Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Στην ενότητα αυτή τα μέλη μπορούν να ρωτούν σχετικά με την επιλογή ωρολογίων
Άβαταρ μέλους
Bahatouridhs
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2010 9:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από Bahatouridhs »

Διαβαζω απο amazon σχολια απο χρηστες που πηραν ρολογια με πυξιδα και θερμοκρασια και λενε οτι για να δειξει σωστη θερμοκρασια πρεπει να το ακουμπησετε καπου για κανα μισαωρο και οχι πανω στο χερι γιατι το επηρεαζει η θερμοκρασια σωματος,ρουχα, επισης θελει ρυθμιση καθε φορα που το ενεργοποιεις.

Η πυξιδα θελει ρυθμιση για να δουλεψει καθε 10 δευτερολεπτα και δεν ειναι απολυτα ακριβης.

Ισχυουν ολα αυτα ?

Α και κατι αλλο απο που αγοραζεται ρολογια απο ελλαδα η ευρωπη? ειδα στο amazon εχει τρελες διαφορες στις τιμες.
tazio
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από tazio »

Όλα τα ρολόγια με θερμόμετρο πρέπει να βγουν από το χέρι και να μείνουν κάποια λεπτά εκτός για να δείξουν τη σωστή θερμοκρασία.
Για τη πυξίδα δε γνωρίζω αλλά η δική μου λογική λέει πως σε ένα πολυεργαλείο λογικό να γίνονται συμβιβασμοί στις δυνατότητές του. Διαφορετικά όποιος θέλει απόλυτη χρήση αγοράζει και το αντίστοιχο εργαλείο.

Προσωπικά και το έχω γράψει και σε άλλα θέματα, Casio αγοράζω από Ελλάδα. Ο λόγος ότι οι διαφορές τιμών (τουλάχιστον σε αυτά που έψαξα) δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να τις προτιμήσω θυσιάζοντας και την εγγύηση και την αμεσότητα (το είδα μου άρεσε, το αγόρασα, το φόρεσα, έφυγα) της αγοράς.
Μη ταΐζεται τα TROLL !!!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

Για Citizen, Seiko, έχουμε στο forum το Χρήστο, ο οποίος είναι εξαιρετικός στις συναλλαγές. Για Casio υπάρχει κάποιος φίλος εδώ?

Με ενδιαφέρει το GW-M5600BC-1ER, το οποίο το είχα βρει στο Amazon.co.uk 97.5 λιρώνια με τα μεταφορικά. Τώρα το έχει 105. Εδώ στο Ηράκλειο τουλάχιστον στα μαγαζία δεν το έχω βρει κάπου. Αν έχει μικρή διαφορά, όπως αναφέρει ο φίλος tazio (σε άλλα που έχω βρει, όντως οι διαφορές δεν είναι σημαντικές), θα προτιμούσα να το πάρω από Ελλάδα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
THANOS58
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:38 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από THANOS58 »

Φίλε Μάρκο, πάντα λέω -χωρίς να θέλω προς θεού να υποβιβάσω την υψηλή ωρολογοποιία- ότι τα Casio είναι τα καλύτερα ρολόγια στον πλανήτη, σε σχέση με το τι δίνουν για τα λεφτά που πληρώνεις. Δεν είναι και τυχαίο που είναι πρώτα σε πωλήσεις παγκοσμίως... Είμαι ενθουσιασμένος από τα δύο που έχω αγοράσει (PRW1500 Protrek και 1100 GSD1-AER, ΚΑΙ ΤΑ ΔΎΟ RADIOCONTROLLED). Από που τα πήρα σε τιμές καταπληκτικές (έκπτωση 20-25%)? Από το Hondos Center! Για κάνε ένα τσεκάρισμα κοντά σου...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ,
ΚΙ' ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

THANOS58 έγραψε:Φίλε Μάρκο, πάντα λέω -χωρίς να θέλω προς θεού να υποβιβάσω την υψηλή ωρολογοποιία- ότι τα Casio είναι τα καλύτερα ρολόγια στον πλανήτη, σε σχέση με το τι δίνουν για τα λεφτά που πληρώνεις. Δεν είναι και τυχαίο που είναι πρώτα σε πωλήσεις παγκοσμίως... Είμαι ενθουσιασμένος από τα δύο που έχω αγοράσει (PRW1500 Protrek και 1100 GSD1-AER, ΚΑΙ ΤΑ ΔΎΟ RADIOCONTROLLED). Από που τα πήρα σε τιμές καταπληκτικές (έκπτωση 20-25%)? Από το Hondos Center! Για κάνε ένα τσεκάρισμα κοντά σου...
Φίλε Θάνο ευχαριστώ για την απάντηση! Έχει το Hondos Center Casio?? Δεν έχω πάει ποτέ...Θα το τσεκάρω άμεσα και θα σας πω...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από dimRHO »

και Casio να μην έχει με τόσα μωρά που κυκλοφορούν εκεί μέσα αξίζει να περάσει κανείς μια βόλτα! :magn:
These users thanked the author dimRHO for the post:
Γιάνννης (Δευ Οκτ 25, 2021 6:53 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
dimRHO
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2009 2:54 pm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 368 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από dimRHO »

εγώ προσωπικά τα αγοράζω από το εξωτερικό γιατί πάντα παραγγέλνω μαζί έξτρα λουράκια και bezel.
These users thanked the author dimRHO for the post:
Γιάνννης (Δευ Οκτ 25, 2021 6:53 am)
Rating: 7.69%
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

dimRHO έγραψε:και Casio να μην έχει με τόσα μωρά που κυκλοφορούν εκεί μέσα αξίζει να περάσει κανείς μια βόλτα! :magn:
:ha: :ha: ;)

Λοιπόν πήγα και εκεί (όντως άξιζε τον κόπο, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι έχω κάποιο λόγο να μπω σε αυτό το μαγαζί..) και σε ένα άλλο. Δυστυχώς το άλλο δεν είχα μωρά μέσα, ένα τύπο είχε. Και στα 2 μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το εισάγει η casio (ούτε το mudman με τη μαύρη οθόνη, μόνο με τη γκρι με μαύρα γράμματα, που δεν είναι solar, οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου). Οπότε αναγκαστηκά θα το πάρω απέξω. Θα περιμένω μετά τις γιορτές μήπως πέσουν λίγο οι τιμές, γιατί υποψιάζομαι ότι τώρα είναι λίγο τσιμπιμένες, λόγω περιόδου. Τα 97.5 λιρώνια με τα μεταφορικά που είχε στο Amazon.co.uk θα τα έδινα ευχαρίστως, τα 105-117+μεταφορικά στο ebay.co.uk όχι.
These users thanked the author markosgr28 for the post:
Γιάνννης (Δευ Οκτ 25, 2021 6:53 am)
Rating: 7.69%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markosgr28
moderator
Δημοσιεύσεις: 12457
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:19 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτης
Has thanked: 23 times
Been thanked: 5158 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από markosgr28 »

THANOS58 έγραψε:Φίλε Μάρκο, πάντα λέω -χωρίς να θέλω προς θεού να υποβιβάσω την υψηλή ωρολογοποιία- ότι τα Casio είναι τα καλύτερα ρολόγια στον πλανήτη, σε σχέση με το τι δίνουν για τα λεφτά που πληρώνεις. Δεν είναι και τυχαίο που είναι πρώτα σε πωλήσεις παγκοσμίως... Είμαι ενθουσιασμένος από τα δύο που έχω αγοράσει (PRW1500 Protrek και 1100 GSD1-AER, ΚΑΙ ΤΑ ΔΎΟ RADIOCONTROLLED). Από που τα πήρα σε τιμές καταπληκτικές (έκπτωση 20-25%)? Από το Hondos Center! Για κάνε ένα τσεκάρισμα κοντά σου...
Θα συμφωνήσω με την άποψη σου για τα casio. Ειδικά τα G shock έχουν απίστευτες προδιαγραφές! Για αυτό το λόγο το σκέφτομαι να έχω ένα g shock στη συλλογή μου, το οποίο όμως να μου κάνει και καποια αίσθηση, αφού γενικά το πλαστικό και το ψηφιακό με χαλάει στο ρολόι. Μη μου πεις να πάρω g shock με δείκτες, δε μου αρέσουν καθόλου τα μοντέλα αυτά και είναι και δύσκολα στο χειρισμό από ότι έχω δει προσωπικά. Ούτε με μεταλλική κάσα, γιατί το κόστος ανεβαίνει σημαντικά και χάνεται και ο χαρακτήρας των ρολογιών αυτών. Γενικά αυτήν την περίοδο προτιμώ κλασσικό, λιτό σχεδιασμό και σχετικά μικρές διαστάσεις για τα σημερινά δεδομένα (έως 42mm). Τα 2 που έχεις μια χαρά είναι, αλλά τεράστια για το τωρινό γούστο μου στα ρολόγια. Μου αρέσει να τα βλέπω, αλλά στο χέρι μου αυτήν τη στιγμή δε θα μου άρεσε ένα τόσο μεγάλο ρολόι. Κατέληξα στο συγκεκριμένο που αναφέρω, λόγω solar, μου αρέσει η οθόνη, το σχήμα είναι εντελώς κλασσικό για ψηφιακό ρολόι και μου αρέσει η ιδέα της πιστοποίησης από τη Nasa για διαστημικές αποστόλες (όχι ότι θα το χρειαστώ αυτό βέβαια ;-))
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Megalos
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 42605
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 3:05 am
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 39246 times
Been thanked: 8502 times

Re: Επιλογη ψηφιακου casio και αποριες

Δημοσίευση από Megalos »

ωραιο φαινεται Μαρκο
εδω και μια φωτο του για να εχουμε μια ιδεα
Image
ενδιαφερον αυτο που λες για την πιστοποιηση της NASA :good:
Το watchfunclub στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης!
Facebook: https://www.facebook.com/groups/118633621493682/
Instagram: https://www.instagram.com/watchfunclub/
Απάντηση