις. Όμως και εδώ η ποιότητα είναι αυτή που επιλέγει - ή έστω ανέχεται - το κοινό. Και υπάρχουν ποιότητες για κάθε γούστο και επίπεδο.

Για εμένα παραμένει ένα απλό θέμα. Όλα πληρώνονται όσο πρέπει να πληρωθούν, αλλιώς κλείνουν. Πως είναι δυνατόν να θεωρείς ότι το Photoshop είναι τόσο υπερτιμημένο, αλλά η αγορά δεν το "ξέβρασε" να κλείσει η εταιρεία, επειδή κάποιος καλός άνθρωπος πουλάει το ίδιο τα μισά λεφτά;

Έχω όμως μια μικρή ερώτηση. Νομίζω ότι εσύ ανέβασες το σάιτ που φιλοξενεί τα άρθρα άλλων σάιτ στο φόρουμ (watchvillage νομίζω).

Πως θέλεις οι φωτογράφοι να πληρώνονται κανονικά όταν η ενέργειά σου ανεβάζει την επισκεψιμότητα ενός σάιτ που δεν χρησιμοποιεί φωτογράφους, όπως τα σάιτ που έχουν δημιυοργήσει τα θέματα που αυτός ανέξοδα φιλοξενεί;

Αν λοιπόν σου άρεσαν στο σάιτ αυτό τα θέματα που ήταν το watchtoread ή του jsx κ.λπ. που έχουν πρωτογενή δημιουργία, ας έγραφες να επισκεφτούν αυτά τα σάιτ, ανεβάζοντας (έστω και όσο μπορεί μέσω ενός ελληνικού φόρουμ) την επισκεψιμότητα του πραγματικού μέσου.

Αυτή η ευκολία, ρίχνει τις τιμές.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Θα συμφωνήσω ότι από τις μαιμούδες δεν χάνει η ωρολογοποιία, αφού οι καταναλωτές μαιμούδων δεν θα αγόραζαν ποτέ το ορίτζιναλ. Όμως χάνουν τα αμέτρητα υπέροχα ρολόγια που πουλιούνται στην τιμή της μαιμούς και είναι αληθινά ρολόγια και βέβαια η παγκόσμια οικονομία.
These users thanked the author CS-VIW for the post:
Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 12:45 pm)
Rating: 7.69%
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Σπύρος »

Φίλε Κωστή, δυστυχώς σου βγάζω ΚΟΚΚΙΝΟ στο θέμα της ιστοσελίδας που ανέβασα όσο και την προστασία που προσφέρεις και τον άνευ όρων θαυμασμό που δείχνεις στους γνωστούς της διεθνούς ωρολογοποιίας και όχι μόνο.
Υπάρχουν χιλιάδες Ελβετοί (μιάς και είσαι τόσο ευαίσθητος μαζί τους) που έχασαν τη δουλειά τους εξ αιτίας της ανικανότητας των στελεχών να δουν την επερχόμενη κρίση με τα ρολόγια quartz και υπάρχουν χιλιάδες άλλοι Ελβετοί που έχουν δουλειά λόγω των μονοπωλίων των Richemont " Swatch κλπ και ´αλλοι τόσοι που θα κλείσουν εξ αιτίας αυτών των μονοπωλίων. !!!!!!!

Στη φωτογραφία ο δάσκαλος μου έλεγε οτι μεταξύ άσπρου και μαύρου υπάρχουν τουλάχιστον 20 Γκρι!!!!!! Και η ζωή δεν είναι τηλεοπτικό παιχνίδι με NΑΙ ή ΟΧΙ!!!!!!! Αλλά μία πανέμορφη ασπρόμαυρη φωτό με χιλιάδες αποχρώσεις!!!!!!
These users thanked the author Σπύρος for the post (total 3):
ggli (Τετ Μαρ 25, 2015 10:31 am) • Franco (Τετ Μαρ 25, 2015 12:28 pm) • Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 12:44 pm)
Rating: 23.08%
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Argo982001 »

Δεν θελω να διαφωνήσω με κανένα από τους προλαλήσαντες,άλλωστε το θέμα άπλωσε αρκετά , το μόνο που θελω να πω με αφορμή αυτό το τόπικ κυρίως για τα homage των γνωστών ιντερνετικών εταιρειών (για τις ρέπλικες δε το συζητάω καν) ειναι οτι δε συμφωνώ άτομα με τη τρέλα μας και τις γνώσεις μας να ασχολούμαστε μαζί τους.Είμαι της άποψης οτι αν δε μπορείς να πας στο real thing (απολύτως σεβαστό και φυσιολογικό ) δεν πας σε κάτι που το κοπιάρει.
These users thanked the author Argo982001 for the post (total 3):
Σπύρος (Τετ Μαρ 25, 2015 11:20 am) • CS-VIW (Τετ Μαρ 25, 2015 3:35 pm) • nick10 (Τετ Μαρ 25, 2015 4:42 pm)
Rating: 23.08%
Άβαταρ μέλους
ggli
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 9:21 pm
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 4363 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από ggli »

Όντως το θέμα άπλωσε αρκετά, πολυ ενδιαφέρουσες απόψεις όμως, και βέβαια δε χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι με όλα, δεν είναι αυτό το κριτήριο , αλλά να ακούγονται διαφορετικές γνώμες .
Και μιας η συζήτηση γύρισε στα homage , θεωρώ υποκριτικό να αποκηρυσσουμε τις <<replica>> και με σχετική ευκολία να αγοράζουμε homage με την δικαιολογία της νομιμότητας , για μένα ξαναλέω ηθικά είναι το ίδιο πράγμα , αν και οι replica ήταν νόμιμα θα αγόραζαν παρά πολλοί που τώρα έχουν ηθικούς φραγμούς .
Έχω αγοράσει πολλά homage και καμία replica , όμως τα πούλησα όλα .
These users thanked the author ggli for the post (total 3):
Argo982001 (Τετ Μαρ 25, 2015 12:24 pm) • Franco (Τετ Μαρ 25, 2015 12:29 pm) • Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 12:44 pm)
Rating: 23.08%
ggli
Argo982001
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 2:28 pm
Has thanked: 642 times
Been thanked: 506 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Argo982001 »

Σωστός!Τα homage των γνωστών ιντερνετικών εταιρειών που απόκτησαν λόγω ύπαρξης μέσω των ωρολογιακων φορουμ, κατά την άποψη μου δεν ειναι τιποτα περισσότερο από νόμιμες ρέπλικες.Επειδή εδώ μιλάω σαν ωρολογοφιλος και δε με νοιάζει το νόμιμο-παράνομο δεν καταλαβαίνω πως έναν τρελαμένο σαν εμενα τον εξιτάρει να φοραει κάτι τέτοιο στο χέρι.Οντως με γνωστούς μου που δεν έχουν καμια επαφή με το χώρο θα δυσκολευτώ να τον πίσω γιατι αξίζει να δώσει τα 10πλασια + για να πάει στο real deal αλλά μεταξύ μας θα επρεπε τα ευκόλως εννοούμενα να παραλείπονται. :smile:
These users thanked the author Argo982001 for the post (total 2):
Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 12:44 pm) • Σπύρος (Τετ Μαρ 25, 2015 3:54 pm)
Rating: 15.38%
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

Σπύρος έγραψε:Φίλε Κωστή, δυστυχώς σου βγάζω ΚΟΚΚΙΝΟ στο θέμα της ιστοσελίδας που ανέβασα όσο και την προστασία που προσφέρεις και τον άνευ όρων θαυμασμό που δείχνεις στους γνωστούς της διεθνούς ωρολογοποιίας και όχι μόνο.
Υπάρχουν χιλιάδες Ελβετοί (μιάς και είσαι τόσο ευαίσθητος μαζί τους) που έχασαν τη δουλειά τους εξ αιτίας της ανικανότητας των στελεχών να δουν την επερχόμενη κρίση με τα ρολόγια quartz και υπάρχουν χιλιάδες άλλοι Ελβετοί που έχουν δουλειά λόγω των μονοπωλίων των Richemont " Swatch κλπ και ´αλλοι τόσοι που θα κλείσουν εξ αιτίας αυτών των μονοπωλίων. !!!!!!!

Στη φωτογραφία ο δάσκαλος μου έλεγε οτι μεταξύ άσπρου και μαύρου υπάρχουν τουλάχιστον 20 Γκρι!!!!!! Και η ζωή δεν είναι τηλεοπτικό παιχνίδι με NΑΙ ή ΟΧΙ!!!!!!! Αλλά μία πανέμορφη ασπρόμαυρη φωτό με χιλιάδες αποχρώσεις!!!!!!
Δεν είμαι εξοικειωμένος με το ποδόσφαιρο, οπότε η έκφραση "σου βγάζω κόκκινο" μου είναι ξένη, πόσο μάλλον τη στιγμή που δεν είμαι ποδοσφαιριστής, ούτε εσύ διαιτητής και βέβαια ο διαιτητής όταν βγάζει κόκκινο έχει μια λογική εξήγηση.

Δεν αναφέρεις σε τι μου "βγάζεις κόκκινο" στο σάιτ. Δεν είναι ένα σάιτ αναπαραγωγής θεμάτων; Έχει δική του ύλη; Δικούς του συντάκτες;

Πολλά σάιτ ανά τον κόσμο αναπαράγουν και τα δικά μου άρθρα. Όταν τους στείλεις ένα μέιλ διαμαρτυρίας ξέρεις τι κάνουν; Σε παραπέμπουν στους δεκάδες δικηγόρους τους και σου ζητούν να αποδείξεις ότι το άρθρο σου (που το έχουν πάρει σελιδοποιημένο σε μορφή του .pdf και φέρει την υπογραφή σου) είναι όντως δικό σου και δεν το έχει κλέψει και εσύ από αλλού! Δεν έχουν συντάκτες, φωτογράφους, γραφίστες, μεταφραστές, αλλά δικηγόρους!

Η εμφάνιση του quartz ήταν μια φυσική εξέλιξη της ανάπτυξης των microchips και βέβαια ήταν φυσικό να αποσπάσει καταναλωτές από το ελβετικό ρολόι.

Δεν νομίζω ότι είναι λογικό να κατηγορείς έναν επιχειρηατία ή ακόμη περισσότερο έναν χώρο ότι δεν προέβλεψε ότι κάποιος άλλος χώρος θα αναπτυχθεί και θα στριμώξει τις δικές του πωλήσεις. Κατηγορείς τους Ελβετούς ότι έχασαν θέσεις εργασίας στην κρίση του quartz, αλλά δεν τους επαινείς που ξαναήρθαν στο προσκύνειο και έχουν απίστευτη ανάπτυξη, ενώ ο Μπιβέρ με την τελευταία του κίνηση βάζει χέρι στην Apple!!!

Αυτή τη στιγμή και εδώ και αρκετά χρόνια κλείνουν στα καλύτερα σημεία του πλανήτη οι μπουτίκ του Yves-Saint Laurent και της Chanel και στη θέση τους ανοίγουν μπουτίκ ρολογιών.

Στο Sentier κατοικούν 500 άνθρωποι και δουλεύουν 4.500 ωρολογοποιοί.

Και εσύ κατηγορείς τους Ελβετούς ότι δημιούργησαν το 1970 ανεργία!!!!

Το Richemont δεν είναι μονοπώλειο, ούτε το Swatch Group, το LVMH κ.λπ. Μονοπώλειο είναι όταν ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ελέγχει έναν χώρο.

Στην Ωρολογοποιία υπάρχουν 3 μεγάλα γκρουπς και 3000 εταιρείες, εκ των οποίων πολλές εκατοντάδες τα καταφέρνουν μια χαρά, χωρίς την βοήθεια των γκρουπς.

Ο Richard Mille, η MB&F, François Paul Journe, De Bethne κ.λπ. κ.λπ. έχουν απίσευτη επιτυχία και πωλήσεις διεθνώς ενώ "μπαίνουν στο μάτι" αυτών που εσύ θεωρείς μονοπώλειπ. Μονοπώλειο ήταν το αλάτι ή τα σπίρτα την Ιταλία (δεν ξέρω αν είναι ακόμη). Μπνοπώλειο είναι να μην υπάρχει άλλη λύση.

Στη φωτογραφία τώρα.

Ο δάσκαλός σου (ποιός ήταν;) σου το είπε αυτό παλιά.

Τα γκρι στην πραγματικότητα είναι χιλιάδες και υπάρχει και το χρώμα, οπότε τα χρώματα είναι εκατομμύρια, αλλά η μέρα δεν γίνεται νύχτα, ιδίως χωρίς επιχειρήματα.

Θα σου σύττηνα το βιβλίο Art de la couleur του Johannes Itten. Είναι το σημαντικότερο βιβλίο που γράφτηκε ποτέ για τα χρώματα.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις γιατί "μου έβαλες ΚΟΚΚΙΝΟ" στο θέμα του σάιτ. Δεν είναι αναπαραγωγής θεμάτων που έκαναν άλλα σάιτ; Έχει δική του παραγωγή θεμάτων;
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

ΥΓ2. Γιατί συχνά δεν απαντιέται το βασικό που έχω πει, αλλά τα γύρω-γύρω;

Αγαπητέ Σπύρο, στην απάντησή σου αγνοείς την εξήγησή μου για το τι είναι το μάρκετινγκ και πως το εφαρμόζουν με παραδειγματικό τρόπο οι επικεφαλείς της ελβετικής ωρολογοποιίας, αλλά τους κατηγορείς για τη δύσκολη περίοδο του quartz, ότι χάθηκαν θέσεις εργασίας. Δηλαδή κατηγορείς για πρόκληση ανεργίας μια χώρα που έχει 3% ανεργία!

Δεν απαντάς όμως στο κύριο: ΣΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ;

Παράλληλα την ίδια στιγμή δεν σχολιάζεις το θέμα που προφανώς ξέρεις πολύ καλά και είναι πολλαπλάσιας σημασίας, ΌΤΙ ΣΤΗΝ "ΙΣΤΟΡΙΚΗ", ΡΕΠΟΡΤΑΖΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΔΙΕΘΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

Δεν είναι υποκρισία να καταπίνουμε το ψέμα στην πολιτική και την καταγραφή της Ιστορίας και να εξεγειρόμαστε για την "αλήθεια" του τουρμπιγιόν;
CS-VIW
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 1:09 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από CS-VIW »

ΥΓ3. Αγαπητέ Σπύρο, γράφεις ότι έχουν πέσει οι τιμές στη φωτογφαφία. Σου απαντώ ότι την ίδια στιγμή εσύ προβάλεις ένα σάιτ που δεν έχει δική του παραγωγή, βοηθώντας την απαξίωση των πραγματικών δημιουργών, δηλαδή των σάιτ που πληρώνουν φωτογράφους, αρθρογράφους, αρχισυντάκτες, γραφίστες κ.λπ.

Μου απαντάς ότι "μου βάζεις ΚΟΚΚΙΝΟ" χωρίς να εξηγείς τι εννοείς.

Περιμένω να μου πεις γιατί το έγραψες; Είχα άδικο;

ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (προκειμένου να καταλάβω πως δουλεύει η ομαδική συμμετοχή σε ένα φόρουμ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 3 ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ LIKE.

Κατάλαβαν γιατί "μου έβαλες ΚΟΚΚΙΝΟ";

Είχα άδικο; Ήταν άστοχη η παρατήρησή μου; Το Watchvillage απασχολεί φωτογράφους, αρθρογράφους κ.λπ.;

Ή ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΥΝ ΜΙΑ ΠΙΟ "ΧΑΛΑΡΗ" ΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ "ΩΧ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ...";

Αυτή ακριβώς κατά τη γνώμη μου που μας κάνει αντιπαραγωγικούς και με λάθος εικόνα του εαυτού μας;
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2014 1:19 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 100 times

Re: Ρολόγια Απομίμηση (Replica)

Δημοσίευση από Σπύρος »

CS-VIW έγραψε:
Σπύρος έγραψε:Φίλε Κωστή, δυστυχώς σου βγάζω ΚΟΚΚΙΝΟ στο θέμα της ιστοσελίδας που ανέβασα όσο και την προστασία που προσφέρεις και τον άνευ όρων θαυμασμό που δείχνεις στους γνωστούς της διεθνούς ωρολογοποιίας και όχι μόνο.
Υπάρχουν χιλιάδες Ελβετοί (μιάς και είσαι τόσο ευαίσθητος μαζί τους) που έχασαν τη δουλειά τους εξ αιτίας της ανικανότητας των στελεχών να δουν την επερχόμενη κρίση με τα ρολόγια quartz και υπάρχουν χιλιάδες άλλοι Ελβετοί που έχουν δουλειά λόγω των μονοπωλίων των Richemont " Swatch κλπ και ´αλλοι τόσοι που θα κλείσουν εξ αιτίας αυτών των μονοπωλίων. !!!!!!!

Στη φωτογραφία ο δάσκαλος μου έλεγε οτι μεταξύ άσπρου και μαύρου υπάρχουν τουλάχιστον 20 Γκρι!!!!!! Και η ζωή δεν είναι τηλεοπτικό παιχνίδι με NΑΙ ή ΟΧΙ!!!!!!! Αλλά μία πανέμορφη ασπρόμαυρη φωτό με χιλιάδες αποχρώσεις!!!!!!
Δεν είμαι εξοικειωμένος με το ποδόσφαιρο, οπότε η έκφραση "σου βγάζω κόκκινο" μου είναι ξένη, πόσο μάλλον τη στιγμή που δεν είμαι ποδοσφαιριστής, ούτε εσύ διαιτητής και βέβαια ο διαιτητής όταν βγάζει κόκκινο έχει μια λογική εξήγηση.

Ο Richard Mille, η MB&F, François Paul Journe, De Bethne κ.λπ. κ.λπ. έχουν απίσευτη επιτυχία και πωλήσεις διεθνώς ενώ "μπαίνουν στο μάτι" αυτών που εσύ θεωρείς μονοπώλειπ. Μονοπώλειο ήταν το αλάτι ή τα σπίρτα την Ιταλία (
Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις γιατί "μου έβαλες ΚΟΚΚΙΝΟ" στο θέμα του σάιτ. Δεν είναι αναπαραγωγής θεμάτων που έκαναν άλλα σάιτ; Έχει δική του παραγωγή θεμάτων;

Φίλε Κωστή,
Κάποιος μεγάλος φιλόσοφος, εάν δεν κάνω λάθος, είπε οτι θα υπερασπίζεται με τη ζωή του το δικαίωμα σου να έχεις διαφορετική άποψη.

Εγώ απλά λέω οτι εάν σήμερα μπορώ να χωνέψω τον μπακαλιάρο με τη σκορδαλιά, μπορώ να δεχθώ και να χωνέψω κάθε διαφορετική άποψη, όσο αιρετική και εάν την θεωρώ!!!!
Χρόνια πολλά σε όλους μας, εορτάζοντος και μη!!!
These users thanked the author Σπύρος for the post:
Megalos (Τετ Μαρ 25, 2015 4:20 pm)
Rating: 7.69%
Απάντηση